Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Care este banca ta preferata?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Zona Financiara
Pages: 1, 2, 3
kxz
Pe un alt topic cineva sugera acest chestionar, si io cred ca ar fi interesant.

gabize
Cand vorbesti de preferinte, ai niste date concrete la mana, in baza carora sa poti argumenta. Iti place o masina pentru ca... e albastra, are patru usi, motor mare, etc.
La o banca ce sa-mi placa?
Daca vreau sa iau un credit, sau, din contra, sa deschid un cont curent, ma documentez si aleg banca care are cea mai buna dobanda si prezinta incredere IN ACEL MOMENT. In functie de nevoi si posibilitati, preferintele se pot schimba. Ca doar nu preferi o banca pentru ca are sigla intr-un anumit fel, domnisoara de la ghiseu are par blond si ochi albastrii, iar portarul te saluta cu respect.
ionutblv
Interesul poarta fesul,
DORTMUND
Am ales BCR-ul, sunt clientul lor de 11 ani, am atat carduri de debit atasate unor conturi(goale wacko.gif ), dar am avut si imprumuturi luate de la ei!

Desi amabilitatea nu e peste tot la fel, in unele agentii din Bucuresti comportandu-se sub orice critica, serviciul de internet banking merge excelent si la fel nota 10 pentru call-center, amabili si profesionisti!

Fac des tranzactii online, cardurile merg fara probleme peste tot in UE, in 5 ani de cand utilizez intenet-bankingul am avut doar de 4 ori probleme si s-au rezolvat, desi era weekend, in maxim 24 ore!

Am mai avut carduri de salariu la Raiffeisen si Banca Transilvania, primii ok, BT insa praf si pulbere la internet banking, platforma sub orice critica!!!
sorin1983
Am ales o alta banca... pt ca nu exista varianta NICI UNA! Toti sunt miere si lapte pana te agata... dupa aia sunt mai obraznici decat tiganii din piata.
kxz
Platforma Internet Banking de la Transilvania a fost recent schimbata, acum serviciul e foarte ok.

Io apreciez Transilvania pentru ca nu am comisioane de administrare, taxe la ridicare numerar bancomat, plati, etc.

Singura taxa pe care o platesc e 1 leu lunar pentru internet banking.
C a t a l i n
ING deocamdata.
maho
Pana acum am avut de-a face* cu: Carpatica, ABN-Amro, BCR, BRD si Banca Transilvania:
Carpatica - niste ratati;
ABN - exagerat de scumpi;
BCR, BRD - comisioane multe si mari, se misca cu incetinitoru' alea de la ghisee, parc-ar fi "de stat";
De departe, cel mai multumit sunt de Transilvania, se misca rezonabil fetele, unele chestii mi le rezolv chiar telefonic (ma rog, ma cunosc don'soarele de la o agentie, ca-s client vechi), fara comision de administrare, fara comision retragere la bancomat.
Ca foarte mic actionar la: Carpatica, BCR, BRD si Banca Transilvania, tot de asta din urma-s cel mai multumit, administrarea e ok.
Votat Banca Transilvania.
* Doar depozite, fara credit, fara internet banking.
Shush
Banca mea preferata e in Piata Sfatului din Brasov, langa fantana arteziana pe dreapta. Pe ea ma asez mereu vara cand am chef sa stau degeaba in soare si aer curat. happy.gif
diesel_power
ING pentru ca am card fara comision de retragere si de administrare. Iar in tara noastra bananiera, 75% din cheltuielile mele nu le pot face decat cu cash.

BRD, pentru ca acolo am un credit, care la ING ar fi fost mai scump.
kaspersky
pina acum am avut tangenta cu: BCR, BRD, ABN-AMRO (actuala RBS), AlphaBank, CEC Bank, ING

- la BCR am avut un credit auto si un card de debit: angajatii mi s-au parut ok, comisioane si alte chestii o luasera razna pe parcurs
- la BRD am avut cont curent si un card de salarii cu overdraft, din 2002 cred, deh, mi-l facuse firma la care lucram: angajati de kkt, proceduri de kkt, aplicatie internet banking de kkt, am vrut sa iau un credit de la ei, mi-au propus niste conditii de i-am injurat politicos si am iesit, mi-am inchis tot!
- la ABN am avut un credit si un card de credit mastercard gold: la inceput au fost ok, mai cunosteam si ceva lume de pe acolo, deci personalul a fost ok, in schimb spre sfirsit au inceput sa se prosteasca, au reusit sa ma si enerveze la o faza, cred ca daca mai stateam la ei pina la urma trebuia sa platesc o taxa si cind intram in sediu (era banca tuturor taxelor si comisioanelor). pe atunci nu aveau internet banking decit o pagina unde puteai sa vezi tranzactiile de pe card
- AlphaBank - banca care mi-a placut cel mai mult, a avut votul meu. angajati super de treaba, saritori, gata sa te ajute (de la directoarea agentiei pina la fetele de la ghiseu). am avut credit auto, cont curent RON/EUR, cont curent RON pe PFA, internet banking, vreo 3 carduri de credit si 1 debit. aplicatia de internet banking nu era chiar ultimul racnet dar isi facea treaba, comisioane ok, n-am avut nici o problema care sa nu fi fost rezolvata.
- ING - aproximativ ok, am cont curent RON/EUR, si carduri de debit RON/EUR. aplicatia de IB ruleaza smile.gif. in rest mi se par procedurile aiurea. mi-am uitat pinul la cardul in RON si singura solutie e sa-mi faca unul nou. dureaza aprox o saptamina. cum n-am avut timp pina acum stau cu el asa si-l folosesc numai online
- CEC Bank - nu intrebati!!! este banca in care mi-am promis ca nu o sa mai intru niciodata!
bobo77
Alpha Bank am votat, pentru ca nu sunt asa chitibusari ca ceilalti si pentru ca am reusit alaturi de ei.
Markos
QUOTE(kaspersky @ 11 Feb 2012, 21:00)
- CEC Bank - nu intrebati!!! este banca in care mi-am promis ca nu o sa mai intru niciodata!
*


Aia nu-i banca, e cooperativa.
Bacu
alpha bank rules! produse inteligente, carduri si internet banking super ok.
l@u
Alpha fara doar si poate.M-am mutat la ei cu tot cu calabalac dupa ce am fost la hotii de la Raiffeisen.Nu am nici un fel de credit la nici o banca .
Alexu7
alpha & bancpost = love.

fuziunea dintre cele doua, s-a concretizat in octombrie 2011.
Smiley
BCR - relativ ok, comisioane la aproape orice, unele chestii se rezolva greu (pentru renuntarea la un card a trebuit sa ma duc de 3-4 ori la ei)
BRD - birocratie cat se poate, cea mai neplacuta experienta; au un sistem informatic foarte restrictiv si nici nu se obosesc sa-l modifice
ING - multumit de ei; avantaje major = selfbank si homebank. practic reduci la minim interactiunea cu angajatii bancii, rezolvi aproape totul online sau de la selfbank.
vdaniel
BCR- total nemultumit, carduri si ATM- uri care nu merg cateva zile, comisioane grase
BRD- cea mai mare birocratie, pentru orice fel de informatii trebuie sa zici Saru"mana si la portar
Acu cu Volksbank - internet banking OK, fara comisioane la retragere sau intretinere cont.
Vom vedea mai incolo
bucatzel
QUOTE(Smiley @ 12 Feb 2012, 20:29)
ING - multumit de ei; avantaje major = selfbank si homebank. practic reduci la minim interactiunea cu angajatii bancii, rezolvi aproape totul online sau de la selfbank.
*



La fel.

QUOTE(Bacu @ 12 Feb 2012, 19:30)
alpha bank rules! produse inteligente, carduri si internet banking super ok.
*



Sa nu exageram. Cand am plecat de la ei, am plecat fix din cauza IB-ului. Nu mai tin minte care factura nu o puteam plati, pentru ca in numarul facturii exista o cratima care ii statea IB-ului in gat. Plus ca trebuia sa pastrez un windows instalat pe comp, pentru ca aplicatia pacii avea nevoie de Internet Exploiter. Am incercat sa-mi pun o parola de doamne-ajuta, dar nu accepta caractere speciale (cum ar fi: |+_*&^%$#@!~ etc. ), in schimb text123 era parola ok din punctul lor de vedere.

Certificatul pacii de se instala in browser nici nu se compara cu un generator de coduri ca si securitate.

In plus, cel putin acum cativa ani, ordinele de plata "onlain" erau procesate manual. Un prieten s-a trezit in cont cu cateva zeci de milioane, care nu aveau datele platitorului. 10 minute mai tarziu au aparut si datele alea. A sunat la alpha sa-i intrebe daca cineva joaca Monopoly in numele lui, a primit niste scuze balbaite, si mindiat au disparut banii aia din contul lui. Si nu-i poveste vanatoreasca, eram la el in birou cand s-au intamplat astea.
maho
Colegii care-au laudat Alpha: n-aveti probleme cu ridicarea de lichiditati ?
Am vazut pe alte forumuri ca (de cand cu criza greaca) merge cam greu cu retragerea de cash, cam baga bete-n roate cei de la ghiseu, zice-se. unsure.gif E doar o intrebare, n-as vrea sa se interpreteze altfel.
In alta ordine de idei, BRD a scos adineauri rezultatele preliminare /2011; slabut, 7% < 2010.
aleksanders
am ales o alta banca pentru ca nu exista nicio banca.
- am internet banking la bcr de mai bine de 4 ani- mi-a expirat cardul si de 1 an si nici pana azi nu au binevoit sa ma anunte;
- brd-ul il am acuma prin sotie pentru creditul imobiliar si o experienta mai neplacuta in trecut cu un credit auto unde cresterea dobanzii intrun an a fost de la 8% la 16%;
argon
QUOTE(Smiley @ 12 Feb 2012, 21:29)
BRD - birocratie cat se poate, cea mai neplacuta experienta; au un sistem informatic foarte restrictiv si nici nu se obosesc sa-l modifice
ING - multumit de ei; avantaje major = selfbank si homebank. practic reduci la minim interactiunea cu angajatii bancii, rezolvi aproape totul online sau de la selfbank.
*



N'am fost la BRD cred ca niciodata, cardul l-am primit prin firma, in rest toate operatiunile, platile la utilitati , transferuri de acasa din fata leptopului, birocratia ti-o faci singur ca nu stii sa folosesti netul decat la unii huh.gif
Shush
Hai ca iti dau contul meu sa vad cum imi transferi de pe IB-ul de la BRD bani fara sa dai telefon la banca. Eu cand aveam trebuia sa autorizez fiecare cont pe care vreau sa virez bani.
Dupa ce imi virezi bani o sa ii returnez transferand cate 1 leu pe rand pe contul tau sa imi spui ce se intampla wink.gif
BRD intrece orice banca la nesimtire. Sa nu mai spun ca poti inchide un cont doar la sucursala la care a fost deschis (aparent internetul asta a aparut degeaba) si ca dureaza o luna. Deci te duci azi depui cererea si revi peste o luna sa semnezi ... daca nu ajungi, mai stai o luna.
Apoi comision pentru afisarea sumei de pe card, comision pentru eliberarea unui extras de cont, comisioane aberante pentru administrare cont si card, taxe suplimentare pentru carduri cu care se pot efectua plati on-line.
Greseli peste greseli (mereu in favoarea bancii), bani disparuti sau blocati fara motiv, carduri blocate cica din masuri de securitate.
Si cea mai tare faza patita cu ei acum vreo 2 ani : au trebuit sa imi faca inca un card ca sa imi poate fi virat salariul (firma lucra cu BRD), card a carei administrare costa enorm desi era atasat la acelasi cont la care mai aveam deja un card ca cica nu se poate altfel. Nu am folosit niciodata cardul ala, dar am platit la greu pentru el.
corbex
Nora mea a lucrat la BRD. Minciunile in legatura cu cardurile erau obligatie de serviciu. Minteau babale si mosii ca nu-si pot umbla la conturi daca nu fac card.
Shush
Eh la mine nu a fost minciuna ca doar am investigat. Pur si simplu asa era procedura pentru a beneficia de "beneficiile" oferite de incasarea salariului prin BRD. Deci beneficiile erau pe card nu pe cont cum ar veni. Si desi eu nu aveam nevoie de beneficiile alea nu as fi putut sa imi primesc salariul fara sa fac acel card sad.gif
C a t a l i n
BRD e clar cea mai proasta banca. Nu e de mirare ca argon e multumit.


Sa faci un transfer bancar dureaza 3 zile prin internet banking la ei, plus ca tre sa autorizezi la banca sau telefon orice beneficiar, care oricum nu devine activ imediat.

Iar securitatea lor online de tip sudoku e hilara.


P-A-C-O
ING Bank; sunt singurii care nu mi-au dat palpitatii in afara tarii wink.gif

PS: "Banca de sperma" si "Banca de celule stem" de ce nu se regasesc in poll? mad.gif
Shush
A, chiar uitasem de super parolele formate neaparat din 6 cifre. Si de user name-ul pe care putea sa il afle cam oricine.
Noroc ca era relativ inutil IB-ul la ei deci nu prea putea sa iti faca nimeni nimic, in afara sa vada cati bani ai in cont si sa iti plateasca curentul radmasa.gif
C a t a l i n
Pai si soldul contului prin IB e inutila pt ca e in urma cu vreo 2 zile. La BRD. Ca la ING e aproape instant actualizata, inclusiv prin sms.
Shush
Iti dai seama ca noi l-am contrazis pe Argon ? sad.gif

QUOTE(argon @ 14 Feb 2012, 18:48)
N'am fost la BRD cred ca niciodata, cardul l-am primit prin firma, in rest toate operatiunile, platile la utilitati , transferuri de acasa din fata leptopului, birocratia ti-o faci singur ca nu stii sa folosesti netul decat la unii huh.gif
*

Alexu7
mai lipsesc de aici Italoromenaa, leumi, libra.. mai sunt o gramada de pectarzi ! laugh.gif
marksman
Votat "o alta banca". Se numeste Ciorap&Saltea Bank. Nu au internet banking, dar sunt foarte seriosi.
C a t a l i n
QUOTE(Shush @ 14 Feb 2012, 22:44)
Iti dai seama ca noi l-am contrazis pe Argon ? sad.gif
*




Nu mi se pare. El e exceptia care confirma regula. Mereu. E un "asa nu".

14 Feb 2012, 22:50:
QUOTE(marksman @ 14 Feb 2012, 22:46)
Votat "o alta banca". Se numeste Ciorap&Saltea Bank. Nu au internet banking, dar sunt foarte seriosi.
*



Cum se livreaza salariul la banca asta? In pantof?
marksman
QUOTE(C a t a l i n @ 14 Feb 2012, 22:48)

Cum se livreaza salariul la banca asta? In pantof?
*



La astia nu-ti poti face card de salariu. Ala e la BRD.
millian03
banca mea preferata e ultima banca, randul de la mijloc, in partea dreapta. toataaa viata am stat in ultima banca..
kxz
QUOTE(aleksanders @ 14 Feb 2012, 12:09)
am ales o alta banca pentru ca nu exista nicio banca.
- am internet banking la bcr de mai bine de 4 ani- mi-a expirat cardul si de 1 an si nici pana azi nu au binevoit sa ma anunte;
*




pai... ce sa te anunte? in luna cand expira, cardul il gasesti deja emis la sucursala unde l-ai facut.
Ky_Cristian
Transilvania. Mi-au dovedit pana acum ca nu sunt pusi pe japca nesimtita cum sunt cei de la BRD. Vorbesc strict de card de debit, credit nu am avut pana acum si sper sa nu am nevoie.
corbex
QUOTE(marksman @ 14 Feb 2012, 23:46)
Votat "o alta banca". Se numeste Ciorap&Saltea Bank. Nu au internet banking, dar sunt foarte seriosi.
*


Am de vinzare niste feže de saltea, ca noi.
Smiley
QUOTE(argon @ 14 Feb 2012, 19:48)
N'am fost la BRD cred ca niciodata, cardul l-am primit prin firma, in rest toate operatiunile, platile la utilitati , transferuri de acasa din fata leptopului, birocratia ti-o faci singur ca nu stii sa folosesti netul decat la unii huh.gif
*




atunci hai sa detaliez experientele mele cu ei. sunt destul de vechi (am renuntat la a mai lucra cu ei de mai bine de 4 ani), nu stiu daca s-a schimbat situatia sau nu.
-sucursala la care iti faci primul cont ramane agatata de tine pe veci. am avut cu mult timp in urma un depozit la o sucursala, cand am vrut sa fac alt depozit la alta sucursala au tiparit pe contract datele vechi (intre timp schimbasem buletinul si ma gandeam ca ar fi normal sa apara in acte noile date). am insistat degeaba, singura solutie propusa de ei a fost sa ma duc eu la prima sucursala si sa le cer sa-mi schimbe datele. au sustinut ca nu puteau sa modifice datele decat de la sucursala unde au fost introduse si au refuzat sa incerce sa rezolve ei intern problema
-pe atunci era loterie daca vroiai sa faci ceva in primele zile ale lunii. de vreo 2-3 ori mi s-a intamplat sa ma duc pe 1 sau pe 2 ale lunii la ei si sa fie sucursala plina deoarece inchiderea contabila a lunii anterioare a durat mai mult decat era prevazut (ar fi trebuit sa se termine in timpul noptii) si tot sistemul informatic era blocat. nu puteai face absolut nimic (nici sa scoti bani, nici sa depui). nu stiu daca functionau sau nu cardurile (nu aveam card de la ei)

si o experienta recenta a unui coleg de birou: i-a expirat cardul si pana sa vina cel nou si-a pierdut buletinul. a incercat sa scoata niste bani din cont legitimandu-se cu pasaportul, dar l-au refuzat si i-au cerut fie sa vina cu buletinul pierdut fie sa vina cu o adeverinta de la politie cum ca acel buletin a fost declarat pierdut. a explicat ca si pe pasaport apare cnp-ul deci ar trebui acceptat, i-au spus ca trebuie neaparat actul cu care e inregistrat in sistem.
a rezolvat pana la urma la alta sucursala (au acceptat sa se legitimeze cu pasaportul si i-au eliberat nou card)
gabylzr
M-am mutat si eu la alpha de curand cu tot calabalacul si este ok . Asta am votat .
sadi
QUOTE(Smiley @ 16 Feb 2012, 10:32)
si o experienta recenta a unui coleg de birou: i-a expirat cardul si pana sa vina cel nou si-a pierdut buletinul. a incercat sa scoata niste bani din cont legitimandu-se cu pasaportul, dar l-au refuzat si i-au cerut fie sa vina cu buletinul pierdut fie sa vina cu o adeverinta de la politie cum ca acel buletin a fost declarat pierdut. a explicat ca si pe pasaport apare cnp-ul deci ar trebui acceptat, i-au spus ca trebuie neaparat actul cu care e inregistrat in sistem.
a rezolvat pana la urma la alta sucursala (au acceptat sa se legitimeze cu pasaportul si i-au eliberat nou card)
*



Nu e vorba ca trebuia sa se legitimeze cu documentul introdus in sistem. Legitimarea se face cu un document de identitate. Pentru cetatenii romani, documentul de identitate este, conform legii, doar buletinul. Nu pasaportul, nu permisul de conducere.
aleksanders
QUOTE(kxz @ 15 Feb 2012, 01:34)
pai... ce sa te anunte? in luna cand expira, cardul il gasesti deja emis la sucursala unde l-ai facut.
*


sa ma anunte macar printr-un mesaj pe internet banking ca a fost emis cardul si ca il gasesc la sucursala emitenta -
Madriann
Cel mai multumit sunt de Unicredit, in special de flexibilitatea si securitatea sistemului de online banking. Poti face plati catre oricine doresti, normal sau SEPA, nu trebuie predefinit beneficiarul in prealabil (rusine BRD!).
Fetele de la Info Center m-au ajutat intotdeauna in spiritul rezolvarii problemei (ex: au cautat la 5 pm o sucursala in Constanta inca deschisa, pentru a putea accesa informatiile de care aveam nevoie) si m-au sunat intotdeauna pe mobilul de Tunisia (rusine BRD TelVerde, care vor "numar romanesc"!).

O impresie buna am si despre Transilvania (credit apartament). Nu le cunosc celelalte servicii, pentru ca nu am avut nevoie dar in general, a fost o usa deschisa si un personal amabil.

QUOTE(Shush @ 14 Feb 2012, 21:00)
Hai ca iti dau contul meu sa vad cum imi transferi de pe IB-ul de la BRD bani fara sa dai telefon la banca. Eu cand aveam trebuia sa autorizez fiecare cont pe care vreau sa virez bani.
Asa e si acum sau poti folosi sistemul Vocalis, dar si la asta trebuie sa te inregistrezi inainte. Si iti taxeaza orice tranzactie prin el.
BRD intrece orice banca la nesimtire. Sa nu mai spun ca poti inchide un cont doar la sucursala la care a fost deschis (aparent internetul asta a aparut degeaba) si ca dureaza o luna. Deci te duci azi depui cererea si revi peste o luna sa semnezi ... daca nu ajungi, mai stai o luna.

... comisioane aberante pentru administrare cont si card, taxe suplimentare pentru carduri cu care se pot efectua plati on-line.

Greseli peste greseli (mereu in favoarea bancii), bani disparuti sau blocati fara motiv, carduri blocate cica din masuri de securitate.

*


Subscriu la fiecare din punctele de mai sus. Si regret enorm ca nu am apucat sa retrag ceva cash cand m-am trezit cu 6000 RON in cont de aiurea. M-ar fi durut fix in pix, e greseala lor, sa plateasca incompetentul(a) platita cu sumele alea grase si frumoase icon_mrgreen.gif
Culmea nesimtirii: dupa ce au retras banii din cont (-6.000 RON) a trebuit sa ma lupt trei zile cu ei sa-mi restituie comisionul de retragere, pe motiv ca sistemul lor de rahat nu le permite sa retraga banii din cont fara comision.
lag_ph
up.gif Transilvania - fara costuri la cardul de debit
down.gif BRD - plini de comisioane si taxe, plus ca in unele sucursale au sistemul ala tampit de bon de ordine (care e util, dar stresant)
* totusi, apreciez "robotelul" lor, pentru plata facturilor.

Nu (mai) sunt pasionat de internet banking. Prefer sa rezolv toate facturile dintr-o lovitura, cand ajung la cumparaturi si dau de un robotel d'asta.

corbex
BCR, perfecti la internet banking, infecti la comisioane si alte alea.
alex15
ING - ca nu trebuie sa treci pe ghiseu. fara comisioane si taxe ascunse. din pacate au tot micsorat dobanda la conturi
Smiley
QUOTE(sadi @ 16 Feb 2012, 12:30)
Nu e vorba ca trebuia sa se legitimeze cu documentul introdus in sistem. Legitimarea se face cu un document de identitate. Pentru cetatenii romani, documentul de identitate este, conform legii, doar buletinul. Nu pasaportul, nu permisul de conducere.
*




ba chiar asa au spus: documentul cu care este inregistrat in sistem. eram cu colegul respectiv si am intrebat-o pe tanti aia ce face colegul daca-si pierde sau schimba buletinul, a raspuns ca trebuie sa vina cu o adeverinta de la politie cum ca a predat (sau a declarat pierdut) actul respectiv.

asa cum am spus, la alta sucursala s-a rezolvat cu pasaportul.
ssandulescu
UniCredit Tiriac colaborez cu ei si imi par seriosi pana o sa am probleme cu ei stiti cum e
mar
BRD - nu recomand nimanui. Avem numai probleme cu ei. Sunt plini de comisioane si fiecare agentie are propriile reguli.
Raiffeisen- oarecum ok
Transilvania- am avut un credit la ei cu dobanda fixa. Pana la sfarsitul creditului au marit dobanda cu 2%. Neseriosi
Alfa- am colaborat bine cu ei.
Dacia-Berlina1997
Piraeus la care am depozit , cont economii , card la cont curent cu care am platit pe internet fara probleme . [ visa electron ] Am discutat de cateva ori cu ei despre diferite chesti si au fost amabili . La Brd imi primesc salariul pe card si nu am vazut sa-mi ia comision la retragere , interogare sold . Se ia taxa administrare card pe luna sau an . De obicei daca ceri tu sa ai card ai tot felul de comisioane insa daca il face firma atunci ai alte avantaje deoarece aduce multi clienti deodata .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.