Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Megane Classic Diesel Expression - bagasem divort
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18
cj98czh
Pai mai Argoane tu compari polizorul tau cu motorul lui?
argon
Inafara ca a lui e un diesel model vechi fara comon rail , nu ai ce compara ca e exact acelasi lucru la putere, la viteza maxima cuplul nu are nici o importanta, coteaza puterea, care e identica. In schimb pe timpii 0-100 a mea are avantaj wink.gif
Axe
QUOTE(cj98czh @ 20 Feb 2014, 13:46)
Pai mai Argoane tu compari polizorul tau cu motorul lui?
*


Observi ca nu am vrut sa-i raspund la fel de taios ca tine, dar ce sa fac, nu mai pot de ras !? M-am mai "tras" eu cu ascutitori de 1.5dci si n-au frate, n-au ce le trebuie radmasa.gif
In carte spune ca au cuplu, putere, dar in fapt, cred ca daca il tii 50km la 180 iti ies supapele prin semnalizare icon_mrgreen.gif
b76bgaarh
avea roti cu talon redus?
hitman1234
QUOTE(Axe @ 20 Feb 2014, 17:22)
si n-au frate, n-au ce le trebuie  radmasa.gif

*



xenon in proiectoare? sleep.gif

Iulikk
Toti proștii au acum xenon in proiectoare. Jmekerii adevărati au asa ceva:
argon
QUOTE(Axe @ 20 Feb 2014, 17:22)
Observi ca nu am vrut sa-i raspund la fel de taios ca tine, dar ce sa fac, nu mai pot de ras !? M-am mai "tras" eu cu ascutitori de 1.5dci si n-au frate, n-au ce le trebuie  radmasa.gif
In carte spune ca au cuplu, putere, dar in fapt, cred ca daca il tii 50km la 180 iti ies supapele prin semnalizare  icon_mrgreen.gif
*



Bravo, te-ai dat cu 1.5 de 65 de cai si compari cu 1.9 chiar si asa antic, de 98 de cai...si cica ala micu n'are ce-i trebuie. Stai sa te dai cu 1.9 din era noastra, un comon rail, un PD ceva, sa vezi atuncea. rolleyes.gif
Axe
...ma faci de-i bag un ciuning de fo 30j da cai si te chem la o liniuta sa-ti faca rajnitza poc ! smile.gif)
Axe
Rog frumos, stie cineva ce ET au jantele astea care au fost de la mama lor pe Megane 1 ?
espacern
Modelul este SAROS si se gaseste pe Renault pe 14/15.
Pentru dimensiunea 15 are ET 43.

@+
Axe
Multumesc, aceste cuvinte ne doare pentru ca noile jante au ET 35 si imi vor trebui distantiere probabil !? sad.gif
kossak
Nu stiu daca te ajuta cu ceva, dar parca jantele de tabla de logan au tot in jur de 43 ET-ul. Eu am pus aliaje cu ET35 si n-a fost nevoie de distantiere.
Probabil asta se aplica si la Megane.
espacern
Nu trebuie nici un distantier sau altceva....se monteaza de origine pe 15 pe modelul tau.
De unde ai dedus ca trebuie ceva modificat?

@+
argon
QUOTE(Axe @ 3 Mar 2014, 13:55)
Multumesc, aceste cuvinte ne doare pentru ca noile jante au ET 35 si imi vor trebui distantiere probabil !? sad.gif
*



Dupa ce sa pui distantiere, sa le scoti mai tare inafara, pe langa cat iasa in plus fata de 43? Sau nu stii ce-i aia ET..mai ult ca sigur.
Axe
Se pare ca aveti dreptate, situatia sta cam asa: cu cat ET-ul e mai mic, cu atat janta e deplasata in afara, cu cat e mai mare, se apropie de amortizor. Eu credeam ca-i invers smile.gif
Asta inseamna ca trebuie sa ma rog ca cei 8mm pe ext dati de janta in plus, adunati cu cei 5mm de la cauciucul mai lat sa nu fie cumva suficienti sa-mi atinga in aripa !? huh.gif
diesel_power
E cale lunga pana la aripa. Poti sa bagi degetul sa te convingi.
MuciX
naughty.gif
gotty
QUOTE(Axe @ 20 Feb 2014, 16:22)
Observi ca nu am vrut sa-i raspund la fel de taios ca tine, dar ce sa fac, nu mai pot de ras !? M-am mai "tras" eu cu ascutitori de 1.5dci si n-au frate, n-au ce le trebuie  radmasa.gif
In carte spune ca au cuplu, putere, dar in fapt, cred ca daca il tii 50km la 180 iti ies supapele prin semnalizare  icon_mrgreen.gif
*



Du te ma razboinicule!

Cica vor sa numeasca al doilea viraj din Bahrain dupa tine! radmasa.gif
Axe
M-am prins, si tu ai 1.5 !? biggrin.gif
gotty
Da,dar ma gandesc sa i dau foc si sa mi iau una ca a ta! wub.gif
sorin1983
radmasa.gif
atunci eu cu 1.6 16v nici nu ma deranjez sa vorbesc cu voi... radmasa.gif
b06fcn
Atunci eu cu 1,9 dci ce sa mai zic? Ce misto e in varf... biggrin.gif
sorin1983
stai asa ca aia e prea noua smile.gif pune-o pe cealalta
Laurentziu83
Daca stiam, imi luam si eu 1.5 dci d-asta, nu ma incurcam cu 1.6 16V....tongue.gif
Axe
Una peste halta, abia astept sa-mi pun roatele noi pe 1.9 asta asa cum e el sa va arat ce inseamna masina..., invidiosi mah ! radmasa.gif
kossak
Poate o sa avem onoarea sa vedem si niste poze cu bolidul. Ca prea s-au lasat asteptate tongue.gif
b06fcn
QUOTE(sorin1983 @ 3 Mar 2014, 18:41)
stai asa ca aia e prea noua smile.gif pune-o pe cealalta
*



Aia noua e 2,0 dci...
sorin1983
aoleu las-o pe aia veche atunci smile.gif
Axe
Dragii miei, va supun atentiei urmatoarele: pentru noile jante am nevoie de prezoane cu cap inbus intrucat, prezoanele originale renault nu intra in gaura jantelor, sunt prea groase(partea aceea conica)
Are cineva un set de 16 bucati sau stie de unde pot lua ? Merci, dau de-o bere smile.gif
espacern
Mai bine mergi la un atelier de prelucrari mecanice si modifica gaurile jantelor sa poti strange cu surubul original.

@+
cj98czh
Ia legatura cu astia:

http://www.alsteel-prodimpex.ro/

Am apelat de cateva ori la ei, foarte seriosi.
Axe
QUOTE(espacern @ 16 Mar 2014, 09:50)
Mai bine mergi la un atelier de prelucrari mecanice si modifica gaurile jantelor sa poti strange cu surubul original.

@+
*


M-am gandit dar cred ca-mi ia sa le fixeze pe freza de 16 ori cat imi ia pe doua seturi de prezoane !? smile.gif

QUOTE(cj98czh @ 16 Mar 2014, 17:06)
Ia legatura cu astia:

http://www.alsteel-prodimpex.ro/

Am apelat de cateva ori la ei, foarte seriosi.
*


Le-am dat mail, multumesc, sa vad ce zic azi smile.gif

17 Mar 2014, 15:51:
Am gasit cu 160lei cu tot cu montaj, prezoane cu un fel de antifurt in stea, am mai vazut asa pe la bmw.
cj98czh
Curata si vopseste tamburii aia ca se vad urat biggrin.gif
espacern
Complicati inutile...sper ca ai cheia.

@+
C a t a l i n
Ai parcat bine.
Axe
Pai nu aveam alta solutie, alte prezoane era exclus sa folosesc, am o cheie speciala.
O sa ma invrednicesc la un moment dat sa dau o pensula pe tamburi si eventual pe etrieri.
ciuperka
Frumoase "roatele", ceva detalii? Specificatii si pret, merci.
Parca aveai niste Borbet-uri, le-ai schimbat?
Axe
Le-am luat in iarna cu tot cu gume la un pret uman, sunt pe 15" si le-am dat azi 100, ca mai mult nu am putut si par sa fie atza ! biggrin.gif
Nu am avut Borbet, gasisem ceva dar nu le-am mai luat.
Axe
Am gasit un filmulet, aceeasi motorizare cu a mea, am facut si eu o data experimentul asta si daca imi amintesc bine aveam consum 32L/100 pe instant ! blink.gif
https://www.youtube.com/watch?v=q-Jue4X7t18
Axe
Va rog are cineva idee de unde pot lua un "+" din compartimentul motor dar care sa mearga doar pe contact ? Asta pentru ca nu vreau sa ajung cu cablul pentru un consumator pana la tabloul de sigurante. smile.gif
b06fcn
Poti in incerca din tabloul de sigurante din motor, sau de la firul care alimenteaza pompa de joasa presiune, sau de la stergatoare.
Axe
Da, multumesc, am aflat si eu de la espacern ca mai am un tablou de sigurante in compartimentul motor, o sa iau de acolo. smile.gif
diesel_power
N-ai renuntat la incalzitor ? smile.gif
Axe
Daca am scos mufa aia am anulat practic egr nu ? Vreau sa fac un test de consum fara egr.

30 May 2014, 06:49:
Daca am scos mufa aia am anulat practic egr nu ? Vreau sa fac un test de consum fara egr.
espacern
Piesa de la care ai scos mufa comanda turbina.....nu EGR-ul.

@+
Axe
Nu cred pentru ca trage de rupe ! Ce anume comanda la turbina ca de la ea pleaca niste furtunase de vacuum direct la egr ?
espacern
QUOTE(Axe @ 30 May 2014, 18:46)
Nu cred

Vezi codul inscris pe piesa si foloseste motor de cautare....daca nu crezi!

@+
Axe
Am aflat ca se numeste valva solenoid dar nu stiu ce face exact !? Pot spune ca pe cb am observat o usoara scadere de consum iar turbina merge perfect !!!
argon
Iti doresc numai d'astia cu dieseluri antice ca al tau cu EGR-ul scos sa ai in fata cand pedalezi cu bicicleta. Daca traiai in Germania nu te lasau aia sa intri in oras cu masina ta diesel euro 2, chiar cu EGR-ul nescos.
Axe
Si eu mi-as dori acelasi lucru. Vrei sa-ti aduci cazanul tau nou sa facem amandoi un test de noxe ? Vedem care iese mai bine, ce zici ?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.