Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: regres pe CASCO
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Asigurari si Daune Auto
Pages: 1, 2
aqua
situatia e urmatoarea

vinovatul are RCA euroins, se face amiabila, se face dosarul, totul in regula, vine decizie ca dosarul se respinge (pe motiv ca ar fi neconcordante intre urmele de pe cele 2 masini, total neadevarat dar trecem peste asta)
respectivul pt a nu mai sta pe la portile euroins cu plangeri, hartii, etc, poate retrage dosarul de acolo si sa mearga la asiguratorul CASCO al lui si sa faca regres? ii trebuie banuiesc constatarea amiabila original, de fapt cred ca tot dosarul care acum e la euroins
merci
Marian66
respectivul este un fraier cu F mare, pt ca a facut amiabila cu cineva care are un asigurator dubios. pt casco ii trebuie formularul si celelalte acte care trebuie si la rca (copii dupa polita rca, permis si talon); celelalte documente din dosarul de la euroins, gen deviz, constatari, poze, etc. nu sunt necesare.
eventual pentru a scapa de statul dupa euroins, se poate cere chitrosului care a provocat accidentul si si-a facut o asigurare de 3 lei, exemplarul care a ramas la el, si alte copii de la actele respective (rca, permis, talon)
aqua
deocamdata am inteles ca s-a rezolvat treaba, s-a facut o reanaliza si s-a dat acceptul pana la urma
kxz
cred ca s-a spus de 1000 de ori pe aici, ca in situatia in care ai casco, nu apelezi la rca-ul celuilalt. decat daca esti masochist si iti place sa umbli pe drumuri, sa te **** aia cu rca cum au ei chef.
aleksanders
asta e procedura standard de intimidare- refuza dosarul in ideea de a da a doua oara un pret mult mai mic si cei ce pun botu sa il accepte imediat -
prody
Sunt societati care te pun sa platesti fransiza chiar daca dosarul tau Casco este cu regres,asa ca nu trebuie sa fii neaparat masochist ca sa deschizi pe RCA-ul celuilalt ; in general, daca are RCA la o societate alta decat Carpatica si ai o dauna mica incerci sa gasesti cu inspectorul de daune un service cat-de-cat decent care sa iti faca reparatia bine si gata,altfel dai 100-150 de euro fransiza doar de dragul de a face pe Casco un vopsit de cateva elemente sau ceva similar, mai da-le naibii de masini ca doar nu sunt copiii nostri , sunt niste fiare, banii aia pot fi folositi si in alta parte .
aqua
ei, se pare ca Euroins mai si plateste din cand in cand, dupa ce initial incepusera cu figuri si-au revenit, au acceptat dosarul, s-a reparat si masina si a si iesit din service, probabil ca au platit fara sa mai traga iar de timp
prody
mah, tu ai intervenit cu pile si faci pe fata mare cu noi smile.gif
aqua
daca erai atent un pic vedeai ca nu eu sunt in cauza

tot ce tre sa faci e sa stii sa iti sustii punctul de vedere, si daca mai ai si un vocabular in care bagi argumente legislative sa vezi cum isi reconsidera pozitia
tipul din intamplare lucreaza in domeniul juridic si in nota in care solicita reanaliza le-a scris cateva chestii
faza e urmatoare, nu te anunta nimic, doar iti ajunge o hartie acasa in care zice scurt ca s-a respins dosarul, fara argumente fara nimic, daca merge merge
tipul cand a vazut hartia ce urma sa ii ajunga acasa i-a luat pe aia la impins vagoane de nu mai stiau aia cum sa-l calmeze, ca gata se rezolva, doar trebuie sa faceti o solicitare de reanaliza si sigur se rezolva smile.gif
silviumc
Am si eu o intrebare tot legata de Casco cu regres, deci o pun in acest topic.

Pe mine m-a lovit usor in spate azi dimineata un chitros cu RCA la Carpatica. Eu am Casco Renault (in cobranding cu Allianz).

Ma gandesc sa fac dosarul prin Casco-ul meu. Am sunat si mi-au spus ca nu o sa-mi ia fransiza. I-am intrebat daca o sa-mi creasca prima de asigurare la anul, si au zis ca nu, din moment ce nu-mi ia fransiza... Eu nu sunt asa sigur, sigureanu de acest lucru. Voi ce stiti?

Am facut constat amiabil, citind topic-ul am vazut ca sunt Fraier sad.gif

Lovitura nu e puternica, s-a rupt plasticul negru din partea de jos a barei si mai trebuie vopsita si partea de sus a ei.

Later Edit:
Din brosura asigurarii mele:
03 Conditii speciale privind asigurarea vehiculelor Renault
Sectiunea B
VII. Reinnoirea
Art 17. La asigurarile ce se reinnoiesc pe perioade de cate 1 an, prima de asigurare anuala calculata la data reinnoirii se poate reduce cu o suma denumita bonus, prin indeplinirea cumulativa a urmatoarelor conditii:
a) reinnoirea se face inainte sau in termen de maxim 30 de zile calendaristice de la data expirarii valabilitatii contractului de asigurare existent;
cool.gif Asiguratorul nu a platit si nu datoreaza despagubiri la asigurarea de avarii si furt sa a platit ori datoreaza despagubiri, dar vinovat de producerea pagubelor a fost un tert cunoscut.


Eu inteleg din acest lucru ca nu o sa-mi creasca prima de asigurare, deoarece vinovatul este un tert cunoscut, am constatare amiabila semnata de el si copia dupa buletinul lui.

Asta este teoria, o sa mai scriu aici sa vedem cu evolueaza realitatea cruda.
prody
Da, nu te afecteaza cu nimic,stai linistit .
adi_ar
Eu am rugamintea sa ne tii la curent!
Multumesc!
silviumc
Am deschis dosarul, facut constatarea si lasat masina in service, totul in acelasi loc (Cobalcescu Splai), intr-o ora! Ca in vis... Am avut toate actele la mine. Mi-a mai confirmat odata agentul constatator ca nu o sa platesc nici fransiza si nici n-o sa-mi creasca prima.

Cred ca am avut totusi, noroc, cumva, de a durat asa putin.
adi_ar
Da, probabil ca a fost un oarecare noroc la mijloc!
Eu m-am referit la reinoirea contractului CASCO, in special, deoarece desi in principiu odata "regresate" nu produc efecte la reinoirea CASCO, sunt destule cazuri cand faptele sunt putin altfel!
Depinde unde se face asigurarea, in ce masura s-au recuperat "de facto" sumele respective si inca alti factori care stabilesc coeficientul de dauna cu care esti inregistrat.
silviumc
QUOTE(adi_ar @ 2 Dec 2011, 13:25)
Eu m-am referit la reinoirea contractului CASCO, in special, deoarece desi in principiu odata "regresate" nu produc efecte la reinoirea CASCO, sunt destule cazuri cand faptele sunt putin altfel!
Depinde unde se face asigurarea, in ce masura s-au recuperat "de facto" sumele respective si inca alti factori care stabilesc coeficientul de dauna cu care esti inregistrat.
Pai cum ar fi vina mea daca Allianz nu recupereaza banii de la Carpatica? Eu am indeplinit toate conditiile din contractul meu de Casco.

Mi-am luat masina reparata de la AutoCobalcescu dupa 3 zile, fara cusur.
tribunul
QUOTE(silviumc @ 30 Nov 2011, 15:16)
Am sunat si mi-au spus ca nu o sa-mi ia fransiza.  I-am intrebat daca o sa-mi creasca prima de asigurare la anul, si au zis ca nu, din moment ce nu-mi ia fransiza...  Eu nu sunt asa sigur, sigureanu de acest lucru.  Voi ce stiti?

Daca nu ma insel, platesti franciza DOAR cand autorul este necunoscut.
Shush
Sau cand autorul este chiar titularul politei tongue.gif
Mirciulik
Ridic si eu o problema cu amiabila asta.

Pe data de 17.12.2011 am fost lovit de o alta masina in parcarea Auchan Militari. Eu eram pe drumul principal, el teoretic avea stop (dar lipsea semnul). Toate celelalte stradute aveau stop, doar la el lipsea. Idee e ca eu oricum veneam din dreapta lui deci trebuia sa-mi dea prioritate.

El are asigurare la Astra, eu casco si rca la Astra. Am incheiat amiabila, am scris ca veneam din dreapta ....am semnatura lui, talon, permis, buletin. Am venit acasa (GALATI), m-am dus la inspectorul de dauna astra si mi-a zis ca vor poze si de la masina cealalta. Eu aveam poze cu telefonul (5mp) dar nu le-au laut in seama.

Problema e ca acum proprietarul ma tot amana. Imi raspunde la telefon imi spune ca se duce la un inspector pentru poze...dar nu se duce (el fiind din bucuresti).

In cazul in care deschid dosar de dauna casco cu regres....scap de stresul asta?
Problemele la masina ar fi: bara spate zgariata si usor desprinsa din prinderi, aripa spate are 2 adancituri mici iar intr-una din ele vopseaua e crapata, si roata spate cred ca e usor inclinata. (el avea cam 10-15km/h dar nu a franat deloc (se uita la telefon), iar eu aveam cam 20km/h).

Masina lui, un citroen c5 avea numarul smuls, sigla smulsa, un ornament cromat smuls si foarte putin zgariata bara. La el cred ca dispar zgarieturile si daca le sterge cu o carpa.

Ambele masini sunt pe firma.
adi_ar
Deschide dosa CASCO si ai scapat de probleme.
Teoretic, jocul cu "vine/nu vine" vinovatul la constatare este un mod perfid al asiguratorilor de a taragana lucrurile - fapt care le convine. Fiind clientul lor, ar trebui sa se ocupe ei de chemarea vinovatului la constatare (si ce ar avea daca se fac fotografiile in Bucuresti, de catre un alt inspector al aceleiasi firme si apoi se trimit la Galati? Ar fi foarte bie dar n-au interes!)
prody
Unde sa deschida pe CASCO daca este aceeasi societate de asigurari ? Fa putin scandal si intreaba-i ,de fapt, ce vor ? Sa ai si tu o parte de vina ca sa ii plateasca si celuilalt ceva? Tu oricum poti sa deschizi pe CASCO si tot platesc 100%.
Cosmin1183
dap, naspa rau!
UXE
am si eu cateva intrebari... ce acte trebuiesc de la vinovat pentru a face cu regres in afara de copie dupa RCA-ul lui? masina vinovatului este pe firma Generali :..automat si RCA-ul

Trebuiesc si poze cu masina cealalta? eu am CASCO la Allianz.

1 Oct 2012, 09:32:
m-am interesat... trebuie constatarea amiabila si copia dupa rca-ul vinovatului
AndreiMR
Pentru a face pe casco cu regres o reparatie...e nevoie sa ma mai duc la constatare la asiguratorul celui vinovat? Eu am facut amiabila, am copie dupa RCA-ul sau...si nu prea vreau sa mai stau dupa asiguratorul lui, care nu imi inspira incredere.
tribunul
Nu.
AndreiMR
E perfect atunci. Multumesc
SandelBS
Am postat gresit la legislatie, problema tine de asigurari.

Am avut un accident pe un DJ, intr-o curba (drum evident fara marcaj), ma loveste unul in mers intrand pe sensul meu, lasandu-ma cu avarii - oglinda (sparta), zgariat usi stanga (fata+spate) si infundata putin cea din spate, aripa si bara. Pana la urma si-a luat vina 100% (nu comentez deocamdata motivele), am mers dimineata la politie, am PV de constatare, copii dupa actele lui. Ce nu imi place e ca are RCA la Carpatica. Sper ca PV-ul de constatare de la Politie e arhisuficient ca document pentru a nu-mi cauta nod in papura cei de la asigurari, indiferent de societate.

Acuma (sper sa) am doua posibilitati: RCA sau Casco cu regres. Daca aleg prima varianta am citit ca dureaza pana se face despagubirea iar casco cu regres tre sa apelez la Astra asigurari. Problema cu Astra e ca nu mai au decontare directa cu service Renault, ori Carpatica ar avea decontare directa cu Cobalcescu. E corect ce am auzit?

Care ar fi demersul? Sa ma duc intai la Carpatica si in cazul in care imi da acceptul pentru service eu nu mai stau apoi dupa despagubirea lor? Astra avea cu Serus si as fi vrut acolo sa merg dar nu vreau sa imi ramana masina in service pana cand isi regleaza ei problemele. Ideea e ca pana pe 15 iunie as vrea sa rezolv, oricum problema cea mai urgenta - oglinda- o sa o cumpar eu sapt asta pt ca mi-e destul de greu fara.
AndreiMR
Tinand cont ca e vorba de Carpatica, si tu ai casco...nu te mai complica si mergi direct la Casco. Cu toata constatarea de la politie, Carpatica or sa faca tot posibilul sa iti dea cat mai tarziu banii. Eu m-as mira sa aiba Carpatica decontare directa cu un service de reprezentanta...Chiar daca Astra n-au decontare directa cu reno, vezi ce lista de service-uri iti dau pentru ca mai sunt si altii care fac treaba buna. Totusi, cam nasol ca ti-ai facut casco la Astra...o fi mai ieftin dar sunt neseriosi.
SandelBS
N-am ales eu ci leasing-ul. Adevarat e ca e ieftin, 30 eur/luna, primul an a fost gratis. Pana acum n-am avut de ce sa ma plang, am rezolvat cu Casco la ei, numai ca au devenit neseriosi iar service-urile au renuntat la contractele cu ei. M-au programat maine pentru constatare, sa vad ce service-uri au.

Cica ar avea Astra decontare directa cu Auto Cobalcescu. A fost cineva la ei?
T.rac3Er
poze ai facut si tu atunci dupa ce ai oprit masina?! sa se vada in general locatia and stuff?!

de ce?
pt ca si cascourile gandesc acum precum rca-istii de la carpatica and shet. daca isi pot recupera prejudiciul de la aia.o gandesc din avans ca daca e complicata nu o sa le deconteze aia banii si deci devin ariciosi cu tine, cum ar fi si cei de la carpatica direct.
SandelBS
Era noapte, nu se vedea mai nimic la o poza cu tel. Stanga-dreapta camp.

prody
Oricum , nu cred ca iti dadea firma de leasing voie sa repari masina pe RCA-ul celuilalt , mai ales avand in vedere unde este.
SandelBS
Am fost astazi la constatare, nu au zis nimic, ba chiar mi-au mai gasit ceva avarii pe care nu le observasem. Nu mai aveau niciun service Renault in lista si am ales unul Citroen.

Problema mea acum e cu oglinda ca tipa de la alocari service-uri mi-a spus ca piesa se cumpara de pe bursa pieselor pentru Astra (sper ca am inteles bine), ori eu nu vreau alta piesa decat cea originala, asa cum era pe masina. Am mai avut discutia asta cu ei la parbriz, numai ca atunci s-a inlocuit cu unul original si nu cu o chinezarie.
buzdu88
La cei de la Astra conteaza anul de fabricatie al autoturismului. Daca autoturismul are o vechime mai mica de 3 ani, intotdeauna vor trimite piese originale. Daca auto e mai vechi de 3 ani, atunci este o loterie. Daca se gasesc piese aftermarket pt modelul tau se vor trimite aftermarket, daca nu, originale. La tine este vorba de o oglinda, ca piesa la inlocuit, in rest doar reparatie la elementele de caroserie. Eu lucrez la Bosch Car Service in Otopeni si lucrez cu Astra foarte bine. Daca vrei te astept la mine sa vezi service-ul. Nr meu este 0741 960804, Silviu.
O zi buna.
SandelBS
Multumesc, dar deja am ales service-ul.

Mi-au zis ca pt modelul meu e putin probabil ca oglinda sa fie piesa aftermarket (bolborosea ceva de licenta, sublicenta Renault care nu mai da voie). Masina are 4 ani. Eu nu am niciun cuvant de spus daca vor sa imi puna chinezarii in locul celor originale?
buzdu88
Nu prea. Poti sa te duci sa vezi piesa la service si daca nu e originala, poti sa incerci sa faci scandal la astra, dar nu cred ca o sa te ajute la ceva. La Omniasig, de exemplu, piesele se comanda tot prin platforma lor, dar poti sa alegi originale sau aftermarket. La Astra, le trimit ei direct si n-ai cum sa alegi.
SandelBS
Sa vedem ce se intampla, m-am uitat pe net si nu am vazut oglinda chinezarie.

Ce nu inteleg e ca am fost la constatare miercuri 8.05, pana luni dim, 13.05 trebuia si a venit acceptul de la Astra, service-ul ar fi comandat deja piesele (oglinda + carcasa/suport nu am inteles prea bine) si se asteapta nu stiu ce aviz intern. Sunt totusi 4 zile e atunci, ultima data cand am fost, cu vreo 20 de tel (cel putin) s-au rezolvat toate avizele intr-o zi jumate. Eu pana pe 4 iunie ar trebui sa am masina reparata...asa zice legea.
buzdu88
Daca service-ul este calumea, o sa ai masina gata mai devreme de 4 iunie. Iti ofera masina la schimb gratis? La noi masina la schimb este gratis, de asta te-am intrebat.
SandelBS
Pe site arata ca pentru reparatii de minim 3000 lei se da masina gratis, la receptie cica minim 6000 lei. Nu stiu cat sunt preturile in alta parte ca la Renault e 800 lei/element pt vopsire , dar pentru 4 elemente sa fie 3200 lei...e totusi aberant.

Oricum, nu iau masina, chiar daca e gratis. Vreau sa incep sa mai renunt la masina (se termina busy season si ajung si eu la o ora normala acasa)

Nu imi pun problema service-ului ci a asiguratorului pentru incadrarea in termen. Deja au depasit, vineri masina trebuia deja sa o scot reparata. Nu imi place sa mi se zica in 2 zile e gata si apoi dureaza saptamani. Bine poate sunt si eu obisnuit in munca mea de zi cu zi ca atunci cand mi se zice ca intr-o zi trebuie sa predau ceva, nu intarzii, nu exista asa ceva, si 5 minute pt mine inseamna de la 13:00 pana la 13:05, nu ca vorba vine de 5 minute si e de fapt o ora.

Maine reiau sunatul, daca imi spune asta de la service ca nu sunt gata cu actele, o sa sun sa vad unde e problema.
Reme
preturile de reprezentanta sunt mereu aberante, acum daca ai dus masina in service faptul e consumat. Vad ca, colegul buzdu incearca sa te convinga sa te duci la Bosch. Eu iti recomand sa le faci o vizita, chiar dac anu ai nimic e facut la masina. Nu o sa ramai dezamagit! Garantat iti zic!
cj98czh
QUOTE(Reme @ 21 May 2013, 23:34)
preturile de reprezentanta sunt mereu aberante, acum daca ai dus masina in service faptul e consumat. Vad ca, colegul buzdu incearca sa te convinga sa te duci la Bosch. Eu iti recomand sa le faci o vizita, chiar dac anu ai nimic e facut la masina. Nu o sa ramai dezamagit! Garantat iti zic!
*




Mai ales ca tu lucrezi intr-o reprezentanta Bosch ... si nu este absolut interesat ca omul sa se duca acolo .... mai usor cu "fineturile" astea ..
kosfunny
Bosch Car Service este o franciza pentru service-uri asa cum este si AD Garage , nu prea are legatura cu profesionalismul si calitatea germana ! Mie la Boschul din Alexandria mi s-a furat de pe o masina dauna totala casetofonul.
Bineinteles toti au ridicat din umeri !
SandelBS
Ieri sun la service:
- Care e stadiul dosarului?
- Asteptam piesele si acceptul de la asigurari.

Ok, cu asteptatul pieselor nu zic nimic, dar cu acceptul de la asigurator nu mi se pare rezonabil. Era depasit termenul de o saptamana.

Azi dimineata m-au luat dracii cand am vazut ca nu suna sa imi spuna ca s-a rezolvat, am dat 3 tel, cica dosarul nu are toate verificarile. E mail inspectorului (plus inca unul trimis catre el de la relatii clienti) si in 3 ore dosarul era gata, masina putand intra in service. Cred ca o fi uitat de dosar, iar ala de la service nu i-a mai trimis nimic.
buzdu88
La Astra, inspectorul constatator, cel care iti deschide dosar, este si lichidator, adica cel care iti da acceptul de plata. La un moment dat se aglomereaza si raspunde greu. Oricum greul la tine a trecut. Mai ai un pic si ai scapat.
SandelBS
Inca nu am scapat. Initial era vorba ca acceptul de plata de la inceput e suficient, doar sa duc masina in service si cand e gata sa plec cu ea. De data asta nu a fost asa.

Am dus masina luni in service, in timpul saptamanii au venit si piesele mult asteptate, insa chiar daca masina era gata vineri mai trebuia acceptul final de plata, pentru ca inspectorul a vrut poze in timpul reparatiei si dosarul era blocat la nu stiu ce departament de control. Chiar nu vad logica din moment ca m-am dus intr-un service cu decontare directa si a fost dat un accept de plata iar piesele au venit prin bursa astra.

Vineri, din 30 in 30 min am sunat la relatii clienti, i s-au trimis solicitari , am trimis si eu mail si nesimtitul nu a vrut sa raspunda (nr de mobil din semntura-inexistent). Si asa masina sta peste week end in service.

Ceva legal nu cred ca am ce sa ii fac, m-am gandit sa iau intr-o punga niste rahat de caine si sa ii duc pachet pt la pranz (cred ca mai bine dupa ce imi scot masina din service).
Brainie
O întrebare (sau două) legată de dosarele CASCO cu regres:

Accident cu daună totală (numai pagube materiale, nu discutăm de răniri etc), nevinovatul își primește despăgubirea (epavă + suma ”S” cash) de la asigurătorul CASCO ”X” conform poliței de asigurare. ”X” vrea apoi să-și recupereze banii de la șoferul vinovat ”Y” sau asigurătorul RCA al acestuia ”Z”.

1) Logic ar fi ca ”Y” sau ”Z” să-i dea lui ”X” numai suma ”S” plătită de acesta nevinovatului. Corect ?

2) Dacă cel care-l despăgubește pe asigurătorul CASCO (”Y” sau ”Z”) consideră că mașina a fost supraevaluată în polița CASCO, poate să conteste (direct sau prin judecată) suma pe care o pretinde ”X” ?
Aici ar putea exista o diferență de abordare: ”Z” are grile de evaluare a valorii la data accidentului, dar ”Y” nu se poate raporta decât la piață (mașini echivalente pe piață).
kosfunny
Situatia aceasta este reglementata de Ordinul CSA 14/2011 art. 39 pct . 3

Art. 39. - (1) În cazul în care, pentru recuperarea pagubei materiale, persoana
păgubită se adresează asigurătorului său de bunuri, constatarea avariilor, solutiile
tehnologice adoptate, precum si modul de stabilire a cuantumului despăgubirilor,
respectiv costul reparaiilor părilor componente sau ale pieselor avariate ori costul de
înlocuire a acestora, inclusiv cheltuielile pentru materiale, precum si cele de demontare
si montare aferente reparaiilor si înlocuirilor necesare ca urmare a pagubelor produse
prin respectivul accident de vehicul sunt opozabile asigurătorului RCA al persoanei
vinovate.
(2) În situaia respectării prevederilor alin. (1), asigurătorul de bunuri al
persoanei păgubite recuperează despăgubirea plătită de la asigurătorul RCA al
persoanei vinovate, fără ca asigurătorul RCA să fie îndreptăit să respingă o astfel de
cerere.
(3) Eventuala diferentă de despăgubire, rezultată din modul de calcul al valorii
maxime a despăgubirii, dacă este justificată, rămâne pe contul asigurării facultative,
neputând fi recuperată de la asiguratul persoana vinovata, dacă despăgubirea plătită
din asigurarea facultativă nu depăseste limita de despăgubire ce poate fi acordată de
asigurătorul RCA pentru prejudiciile cauzate în unul si acelasi accident de vehicul,
prevăzută în polita de asigurare.
UXE
Salutare,


Eu Casco la Uniqa, ea RCA la ASTRA. Cum se procedeaza ptr Casco cu regres?

Am amiabila, copie dupa asigurare , permis, talon, buletin de la vinovat. Soferita nu este si proprietarul masinii.

Cum se procedeaza?

Deschid direct dosar la CASCO?

Trebuie sa vina si ea o data cu mine? trebuie sa vina si proprietarul masinii ei?
Masina e a fratelui meu, trebuie sa vina si el?


Multumesc.
Sudsemnatu
Am fost eu in aceeasi situatie ca tine anul trecut: eu uniqa si ala la Astra. Am sunat la Uniqa si am deschis dosar, le-am zis ca e pe regres si ca nu e vina mea si m-am dus cu ce acte ai si tu. Dar cred ca trebuie sa se duca fratele tau sau sa iti dea tie procura, oricum iti zice aia de la Uniqa cand faci programarea ce trebuie sa aduci, cand si unde. Nu trebuie sa mearga si vinovatta, amiabila e de ajuns. Dupa ce platesc astia de la Uniqa o sa trimita catre Astra devizul, oricum asta e treaba lor cum isi recupereaza ei banii.

Eu i-am intrebat daca o sa imi creasca polita si mi-au zis ca atata timp cat e pe regres nu smile.gif Numai ca la reinnoire nu am mai mers pe ei si am schimbat asiguratorul..asa ca nu stiu daca urma sa imi creasca sau nu, dar cica Uniqa creste toate politele acum, indiferent de daunalitate.

Bafta...o sa rezolvi repede ca Uniqa sunt operativi si destul de profi!
UXE
O sa sun la ei sa le cer toate detaliile.

Am auzit si eu ca se scumpesc tarifele si ma gandeam daca tot bag masina in service sa mai repar si alte zgaraieturi prin alte locuri si apoi sa schimb asiguratorul (in decembrie expira si am 2 ani fara dauna)

Ptr fiecare reper se deschide cate un dosar de dauna? (nu am fransiza)

Exceptand faza de mai sus unde sunt 2-3 repere.. ma refer doar la cele care vreau sa le fac pe CASCO...
Sudsemnatu
Nu se deschide dosar pentru fiecare reper, ci pentru fiecare eveniment smile.gif Depinde de tine cum le declari si aici intervine creativitatea smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.