Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Credit 10.000 euro sau echivalent lei
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Zona Financiara
kikked
Am nevoie de un credit in valoare de 10.000 euro sau echivalent in lei. In principiu as vrea euro, desi veniturile mele sunt in lei. Cine poate recomanda o banca mai putin hoata, o oferta, e bine-venit. Perioada as vrea sa fie 60 de luni.
aleksanders
intra pe conso.ro si acolo gasesti cam toate ofertele bancilor si iti poti face tu niste simulari sa vezi ce te avantajeaza. bafta
corbex
O banca mai putin hoata? Daca e banca, cum vrei sa fie? radmasa.gif
Daca poti, ia-l in lei. Sint vremuri grele pentru cursurile valutare. Trebuie sa intrebi clar si la obiect cum e cu diversele comisioane (de dosar, de acordare, de administrare, de eliberare, de sanchi, etc.). Toate bancile au site-uri. Alege 2-3 cu care sa discuti personal.
Ca garantie, ideal ar fi apartamentul soacrei.
argon
QUOTE(kikked @ 25 Jan 2012, 12:41)
Cine poate recomanda o banca mai putin hoata.
*




Absolut nimeni, si daca totusi o face, lucreaza acolo.
maho
QUOTE(corbex @ 25 Jan 2012, 11:46)
Ca garantie, ideal ar fi apartamentul soacrei.
*


Ihi, si dupa ce-l pierde, se muta (soacra) la el. radmasa.gif
aurelyan
QUOTE(kikked @ 25 Jan 2012, 11:41)
Am nevoie de un credit in valoare de 10.000 euro sau echivalent in lei. In principiu as vrea euro, desi veniturile mele sunt in lei. Cine poate recomanda o banca mai putin hoata, o oferta, e bine-venit. Perioada as vrea sa fie 60 de luni.
*



Iti recomand cu tarie sa iei un credit in moneda in care ai si veniturile, adica in lei. Asta ca sa nu ai dureri de cap, vezi cazurile celor care au credite in franci elvetieni sau euro luate cu acum cativa ani in urma...
Smiley
problema e dobanda, care e mult mai mica la creditele in valuta decat la cele in lei.
la creditele in franci elvetieni e adevarat ca multi au pierdut, dar la cele in euro costurile sunt inca mai bune decat la creditele in lei (altfel spus, diferenta de dobanda e mai mare decat cresterea cursului valutar, deci tot iesi mai bine in euro)
corbex
Mie-mi spui? Rata la data acordarii=117 E. Rata astazi=140 E. Nu mai vorbim de curs.
Lasa ziarele, mergi si ia un credit! E cea mai buna documentare icon_mrgreen.gif
Victoras2001
Cand am luat io creditu' in franci elvetieni plateam rata 7 milioane. Acum platesc aproape 11 milioane.
corbex
In franci elvetieni dadeau insolvabililor icon_mrgreen.gif
Han Solo
creditul in alta moneda e un forex batut in cuie pe ani si ani. trebuie cwae pentru asa ceva tongue.gif

la franci e inca si mai misto, ca o dai cu manta, cotatia 'trece' prin euro.
Markos
QUOTE(corbex @ 26 Jan 2012, 09:41)
Mie-mi spui? Rata la data acordarii=117 E. Rata astazi=140 E.
*


Creditul pentru Solenza? Cât mai ai la el, parcă opt ani?
corbex
tongue.gif
Banca s-a intins pe 8 ani stiind ca masina tine >16. Nu ca fuzibilele voastre, de 5 ani.
testike
Trebuie sa fii atent la contract.
Eu am luat vreo 4 credite de la Alpha, mai am doar 1 din fericire.
Asta e cu dobanda fixa (4.5% + EURIBOR) , mie mi-a scazut rata de pe la 280 la vreo 220, pentru vreo 35 mii daca tin bine minte.
Dar in principiu toate bancile sunt hoate si contractele foarte putin avantajoase clientului.
De ex. toate contractele au o clauza in care pot cere toti banii in orice moment.
Asta ar fi pentru majoritatea o problema destul de mare, mai ales pentru creditele ipotecare. Si dupa ce iti executa ipoteca (pe sume mici deobicei), au dreptul sa iti execute tot ce ai pentru diferenta de bani.
Cel mai bine e sa nu iei credit, mai ales in vremurile astea.
kikked
Nu am auzit de vreo clauza, prin care pot cere banii in orice moment.
corbex
N-ai citit atent contractul.
kikked
M-am hotarat sa iau in lei cu dobanda fixa. Vreau sa stiu, dobanda fixa inseamna ca nu se poate mari nicicum sau e dobanda fixa + robor etc. De luat, vreau sa iau de la BRD, creditul Expreso.

http://www.brd.ro/persoane-fizice/credite/...e/expresso.html
corbex
Ar trebui sa fie fixa. La noi fixe sint doar ideile lui Antonescu. Se merge pe o dobinda mai mare, cu presupunerea ca se va reduce si ei vor cistiga. Citeste atent contractul inainte de semnare.
adytym
in general creditele fixe si mai ales la cei de la brd sunt ok, am avut si mai am la brd, chiar sunt ok, nu ai de ce sa-ti faci probleme, marile probleme sunt pe la altii
aleksanders
orice doband afixa are o variabila - fie ea robor pt creditele in lei fie euribor pentru cele in euro - brd-ul calculeaza dobanda o data la 3 luni (actualizarea ro/euribor)
DMP
Aia cu robor/euribor/libor + marja e (rata) de dobanda indexabila.
Rata de dobanda fixa e cea care ramane neschimbata de la inceputul pana la sfarsitul creditului.
aleksanders
esti sigur? - ia verifica contractul
DMP
Nu mai am contracte de credit. smile.gif

Eu am scris ce se intelege in teorie prin rata fixa si rata indexabila.
Asta e teoria.
Ce scrie in contract e altceva. E practica. smile.gif

E posibil ca in contract sa scrie ca marja e fixa iar rata de dobanda e calculata ca indice de referinta (robor/etc) + marja, iar indicele sa fie revizuibil la 3 sau 6 luni. Si astfel sa incerce o aburire a clientului. Insa, in cazul asta, rata nu e fixa ci indexabila, care este, in definitiv, o rata de dobanda variabila.
aleksanders
tocmai ce am citit pe site la brd ca mai nou - "Dobanda de referinta (indicele monetar) este cea aferenta monedei in care se face creditul (EUR/LEI/USD) si reflecta rata dobanzii la care isi ofera reciproc depozite, cele mai importante banci care opereaza pe piata interbancara romaneasca in cazul Robor, fie bancile internationale de prim rang in cazul Euribor, respectiv Libor. Valorile acesteia se modifica zilnic, in functie de o serie de factori, printre care si evolutiile pietei."
DMP
In esenta, orice rata de dobanda legata de Robor, Euribor, Libor si care se revizuieste periodic NU este o rata fixa de dobanda.

claudiu.manda
Rata de dobanda fixa este, asa cum a mai spus cineva mai sus, rata de dobanda neschimbata pe intreaga durata de creditare. De obicei e putin mai mare decat cea variabila, insa asigura confortul financiar al imprumutatului care stie de la inceput in ce se baga.
aurelyan
Dobanda variabila=Partea fixa de dobanda (marja bancii)+Partea variabila de dobanda (Robor, Euribor).
Dobanda fixa=Dobanda care nu se modifica pe toata durata derularii creditului (asta in cazul in care in contractul de credit nu apar alte clauze).
corbex
Cind bancile se inghesuie sa-ti ofere credite la dobinda fixa, prognoza lor e ca partea variabila a dobinzilor, in general, e in scadere si ca te vor frige suplimentar. Daca de insala ei, esti tu in avantaj. Daca nu, nu!
merlicit
wacko.gif Deci care ar fi mai avantajos pana la urma?
testike
QUOTE(corbex @ 20 Feb 2012, 19:15)
Cind bancile se inghesuie sa-ti ofere credite la dobinda fixa, prognoza lor e ca partea variabila a dobinzilor, in general, e in scadere si ca te vor frige suplimentar. Daca de insala ei, esti tu in avantaj. Daca nu, nu!
*



Pai partea variabila e Euribor de obicei, si ala e cam 1%, de unde sa scada mai mult?
Eu din contra nu m-as mira sa creasca Euribor, si in consecinta si ratele.
speedman
euribor ul acum este in jur de o.7 sau ceva de genul
St
Euribor la cate luni?
speedman
trimestrial - (3 luni). Nu are legatura cu topicul, dar eu am facut la otp refinantarea unui credit ipotecar in euro, in februarie, cu o dobanda de 6,06% (euribor la 3 luni plus marja bancii), de luna viitoare scade la 5,68% sau ceva de genul. Inainte aveam la bcr cu o dobanda de 11% variabila....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.