Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cauciucuri de iarna
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Scenic, Scenic RX4, Scenic II, Grand Scenic, Koleos > Renault Koleos
anoven
Cauciucurile all-seasons Hankook cu care este echipat Koleos din fabricatie sunt conforme noii ordonante?
cj666
"Anvelopele all-season sau mixte nu sunt asimilate anvelopelor de iarna, potrivit RAR."

http://stirileprotv.ro/stiri/social/iata-s...ii-amendat.html
anoven
Chestia e ca au inscriptia M+S, mai au si fulgul de nea, lipseste doar creasta ..
In documentul de legislatie europeana la care se refera legea romana se spune doar de initialele M si S.
bebecool
De unde v-ati cumparat anvelope pentru Koleos si la ce pret?
cj666
Eu am constat ca anvelopele mele hankook cu care am cumparat masina (all weather) au si fulg si M+S pe ele. Chiar daca nu au creasta de munte, cred ca sunt ok. Desi iarna le schimb cu anvelope de iarna. Tot hankook. Le-am luat de pe internet acum 2 ani, dar nu-mi mai amintesc adresa si pretul. Dar imi aminresc ca mi s-a parut un pret bun.
ibr_suhaib
Salutare,
Cauciucuri de iarna pentru Scenic...Care s-ar potrivi?
Eu am pe talon trecut numai o dimensiune,si care e 185/65R15 88t...
mi-am tot cautat cu aceste dimensiuni gata puse pe geanta,dar nu stiu exact ce distanta au intre prezoane...Poate cineva sa ma ajute?
De exemplu la Fiat e de 4X98
La Scenic 1 facelift care se potrivesc?
Multumesc.
espacern
Distanta dintre gauri este 4X100 cu gaura de centrare de 60.1.

@+

dan22y
Stie cineva daca jantele pe 16" sunt admise pe Koleos?
Ma bate gandul sa-mi iau 4 jante plus gumele aferente de iarna 215/60/16.
pishky
ai gasit koleos pana la urma?
dan22y
Yeap. E pe vine, de dincolo.
ady_vasiloiu
Nu cred ca poti sa pui pe 16...ai discurile cam mari, oricum in talon minim este 17''
dan22y
Asa s-a specificat si la mine in talon. Minim 17". Insa masinuta a primit cadou gume de iarna pe 18", deci asa ramane.
ady_vasiloiu
Eu am luat Cooper Weathermaster WSC 225/55/18 si imi place la ele ca au crampoanele ceva mai pronuntate si ca nu fac cine stie ce zgomot.Ma bate un gand ca atunci cand se "termina" cele de vara sa iau niste AT-uri...arata mult mai bine Koleosul cu ele, e mai nervos.
dan22y
Ce fel de ATuri, ai gasit? Intreb fiindca peste un an poate doi, o sa pun si eu in aplicare. Deocamdata Continentalurile mai duc mult si bine, dot 2014.
b76bgaarh
cam grele/rigide aturile. o sa va cada plombele/pivotii.
voinic
Salut,

Am avut Winter Slalom pe 17 de la BFGoodrich si am fost foarte multumit. Pe zapada trageau foarte bine iar pe asfalt nu le auzeam. La consum nu am vazut diferente smile.gif.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.