Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Renault 21 nevada
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25 > Renault 21
48wzr
salutare
am un renault 21 nevada manager din 1992,motor 2l benzina ~120 cp(la vremea lui).
de curand au aparut niste probleme la climatizare,la modul in care nu mai cupleaza treptele de turatii ale ventilatorului.
am crezut ca problema este de la variatorul de turatii,inlocuindu-l cu unul nou,insa nicio schimbare.astazi am demontat tot panoul de comanda pentru vedea unde este problema,dar avand in vedere ce era inauntru banuiesc ca numai un expert isi poate da seama,placa unitatii de comanda fiind plina de circuite si tranzistori...
nu i-am dat de cap si sper ca macar cineva de pe acest forum sa stie despre ce este vorba.
masina mai are cateva probleme,minore sau majore,depinde de cel care le analizeaza si de modul in care priveste lucrurile,insa mai multe detalii despre ele dupa ce voi rezolva aceasta problema primara,fiindca vine iarna,si fara dezaburire este cam greu.
mutumesc anticipat si astept intrebari despre masina.
b06fcn
Inteleg ca are climatizare automata masina. In cazul asta, probema vine de la unitatea de comanda, care pur si simplu refuza sa mai dea comanda ventilatorului. O solutie ar fi sa pui ventilatorul pe direct, comandat de un buton din bord, sau sa incerci cu alt modul de comanda. Daca esti din Bucuresti putem incerca cu unul din ale mele care stiu ca mergeau odata...
48wzr
in momentul de fata pe direct merge....asta insemnand ca am legat 2 fire intre ele.
m-am gandit ca ar putea fi de la unitatea de comanda,climatizarea este automata asa cum bine ai subliniat,dar am sperat ca ar putea fi din altceva.
sunt din bucuresti
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.