Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Johnny Raducanu...
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Stiri > Stiri (Non-Auto)
george_scala_2004
QUOTE
Marele muzician Johnny Răducanu a murit luni dimineața, la vârsta de 79 de ani, potrivit site-ului TNB.

Ion Caramitru, aflat în străinătate, a spus că Johnny Răducanu "era foarte bolnav", însă se afla acasă când a survenit decesul.
În ultimii ani, Johnny Răducanu și Ion Caramitru au susținut împreună spectacolul de poezie și muzică "Dialoguri și fantezii în jazz" de la TNB.

Totodată, coordonatorul SMURD București, Bogdan Oprița, a declarat pentru Mediafax că un echipaj medical a fost solicitat luni, în jurul orei 10.00, la locuința din Capitală a lui Johnny Răducanu. Echipajul SMURD a constatat că Johnny Răducanu a suferit un stop cardio-respirator și a început manevrele de resuscitare, însă fără rezultat, la ora 11.00 fiind declarat decesul.

Pe numele său adevărat Răducan Crețu, Johnny Răducanu s-a născut la Brăila, la 1 decembrie 1931, într-o familie cu tradiții muzicale de peste 300 de ani, de pe timpul lăutarului Petre Crețu Solcanu.
Johnny Răducanu a fost supranumit de către marele jazzolog american Leonard Feather "Mr. Jazz Of Romania", contrabasist, pianist, compozitor, aranjor și lider de formație, fiind cel mai cunoscut și iubit muzician roman de jazz, atât în țară cât și peste hotare.

A studiat la Școala medie de muzică din Cluj-Napoca (1949-1953) și la Conservatorul ''Ciprian Porumbescu'' din București (clasa contrabas, 1953-1956). A fost membru al orchestrei Casei de discuri ''Electrecord'' (1957-1971).

Eminent instrumentist de jazz, Johnny Răducanu a abordat și compoziția, scriind numeroase piese de jazz, dar și de muzică ușoară. Dintre creațiile de muzică ușoară, amintim: ''Vechiul port'', ''De mult într-o carte'', ''Nu veni, nu pleca'', ''Mă cheamă marea'', ''Iarnă, iarnă''. A compus muzica de scenă la piesele: ''Livada cu vișini'', ''Moliere'' și ''Don Juan''.

Ca instrumentist sau orchestrator și-a adus contribuția la realizarea majorității discurilor românești de jazz.

Membru al Uniunii Compozitorilor și Muzicologilor din România, din 1971.

A întreprins numeroase turnee peste hotare, la Moscova (1962), la Festivalurile de muzică ușoară de la Varșovia și Praga (1968), la Belgrad, în Suedia, Olanda, Germania, Spania, Franța, Grecia, Belgia, Statele Unite, Elveția etc. În aprilie 2010, Johnny Răducanu și Aura Urziceanu au cântat la Sala Palatului, într-un concert special, alături de unul dintre cele mai celebre big-band-uri din lume, Duke Ellington Orchestra.

I-a fost conferită ''Diploma de merit'' oferită de Departamentul cultural al Statelor Unite pentru activitatea muzicală (1976).

A colaborat cu trompetistul Art Farmer, trombonistul Slide Hampton, pianiștii Friedrich Gulda și Guido Manussardi. În 1987, a devenit membru de onoare al Academiei ''Louis Armstrong'' din New Orleans.

Printre realizările discografice în domeniul jazz-ului se numără: ''Jazz made in Romania'' (1987); ''Confesiuni'' (I, II, III); ''To His Friends'' (1997); ''Jazz Behind the Carpathians'' (1999); ''Jazz antifanariot'' (2002); ''Singurătatea, meseria mea'' (2002); ''Jazz Made in Romania-Live in San Francisco'' (cu Teodora Enache, 2002), ''Jazz Bestament'' (2005); ''Chamber Jazz Music'' (2008); ''Inside Stories-Jazz Poems'' (2009).

Fost elev al Societății Filarmonice Lyra, Johnny Răducanu a primit, la 13 octombrie 2008, diploma de membru de onoare al Societății Filarmonice "Lyra" și medalia jubiliară "Lyra 125", în cadrul unei ceremonii organizate la Casa Tineretului din Brăila.


http://www.youtube.com/watch?src_vid=WWbQT...notation_609687

Adio MAESTRE ! Dumnezeu sa te aiba in paza.
tribunul
Jiorgica, de cate ori l-ai ascultat cat era in viata?
corbex
Eu l-am ascultat de multe ori pe Rica Raducanu.
tribunul
Ai avut si timp.

Ps
Rica sau Johnny?
george_scala_2004
sa stii ca, chiar daca pare ciudat, l-am ascultat...si nu numai pe el...deh, sint mai de moda veche...inca, pe vremea mea, nu aparusera house-ul, manelele, facebook, twitter, hi5, etc... si ascultam ce era livrat de radio romania si tvr...

corbex
QUOTE(tribunul @ 19 Sep 2011, 14:34)
Ai avut si timp.

Ps
Rica sau Johnny?
*


Pe Rica. Cind cinta el cu voce sonora cite un "Phootu-ti mortii ma-tii de olog", cu referire la aparatorii proprii, se scula simtul muzical in tine.
studioworks
http://youtu.be/mHV2xIl0qUc
b76bgaarh
un artist care nu sa sfiit sa recunoasca ca este tigan, nu rom, nu indian, nu afro american, si care a trait la maxim talentul sau.

dumnezeu sal ierte.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.