Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Nokia C5-00
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > In Car Entertainment > GSM Zone
MirceaVio
Mi-am luat si eu un Nokia C5-00 si la inceput eram extra multumit de el. Adevarul e ca se misca destul de binisor pentru cati bani am dat pe el si are o gramada de chestii faine. Dar mi-am dat seama ca nivelul sonorului in timpul convorbirii e destul de incet si nu se poate da mai tare. E destul de enervant acest lucru si vroiam sa stiu daca doar al meu face asa sau mai sunteti pe aici care aveti modelul asta si aveti probleme similare. Am tot cautat pe net problema asta, dar multe detalii nu am aflat.
corbex
Mai intii uita-te in cartea lui, de unde se regleaza volumul. In mod normal ar trebui sa aibe si o scurtatura, asa incit sa poti umbla la el chiar in timpul convorbirii.
MirceaVio
Toate volumele sunt la maxim. Telefonul are butoane de volum pe lateral si de acolo se regleaza volumul in timpul convorbirii. Dar degeaba... la maxim e foarte incet. mad.gif
Shush
Era unul pe aici care nu auzea claxoanele si credea ca masina e prea insonorizata, dar s-a dovedit ca are dopuri in urechi.
kum
Nu stiu cum e la modelul asta de Nokia, dar la E51 avea o sita mica in dreptul difuzorului unde se auze convorbirea. Sita aia se imbacsea de praf frecvent si pateam exact ca tine: se auzeau foarte incet convorbirile. Am scos-o cu un ac si apoi se auzea foarte bine.
Mai poti incerca ceva: sigur telefonul ti-a venit si cu hands-free. Foloseste-l si vezi daca in castile alea se aude tot asa de incet. Daca nu, inseamna ca e o problema la telefon si e posibil sa fie ce am spus eu.
Iulikk
De ce ti-ai luat Nochea?
Laurentziu83
Eu am E5 si sunt foarte multumit de el, se aude la fel de bine ca si vechiul E51.
Incearca si cu un set de casti (cu jack de 3.5 mm) si vezi cum se aude.

Mi-am luat Nokia pentru ca nu-mi place sa dau bani multi pe telefoane, dar vreau sa le tina bateria si sa aiba un GPS, o camera, wi-fi. Nu ma intereseaza firma care le produce daca da faliment sau nu.
vallyyy
Lasa ca nu esti singurul care se plange de chestii din astea,am avut un corby la care mi s-a stricat touchul,l-am reparat pe garantie si l-am dat mai departe cu gandul ca sa nu-mi mai iau cu touch,apoi m-am oprit la nokia 6303 -practic e in aceeasi bani ca si corby,zic telefon destul de ok,auzisem doar pareri bune despre el,cand - dezamagire totala:nu-l aud cand suna,in convorbire se aude destul de incet,cand vorbesti cu castile se aude un fasait( asa fac toate 6303,mai nou am vazut ca si E5-ul face la fel ),3G nu are,youtube-ul nu merge,blitul nu poate fi folosit la filmare,bateria nu e cine stie ce stralucire(in jur de 3 zile) - unele le mai treci cu vederea,dar fasaitul din casti ma indeamna sa dau cu el de toti peretii
corbex
Si ce, n-ai pereti?
MirceaVio
E foarte aiurea ca cel mai mic zgomot din jur sa te impiedice sa intelegi ce zice cel de la capatul celalalt al convorbirii. Mergi pe trotuar si trece un tramvai gata: "Ce zici?, cum?, unde?" si e foarte nasol.
Are si asta o sita foarte deasa in dreptul difuzorului si daca ma uit bine parca ar fi un pic imbacsita. Vad cum fac sa o scot afara sau s-o curat.
corbex
Aha! Tu crezi ca-i defect telefonul fiindca nu poti vorbi cind trece tramvaiul! laugh.gif
MirceaVio
Ei na, era un exemplu tongue.gif Adevarul e ca se aude incet si cateodata imi vine sa dau cu el de pereti, vorba lui vallyyy.
Laurentziu83
Dute cu el la garantie inainte de a-l demonra. Eu sunt foarte multumit de el din toate punctele de vedere. Iar bateria tine 3 -4 zile cu 2 ore zilnic de ascultat muzica la casti.
ArtVandelay
Casca se curata cel mai bine cu guma de mestecat biggrin.gif nu fac misto
MirceaVio
@Laurentziu83 - garantie ciuciu, ca nu-i luat din magazin dry.gif e nou, dar mna... tongue.gif. Mie mai mult de 2 zile jumate nu-mi tine bateria...
Am rezolvat ceva: am scos si eu sita aia deasa de desupra difuzorului(era imbacsita in draci) si acuma se aude mai bine. smile.gif Mersi kum de sfat.
Iulikk
Lasand gluma la o parte.... eu acum am o caramida de Nokia 5800. Inainte am avut un 6120 classic. 5800 se aude muulltt mai tare decat 6120. Si cand ma suna cineva si cand vorbesc cu cineva. Deci se poate ca sa fie vorba clasica: "asa face la toate".
bolidu
Vezi ca era un cod ascuns a celor de la nokia (gen *0000# care iti permitea sa intri in niste setari ascunse ale telefonului de unde puteai da casta si difuzorul extern mult mai tare decat a fost setat de fabrica, display-ul in faceai mai luminos, treburi dastea. Mi-e mi-a facut cineva treaba asta la un N73 si se auzea muzica super tare ziceai ca ai boxa dupa tine, dar paradea bateria mult mai repede si cred ca pe termen lung paradea si difuzorul. Nu mai stiu codul dar sigur exista asa ceva. Sper sa te fi ajutat intr-o masura....

Numa bine all !
corbex
Exista. Sa caute pe net coduri ascunse telefoane. poate are noroc (si-l strica icon_mrgreen.gif ).
Iulikk
Enhanced Full Rate (EFR) si Half Rate Mode (HFR)
*3370# activare Enhanced Full Rate – creste calitatea convorbirilor dar reduce timpul de durata al bateriei cu aproximativ 5% (RECOMANDAT FOLSIREA SA)
#3370# dezactivare Enhanced Full Rate
*4720# activare Half Rate Mode – Reduce calitatea sunetului dar creste durata bateriei cu aproximativ 30 %
#4720# dezactivare Half Rate Mode

Ia vezi... la mine nu merg.
Laurentziu83
Pentru autonomie suplimentara a bateriei recomand calduros dezactivarea 3G-ului si a tuturor inutilitatilor de pe display (calendar, agenda, wi-fi search, oricum le am in meniu), il activez doar cand am nevoie sa-mi mearga netul mai repede.
ipiq
hop si io. cum opresc netul pe E5 cand ies din tara, sa nu ma falimenteze traficul pe roaming? smile.gif
herculane
modifica-ti acces point-ul de net (schimba-i parola, sterge-i o litera etc)
Laurentziu83
La aplicatia de harti, dezactivezi Agps, lasi doar pe cel integrat si "network based".
Daca vrei sa intri pe net, oricum te intreaba acces point-ul, il lasi sa foloseasca doar wi-fi-ul (daca e disponibil).
Teoretic nu ar trebui sa ai trafic daca nu ai iconita de langa bara de semnal.
MirceaVio
Se aude mult mai bine de cand i-am dat sita aia jos. Ce mi se pare aiurea e ca are doar o gaurica de ~ 0.7 mm prin care este emis sunetul. De ce naiba nu au facut-o mai mare totusi? Daca ma enervez o fac eu icon_mrgreen.gif
corbex
Enerveaza-te! Pe bune!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.