Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Reconditionare R12 TL
Reno.ro - Forum Renault Romania > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
dextercos
Nu am o astfel de masina dar urmarind topicul acesta sincer mi-as dori. OK hai sa lasam offtopicul si sa mai asteptam niste update-uri de la horace
horace1971
Buna seara,
Am mai facut cate ceva...
by_pilu
fara cuvinte smile.gif wub.gif .. bravo Horatiu .. abia astept sa vad finalu'
dextercos
Culorile pentru amortizoare, arcuri, brate si planetare asa erau originale sau le-ai ales tu? Arata bine oricum.
jak_ati
Observ ca la aceasta masina nu se face rabat la calitate nici macar in ceea ce priveste vaselina aplicata pe suruburi.
Felicitari pentru tot ce ai facut pana acum.
Succes in continuare.
horace1971
QUOTE(dextercos @ 22 Feb 2012, 18:55)
Culorile pentru amortizoare, arcuri, brate si planetare asa erau originale sau le-ai ales tu? Arata bine oricum.
*



Amortizoarele au fost doar revopsite-sunt noi (Boge,West Germany) ,planetara dreapta este noua iar cea stg.reconditionata si revopsita.Bratele spate si bieletele sunt noi de la Renault,arcurile sablate si revopsite.
christith
Horatiu, planetara noua de unde ai luat-o?
Era asa cu guma aia pe ea? Pe cealata nu ai gasit sa pui guma de protectie?
horace1971
QUOTE(christith @ 22 Feb 2012, 21:47)
Horatiu, planetara noua de unde ai luat-o?
Era asa cu guma aia pe ea? Pe cealata nu ai gasit sa pui guma de protectie?
*



Sunt doua modele:cu si fără burduf in funcție de etansarea pastilelor cu ace pe crucea cardanica.Cea din dreapta are burduf pentru ca nu are simmeringuri pe pastile si invers.
Dan mi-a zis ca exista acea planetara de vânzare pe net.
christith
Ok, am inteles. Tot planetare din astea am avut si eu pe a mea din 70. Dar au fost date jos de fostul proprietar. Dar le am. Ale mele au ceva guma pe ele, dar nu asa multa ca si a ta noua. Ciudate astea ale mele, nu-s nici de un fel nici de altul smile.gif. Cand vine caludura un pic o sa le scot la lumina sa se spal de mizerie sa vad in ce stare sunt si daca nu pot sa le pun la loc.
Betian
Superb proiect! Este numarul 1 detasat.......CLAR smile.gif

Cand aveti timp poate postati codurile pieselor de la RENAULT....cele noi puse pe masina....nu stiam ca se mai fabrica pentru Renaultul 12 piese. blush.gif
Victor 007
Iese ceva de vis wub.gif
deceneu32
Am citit si eu topicul.Felicitari!
Horace planetara dreapta cu cardan neprotejat,n-a putut fi recuperata?Avea joc in crucea cardanica?

<span class='edit'>23 Feb 2012, 01:32:</span>
QUOTE(christith @ 22 Feb 2012, 21:47)
Era asa cu guma aia pe ea? Pe cealata nu ai gasit sa pui guma de protectie?

Cristi,e planetara cu articulatie cardanica dubla tip BED protejata in burduf.Burduful este dintr-un cauciuc turnat.Nu se poate inlocui.Acest tip de planetara s-a montat si pe Dacie.
Inaintea acestui tip a fost planetara cu articulatie cardanica tip BED neprotejata,cum sunt cele originale ale lui Horace.P
horace1971
QUOTE(deceneu32 @ 23 Feb 2012, 01:25)
Am citit si eu topicul.Felicitari!
Horace planetara dreapta cu cardan neprotejat,n-a putut fi recuperata?Avea joc in crucea cardanica?

<span class='edit'>23 Feb 2012, 01:32:</span>

Cristi,e planetara cu articulatie cardanica dubla tip BED protejata in burduf.Burduful este dintr-un cauciuc turnat.Nu se poate inlocui.Acest tip de planetara s-a montat si pe Dacie.
Inaintea acestui tip a fost planetara cu articulatie cardanica tip BED neprotejata,cum sunt cele originale ale lui Horace.P
*


De unde sunt ultimele 2 imagini mai sunt de actualitate?
tunderbird
Horatiu,

Motorasul acesta nu are rac de manivela? blink.gif

Parca se zareste o usoara amprenta langa lampa de pozitie fata dreapta, sau mi se pare mie? cool.gif
horace1971
QUOTE(tunderbird @ 23 Feb 2012, 19:11)
Horatiu,

Motorasul acesta nu are rac de manivela? blink.gif

Parca se zareste o usoara amprenta langa lampa de pozitie fata dreapta, sau mi se pare mie?  cool.gif
*



Ambutisarea este din fabrica in jurul lampilor de semnalizare/pozitie (bordurare)

24 Feb 2012, 08:41:
QUOTE(horace1971 @ 24 Feb 2012, 08:37)
Ambutisarea este din fabrica in jurul lampilor de semnalizare/pozitie (bordurare)
*


Nu are sau nu mai are rac desi suportul de numar este gaurit (oval)
razvan32
horatiu imi spui si mie cu ce vopsea ai vopsit amortizoarele? imi place cum arata. cum se numeste vopseaua?
anghelcatalin1992@yahoo.com
QUOTE(horace1971 @ 19 Feb 2012, 18:33)
Tot Glaenzer sunt insa la roata au câte 2 cruci cardanice.Sunt doua modele cu si fără burduf,depinde de tipul de etansare al pastilelor cu ace pe axul crucii.La mașina am găsit ambele modele! Mâine voi pune câteva poze.
*


se mai gaseste asa ceva pe piata din romania ? daca da ai ideie pe unde si cam cat costa ?
multumesc anticipat

horace1971
QUOTE(razvan32 @ 24 Feb 2012, 13:06)
horatiu imi spui si mie cu ce vopsea ai vopsit amortizoarele? imi place cum arata. cum se numeste vopseaua?
*



Vopseaua este Ixel -2k (pe baza de diluant ) iar nuantele pieselor sunt cele ale pieselor noi doar revopsite.
tunderbird
QUOTE(horace1971 @ 24 Feb 2012, 21:06)
... Ixel -2k...


Ati vrut sa scrieti IXELL, sefu'!
Sa traiti, sefu'! worship.gif
danut 69-71
Horatiu , pe ce cod de culoare ai mers , olive sau altceva ?
vladlazar90
Faina, fara cuvinte! Am si eu o Dacie mai recenta, dar visez de cand eram mic sa reconditionez o batrana, aveau vecinii din parcare cateva in jurul carora ma jucam si cateva erau niste bijuterii, pacat ca au aparut Logane in locul lor...

Felicitarile mele pentru treaba pe care o faci, va fi o masina de referinta si cu mare viitor inainte!
horace1971
QUOTE(tunderbird @ 24 Feb 2012, 22:10)
Ati vrut sa scrieti IXELL, sefu'!
Sa traiti, sefu'! worship.gif
*


Scuzoaiele mele ,de obicei sunt atent.Oricum nu sunt la prima abatere...

QUOTE(danut 69-71 @ 25 Feb 2012, 01:51)
Horatiu , pe ce cod de culoare ai mers , olive sau altceva ?
*


Am facut exact reteta de la 645 (gris olive) pe care am comparat-o cu o zona polisata .S-a folosit un fotospectrometru adus de echipa de la IXELL

25 Feb 2012, 09:36:
Am mai avansat cu lucrarile... cutia de viteze este doar curatata cu degresant iar caseta de directie este sablata cu nisip ultrafin.
razvan32
QUOTE(horace1971 @ 24 Feb 2012, 21:06)
Vopseaua este Ixel -2k (pe baza de diluant ) iar nuantele pieselor sunt cele ale pieselor noi doar revopsite.
*




horatiu si unde se gaseste acest tip de vopsea? ce pret are acest tip de vopsea?

burdufurile de la caseta de directie de unde le-ai luat? vreau si eu 2 bucati ( mai calitative ) ca ale mele sau rupt.
speedy82
@razvan32: cauta pe la Ydaniel, ca are de rolast, f bune calitativ si la pret ok
horace1971
QUOTE(razvan32 @ 25 Feb 2012, 13:42)
horatiu si unde se gaseste acest tip de vopsea?  ce pret are acest tip de vopsea?

burdufurile de la caseta de directie de unde le-ai luat? vreau si eu 2 bucati ( mai calitative ) ca ale mele sau rupt.
*



Vopseaua o gasesti in general in rețeaua Renault-Dacia ,prețul nu il știu in acest moment.Burdufurile sunt cele originale nu au deloc craparuri,bieletele sunt noi întrucât nu am mai găsit etansarile originale.
TRK
O adevarata reconditionare.... nici la Discovery nu vezi asa ceva.... felicitari!!!
danut 69-71
QUOTE(horace1971 @ 25 Feb 2012, 11:04)

Am facut exact reteta de la 645 (gris olive)
*


Am probat si eu gris olive si este putin cam maslinie .
horace1971
Salutare,
Incepe sa semene a masina...Toba inermediara a fost desfacuta si reparata de fostul proprietar acun 8 ani, se desfacusera cateva puncte de sudura din interior.Am considerat ca nu este necesar sa o ,, restilizez"
Albert Einstein
De vis... wub.gif Dupa ce termini o pui in casa, nu? laugh.gif
mihai888
exceptional!
by_pilu
mie unu mi-ar parea rau s-o vad prafuita wink.gif)
danut 69-71
QUOTE(Albert Einstein @ 27 Feb 2012, 20:18)
De vis... wub.gif Dupa ce termini o pui in casa, nu?  laugh.gif
*


Cu siguranta nu in casa , in vitrina ii sta cel mai bine . wub.gif
Foarte frumos .
horace1971
Usurel spre finalul nu foarte indepartat....
operator
Putine reconditionari adevarate. Asta este una dintre ele. Foarte frumos proiectul. Bravo. biggrin.gif
horace1971
Ceva detalii,iar ultima poza este pentru comparatie....
horace1971
Am mai facut cate ceva.....
recinalcol
Fara cuvinte,foarte frumoasa.
Sa o tii tot asa si sa ne oftici si pe noi cu cat mai multe poze.
Sfarsitul,sant sigur ca va fi spectaculos.
STORMTROOPER
Rezultatul final va fi vizibil la Cluj la intilnire.
danut 69-71
O asteptam la Cluj printre suratele ei . wink.gif
STORMTROOPER
In 2010 la Brasov am avut partea de un Renault 12, in 2011 am avut parte de bijuteria lui Remus, anul asta capodopera lui Horatiu, la naiba, incepe sa fie un obicei. biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Semnalmec
horace1971, ai facut o treaba de toata admiratia posibila,multa bafta in continuare
ohmy.gif
horace1971
Am mai avansat cu lucrarile.Ornamentul superior nu l-am montat intrucat nu s-au intors de la sablat/zincat clemele de fixare.

7 Mar 2012, 15:32:
....
sebymesteru
Doamne,ce frumoasa e! wub.gif 38.gif 38.gif 38.gif worship.gif worship.gif worship.gif
horace1971
Viorel este tinichigiul cu ultra rabdare care a bibilit toata masina ,de la A la Z in afara de vopsitorie!
recinalcol
Mama lui de Viorel biggrin.gif merita o marire barosana de salariu si o cada cu bere,face o teaba excelenta.
maho
Normal, un tinichigiu bun nu se coboara la vopsitorie wink.gif . App., ai bagat la cuptor ? Sau ceva electrostatic ?
horace1971
QUOTE(maho @ 7 Mar 2012, 15:57)
Normal, un tinichigiu bun nu se coboara la vopsitorie wink.gif . App., ai bagat la cuptor ? Sau ceva electrostatic ?
*


Este vopsita in cuptor ,nu poate fi vorba de camp elestrostatic tinand cont de temperaturi si dimensiuni ,eu nu am auzit de aceasta procedura in industria auto.
Daca tot esti ,,de la poalele Tampei "hai s-o vezi in carne si oase !
sebymesteru
Trecand peste faptul ca masina arata...fara cuvinte,sunt tare curios la cat vor ajunge costurile finale ale reconditionarii,doar asa,de curiozitate. Sunt convins ca fiecare din noi,cei de aici,de pe forum ar vrea sa aibe o asemenea bijuterie,pe care sa o tina in garaj si sa o scoata doar duminica la plimbare. Din pacate pentru buzunarele noastre o restaurare de asa anvergura nu e posibila si de-ar fi posibila financiar,nu am gasi oameni care sa faca ce au facut cei de la Renault Brasov. Din pacate,azi mecanica,tinichigeria,vopsitoria si in general tot ce tine de reparatiile auto se fac pe principiul "las' ca merge si asa,banul sa iasa",ce ramane dupa nemaifiind luat in considerare. Imi cer scuze de offtopic,dar a trebuit sa ma descarc,cand vezi asemenea lucruri,vezi oameni dedicati si implicati in ceea ce realizeaza si constati ca se poate,iti vine sa turbezi cand sti ca altii nu mai stiu cum sa te traga pe sfoara si sa te duca de nas cu fel si fel de "lucrari" de 2 bani.
mihai888
horace1971 am vazut ai ai pus nr de RO!
Cat te-a costat inscrisul?
[attachmentid=1627791997]
maho
QUOTE(horace1971 @ 7 Mar 2012, 16:22)
Este vopsita in cuptor ,nu poate fi vorba de camp elestrostatic tinand cont de temperaturi si dimensiuni ,eu nu am auzit de aceasta procedura  in industria auto.
Daca tot esti ,,de la poalele Tampei "hai s-o vezi in carne si oase !
*


Pai pe bucati (mai mici, nu un auto intreg smile.gif ) orice piesa metalica s-ar putea vopsi in camp electrostatic, avem si in Bv firma specializata, nu cred ca trebuie sa ti-o zic (decat daca e nevoie).
Multam' de invitatie, o sa-i dau curs (ai pm).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.