Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme jurnal de bord
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Probleme forum
Pages: 1, 2
Shush
Urmeaza un post foarte subiectiv :

M-am saturat, deci chiar m-am saturat. Aproape orice postare care nu ii convine initiatorului topicului este stearsa. Acest lucru nu e normal si incalca cam toate principiile de baza ale unui forum.
Exemple : - vine initiatorul posteaza o idiotenie, apoi normal ca lumea sare sa il corecteze (unii il mai fac si asa mai pe ascuns prost), el se simte "lezat", sterge postarile in cauza, dar idiotenia lui o lasa. Aces lucru nu numai ca ii enerveaza pe cei care au raspuns ( smile.gif ), dar si scade calitatea informatiilor de pe forum.
- conform regulamentului se pune accent pe calitatea mesajului, in schimb la Jurnal de bord se pun filmulete, poze, bancuri si altele care nu au nicio legatura cu subiectul. Acest lucru nu ar fi deranjant daca macar cei care le posteaza (in special "sefii" topicurilor) ar da dovada ca au frecventat orele de limba romana macar in clasele 1-4. Nu cer perfectiune (adica oricine mai mananca un i, o cratima), dar nici chiar asa. Bineinteles ca postarile in care sunt judecati sunt sterse si apar scuze de genul : eram obosit cand am postat ... dar chiar la fiecare post ? ( radmasa.gif )

Da, m-am enervat ca i-am zis unuia ca habar nu are ce inseamna "piesa aftermarket" si ca el bineninteles mi-a sters mesajul, dar mesajul in care sustine ca bujia lui comandata de la Ausburg nu e aftermarket. M-am enervat ca mi-a fost sters mesajul in care il intrebam pe altul daca e prima masina pe care o conduce, dupa ce el se mira de numa-numa ca masina lui merge "singura" fara acceleratie daca este bagata in viteza. Din nou, m-am enervat ca mesajele in care le explic "juniorilor" ca tineretea are de oferit lucruri mai interesante si mai utile decat surubaritul la o rabla au fost sterse.

Ma simt cenzurat si nu simt ca activez pe un forum.

Solutii care imi trec prin cap :
1. desfiintarea sectiunii
2. retragerea privilegiilor initiatorilor si introducerea moderatorilor
3. sa nu se poate posta in topicurile de la jurnal de bord. Adica e topicul unui nene, doar el sa posteze acolo si sa faca ce vrea

As aprecia o parere din partea persoanelor importante de pe forum. Poate sunt eu idiot si exagerat, dar chiar nu mai suport.
Ov
Personal nu dau pe la jurnal decat prin topicurile care ma intereseaza. Daca intalnesc un personaj cum spui tu mai sus (si s-a intamplat de vreo 2 ori), pur si simplu nu mai urmaresc respectivul topic.
Shush
Da e si asta o varianta, dar e aiurea ca prostiile, greselile de exprimare si altele raman si sunt vazute de ceilalti utilizatori sau de cei care nu au cont. Si unii poate le iau de bune, sau respectivele mesaje scad imaginea forumului in ochii celor care inteleg greselile.

Dar totusi rolul forumului e sa invatam unii de la altii, lucru imposibil pe aceasta sectiune.
bucatzel
Shush, ce-ai patit, vrei sa dispara jurnalul argonian?

In rest, da, sunt de-acord cu tine, nu toti din sectiunea aia ar trebui sa aiba drept de moderare. Da' e cam greu sa se dea teste sa se vada cine e apt si cine nu.

Da' no, cum ii jurnalul, asa ii si proprietarul.
Iulikk
Am si eu o intrebare: reporturile date la Jurnal, la cine ajung? Sau ajung undeva? Ca la jurnal nu sunt moderatori.
Shush
QUOTE(bucatzel @ 17 Feb 2012, 12:02)
Shush, ce-ai patit, vrei sa dispara jurnalul argonian?
*



El nu prea sterge mesaje si calitatea topicului lui nu cred ca poate fi pusa la indoiala rolleyes.gif
l@u
Am avut si eu experiente de genul asta si am postat din nou,el a sters eu iar am postat pana cand am facut un printscreen si l-am postat.Individul cred ca s-a saturat de sters si a lasat printscreenul acolo pana la urma.Acum depinde de fiecare initiator,eu unul nu am sters nimic din jurnalul meu,ci doar am intervenit cu raspunsuri in postarile altora dar fara sa modific originalul.Cred ca solutia este ca sa se limiteze putin puterea de moderare si anume sa se dea voie sa raspunda intr-un anumit post fara a putea modifica originalul sau sa il stearga.
Markos
QUOTE(Iulikk @ 17 Feb 2012, 12:04)
Am si eu o intrebare: reporturile date la Jurnal, la cine ajung? Sau ajung undeva? Ca la jurnal nu sunt moderatori.
*


La Marty ajung.
ady77
QUOTE(bucatzel @ 17 Feb 2012, 12:02)
Da' no, cum ii jurnalul, asa ii si proprietarul.
*


Nu-i invers?
bucatzel
Ie o legatura bidirectionala tongue.gif
corbex
Jurnalul lui Argon e cel mai zilnic.
Shush
Nicio solutie ?
Scade grav calitatea perceputa de utilizatorii noi sau viitorii utilizatori ai forumului datorita unor topic-uri cum ar fi asta : http://www.daciaclub.ro/Jurnal-de-bord-Ren...33087-s150.html
Pe scurt : omul a stricat bunatate de masina cu niste "imbunatatiri", toate criticile le-a sters ramanand doar raspunsurile "laudatoare" - am pus ghilimele pentru ca respective mesaje sunt in gluma, dar initiatorul probabil nu se prinde.
Un utilizator nou care nu ii "cunoaste" pe cei care i-au laudat imbunatatirile va crede ca laudele sunt serioase si va ramane cu o imaginea indoielnica asupra calitatii acestui forum.
sergiu67
QUOTE(Shush @ 17 Feb 2012, 11:48)
Urmeaza un post foarte subiectiv :

M-am saturat, deci chiar m-am saturat. Aproape orice postare care nu ii convine initiatorului topicului este stearsa. Acest lucru nu e normal si incalca cam toate principiile de baza ale unui forum.
Exemple : - vine initiatorul posteaza o idiotenie, apoi normal ca lumea sare sa il corecteze (unii il mai fac si asa mai pe ascuns prost), el se simte "lezat", sterge postarile in cauza, dar idiotenia lui o lasa. Aces lucru nu numai ca ii enerveaza pe cei care au raspuns ( smile.gif ), dar si scade calitatea informatiilor de pe forum.
- conform regulamentului se pune accent pe calitatea mesajului, in schimb la Jurnal de bord se pun filmulete, poze, bancuri si altele care nu au nicio legatura cu subiectul. Acest lucru nu ar fi deranjant daca macar cei care le posteaza (in special "sefii" topicurilor) ar da dovada ca au frecventat orele de limba romana macar in clasele 1-4. Nu cer perfectiune (adica oricine mai mananca un i, o cratima), dar nici chiar asa. Bineinteles ca postarile in care sunt judecati sunt sterse si apar scuze de genul : eram obosit cand am postat ... dar chiar la fiecare post ? ( radmasa.gif )

Da, m-am enervat ca i-am zis unuia ca habar nu are ce inseamna "piesa aftermarket" si ca el bineninteles mi-a sters mesajul, dar mesajul in care sustine ca bujia lui comandata de la Ausburg nu e aftermarket. M-am enervat ca mi-a fost sters mesajul in care il intrebam pe altul daca e prima masina pe care o conduce, dupa ce el se mira de numa-numa ca masina lui merge "singura" fara acceleratie daca este bagata in viteza. Din nou, m-am enervat ca mesajele in care le explic "juniorilor" ca tineretea are de oferit lucruri mai interesante si mai utile decat surubaritul la o rabla au fost sterse.

Ma simt cenzurat si nu simt ca activez pe un forum.

Solutii care imi trec prin cap :
1. desfiintarea sectiunii
2. retragerea privilegiilor initiatorilor si introducerea moderatorilor
3. sa nu se poate posta in topicurile de la jurnal de bord. Adica e topicul unui nene, doar el sa posteze acolo si sa faca ce vrea

As aprecia o parere din partea persoanelor importante de pe forum. Poate sunt eu idiot si exagerat, dar chiar nu mai suport.
*





sa sti ca ai mare dreptate la ceea ce ai scris aici si te sustin...cam asa se intampla si pe alte forumuri si e pacat...ficare are dreptul la o opinie...si daca eu ca si cititor al unui topic incerc sa corectez pe cineva (fie din punct de vedere al cunostintelor mecanice sau chiar gramaticale) nu imi convine sa imi fie sters postul.
ca o mica paranteza..am postat un raspuns la cineva de pe alt forum(nu e important care) legat de o problema mecanica si initiatorul topicului a inceput o cearta cu mine pe forum dupa care mi-a blocat posibilitatea sa postez pe toate topicurile lui(chiar daca eu aveam dreptate si multi din colegii de pe forum m-au sustinut).
Ideea unui forum legat de masini este ca ar trebui prin posturile si nu prostiile ce se pun sa stim mai multe despre respectiva marca auto..
de asemenea recomand adiminilor sa nu mai permita stergerea posturilor.posturile sa fie sterse doar de catre admini
argon
[quote=bucatzel,17 Feb 2012, 13:02]
Shush, ce-ai patit, vrei sa dispara jurnalul argonian?

*

[/quote

Ce-ai bre, am sters eu ceva de acolo? Mi se pare o prostie sa stergi ce nu-ti convine.
bucatzel
Stai linistit, ca-mi place sa-ti citesc jurnalul. Da' no, prima propunere era destul de radicala.

QUOTE(Shush @ 17 Feb 2012, 11:48)
Solutii care imi trec prin cap :
1. desfiintarea sectiunii
*


BZN
QUOTE(Shush @ 17 Feb 2012, 11:48)
...

Solutii care imi trec prin cap :
1. desfiintarea sectiunii
2. retragerea privilegiilor initiatorilor si introducerea moderatorilor
3. sa nu se poate posta in topicurile de la jurnal de bord. Adica e topicul unui nene, doar el sa posteze acolo si sa faca ce vrea


....

Nici a treia nu e prea reusita.
Lasa sa se inteleaga ca supara mai mult actiunea initiatorului, nu prea are legatura cu "calitatea forumului"...

Consider ca e foarte bine asa, nimic nu-i obligatoriu, nici macar parcurgerea topicului. De scris, nici nu mai vorbesc.
Pana la urma, de masina personala fiecare dispune cum vrea. Nu cred ca sectiunea asta face atat de mare rau (ref la calitate), sunt altele mult mai invazive.
Shush
Probabil te referi la sectiuni gen diverse, cafenea, clipuri video ... Alea nu pot fi interpretate gresit pentru ca fix pentu "aiureli" sunt. Jurnalul de bord se vrea a fi ceva serios, o baza de date cu informatii pentru oamenii care isi cauta o masina.
Markos
QUOTE(Shush @ 2 Mar 2012, 10:45)
Jurnalul de bord se vrea a fi ceva serios, o baza de date cu informatii pentru oamenii care isi cauta o masina.
*


Argoane, ai retinut aspectul? nedumerire.gif
bucatzel
Sincer, solutia cea mai ok mi-ar parea introducerea de moderatori pe sectiunea jurnal. si daca propritarul jurnalului nu poate sa-si tina topicul sub control, sa si-o ia la fel ca si restul de zurbagii.

Bineinteles, asta ar duce la alta runda de frustrari si plangeri.
Markos
QUOTE(bucatzel @ 2 Mar 2012, 13:04)
Sincer, solutia cea mai ok mi-ar parea introducerea de moderatori pe sectiunea jurnal.
*


Ok, fie... ma sacrific io.
Ov
te sustin tongue.gif
gotty
daca tot e pe d'astea bagam iar reputatia? laugh.gif
Solon
Te pisi pe ea! Aia cu moderatul singur e tampenia! Apare excesul de zel si se duce dracului tot!
@markos: Cam ce salariu crezi ca obtii ca moderator?!
Ov
salariu ca salariu, dar el trage la laguna primita la investire wink.gif
Solon
Acu' se da Laguna?
Ce inseamna sa cresca numarul de utilizatori! laugh.gif
Inainte daca primeai un Megane CC insemna ca erai un fin negociator!
TheSting
"" SHUSH :Probabil te referi la sectiuni gen diverse, cafenea, clipuri video ... Alea nu pot fi interpretate gresit pentru ca fix pentu "aiureli" sunt. Jurnalul de bord se vrea a fi ceva serios, o baza de date cu informatii pentru oamenii care isi cauta o masina.""

Te inseli. Jurnalul de bord este locul unde fiecare isi prezinta masina. Ca si o baza de informatie sunt alte topicuri "foloseste sectiunea cauta". Am fost si voi fi mereu de parere ca fiecare detinator de jurnal de bord are dreptul sa si-l modereze singur.
Sunt persoane care ii lasa pe alti sa scrie ce vor in jurnalul lor, sunt persoane care vor decat sa isi prezinte masina fara ca alti sa intervina pe topicul lor si sunt persoane ca si mine care vor sa-si prezint masina fara sa vina diversi sa isi exprime ei fustrarile legate de masina mea. Daca ma interesa ce parere ai tu sau alti te intrebam. Sincer nu ma intereseaza criticile altora legate de ce imi fac la masina, asta este cam principalul motiv pt care va sterg posturile, daca erau spuse sub alt mod poate nu le stergeam. Eu mi-am deschis Jurnal de bord sa-mi prezint masina nu sa fac cheat pe el , inteleg ca fiecare poate sa scrie cate ceva pe el dar macar sa fie civilizat, scurt si la obiect.
bucatzel
QUOTE(Solon @ 2 Mar 2012, 20:16)
Acu' se da Laguna?
*



Se dadea, io cum am devenit moderator in perioada de criza, cu greu am primit o bicicleta Tohan.
Markos
QUOTE(Solon @ 2 Mar 2012, 20:07)
@markos: Cam ce salariu crezi ca obtii ca moderator?!
*


Io-s baiat modest, m-as multumi cu 7-800 de euro pe luna, pentru început. Bani sunt, ca l-am sunat pe RCA Ieftin.
klaus
QUOTE(bucatzel @ 2 Mar 2012, 20:28)
cu greu am primit o bicicleta Tohan.
*


Da' recunoate ca era full option, nu era din aia cheala! tongue.gif
ady77
Unde trebuie sa trimit cv-ul?
bucatzel
Si ca sa nu se uite de cine-i vorba.

QUOTE(TheSting @ 5 Jan 2012, 19:12)
Ce-mi place mie de voi pe forum dedicat RENO voi vorbiti de TICO si alte marci.
De ce te m-ai inscrii pe acest forum daca tu deschizi totpic despre Tico , intra pe Daewoo si scrie acolo cat vrei.
  Acum astept sa-mi sariti toti in cap dar dupa ce ma injurati suficent luati o pauza de 1 minut si ganditi-va logic: - Pt ce se numeste forum.reno.ro , daca se deschid topicuri cu marca Tico, Seat si alte marci.
*



Respectiv, pescuit de la bula
QUOTE
Am de la fratele meu un subwofer , statie, condesator, si ince niste chesti mici care se monteaza dar nu stiu ce sunt , si as dori sa mi-le instalez pe masina


Spune asa ceva (si nu numai), si spera sa nu faca lumea misto.

Scuze, dar si in viata reala tre' sa fii putin naiv pentru asta, darmite onlain.

2 Mar 2012, 21:05:
QUOTE(klaus @ 2 Mar 2012, 20:39)
Da' recunoate ca era full option, nu era din aia cheala!  tongue.gif
*



Cauta tu cauciucuri de iarna pentru asa ceva.
kxz
QUOTE(Shush @ 17 Feb 2012, 11:48)
As aprecia o parere din partea persoanelor importante de pe forum. Poate sunt eu idiot si exagerat, dar chiar nu mai suport.
*



Daca tot mi-ai cerut parerea, fa si tu ca mine. Treci pe acolo din an in pasti, adica atunci cand ecouri ale Jurnalului ajung pe la cafenea, si ma duc la sursa din curiozitate.
Daca nu poti si nu poti sa te abtii, pune quote si da reply intr-un topic de la cafenea, de exemplu la "imbecili autohtoni". Garantat discutia va fi si mai savuroasa. Proprietarului jurnalului lasa-i un link cu noua locatie si lasa-l sa moara de ciuda ca nu mai poate sterge.


p.s. Si chiar nu inteleg cum naiba te poti enerva pe un forum...
l@u
up.gif
Shush
QUOTE(bucatzel @ 2 Mar 2012, 21:01)
Si ca sa nu se uite de cine-i vorba.
*



Uite unul mai nou

QUOTE(TheSting @ 10 Mar 2012, 19:39)
Deci:  Atata timp cat intre masina ta si masina lui nu a existat contact chiar daca ii dadeai asigurarea nu avea ce sa faca cu ea pt ca atata timp cat masinile nu au intrat contact atunci nu este considerat accident (intre tine si el). Atata timp cat nu a aexistat contact cei de la asigurare nu au de unde sa stie ca lucrurile sau intamplat asa cum zici tu, intrucat ei pot considera ca soferul masini avariate a derapat si a cazut in sant fara ca tu sa fi avut vreo legatura.
Casco nu are voie sa-te dea in judecata, si chiar daca te-ar da in judecata atata timp cat nu a existat coleziune intre cele 2 masini atunci se poate interpreta ca tu nu ai avut nici o legatura cu parasirea carosabilului intre cele 2 autovehicole.
Ia ca exemplu: O Dacie iese din parcare in sosea, intarnd in fata unui Renault. Cu toate ca avea timp sa franeze Renault-ul se sperie si trage stanga de volan intand in plin intr-un copac.
Autorul moral intradevar este cel cu Dacia, DAR!!! De unde stiu ca Renault-ul ca cazut in sant din vina celui cu Dacia atata timp cat nu exista semne de avari intre cele 2 masini.

Vorba lunga saracia omului. Ce vreau sa zic este ca atata timp cat masinile nu sau atins atunci (comform legi) tu nu esti vinovat pt accidentul automobilului. Daca macar iti zgaria foarte putin masina , atunci trebuia sa-i dai asigurarea.

<span class='edit'>10 Mar 2012, 20:40:</span>
CASCO chiar daca te va da in judecata va pierde.
*



Virgulele mancate nu am stat sa le semnalizez, de asemenea e posibil sa fie cateva greseli pe care le-am ratat. Dar probabil era obosit omul cand a scris post-ul ...

Aia cu rosu e cea mai tare biggrin.gif

Si cand te gandesti ca persoane de genul au posibilitatea de a sterge post-uri la jurnal de bord, posibilitatea de a cenzura alti utilizatori si mai ales posibilitatea de a scrie orice ii taie capul pe forum.
l@u
nu e nou ...e celebru de acum !
Markos
E deja legendar.
BZN
QUOTE(TheSting @ 10 Mar 2012, 22:58)
Nu o lua in nume de rau dar cand iti faci CASCO,  o faci pt a dormi noaptea linistit ca daca se intampla ceva cu masina ta nu vei plati tu. Nu cred ca ti-au facut CASCO pe baza doar sa fie acolo , dar daca am probleme cu masina nu ma duc la CASCO ca-mi pierd reducerea. Daca tot te gandesti la reducere si zici ca nu ai avut nici o dauna (parerea mea) ca nu mai trebuia sa-ti faci CASCO.
Eu personal am CASCO din 2005 la ASTRA, iar valoarea de despagubire a masini este de 6100 euro. Pe an platesc 300 euro si daca as avea reducere ar fi trebuit sa platesc 280 euro. Sincer 20 de euro/an chiar nu-mi separe un capat de tara. Acum fiecare gandeste cum vrea dar eu atata timp cat mi-am facut CASCO mi-am facut sa-mi asigur buzunarul de neplaceri si sincer nu-ma intereseaza ca avaria la masina este o zgarietura ce costa reparatia maxim 100 ron sau ca este lovita fata masini si ma costa reparatia 1000 euro, atata timp cat eu dau niste bani pe an ma duc sa-mi repar si cea mai mica zgarietura.

Aceasta este parerea mea personala, fiecare are dreptul sa faca ce vrea cu polita lui CASCO.
*


sad.gif
l@u
QUOTE(Markos @ 10 Mar 2012, 22:33)
E deja legendar.
*



au aparut noi...baga link !
Shush
RODI macar nu avea jurnal de bord ...
bmwh548
QUOTE(argon @ 1 Mar 2012, 20:03)
Ce-ai bre, am sters eu ceva de acolo?  Mi se pare o prostie sa stergi ce nu-ti convine.
*



Zi sa crape capul caprei wink.gif
cdadan
Treaba s-a incins in topicul cu pricina.
I-am explicat individului ca incalca punctele 2n) respectiv 6c) din regulament. Fara folos ...
Se milostiveste vreun moderator sa-i mute topicul in recycle bin? Tanarul nostru coleg incurca notiunea de blog cu notiunea de forum. Sau chiar mai rau, pana si pe blog-uri exista spatiu pentru comment.
cj98czh
La asta cu ciunigareala Oracle si leduri in pantofi te referi, nu?

Are una ... ma intreb cum ar fi daca nu ar mai posta el deloc ... biggrin.gif da atunci cine ne-ar mai bine dispune biggrin.gif ca argon a lasat-o moale ... Romeo este interzis .... mai trebuie cate unul din asta biggrin.gif


QUOTE(TheSting @ 11 Apr 2012, 09:52)
Am rugamintea de a nu mai posta mesaje in acest Jurnal. Doresc un Jurnal in care sa-mi prezint masina fara interventi din partea useri-lor.
Va multumesc pentru intelegere si apreciez daca imi respectati decizia.

  Daca un Moderator sau Administrator considera ca dorinta de a nu se posta mesaje nu este conform regulamentului atunci cu parere de rau imi poate sterge Jurnalul. (sper sa nu fie cazul).
*


Markos
Va sparg, nu se atinge nimeni de jurnalul ala!!! mad.gif
DragosP
QUOTE(cdadan @ 11 Apr 2012, 12:09)
Se milostiveste vreun moderator sa-i mute topicul in recycle bin?
*


Pică ceva?
cdadan
Ok, are dreptate czh. Da' macar nu strica sa-l speriati un pic. blush.gif
cj98czh
QUOTE(DragosP @ 11 Apr 2012, 12:31)
Pică ceva?
*




Este o cerinta obligatorie pentru a obtine Laguna 3 promisa biggrin.gif
l@u
stregerea topicului ar face un mare bine initiatorului,in felul asta nu s-ar mai face de ras pe aici si ar lasa coada jos.
tatabobu
QUOTE(Markos @ 11 Apr 2012, 12:26)
Va sparg, nu se atinge nimeni de jurnalul ala!!!  mad.gif
*



Scuze, grecule, am vazut prea tarziu.

QUOTE(tatabobu @ 11 Apr 2012, 13:55)
Up.
*


yhattori
excl.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.