Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Reconditionare R12 TL
Reno.ro - Forum Renault Romania > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
horace1971
...ydaniel si un R12

[attachmentid=1627765327] [attachmentid=1627765328] [attachmentid=1627765329] [attachmentid=1627765330] [attachmentid=1627765331]
ydaniel
Functioneaza tot la R12 inclusiv lumina de la bricheta,lumina din torpedou,lumina din portbagaj...
Albert Einstein
Masina incredibil de solida, vopsea originala, 80 000 km, rugina absolut de suprafata wub.gif
Albert Einstein
Cel mai bine ar fi sa-l lasam pe proprietar sa ne spuna...Daca vrea...Noi doar am aruncat un ochi la masina in seara asta...
Luci 1300
Renault-ul 12 TL l-am adus acum cateva zile din Franta pt Horatiu,04.1970 prima inmatriculare,83.000km,nu a fost desfacuta niciodata se prezinta ok,necesita o vopsitorie,este perfect funtionala!
horace1971
Buna ziua,
Incep sa va prezint restaurarea integrala a renault-ului 12 tl aprilie 1970.
Albert Einstein
Asteptam cu mare interes.... smile.gif
horace1971
Buna seara,
Am mai adaugat poze din timpul lucrarilor de demontare.
horace1971
Buna seara,

Prezint in continuare poze din timpul lucrarilor de restaurare.
GrosseCali
Domnule Horatiu, nu stiti cumva... este aceasta nuanta de gri similara gri 83-ului nostru? Mie imi pare ca seamana extraordinar de mult. blink.gif
Avanseaza destul de bine lucrul la batrana frantuzoaica biggrin.gif
adifulful
QUOTE(horace1971 @ 11 Jan 2012, 18:05)
Buna seara,

Prezint in continuare poze din timpul lucrarilor de restaurare.
*


ce reprezinta poza a 3-a??
speedy82
Codul vopselei
adifulful
si unde se afla mai exact?
oare am si eu la aia din 76?
alex-mun
O ai si tu adi in portbagaj . Uita-te unde e coarba pe fusta spate si ai sa vezi ce scrie wink.gif
Albert Einstein
Nu ai acolo. Asa au avut doar R12 (vezi si masina lui Remus). La tine e pe interiorul panoului spate daca mai e vopseaua originala.
horace1971
QUOTE(GrosseCali @ 11 Jan 2012, 18:19)
Domnule Horatiu, nu stiti cumva... este aceasta nuanta de gri similara gri 83-ului nostru? Mie imi pare ca seamana extraordinar de mult.  blink.gif
Avanseaza destul de bine lucrul la batrana frantuzoaica  biggrin.gif
*



Eu cred ca este aproape identic (studiu prin comparatie) ,la Renault tot ce incepe cu 6 inseamna variante de gri in cazul de fata gris-olive.

11 Jan 2012, 19:54:
QUOTE(adifulful @ 11 Jan 2012, 18:52)
ce reprezinta poza a 3-a??
*

eva in

S1=vopsea sintetica 2k
645=cod vopsea
F ....=Uzina de fabricatie-Flins iar cele 4 puncte indica linia de montaj general adica a IV-a ,asa se explica cadenta mare de fabricatie (in martie 1970 erau undeva la aprox. 50.000 vehicule fabricate deja !)
deceneu32
La Dacie codul vopselei este in portbagaj,langa manivela.
La R12 este in compartimentul motor,pe semiaripa dreapta.
horace1971
Buna seara,
Am mai adaugat cateva poze cu babeta.

12 Jan 2012, 17:58:
Continuare,
razvan1985
horace1971,nu-mi vine sa cred cat de bine poate arata r12-ul,incredibil... blink.gif
deceneu32
Planetara cu cardan spre roata?Foarte rar in Romania!

Horace:niste poze mai detaliate cu legaturile electrice la dinam si conjunctor-disjunctor sunt posibile?
Multumesc mult! smile.gif
horace1971
QUOTE(deceneu32 @ 12 Jan 2012, 18:28)
Planetara cu cardan spre roata?Foarte rar in Romania!

Horace:niste poze mai detaliate cu legaturile electrice la dinam si conjunctor-disjunctor sunt posibile?
Multumesc mult! smile.gif
*


Suna-mă mâine la 0744820079 după ora 8:30
alex-mun
QUOTE(horace1971 @ 12 Jan 2012, 18:45)
Buna seara,
Am mai adaugat cateva poze cu babeta.

<span class='edit'>12 Jan 2012, 17:58:</span>
Continuare,
*




Masina asta arata extraordinar de bine, practic mai merge si asa cum este. E un exemplar extraordinar.
Felicitari dl Horatiu !!!! blush.gif
deceneu32
QUOTE(horace1971 @ 12 Jan 2012, 18:42)
Suna-mă mâine la 0744820079 după ora 8:30
*



OK! smile.gif
Janek
Horace1971@ Masina ta e incredibil de bine pastrat, ce asi da sa mai gasec o asemena masina undeva! Spor la treaba in continuare , si mai pune cat mai multe poze !
Victor 007
QUOTE(horace1971 @ 12 Jan 2012, 17:45)
Buna seara,
Am mai adaugat cateva poze cu babeta.

<span class='edit'>12 Jan 2012, 17:58:</span>
Continuare,
*



Foarte frumoasa wub.gif si foarte bine pastrata wub.gif
apline5
QUOTE(horace1971 @ 12 Jan 2012, 17:45)
Buna seara,
Am mai adaugat cateva poze cu babeta.

<span class='edit'>12 Jan 2012, 17:58:</span>
Continuare,
*



dementiala masina , felicitari celui care a tinut-o asa !
horace1971
In continuare tot poze....
remusro
Horatiu

Ce ai de gand cu Renault-ul? E super masina, insa ii trebuie ceva atentie, o vopsea etc. Ai un plan cu ea, poate la vara?

Felicitari!
horace1971
QUOTE(remusro @ 13 Jan 2012, 08:57)
Horatiu

Ce ai de gand cu Renault-ul? E super masina, insa ii trebuie ceva atentie, o vopsea etc. Ai un plan cu ea, poate la vara?

Felicitari!
*


Salutare,

Va beneficia de o deosebita atentie! Eu gestionez reprezentanta Renault din Brasov. Oamenii mei sunt foarte bine pregatiti ,la babeta lucreaza un tinichigiu (foarte pasionat de modelele vechi Renault) care se ocupa de tabla, mecanica,electric ,un vopsitor si doi pregatitori.Acesti oameni nu fac nimic altceva pana la finalizarea masinii !
Termenul stabilit de ei este 15 martie.
Apropo NU am gasit nimic de sudat la caroserie dupa demontarea TOTALA si curatare mecanica a oxidului care este superficial.
Albert Einstein
Masina e de exceptie. Spor la treaba Horatiu!
remusro
QUOTE(horace1971 @ 13 Jan 2012, 17:21)
Salutare,

Va beneficia de o deosebita atentie! Eu gestionez reprezentanta Renault din Brasov. Oamenii mei sunt foarte bine pregatiti ,la babeta lucreaza un tinichigiu (foarte pasionat de modelele vechi Renault) care se ocupa de tabla, mecanica,electric ,un vopsitor si doi pregatitori.Acesti oameni nu fac nimic altceva pana la finalizarea masinii !
Termenul stabilit de ei este 15 martie.
Apropo NU am gasit nimic de sudat la caroserie dupa demontarea TOTALA si curatare mecanica a oxidului care este superficial.
*



Norocosule.

Va iesi ceva de vis. fleur.gif
horace1971
QUOTE(Janek @ 12 Jan 2012, 22:22)
Horace1971@ Masina ta e incredibil de bine pastrat, ce asi da sa mai gasec o asemena masina undeva! Spor la treaba in continuare , si mai pune cat mai multe poze !
*



Janek din garajul din care am luat 12tl ph1 mai era un ph2 care la fel arata incredibil de bine smile.gif!

horace1971
Salutare,

Continuam cu ceva imagini.

14 Jan 2012, 13:14:
inca 5 poze
horace1971
Salutare,

Cateva poze relevante....
horace1971
Buna seara,

Cateva poze.... dupa aplicarea de filler ,8 tuburi de teroson si vopsirea podelei in culoarea masinii.
marius1978
@horatiu, felicitari pentru lucrarea ca la carte pe care o faci la masina si foarte bine ca mai puneti si poze, ca sa se vada si cata munca este necesara pana la produsul finit.
danut 69-71
Sunt convins ca s-ar prinde multi la asemenea lucrari daca ar fi mai multi meseriasi si nu ar fi foarte costisitoare din punct de vedere material .
tunderbird
QUOTE(horace1971 @ 23 Jan 2012, 18:31)
Buna seara,

Cateva poze.... dupa aplicarea de filler ,8 tuburi de teroson si vopsirea podelei in culoarea masinii.
*



Horatiu,

Jos palaria!
Este cea mai reusita restaurare a partii inferioare a caroseriei, vazuta de mine in Romania.
Tine-o tot asa si cu restul, si va iesi ca un briliant.
horace1971
Buna seara,

Cu primele doua poze ar fi trebuit defapt sa incep....iar ultimele sunt ceva ,,detalii "din garajul fostului proprietar.
Actualmente se lucreaza la alinierea elementelor pe caroserie dupa care se demonteaza usile doar din bolturi (care nu au deloc joc la nici una din usi) pentru a fi facut tot interiorul habitaclului si compartimentul motor,toata podeaua va fi izolata pentru a nu se gaza.
Ulterior va urma vopsirea exterioara a caroseriei si separat elementele amovibile.
Voi reveni cu detalii.
horace1971
Buna seara,

Am mai avansat cu lucrarile.
hyena
blink.gif cum arata piesele alea zici ca sunt de jucarie wub.gif
horace1971
continuare....
Albert Einstein
Ma duc sa dau foc la masinile mele..... popa.gif
Janek
Pfaii!! am ramas fara cuvinte !! 173.gif
deceneu32
Asta restaurare! respekt.gif
tunderbird
Adevarata lectie de perfectionism!!!!
Data viitoare incerci sa ne incanti retina cu poze facute cu un aparat mai performant? naughty.gif
horace1971
QUOTE(tunderbird @ 13 Feb 2012, 20:00)
Adevarata lectie de perfectionism!!!!
Data viitoare incerci sa ne incanti retina cu poze facute cu un aparat mai performant?  naughty.gif
*



Pozele au fost facute cu un Fujifilm din 2008,dupa difuzarea pozelorv inca nepublicate voi incepe cu Nikon D-3100.Alta problema este nr.mic de poze pe care pot sa le public odata-5 imagini
Alex1300BV
Eu am vazut Renault-12 in decembrie, in Brasov, chiar cind sosise de la mama lui, si era in faza de demontare. Am intrebat daca o sa mai reuseasca sa il asambleze la loc tongue.gif La vederea pozelor, intrebarea ramane valabila icon_mrgreen.gif
GrosseCali
Se monteaza fara nicio problema! biggrin.gif Si a mea a fost la fel de demontata laugh.gif si incetu' cu-ncetu' se pun toate la locul lor in perfecta pozitie. icon_mrgreen.gif
iulica89
Renaultul se prezenta intr'o stare foarte buna din punct de vedere al ruginii si al liniei caroseriei...
De aici si pina la restaurarea completa nu este decat un pas minutios al curatirii pieselor si al vopsirii cu mare atentie(inlocuirea consumabilelor).
Asa as face si eu:baza buna de plecare si munca de bibilit...Odata pus aparatul de sudura pe caroserie si schimbarea pieselor importante ale masinii(lonjeroane , praguri) m'ar da inapoi de la o munca de restaurare...

Bafta proprietarului si sa se bucure de aceasta masina si generatiile care'i vor urma!!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.