Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Reconditionare R12 TL
Reno.ro - Forum Renault Romania > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
BTL gordini
Am vazut ca ai montat becuri galbene, de ce nu ai pus halogene cu sticla auxiliara galbena deasupra, ai si lumina buna nu ca cele romanesti, este doar o parere.
horace1971
QUOTE(horace1971 @ 3 Mar 2012, 13:25)
Ceva detalii,iar ultima poza este pentru comparatie....
*




QUOTE(BTL gordini @ 8 Mar 2012, 17:25)
Am vazut ca ai montat becuri galbene, de ce nu ai pus halogene cu sticla auxiliara galbena deasupra, ai si lumina buna nu ca cele romanesti, este doar o parere.
*


Am ,,puse bine,,2becuri h4 galbene cu 3 picioruse de pe vremea lui Clio I.Am sa le caut !
roby_1300_rap
Felicitari domnu horatiu , aveti o masina extraordinara,se vede ca sa muncit mut si rezultatul este pe masura , multi KM sanatate si toate cele bune wink.gif wub.gif wub.gif smile.gif smile.gif
horace1971
Salutare,

Am mai avansat un pic...
maho
Am vazut-o mai devreme si "live", nu doar in poze. Am doar cuvinte de apreciere, sunt intrunite toate conditiile pt. o restaurare ca la carte:
- baza solida (masina intretinuta f. bine de primul proprietar);
- spatiu de lucru adecvat si dotat cu de toate;
- nu in ultimul rand, echipa tanara, competenta (mai rar la tineri, in bransa asta - o reparatie eu una, o restaurare e alta mancare de peste) si dedicata.
Felicitari Horatiu, si echipei !
N E S
Daca si masina mea ar primi o asemenea reconditionare as fi extraordinar de fericit.
Masina este nemaipomenita, echipa care a lucrat cu ea merita toata lauda. Daca in vara voi pleca din nou la Sibiu, cand trec prin Brasov vin sa o vad si eu, sa imi clatesc ochii cu ceva frumos.
Toate cele bune si sa aveti parte de ea multi kilometrii!!
horace1971
Continuare..........

10 Mar 2012, 12:27:
..
Dragos BN-LIA10
In primul rand mentin sa-i trimit domnului horatiu toate felicitarile de rigoare petru acest nemaipomenit proiect si as avea si eu o intrebare in legatura cu un post de mai devreme: ( Quote horace1971: 13 Jan 2012, 19:49 „Janek din garajul din care am luat 12tl ph1 mai era un ph2 care la fel arata incredibil de bine !“)

Este cumva si ph2-ul de vanzare? Daca da, cum as putea lua legatura cu vinzatorul?

Multumesc anticipat
horace1971
QUOTE(Dragos BN-LIA10 @ 10 Mar 2012, 15:33)
In primul rand mentin sa-i trimit domnului horatiu toate felicitarile de rigoare petru acest nemaipomenit proiect si as avea si eu o intrebare in legatura cu un post de mai devreme: ( Quote horace1971: 13 Jan 2012, 19:49 „Janek din garajul din care am luat 12tl ph1 mai era un ph2 care la fel arata incredibil de bine  !“)

Este cumva si ph2-ul de vanzare? Daca da, cum as putea lua legatura cu vinzatorul?

Multumesc anticipat
*


A fost de vânzare pe un site din Franța de specialitate .Nu l-am mai văzut de ceva vreme...
Dragos BN-LIA10
Mutumesc frumos petru raspunsul promt si daca m-ai aflati ceva de genul sunt interesat.
horace1971
Cateva poze noi...

13 Mar 2012, 17:05:
...
Gordini_BV
Pe usa din dreapta fata ,nu ii mai puneti oglinda?
Lucian MC
Sunt modele care din fabrica nu au avut.
STORMTROOPER
Imi puteti spune si mie ce cod are incuietoarea de portbagaj, cea cu butucul cromat si de unde ati procurat-o?
horace1971
QUOTE(STORMTROOPER @ 13 Mar 2012, 18:21)
Imi puteti spune si mie ce cod are incuietoarea de portbagaj, cea cu butucul cromat si de unde ati procurat-o?
*


Incuietoarea am luat-o de la Renault,suna-ma maine pentru referinta piesei.
Gordini_BV
QUOTE(Lucian MC @ 13 Mar 2012, 18:16)
Sunt modele care din fabrica nu au avut.
*



Asta are din fabrica!
horace1971
QUOTE(Gordini_BV @ 13 Mar 2012, 20:04)
Asta are din fabrica!
*


Da,a avut era fixata cu suruburi,,kipling,,.De fabrica sunt fixate cu suruburi M-4 si are pe spatele fetei de usa sudata placuta filetata.In acei ani exista doar pe partea soferului!!
Făcând o restaurare si nu tunning am aruncat-o la gunoi .
Gordini_BV
QUOTE(horace1971 @ 13 Mar 2012, 20:14)
Da,a avut era fixata cu suruburi,,kipling,,.De fabrica sunt fixate cu suruburi M-4 si are pe spatele fetei de usa sudata placuta filetata.In acei ani exista doar pe partea soferului!!
Făcând o restaurare si nu tunning am aruncat-o la gunoi .
*




Felicitari pentru aceasta restaurare.
deceneu32
Horace,spune-mi si mie,te rog frumos,unde ai cadmiat piesele din imaginea de mai sus?Si cat te-a ajuns,daca nu indraznesc cu indiscretia?
Care e maniera de facturare:la kg sau la cm patrat?
Multumesc si felicitari pentru ceea ce ai facut! smile.gif
horace1971
QUOTE(deceneu32 @ 14 Mar 2012, 00:58)
Horace,spune-mi si mie,te rog frumos,unde ai cadmiat piesele din imaginea de mai sus?Si cat te-a ajuns,daca nu indraznesc cu indiscretia?
Care e maniera de facturare:la kg sau la cm patrat?
Multumesc si felicitari pentru ceea ce ai facut! smile.gif
*


Salutare,

Conditia esentiala este sa fie bine sablate.Se face in Brasov iar costul pentru piesele din poza a fost de ....10 ron.
horace1971
Ceva detalii...

16 Mar 2012, 12:04:
...
Magnum_Baracuda
sincere Felicitari pentru bijuteria achizitionata,felicitari si jos palaria pentru recondionarea bijuteriei,spor la munca in continuare
deceneu32
QUOTE(horace1971 @ 14 Mar 2012, 08:38)
Salutare,

Conditia esentiala este sa fie bine sablate.Se face in Brasov iar costul pentru piesele din poza a fost de ....10 ron.
*


Multumesc!Cum se numeste firma?
Au iesit foarte bine!
horace1971
QUOTE(fiderzen @ 17 Oct 2007, 19:42)
din 1969 este a userului 69er ,care era chiar printre primele renault 12 aparute,poate apare si el pe aici sa zica cate ceva..eu nu mai am pozele cu masina lui sad.gif
*




QUOTE(deceneu32 @ 16 Mar 2012, 22:11)
Multumesc!Cum se numeste firma?
Au iesit foarte bine!
*


Dacă avea un nume era la drum....,trimite-mi ce ai si le duc la ,,tunat,, !

17 Mar 2012, 12:05:
M-am apucat de dat ceara in cavitati exclusiv.

17 Mar 2012, 12:19:
Am dublat din graba 2

17 Mar 2012, 13:03:
...

17 Mar 2012, 13:27:
.,.,.
tunderbird
Horatiu,

Daca imi pot permite o mica sugestie: schimba si furtunurile ingalbenite de la spalatorul de parbriz!
Nu de alta, dar este pacat mare sa nu se vada grija pentru detaliu pana la capat. wink.gif
horace1971
QUOTE(tunderbird @ 17 Mar 2012, 23:22)
Horatiu,

Daca imi pot permite o mica sugestie: schimba si furtunurile ingalbenite de la spalatorul de parbriz!
Nu de alta, dar este pacat mare sa nu se vada grija pentru detaliu pana la capat. wink.gif
*


Le voi schimba cu unele de la perfuzoare .
tunderbird
Se mai gasesc (inca) in comert, kituri complete (teuri. furtun, duze plastic) pentru D1300/1310.
horace1971
Salutare

Am scos baba la soare......

razvan32
frumoasa masina a iesit. ce mi-ar place s-o vad live. sunt din Ploiesti.
tunderbird
Da o fuga pana la Brasov! wink.gif
horace1971
QUOTE(razvan32 @ 20 Mar 2012, 23:16)
frumoasa masina a iesit. ce mi-ar place s-o vad live. sunt din Ploiesti.
*




QUOTE(tunderbird @ 20 Mar 2012, 23:19)
Da o fuga pana la Brasov! wink.gif
*


Va astept incepand de luni 26 mar ,am plecat la ESSEN la targul de masini de epoca!
horace1971
Am revenit foarte incantat de ceea ce am vazut.
15000 metrii patrati de hale acoperite (unele cu subsol iar altele cu etaj),am facut 846 de poze si nu am pozat totul!
Masini de mii, zeci de mii,sute de mii si foarte multe de milioane de euro bucata!!!!
Frantuzesti doar cateva(3 antebelice ,cateva R5 maxiturbo si un R 5 turbo pe care a concurat J. Ragnotti.
Am pus si ceva pozecu baba,una din ele cu portbagajul incarcat pentru a compensa diferenta de kilograme lipsa (interior,luneta si rezervor care este supus tratamentului anticoroziune -pasivare).Ultima poza este cu noile achizitii de reviste si pliante din acele vremuri...

<span class='edit'>27 Mar 2012, 17:46:</span>
QUOTE(horace1971 @ 27 Mar 2012, 17:44)
Am revenit  foarte incantat de ceea ce am vazut.
15000 metrii patrati de hale acoperite (unele cu subsol iar altele cu etaj),am facut 846 de poze si nu am pozat totul!
Masini de mii, zeci de mii,sute de mii si foarte multe de milioane de euro bucata!!!!
Frantuzesti doar cateva(3 antebelice ,cateva R5 maxiturbo si un R 5 turbo pe care a concurat J. Ragnotti.
Am pus si ceva pozecu baba,una din ele cu portbagajul incarcat pentru a compensa diferenta de kilograme lipsa (interior,luneta si rezervor care este supus tratamentului anticoroziune -pasivare).Ultima poza este cu noile achizitii de reviste si pliante din acele vremuri...
*



<span class='edit'>27 Mar 2012, 17:50:</span>
..

27 Mar 2012, 17:52:
...
tunderbird
Horatiu,

Asteptam impresii referitoare la calitatea tratamentului rezervorului.
horace1971
Salutare,

Am montat scaunele fata reconditionate total,urmeaza si bancheta spate saptamana viitoate. Am facut deja primii km si sunt foarte incantat !Rezervorul l-am tratat cu RESTOM.fr (vezi Google) si a iesit impecabil .
tunderbird
Stiu de Restom de mai bine de 10 ani. Dar inca nu am avut curajul sa investesc.
Iese rezervorul exact ca in pozele de pe site?
Niste pozute before/after cu interiorul rezervorului (facute pe la gaura sondei) ar fi fost mana cereasca. blush.gif
horace1971
Am scos la miscare si a doua baba,urmeaza si a treia !

Cateva imagini....
STORMTROOPER
Cit de bine pot arata. Felicitari.
tunderbird
Foarte potrivita alaturarea... chiar simbolica: Renault 12 versus Dacia 1300. wub.gif

Parca-i mai frumoasa Dacia, ca-i romancuta de-a noastra! Parca si luminile ii stralucesc mai tare laugh.gif



Glumeam wink.gif
cristi1300
Felicitari, foarte frumoase smile.gif ,frumos renoul cu interior maro dar si dacia 1300
mihai888
carenaje nu pui?
jak_ati
N-ar fi stricat s-o prinzi in hora foto si pe cea visinie... smile.gif
horace1971
QUOTE(jak_ati @ 15 Apr 2012, 15:14)
N-ar fi stricat s-o prinzi in hora foto si pe cea visinie... smile.gif
*



Urmeaza in saptamana ce va veni sa ma ocup de cele 3 babe,poze si revizie amanuntita pentru cea visinie .
remusro
Felicitari!! Superb Renault-ul, extraordinara restaurare! wub.gif

Vad ca nu are inimioara la chedere. Sper ca ii pui, nu?
horace1971
QUOTE(remusro @ 15 Apr 2012, 23:13)
Felicitari!! Superb Renault-ul, extraordinara restaurare! wub.gif

Vad ca nu are inimioara la chedere. Sper ca ii pui, nu?
*


Inima la cheder a ramas cea veche,sunt in cautari de ceva original.
Ceea ce am gasit pana acuma nu mi-a placut !
RAZVAN FDC
HOR-ul e taticul lor....foarte frumoase,felicitari domnule Horatiu!
emil aluas
Felicitari pt munca depusa, si pentru masina. Nu ai ceva sait cu poze cu restaurarea, mi-ar placea sa vad mai multe poze.
horace1971
salutare,

poze cu cele trei babe....
Ov
Horatiu, la aia visinie furtunele de la pompa de benzina sunt puse prost???
horace1971
QUOTE(Ov @ 26 Apr 2012, 14:33)
Horatiu, la aia visinie furtunele de la pompa de benzina sunt puse prost???
*


Sunt mai multe lucruri de bibilit,ma ocup si de ea! A iesit de curand de la ,,hibernat".
r3d
frumoase masini:X
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.