Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Nu se aprinde faza (scurta)
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane I
Attreyu
Am schimbat de curand bateria masinii, dupa care am facut un drum lung de vreo 600 de km, fara probleme, noaptea.

A doua zi, seara, martorul de pe bord responsabil de faza scurta nu s-a mai aprins (si evident nici farurile propriu-zise). Ceilalti martori se aprind corect, la fel si becurile responsabile, inclusiv faza mare, stopurile fata-spate, ceata, directie, pozitiile, etc.

Presupun ca e o problema de contact, dar unde trebuie sa ma uit ? In stanga volanului, jos e o caseta cu sigurante de diferite culori, dar schema atasata pare ca nu se potriveste cu pozitiile din realitate.

In alta ordine de idei, imi ramane martorul de airbag aprins. Am verificat contactele de sub scaunele pasagerilor, sunt bine prinse.

Alte sugestii ?
snowdream
Martorul de airbag aprins..... contactul rotativ din interiorul volanului s-a dus ( oricum pune pe tester masina ca sa ai confirmarea) ... 700 roni la reprezentanta, sau daca ai noroc la dezmembrari 100 fara montaj.
Cealalta parte nu stiu
cevacu2005
poate fi blocul de lumini
bitsu
Problema cu lumina cum a zis colegul de mai sus este blocul de lumini...
wilhelm
E de la blocul de lumini, insa atentie eu am avut problema asemanatoare insa nu mergeau proiectoarele. Am cumparat bloc de lumini, vreo 450 lei acum vreo 2 ani si cand am demontat pe cel vechi am sesizat ca aveam un fir rupt, fir ce putea fi lipit cu pistolul de lipit in 2 minute.
Bineinteles ca atunci costul era altul , mult mai mic.
Recomand demontarea blocului vechi si verificarea acestuia vizual pentru fire rupte si abia apoi cumpararea altuia. Demontarea se face relativ usor.
Sper ca am ajutat cu ceva.
yomarius
Desi nu e chiar in spiritul topicului, vin si eu cu o nedumerire.

Azi dimineata am observat ca nu-mi mai functioneaza faza scurta stanga si nici pozitiile fata. Becul de pe stanga e posibil sa fie ars, urmeaza sa il schimb astazi sau maine, insa ma nedumereste faza cu pozitiile.

Ambele becuri de pe fata sunt inerte, in timp ce spatele se aprinde normal. Singurul lucru care l-am facut pana acum a fost sa verific sigurantele din bord, acolo totul e ok.

Se poate sa se arda ambele becuri in acelasi timp sau e vreo problema la circuitul electric?

Si Craciun Fericit tuturor smile.gif
cj98czh
Eu cred ca ti s-au ars pe rand si nu le-ai vazut, schimba-le si te dumiresti ..
yomarius
Da, cred ca asta a fost. Le-am schimbat si nu mai e nicio problema smile.gif
georgeaboaice
va salut ! stie cineva unde gasesc un bloc de lumini (practic doar maneta din stanga) second hand ?! multumesc.
radunre
georgeaboaice, se potrivste si de Logan, poate asa gasesti mai usor la dezmembrari... recomand noua smile.gif
Zipy
Va salut! Scuze ca readuc la viata topicul, dar nu am de ales!
Am o problema cu faza scurta de pe dreapta si anume, nu se aprinde chiar si dupa ce am schimbat becul. Pozitia din far functioneaza, deci siguranta nu este arsa. Am masurat tensiunea de la capatul firelor si primeste 12v cu motorul oprit insa becul tot nu se aprinde. Stie cineva de ce?
alexme24
incearca becul cu 2 fire la bornele bateriei. Poate o fi si ala ars.
Zipy
l-am testat si este bun.
radunre
Zipy, verifica sigurantele, sunt sigurante separate dreapta/stanga respectiv "f. scurta" / "f. scurta" / pozitii etc. (cutia din dreapta motorului).
Masoara tensiunea pe bornele becului cu becul montat (pt. sarcina), daca fara bec ai 12V si cu bec ai 0, e o problema de contact pe parcurs.
Magic4Ce
Salut! Ce ar putea fi când în bord îmi indică farurile că fiind active dar în realitate doar pozițiile sunt aprinse? Mulțumesc?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.