Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Jante Megane 1, toate motorizarile
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane I
Pages: 1, 2, 3
ECO83
am o intrebare:



se potrivesc jantele de Solenza pe Megane I ?

si daca da , intra pe ele gume de 185 sau 195 , sau care e maximul de latime care intra?
Canadianu
Nu-l incaltzi pe Jordan cu slapi de bishnitzar si apoi il pui sa joace la All Star Game.
ECO83
eu te cred da nu vorbim de Jordan aici si nici nu e selectionat la All Star , eu intrebam daca se potrivesc?
MrMishu
@canadianu
ECO83 Jordan=Megane..Bishnitzaru'=Solentza... Slapii=jantele de pe Solentza. So intelege ce vrei acum biggrin.gif
...Roadrunner...
Merg... teoretic...

Insa: arata oribil, nu merge pus cauciuc mai mare de 165 (janta are 5.5 latime) si Jordan s-ar supara sa vada asa ceva...
strumfuadi
:shock:

5.5jx14 sunt shi ale mele shi din fabrica a venit cu 185/65/14 la gume..

merg shi de 195 lejer..
...Roadrunner...
Asa e ... insa fac balon urit ... si nu este recomandat.
ECO83
@MrMishu

mersi mult de explicatie biggrin.gif ! chiar crezi ca nu am priceput ce a vrut sa spuna?

ideea e ca vreau alt set de jante pentru gumele de vara si nu am chef sa arunc o carutza de bani pentru asta

aveam o oferta de jante de solentza noi 100$ , si din cate stiu au fost si pe Clio!
strumfuadi
QUOTE
Asa e ... insa fac balon urit ... si nu este recomandat.


cum mah sa faca balon urat, ai innebunit?? la 185 vine perfect vertical...
...Roadrunner...
Esti sigur ca sunt 5.5 atunci ...poate 6 ...
ECO83
dar astea standard de tabla 14 inchi de la Megane I aveti idee ce latime au ? ca mai mult ca sigur nu scrie pe ele....
bogdan20
ia de 15 si nu te mai zgarci la 500000 ca tot acolo ajungi si arata si mai bine.
ECO83
nu e vorba de zgarceala , dar vreau neaparat dimensiunile originale ale masinii!
bogdan20
dimensiunile cu care vine masina sunt urmatoarele:(luate din cartea technica a masinii)

6j 15

5,5j14

6,5j16

iar la cauciucuri:

175/65 r14 t

175/70 r14 t

185/55 r15 h

185/60 r15 h

195/50 516 v

deci dimensiunile astea pot intra pe masina. in ceea ce te priveste cred ca dimensiunile tale pe masina sunt 6j 15 cu anvelope de 185/60 r15 h.
ECO83
nu!

sunt 175/70 R14!



deci daca scrie in cartea tehnica inseamna ca incap pe 195?



ar fi bine ca de astea vreau dar ma gandesc sa nu frece pe undeva biggrin.gif
bogdan20
ma eu astea le-am luat din cartea technica. deci daca asa scrie acolo inseamna ca merge.
Cuvy
Fiecare model de anvelopa are specificata si marimea jantei pe care poate fi montat. De exemplu, o anvelopa 185/60/15 se monteaza pe o janta cu specificatii de genul 6J/15.
norisss
Eu am MeganeII.Pentru roti de iarna am avut nevoie de jante de tabla de 15'.Am gasit unele ca noi de la un tip care are MeganeI, si care isi pusese de cum a luat-o jante de aliaj.Deci iata ca am luat jante originale de MeganeI cu dimensiunea J6/15' pe care am pus cauciucuri de 195/65/15, asa cum scrie la mine in talon ca mege, pa langa jentile de aliaj de fabrica pe care am 205/55/16 cu J=6,5.Am pus linistit gume mai late( de fabrica MeganeI vine cu 185 latime) dupa ce m-am uitat la un amic care are OctaviaI, si pe aceleasi dimensiuni de jante(adica 6J/15) fabrica a pus gume de 195/65/15.
ECO83
ok!



deci asta inseamna ca pe 6J pot pune 195?



mai poate cineva confirma ca merge!



si inca o intrebare , ce ET are Megane 1 ca nu am gasit in nici o parte!
...Roadrunner...
Nu stiu ce ET are ... dar poti sa-l masori. Merge sa-i pui 195.
norisss
Uita-te pe site la skoda si vezi cu ce vine echipata Octavia I.Deci daca fabrica le pune....
viorelmonea
Salut,

Am primit doua genti de tabla de Megane2 ,6.5J*15.
Merge sa pun pe ele cauciucuri 185/60/15?
Ce probleme ar putea fi?
Ca si diferenta de gabarit nu e mare diferenta, 2mm in exterior si interior.

Mersi
xjc0c0
Gentile de regula le primesc femeile...
Merg puse anvelopele..in cartea masinii ce dimensiuni ai trecute?
cj98czh
185X60X15 ... ca si la mine cel mai probabil, de la jumatatea anului 2001 asta era dimensiunea data de Renault pentru Megane + la unele modele mai aveau si pe 16"
xjc0c0
Asa este si la mine, dar mai stii...Eu am dedus din postul lui ca ar avea alte dimensiuni trecute.

Megane 1 cu jante pe 16 ?Ce dimensiuni?
cj98czh
Pe 205 dar nu stiu exact .. vin de fabrica pe Megane 1.2 Coupe 2.0 16V, an vazut cateva in Germania cand cautam alte masini biggrin.gif
xjc0c0
Sper ca 205/45/16 . Cu 50 nu merge (am eu acum)...Mai jos de 45 deja pierd din confort glare.gif
sebyraul11
baieti, am cateva nelamuriri:
pe meganu` 1 al meu am 175/70/13 si as vrea sa pun ceva mai mare, vreau sa stiu daca pot pune si pe 15 (mentionez ca in cartea masinii scrie clar 175/70/13 sau 175/65/14) si daca se poate pune, ce marime de cauciuc pot folosii

ms anticipat
09 RMN
poti pune 185/55/15 sau 195/50/15....
oviduts
rog sa raspunda doar cunoscatorii.
ma intereseaza daca pot monta pe un megane 1-facelift break[an fab 2003] niste jante pe 16" 7.5j cu gume 205-50-16.
multumesc anticipat

p.s: urgentttt
9h057
http://www.pro-line.ro/calculator_anvelope_jante.php

probabil vor merge, eu am pe megane setul de vara 195/55/15;
pe calculator zice ca diferenta trebuie sa fie intre -3% si +3%;
am calculat diferenta intre ale mele si 205/50/16 si da 2.67%;
poate se va modifica un pic kilometrajul dar cu putin.

ps: poate sunt prea late si freaca de tabla, incearca si tu si baga mana dupa ce le montezi.
cj98czh
Nu iti vor merge jante de 7,5 J, vor atinge pe spate ... sunt prea late.

Te rog ca pe viitor sa folosesti functia SEARCH nu sa deschizi topicuri noi.
xjc0c0
Ai raspunsul 3 mesaje mai sus smile.gif
Daca vrei neaparat dimensiunile astea poti rolui aripile, dar nu recomand
Axe
QUOTE(sebyraul11 @ 12 Oct 2011, 15:00)
baieti, am cateva nelamuriri:
pe meganu` 1 al meu am 175/70/13 si as vrea sa pun ceva mai mare, vreau sa stiu daca pot pune si pe 15 (mentionez ca in cartea masinii scrie clar 175/70/13 sau 175/65/14) si daca se poate pune, ce marime de cauciuc pot folosii

ms anticipat
*


Eu am acum 15" cu 195/65/15, merg fara probleme.
As trece insa la niste jante de 14" si gume de 195-185/70/14 pentru mai mult confort.
E prima oara cand citesc undeva de jante de 13" pe megane 1, oare nu-s prea mici ?!!!
espacern
QUOTE(Axe @ 3 Feb 2012, 12:54)
E prima oara cand citesc undeva de jante de 13" pe megane 1

Pe Megane 1 dar nu phase 2 s-au montat jante pe 13---motorul de 1.4 8v si altele.
Depinde de motorizarea de pe masina pentru a montat pneu mai mic....nu intra din cauza dimensiunii discului de frana.
Dupa nr.de omologare europeana inscris pe eticheta de langa placa ovala poti afla ce jante/pneuri se pot monta pe masina ta.

@+
Foxer
http://www.tyrestretch.com/ aici puteti vedea cum arata diferite marimi de cauciucuri pe diferite marimi de jante

http://www.tyresave.co.uk/tyresize.html aici puteti sa comparati marimea veche cu marimea noua pe care vreti sa o puneti
oviduts
QUOTE(cj98czh @ 3 Feb 2012, 12:23)
Nu iti vor merge jante de 7,5 J, vor atinge pe spate ... sunt prea late.

Te rog ca pe viitor sa folosesti functia SEARCH nu sa deschizi topicuri noi.
*


imi cer scuze 8-| sunt nou aici[nu e un motiv, dar...]
unde m-as putea informa/afla care e maximul si aici ma refer la J si la ET ca sa nu modific nimic la masina.
tin sa precizez ca vreau sa montez jante pe 16"

QUOTE(Foxer @ 6 Feb 2012, 15:07)
http://www.tyrestretch.com/ aici puteti vedea cum arata diferite marimi de cauciucuri pe diferite marimi de jante

http://www.tyresave.co.uk/tyresize.html aici puteti sa comparati marimea veche cu marimea noua pe care vreti sa o puneti
*


thanks, dar, diferentele de diametru le-am gasit si eu ... ma intereseaza, ce pot monta ca sa nu-mi atinga, la masina mea, megane 1 an 2003 break care e stock, fara suspensii fara nimic.


numai bine!
Foxer
ti-as recomanda niste jante de megane 2 pe 16". Au toate masurile bune: 6.5J si ET (offset) parca 49mm.
Eu asa intentionez sa-mi pun + anvelope 195/50/r16, si tot in ideea sa nu modific nimic mi-am facut toate calculele, si am ajuns la jantele de aliaj de megane 2 ca fiind perfecte; iar marimea asta de anvelope, de asemenea.
BV 08 NTW
salut sunt interesat de niste jante de aliaj pentru meganu meu
demin2609
ce am pus eu pe a mea pe 15: 185/60 (fabrica) ; 195/55, 185/55, 205/50
djgarcea
Pentru un megan din 96 care ar fi dimensiunile ....
eu cand am luat masina am luat-o pe 13 si in cartea masinii apare pe 14 si acum vreau sa imi iau un set de jante pe 14 si nu stiu ce sa imi iau .....

am mai cumparat un set de jante pe 14 de aliaj la prezoane se potriveau iar pe butuc nu butucul era mai mare decat gaura jantei ....
Foxer
QUOTE(djgarcea @ 21 Mar 2012, 17:50)
Pentru un megan din 96 care ar fi dimensiunile ....
eu cand am luat masina am luat-o pe 13 si in cartea masinii apare pe 14 si acum vreau sa imi iau un set de jante pe 14 si nu stiu ce sa imi iau .....

am mai cumparat un set de jante pe 14 de aliaj la prezoane se potriveau iar pe butuc nu butucul era mai mare decat gaura jantei ....
*



ce marimi de cauciucuri ai trecute in talon la rotile de 13" si respectiv, de 14" ??
djgarcea
pe carte am 175/65 r 14 si pe masina am 175/70 r13

Foxer
QUOTE(djgarcea @ 23 Mar 2012, 09:10)
pe carte am 175/65 r 14 si pe masina am 175/70 r13
*



<marimile de mai jos sunt calculate incat diametrul rotii (cu tot cu cauciuc) sa-ti ramana acelas>

Deci smile.gif :

Pe 14" poti sa-ti pui:
175/65/r14 cu latimea jantei de 5.5J
195/60/r14 cu latimea jantei de 6J sau 6.5J (asta va fi un pic mai mare decat normal: inaltimea rotii fiind cu aproape 1cm mai mare datorita balonului foarte inalt. Nu recomand.)


Pe 15" poti sa-ti pui:
185/55/r15 cu latimea jantei de 6J
205/50/r15 cu latimea jantei de 6.5J sau 7J


>>Pentru ambele (14" sau 15") marimea gaurii centrale a jantei trebuie sa fie de 60mm, si distanta dintre prezoane sa fie "4x100" (adica pe 4 prezoane cu distanta pe diagonala de 100mm intre centrul lor). <<


Va trebui sa mai ai grija si la "OFFSET" sau "ET", distanta lui influentand cat de bagata inauntru sau scoasa in afara va sta roata. Fapt pentru care ar fi cel mai usor sa iti pui niste jante tot de Renault. Au deja toate masurile potrivite... dar din pacate se stramba cam repede.

Recomandarea mea puternica, ar fi sa-ti iei pe 15" cu 185/55/r15. (ca fapt divers, se potrivesc la fix cele de pe megane 1 Facelift, si cred ca si cele de pe clio)
Chiar daca marimea asta nu ti-e trecuta in talon, diametrul (inaltimea) rotii va ramane aceeasi, ceea ce nu iti va afecta acceleratia si nici indicatiile Kilometrajului. Vei avea un control mai bun in curbe, mai ales cand tragi brusc de volan; si pe langa toate astea, va arata si mult mai bine masina smile.gif Doar sa ai grija sa le umfli ceva mai tare... recomandat 2.2atm.

Bafta!
RobertGabbY
Stiti cumva ce reprezinta insemnele dupa un set de jante "6 1/2jx15 h2" si "mf 11 c " . ET nu este specificat. Sunt compatibile cu megane classic 2003? si daca nu care ar fi problema, nu intra sau ating pe undeva. Vor fi folosite cu anvelope 195 55 15 . In prezent am jantele originale, cu anvelope 185 60 15
Foxer
QUOTE(RobertGabbY @ 28 Mar 2012, 16:00)
Stiti cumva ce reprezinta insemnele dupa un set de jante "6 1/2jx15 h2"  si  "mf 11 c " . ET nu este specificat. Sunt compatibile cu megane classic 2003? si daca nu care ar fi problema, nu intra sau ating pe undeva. Vor fi folosite cu anvelope 195 55 15 . In prezent am jantele originale, cu anvelope 185 60 15
*




sunt jante pe 15" cu latime 6,5J si cu offset(ET) de 35mm(daca nu ma insel)

Daca si gaura centrala e de 60mm si distanta intre 2 centre ale prezoanelor pe diagonala e de 100mm, atunci ar trebui sa ti se potriveasca... Doar ca o sa iti stea mai scoase in afara cu aprox 1,5 - 2 centimetri; iar marimea cauciucurilor pe care vrei sa o pui pe ele, o sa iti faca diametrul rotii (inaltimea) mai mica cu aproape 1cm.

Parerea mea personala e ca mai degraba ai renunta la 15" si ai trece pe 16" .. daca tot vrei sa faci o treaba.. Si in acest caz se vor potrivi perfect niste cauciucuri 195/50/r16 (care, culmea, sunt exact masura care se mai gaseste si pe Megane1 2.0_16v) si care n-o sa iti modifice diametrul rotii. Iar ca jante, se vor potrivi perfect (la toti parametrii, inclusiv latimea de 6,5J) jantele pe 16" de Megane 2 , care nu o sa iti afecteze cam deloc geometria sau controlul masinii.
Eu asta am pe masina si sunt extrem de satisfacut!
Presiune 2,3 atm. pe rotile din fata si n-am prea mari probleme nici la gropi wink.gif
RobertGabbY
au pe megane 2 4 x 100 ?
Foxer
Dap smile.gif
Afara de variantele sport, din cate stiu Megane2 au toate 4x100.

Da-i search "jante Tuxedo" pe OKAZII.
Sunt cam scumpute, dar cred ca o sa-ti placa modelul.
09 RMN
cei care au 205/50/15....ating undeva? sunt prea late?nu sunt probleme cand virezi maxim?

Multumesc.
Foxer
QUOTE(09 RMN @ 29 Mar 2012, 13:02)
cei care au 205/50/15....ating undeva? sunt prea late?nu sunt probleme cand virezi maxim?

Multumesc.
*



Din cate vad, tu ai un megane1 varianta facelift (phase2).
Masura 205/50/r15 o calculasem pentru "djgarcea" , el are phase1, si ii vine din fabrica cu alte marimi... Noua, la phase2, ne vine cu 185/60/r15; daca pui 205/50/r15 o sa ai roata mai scunda (diametrul mai mic) cu 2cm. Si nu recomand.
De intrat, intra cu o janta de 6,5J latime... (peste 6,5J nu stiu sigur, nu am incercat, dar probabil intra si 7j)

Altceva ce nu recomand ar mai fi latimea 205 a cauciucurilor pe Megane1. Fiecare isi poate pune ce vrea.. insa parerea mea e ca nu ar trebui depasit 195.
Articulatia pe care o are megane1, servodirectia, si caseta de directie(de altfel, foarte proasta), sunt toate proiectate pentru niste roti mai mici.
Punand roti prea late adauga foarte mult stres, ceea ce va ingreuna servodirectia, va crea in f scurt timp joc in caseta de directie, si va uza cam tot ce se poate MULT mai repede. Apoi, masina de asemenea va accelera mai greu, si va flamba foarte neplacut peste denivelari, din cauza coloanei de directie care nu a fost facuta sa compenseze pentru atata solicitare.
Inca un minus (da, mai exista inca unul!) este unghiul de bracare. Cu cat latesti trenul de rulare, sau ecartamentul (in cazul asta prin roti mai late si mai scoase in afara), cu atat masina va coti exponential mai larg. Adica 2-3cm in plus la offset ajung sa adauge peste un metru in plus atunci cand vrei sa faci un "U-Turn" .. si te vei trezi ca pe strazile pe care inainte puteai sa intorci masina 180grade dintr-o singura manevra, acum trebuie sa faci intoarcere din 3 miscari, fiindca altfel intri in bordura. (ultima parte nu va fi neaparat cazul tau; dar ca idee, fiecare centimetru modificat, afecteaza ceva)


These are my 2 cents wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.