Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Megane Classic Diesel Expression - bagasem divort
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18
Axe
M-am referit la cele din corpul preincalzitorului, nu la cele de fabrica ale masinii, ti-a zis bine sobolanu': desteptule! biggrin.gif
cdadan
Răspunsul e identic. Cândse uzează mai repede plita de bucătărie: când fierbi ciorbă sau când fierbi sarmale?
Axe
Alea din corpul de aluminiu sunt foarte protejate, nu ajung niciodata "la rosu" pt ca gaura in care intra e aproape tangenta la corpul de aluminiu iar inainte sa le infiletez le-am infofolit in folie de aluminiu astfel ca acum sunt ca un corp comun! wink.gif
Unde mai pui ca termostatul opreste totul pe la 80grd.!
R E M U S
ph34r.gif
Laurentziu83
Si totusi, la ce bun atatea complicatii cu ulei vegetal si alte improvizatii cand masina ruleaza intr-un an cat altele in 2-3 zile?
hitman1234
Barem de era d-ala de la Mc sa fie un fel EGR, dar asa papa d-ala curat,,
Axe
Eu asa procedez, probabil sunt mai temerar, mai curios din fire, tot asa am facut si cu bicicletele recumbent. Le-am vazut din intamplare pe net si m-am apucat sa-mi construiesc una fara sa stiu cum ma voi simti pe una sau sa probez pe undeva.
Tot asa a fost si cu uleiul, am auzit informatia, m-am apucat de studiu din curiozitate si tot singur, in fata blocului am facut toata instalatia. La service nu au vrut sa ma ajute pt ca au spus ca ei decat sa faca experimente mai bine fac operatiile curente si n-au bataie de cap! Corect! smile.gif
Deci nu neaparat sa fac economie cat sa fac ceva nou, un fel de experiment.
Axe
Va rog frumos, are cineva vreo experienta reala in recuperarea taxei dupa modelul de mai jos?!
Taxa de mediu a fost declarata ilegala. Cum poate fi recuperata fara avocat
C a t a l i n
Despre ce suma e vorba?
Axe
Din ce am inteles la mine ar fi cam 1400-1500E
C a t a l i n
Pai nu stii cat ai platit?

Axe
Ideea e daca as vinde eu masina, cat rebuie sa plateasca cumparatorul si daca metoda de recuperare e sigura? smile.gif
C a t a l i n
Atunci ar fi vorba de timbru de mediu, nu de taxa.
Axe
Sunt doua lucruri diferite?!
Bine ca nu mai e si:
-japca mediu
-datorie mediu
-impozit mediu
-etc.,etc.
Arza-i-ar pe matze de jegosi.....
C a t a l i n
Timbrul e ala nerecuperabil.
hitman1234
Daca au trecut 6 ani de cand ai platit-o oops.gif
Axe
Adica s-ar putea recupera si timbrul dar sa nu treaca 6 ani?
Axe
Am bagat masina pe olx dar din greseala am scris 1700, fara sa schimb din lei in euro.
Intr-o ora, aveam 100vizualizari si 5 mesaje disperate cu "suna-ma, ma intereseaza masina, cum dau de tine?" radmasa.gif radmasa.gif
Ai dreq ciocli, pai numai distributia cu cauciucurile de iarna m-au costat atat, ce pomanagii sunt samsarii astia! tongue.gif
Laurentziu83
Orice pret ai pune, daca pui un anunt pe oleics, imediat te vor cauta o groaza de samsari, combinatori si alte natii de sportivi samantari cu burta care te vor intreba de un schimb cu un bemveu impecabil pe bulgaria plus diferenta din partea ta.
yomarius
Ai scris in anunt ca merge cu ulei? biggrin.gif
hepea
Orice pret ai pune ei iti vor oferi un pret de nimic. Daca pica, pica...
Axe
QUOTE(yomarius @ 10 Nov 2015, 19:44)
Ai scris in anunt ca merge cu ulei? biggrin.gif
*


Nu pot pt ca voi fi asaltat cu telefoane, iti dai seama, daca le spun ca merg cu carburant de 3lei/L si consum in oras de max.7, unii ar putea paraliza!
argon
Numai ca nu mergi cu carburant de 3 lei litrul decat o perioada scurta. La 100 km pe an cat faci, n-ai probleme, dar daca mergi intens, chiar si in amestec ulei cu motorina 50-50, infunzi tot motorul in scurt timp.
espacern
QUOTE(Axe @ 10 Sep 2015, 21:09)
Eu asa procedez, probabil sunt mai temerar, mai curios din fire. Le-am vazut din intamplare pe net si m-am apucat sa-mi construiesc una fara sa stiu cum ma voi simti pe una sau sa probez pe undeva.
Tot asa a fost si cu uleiul, am auzit informatia, m-am apucat de studiu din curiozitate si tot singur, in fata blocului am facut toata instalatia.
Deci nu neaparat sa fac economie cat sa fac ceva nou, un fel de experiment.

Felicitari pentru "initiativa".....de ce nu te apuci de instalatie GPL pe diesel?
Era si mai temerara initiativa.....si experimentala!
dr_mKe
Eu fac multe tâmpenii, dar asta pare să fie dincolo de puterea mea mellow.gif
Axe
Instalatiile gpl pt diesel nu sunt inca omologate la noi, dar poate un borcan de electroliza pt hidrogen n-ar strica!?
MuciX
Spre deosebire de ce ai facut tu, care este omologat? nedumerire.gif
argon
Unii confunda bio diesel-ul facut din soia, rapita si ce o mai fi, cu uleiul de cartofi prajiti de la supermarchet, nu e totuna, nici pe departe.
diesel_power
Unii au o viata atat de trista ca au acumulat 32.000+ postari smile.gif
espacern
QUOTE(Axe @ 11 Nov 2015, 14:08)
Instalatiile gpl pt diesel nu sunt inca omologate la noi

Sunt acri struguri....nu?
Axe
Nu frate, chiar am sunat la firma aia dar mi-au spus ca inca nu pot monta, nu au avize sad.gif
Laurentziu83
In cate milenii s-ar amortiza instalatia aia? biggrin.gif
b76bgaarh
la cat merge axe, niciodata.
hitman1234
Inteleg ca masina a fost folosita pe post de umbrela si de experiment, caz in care si pretul ar trebui sa reflecte aceste lucruri, ori la banii aia gaseste L2, megane 2, megane 1 cu taxa platita..ori o vinzi ori vrei sa te socializezi..
Axe
Pai mai las, pretul e negociabil, sper sa o dau macar cu 500E
b06fcn
Cu banii aia o iau eu de piese pentru a mea...pe bune...
Laurentziu83
Ofer 501 euro. tongue.gif
Axe
Pai pe bune, o dau si-n 400, platesc cumparator doar sa scap de ea daca e nevoie!
Va dati seama, daca hitman spune ca gasesti la pretul ala cu taxa platita, probabil ca vanzatorul e oligofren sa plateasca o taxa de 1400 si sa o vanda cu 1500!??? radmasa.gif
espacern
La un Megane 1 din 2001 cu motor 1.4 si norma E3 valoarea timbru mediu este cam 300 E....nu toate motoarele/masinile sunt "penalizate".
cj98czh
La fostul meu Megane, 2001, 1.9 dCi taxa era 472 euro ...
Axe
Probabil era euro 3 nu?
cj98czh
daca am scris ca era dCi, 100% ca era E3 smile.gif
b06fcn
Poate al tau, ca astea vandute la noi sunt E3 doar in acte...M-am uitat si eu pentru a mea, la 2 ani diferenta de varsta e aproape dublu timbrul de mediu.
@axe, daca te hotarasti sa stii ca nu am glumit...
cj98czh
Fiind varianta hatch .. avea doar 139 CO2 ... de aici taxa ok ... oricum mi-ar place ca toate masinile care le voi avea de acu incolo sa fie minim atat de ok si fiabile ca si Megane-ul ...
Axe
QUOTE(b06fcn @ 12 Nov 2015, 22:02)

@axe, daca te hotarasti sa stii ca nu am glumit...
*



Stiu dar am glumit eu cu cei 500E! biggrin.gif
Doar distributia si cauciucurile de iarna m-au costat atat, de restul nu mai zic. Am pus-o la vanzare la 1700E dar o vand cu min.1500, daca nu, nu se vinde. sad.gif
diesel_power
Nu faci schimb cu un clio symbol ? biggrin.gif Taxa la a mea e vreo 1100 E
argon
QUOTE(diesel_power @ 11 Nov 2015, 19:06)
Unii au o viata atat de trista ca au acumulat 32.000+ postari smile.gif
*


Cand esti platit pentru asta, parca nu mai e asa trist wink.gif
Axe
QUOTE(diesel_power @ 13 Nov 2015, 14:19)
Nu faci schimb cu un clio symbol ? biggrin.gif Taxa la a mea e vreo 1100 E
*


E mare, n-am facut mare schimbare, poate daca era twingo!? smile.gif
cj98czh
Argoane ai legatura .. este loc de inca o limuzina smile.gif asta merge si pe oloi de floare smile.gif
argon
Nu mai am timp sa postez asa mult, nemailucrand la o regie de stat sad.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.