Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Purcica
Reno.ro - Forum Renault Romania > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9
ydaniel
Felicitari Ovi! daca ma ascultai si veneai la KCR 2012 luai loc bun,dar tot nu-l bateai pe DOK cool.gif
tunderbird
QUOTE(Ov @ 18 Sep 2012, 20:51)
Piulitele de la galerie sunt tratate anti rugina tongue.gif O sa ramana negricioase asa cum sunt acum. Piulite "noi" mi-a fost teama sa pun ca nu stiu de care sa iau sa nu se buleasca la prima strangere si sa nu rugineasca in prima luna.

Colierele le curat pe masura ce ajung la ele. Unele sunt facute, altele nu. In orice caz, intr-un final vor fi doar coliere "originale", adica sistemul ala tampit de pe dacie cu coliere care se desfac de tot si se pot refolosi smile.gif ...


Piulitele sunt din otel si sunt acoperite galvanic cu un strat de cupru care le protejeaza contra oxidarii prin ardere.

Pentru cei care nu mai au piulitele originale, se pot folosi piulite normale unse cu o pasta de filet pe baza de pulbere de cupru.

Daca totusi vreti sa puneti piulite noi, gasiti la NOR AUTO, toate dimensiunile de piulite cuprate pentru sistemul de evacuare.

Tot pe acolo am vazut la un moment dat si coliere cu splint (colierele tipice de pe Dacia) din otel inoxidabil.
Ov
restul de poze aici: https://picasaweb.google.com/10265687182163...2Septembrie2012

urmeaza si niste filmulete smile.gif

25 Sep 2012, 14:05:
primul film:


25 Sep 2012, 14:17:
masina mea preferata de la acest raliu:


25 Sep 2012, 14:25:
si festivitatea de premiere:
ydaniel
Tot DOK ramane spiritul raliurilor icon_mrgreen.gif
Ov
Azi am mai fost la o plimbare:

[attachmentid=1627840213]

restul pozelor aici: https://picasaweb.google.com/10265687182163...aCalLaCaiPutere


mai tarziu si niste filme wink.gif
turbodxman
Frumos eveniment. wink.gif
"Actorii" de asemenea la superlativ. wub.gif
ydaniel
Ce vijelios conduceai azi dimineata pe la crangasi:))
Ov
ma grabeam sa nu intarzii sofer7.gif
remusro
Ov, ce masina rupere ai, frate. Cate lovele costa, ca vreau sa ti-o iau!!! ph34r.gif

Macar pentru capota bombata aia care ma da pe spate!!!!!!!!!!!!!!! Deci mor de inima, ai mila. crazys4.gif
Ov
io-te si filmul tongue.gif
Ov
Sambata si duminica s-a desfasurat Raidul Transfagarasan, eveniment organizat de Retromobil. Evident a participat si Purcica.

[attachmentid=1627842112] [attachmentid=1627842113] [attachmentid=1627842114] [attachmentid=1627842115] [attachmentid=1627842116] [attachmentid=1627842117] [attachmentid=1627842118] [attachmentid=1627842119] [attachmentid=1627842120] [attachmentid=1627842121] [attachmentid=1627842122]

Restul pozelor se gasesc aici.
Markos
Antena nu culisează până jos?
Ov
ba da, dar de fiecare data uit s-o scot cand plec la drum si daca o las putin iesita pot sa ies jumate din masina si s-o scot din mers 04.gif

8 Oct 2012, 17:52:
io-te si-un filmulet:
danut 69-71
Foarte frumoase pozele, masinile sunt superbe, felicitari participantilor. wub.gif
covi
OV,
Foarte frumoasa masina!!! Intr-adevar frumoasa!!!
Felicitatri!!!
bobbyxxx22
Frumoasa masina mai ai si tu Ov. Sa o stapanesti sanatos si la multi km cu ea. Este vopseaua originala sau a fost revopsita?
Ov
Unele elemente sunt revopsite.
adifulful
Foarte frumoasa masina felicitari pentru ea..... volanul de 1100 tu l-ai pus?
Ov
Da. Am si volan complet cu ornamente de 1300, dar asta imi place mult mai mult. Oricum singura diferenta intre ele sunt ornamentele wink.gif
turbodxman
Faina intalnire. smile.gif
Misto pozele, mai ales cele de la masa, alea fac toti banii. wink.gif
Ov
mai am si niste filme de la masa, dar n-am cum sa le pun radmasa.gif
turbodxman
Firesc.
Acelea raman la arhiva. tongue.gif
bobbyxxx22
Super pozele!!!!
ydaniel
NU m-ai filmat cand te-am depasit cu DS-ul + ''concertul'' de claxoane:)
razvan_89
capacele cum (cu ce) le-ai lustruit?
Ov
Cu un kit de lustruit inox-ul(si aurul, argintul biggrin.gif) luat din hornbach. Are 2 perii si 2 bucati de pasta (ca o plastilina). Periile se pun pe rand in bormasina, se da cu pasta respectiva pe ele si se lustruieste. Cred ca am pus si poze pe undeva prin topicul asta.
razvan_89
ok, multumsc! happy.gif
hyena
si e la 30 si 50 de lei... arata lafel doar ca pe ala scump scrie profi biggrin.gif
Ov
poze de la Retroparada Toamnei / Fabricat in Romania
turbodxman
Mijtoace pozele wink.gif
Ov
Multumesc.
Si multumesc si pt astea: [attachmentid=1627846277] wub.gif wub.gif

Acum practic nu mai imi lipseste absolut nimic de pe masina icon_mrgreen.gif
turbodxman
N-ai pt ce. smile.gif
Sa le invarti sanatos. wink.gif
Ma bucur ca te-am putut ajuta cu "cireasa de pe tort" tongue.gif
corbex
QUOTE(Ov @ 27 Oct 2012, 10:14)
Acum practic nu mai imi lipseste absolut nimic de pe masina icon_mrgreen.gif
*


Un portbagaj?
Albert Einstein
QUOTE(Ov @ 27 Oct 2012, 10:14)
Acum practic nu mai imi lipseste absolut nimic de pe masina icon_mrgreen.gif
*



Un CD la oglinda? laugh.gif
corbex
Daca se plictiseste, ar putea incepe s-o tuneze.
Ov
parca am avut gura aurita cand am zis ca am terminat lucrul la Purcica ph34r.gif
vis-a-vis
Dacia 2000? tongue.gif
tatabobu
De unde? Cat?
Bravo!
Ov
QUOTE(vis-a-vis @ 29 Oct 2012, 17:18)
Dacia 2000? tongue.gif
*


da smile.gif

QUOTE(tatabobu @ 29 Oct 2012, 17:19)
De unde? Cat?
Bravo!
*


de la un nene. mult/putin depinde cum privesti problema
Multumesc smile.gif

Nu stiu ce numar sa-i pun. Deschid lista de propuneri icon_mrgreen.gif si ofer premiu o tura cu mama securistei laugh.gif
Markos
Ceașcomobil?
Ov
radmasa.gif asta e bun de nume smile.gif
ma mai gandeam ca una e Purcica si asteia sa-i zic Scroafa wink.gif
ag02cws
802MII
Markos
B 101 PCR
Ov
101 pcr e luat. E o dacie 1300 neagra din cate stiu
Markos
Da' 111 PCR?


Vezi ca merge foarte bine si RSR la ea.
jgr1001
B 200 SEC
Ov
am o singura intrebare (cam de idiot, recunosc blush.gif ). La cutia automata m-am prins ce inseamna P N R si D (cu asta din urma am venit "acasa"), dar mai are un 1 si un 2. Recunosc ca n-am condus niciodata automata. Ce naiba sunt alea?
MuciX
Din cate stiu eu face astfel incat cutia sa nu treaca de treapta aia. Presupun ca e automata in 3 trepte.
1 - Nu va trece de treapta unu.
2 - Nu va trece de treapta 2 (va schimba doar intre 1 si 2).

Am impresia ca am auzit si ceva de genul ca ar bloca-o intreapta respectiva, adica selectezi 2 si ea sta de pe doi. Ar parea avantajos iarna, la plecari de pe loc in rampa. smile.gif
jgr1001
QUOTE(MuciX @ 29 Oct 2012, 17:32)
Din cate stiu eu face astfel incat cutia sa nu treaca de treapta aia. Presupun ca e automata in 3 trepte.
1 - Nu va trece de treapta unu.
2 - Nu va trece de treapta 2 (va schimba doar intre 1 si 2).


Pana aici e adevarat. 1 si 2 se mai folosesc si pt tractarea unei rulote pe drumuri grele sau pt frana de motor. Daca o lasi in D si cobori Transalpina de exemplu, o sa tot tii piciorul pe frana.

Daca zici ca nu ai mai mers cu automata, abtinete sa folosesti piciorul stang. Din reflex vrei sa calci ambreiajul cu el, in schimb il trantesti pe frana fara nici un dozaj huh.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.