Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: as dori un sfat
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > In Car Entertainment
rolyyy
buna tuturor
am 18 ani si am primit de ziua mea un renaul scenic din 2004...
as dori sa stiu daca merita sa schimb HU original cu unul din aceste doua variante:
1 PIONEER http://www.be-loud.ro/produse/CD_Playere_M...eer/DEH-9300SD/
2 ALPINE http://www.be-loud.ro/produse/CD_Playere_M...INE/CDE-9882Ri/
astept raspunsurile voastre .mersi anticipat
corbex
Altul care crede ca masina e discoteca ambulanta!
Victoras2001
Ne intrebi pe noi daca merita? Pai tu stii ce-ti place.
Am un prieten care ne inregistra cu microfonul pe cd-uri, mini cd-uri si md-uri sau cum dracu le-o mai zice, cand in Romania nu stia nimeni de ele. Isi umpluse casa cu scule profesionale, fibra optica si capete aurite cand io inca baleam prin geamurile vitrinelor la un dublucas mai de doamne ajuta si fara beculete multe. Dadea volumul la maxim cu 5 amplificatoare unu peste altul ca sa vedem noi ca nu exista zgomot de fond. Iar noi ne faceam cruce de "cati bani a aruncat" pe fereastra.
Io mereu am spus ca urechea mea e prea nesimtita pentru mega scule. O rasnita bazaitoare e mai mult decat decenta pentru mine. Daca urechea ta e atat de fina incat merita sa dai 10 mil pe o scula de masina, normal ca merita.
Pentru mine niciodata, dar pe Axion l-ar tine benzina de banii aia toata viata daca n-ar trai prea mult.

Apropo de masina. La 18 ani m-am certat cu tata, deh, ambitia mea de copil necopt dar convins ca nu e unu' mai tare ca mine pe lume, si i-am zis ca fac ceva pe masina lui. "Aaaaa, da?" mi-a replicat, "pai atunci o sa-ti iei tu din banii tai". Si din pacate asa a fost.
corbex
Trebuia sa te faci invatator/educator/profesor. Ai stil. Pe o bere ca n-a inteles?
tribunul
Pe 2.
corbex
..
dizzy
Tine volumul jos cand mergi pana capeti ceva experienta si de banii aia baga combustibil si plimba-te.
rs09
rolyyy daca vrei sa schimbi hu doar pentru mp3 atunci merge si ceva pe la 400-500 ron daca vrei fidelitate ia alpine.
DannyY
Io as returna cadoul pe motiv de sistem audio necorespunzator.
corbex
Si as cere o bicicleta cu sonerie stereo.
rolyyy, repeta dupa mine: masina este un mijloc de locomotie! Inca o data!
Acum zicem: sistemul audio ne face sa auzim sunete.
Exista un user care vede sunete, dar nu-i el subiectul. Intimplator, sistemul audio se poate afla intr-o masina, care ramine, in ciuda faptului, un mijloc de locomotie.
CInd locomotionam pe distante mai lungi, simtim nevoia sa ne umplem timpul. In acest scop ne punem instalatii audio. Cind simtim nevoia de a auzi sunete high performance, mergem la ateneu sau la un concert rock. Sau in dormitor, unde ne punem castile pe urechi. In masina ascultam sunete sa ne treaca timpul mai usor.
Ne suim in ea dupa ce facem rost de bani de benzina. Cind ne plimbam in uichend printre blocuri, o putem faca fara sisteme audio, care costa cit mai multe rezervoare de benzina. Ne obliga sa alegem intre a merge cu masina sau a asculta sunete. Fetele nu mai cad in cur la auzul sunetelor tip Clarion si Alpine. Se umezesc la auzul fosnetelor. De bancnote.
A propos, masina ai primit-o impreuna cu diploma de bac? Sau inaintea acesteia?
rs09
Acum depinde de fiecare ce sistem audio vrea sa aiba in masina exista unele persoane care platesc si cateva mii de euro pentru asa ceva.
corbex nu mai vorbi la plural ca nu gandim toti la fel, nu orice persoana din Romania se gandeste zi si noapte cum sa faca sa faca rost de bani de benzina.Si in legatura cu castile cred ca sunt cea mai proasta metoda de a asculta muzica.
cosmin_2300
QUOTE(corbex @ 6 Sep 2011, 16:20)
Ne suim in ea dupa ce facem rost de bani de benzina. Cind ne plimbam in uichend printre blocuri, o putem faca fara sisteme audio, care costa cit mai multe rezervoare de benzina
*


Așa faci tu? Sau tu te "sui" în mașină doar când ai bani de distribuție nouă? rolleyes.gif
corbex
QUOTE(rs09 @ 6 Sep 2011, 17:15)
Acum depinde de fiecare ce sistem audio vrea sa aiba in masina exista unele persoane care platesc si cateva mii de euro pentru asa ceva.
corbex nu mai vorbi la plural ca nu gandim toti la fel, nu orice persoana din Romania se gandeste zi si noapte cum sa faca sa faca rost de bani de benzina.Si in legatura cu castile cred ca sunt cea mai proasta metoda de a asculta muzica.
*


Pluralul nu inseamna totalitatea, inseamna mai multi. Nu te simti inclus!
Sa dai mii de euro sa-ti pui sistem audio care sa concureze de la egal la egal cu zgomotul facut de deplasarea masiinii pe sosea, trebuie sa ai muti fluturi, ca sa nu zic doage lipsa. La fel de bine poti baga niste magari in sala ateneului, sa raga in timpul concertului. Nu ca n-ar fi destui ailalti, platitori de bilet.
PaulT
QUOTE(rs09 @ 6 Sep 2011, 16:00)
rolyyy daca vrei sa schimbi hu doar pentru mp3 atunci merge si ceva pe la 400-500 ron daca vrei fidelitate ia alpine.
*



Pe la 400-500RON gaseste fara probleme si Pioneer si Alpine si Clarion(care stau toate cam la fel de bine la capitolul calitate sunet).. de JVC si Kenwood nu mai zic(care si ele sunt foarte ok din toate punctele de vedere).
rs09
corbex tu crezi ca dai mii de euro ca sa obtii un bas care sa te surzeasca, dai mii de euro ca sa ai claritate.Uitate cat costa un sistem bang & olufsen la audi sau alti producatori auto, oare ei aiurea or oferi aceste sisteme.Si nu ii mai cataloga pe cei care doresc sa aiba un sistem de calitate drept " trebuie sa ai muti fluturi, ca sa nu zic doage lipsa " asculta muzica la casti si nu mai le spune tu la unii sau altii ce sa faca cu banii lor.
corbex
Greu la deal cu boii mici! Pe banii tai poti sa-ti iei una atit [..................] de mare!
tribunul
Badie Shumi, nu-ti mai uza tastatura degeaba, sistemul audio in masina nu este doar pt. sofer, daca nu merge cu geamul deschis sa-l auda si pietonii nu are nicio valoare.
DannyY
QUOTE(corbex @ 6 Sep 2011, 15:20)
A propos, masina ai primit-o impreuna cu diploma de bac? Sau inaintea acesteia?
*


Mos chichiricios, te impiedici in amanunte. Ce dracu' mai, chiar are vreo importanta? Cratime nu, virgule nu, te-apuci tu sa-ntrebi de bac... Esti culmea, dom'le!
Markos
io recomand un soni icsplod. rupe tot crazys4.gif

user posted image
marksman
QUOTE(rolyyy @ 6 Sep 2011, 00:06)
buna tuturor
am 18 ani si am primit de ziua mea un renaul scenic din 2004...
as dori sa stiu daca merita sa schimb HU original cu unul din aceste doua  variante:
1 PIONEER  http://www.be-loud.ro/produse/CD_Playere_M...eer/DEH-9300SD/
2 ALPINE  http://www.be-loud.ro/produse/CD_Playere_M...INE/CDE-9882Ri/
astept raspunsurile voastre .mersi anticipat
*



In primul rand verifica difuzoarele. Daca sunt cartoanele de origine, au deja 7 ani si sunt obosite. Da-le jos, pune altele. Gasesti difuzoare decente pana in 200 de lei perechea. Dupa ce ai facut asta, te poti gandi sa schimbi si head-unit-ul original.

Spre exemplu eu am inlocuit la Logan toata linia audio de origine cu echipamente Pioneer. La toate astea am mai adaugat un subwoofer cu amplificare integrata Blaupunkt. Mic, ergonomic, ocupa loc neglijabil in por'bagaj. Pentru carcotasi: in rare cazuri linia audio OEM se aude bine si cand se aude bine deja nu mai e linia audio OEM ci una de marca, instalata de producator. (A se vedea exemplul Mercedes cu Harmann-Kardon sau Audi cu Bose). Daca vrei sa ai parte de zgomot in timp ce conduci, e suficienta linia audio OEM. Daca totusi vrei sa asculti muzica, merita cheltuiala schimbarii.
SorinCT
Cu 600 RON schimbi toate difuzoarele si daca te enervezi pui si un HU decent cu MP3, USB etc. Si-asa masina nu e antifonata, zdrangane plasticul prin interior si in exterior. De aia 10 milioane poti sa dai o fuga la munte cateva zile bune, te freci in el de player biggrin.gif
bucatzel
Total de acord cu marksman. Da' tot simt nevoia sa mentionez comentariul meu standard in aceasta situatie.

QUOTE(self)
Fix un rahat face pana si cea mai buna instalatie audio din masina, cand la un metru in fata ta, canta motorul din toti rarunchii.




QUOTE(rs09 @ 6 Sep 2011, 17:15)
Si in legatura cu castile cred ca sunt cea mai proasta metoda de a asculta muzica.
*



Pai sunt. E foarte riscant sa asculti muzica la casti in timp ce conduci.
Altfel, sunt chiar foarte bune, pentru ca nu depind de acustica spatiului in care faci auditia. Sau pe tine acustica nu te afecteaza...
marksman
@SorinCT: daca trag linie, am asa:
- difuzoare Pioneer: 300 lei (2 perechi)
- HU Pioneer: 250 lei (promotie)
- SW Blaupunkt: cadou (ar fi fost ~300 lei)
- faptul ca se aude acum decent, nu din canal ca inainte: priceless.

Overall, se apropie de cei 1000 de lei cat ai zis tu. Altii au cheltuit cam 1000 de euro, dar calitatea sunetului e pe masura, zici ca esti la concert, se aud toate instrumentele.

cynegeticos
QUOTE(rs09 @ 6 Sep 2011, 16:15)
Acum depinde de fiecare ce sistem audio vrea sa aiba in masina exista unele persoane care platesc si cateva mii de euro pentru asa ceva.
corbex nu mai vorbi la plural ca nu gandim toti la fel, nu orice persoana din Romania se gandeste zi si noapte cum sa faca sa faca rost de bani de benzina.
*


Cel mai decent post de pe acest thread!
QUOTE(corbex @ 6 Sep 2011, 15:20)
Si as cere o bicicleta cu sonerie stereo.
rolyyy, repeta dupa mine: masina este un mijloc de locomotie! Inca o data!
Acum zicem: sistemul audio ne face sa auzim sunete.
Exista un user care vede sunete, dar nu-i el subiectul. Intimplator, sistemul audio se poate afla intr-o masina, care ramine, in ciuda faptului, un mijloc de locomotie.
CInd locomotionam pe distante mai lungi, simtim nevoia sa ne umplem timpul. In acest scop ne punem instalatii audio. Cind simtim nevoia de a auzi sunete high performance, mergem la ateneu sau la un concert rock. Sau in dormitor, unde ne punem castile pe urechi. In masina ascultam sunete sa ne treaca timpul mai usor.
Ne suim in ea dupa ce facem rost de bani de benzina. Cind ne plimbam in uichend printre blocuri, o putem faca fara sisteme audio, care costa cit mai multe rezervoare de benzina. Ne obliga sa alegem intre a merge cu masina sau a asculta sunete. Fetele nu mai cad in cur la auzul sunetelor tip Clarion si Alpine. Se umezesc la auzul fosnetelor. De bancnote.
A propos, masina ai primit-o impreuna cu diploma de bac? Sau inaintea acesteia?
*


Poti sa te .... in gusturile omului? Repeta dupa mine : poti sa te .... in gusturile omului?
Daca raspunsul este nu, stai linistit in banca ta si nu da sfaturi care nu ajuta pe nimeni!!!
Tu ai o obsesie cu banii de benzina, dar nu generaliza, poate nu toti ne confruntam cu aceeasi problema!
Player-ele care le-a expus el nu sunt nici pe departe "high performance" cum spui tu...

Ca raspuns la intrebarea ta rolyyy, totul tine de gustul fiecaruia, eu unul din cele doua playere, as merge pe Pioneer, doar din cauza faptului ca are 4V pe pre-out...
Schimba player-ul intai si apoi vezi daca mai ai nevoie sa schimbi si difuzoarele stock... Player-ul stock este foarte deficitar la capitolul putere/claritate!
SorinCT
QUOTE(marksman @ 7 Sep 2011, 11:17)
@SorinCT: daca trag linie, am asa:
- difuzoare Pioneer: 300 lei (2 perechi)
- HU Pioneer: 250 lei (promotie)
- SW Blaupunkt: cadou (ar fi fost ~300 lei)
- faptul ca se aude acum decent, nu din canal ca inainte: priceless.

Overall, se apropie de cei 1000 de lei cat ai zis tu. Altii au cheltuit cam 1000 de euro, dar calitatea sunetului e pe masura, zici ca esti la concert, se aud toate instrumentele.
*


Ma gandesc la alta treaba. Cand inca nu ti s-a uscat tusul pe permis ai nevoie de o distractie in plus? Sincer nu cred ca isi face clubaraie in masina ca sa asculte in surdina. Nu stiu, mie mi se pare nasol de tot cu muzici bubuind prin masina cand inca inveti sa conduci, e periculos. Respectele mele daca isi ia ditai instalatia si o foloseste cu cap dar tare am impresia ca o sa rupa difuzoarele.

Si pe mine m-a mancat sa schimb cartoanele obosite de pe fata si de pe spate pentru ca lasa de dorit calitatea sunetului dar cu timpul mi-am dat seama ca folosesc din ce in ce mai putina muzica de pe cd-uri, dau pe radio si la un volum la care mai poti conversa cu pasagerul sau care iti mai linisteste creierii. La nivelul ala nu cred ca isi are rostul investitia, cel putin pentru mine.
tribunul
Au mai dat la tv cum 5 pusti veneau de la munte mai mult pe contrasens si cu o veselie pe capul lor.

Tocmai a pus cineva filmul
&feature=player_embedded
corbex
QUOTE(cynegeticos @ 7 Sep 2011, 13:00)

Tu ai o obsesie cu banii de benzina, dar nu generaliza, poate nu toti ne confruntam cu aceeasi problema!

*


Sa explic mai pe intelesul tau puber, inainte sa te vineze cineva:
Iti cumperi o lanterna. Care-i pasul urmator? Da, ai ghicit, surprinzator dar adevarat, ai ghicit! ii cumperi baterii. Ele nu sint o obsesie, sint conditia sine qua non a existentei lanternei. Altfel e doar o tinichea, ca si masina.
Evident, cei cu gusturi patriciene se apuca intii sa vopseasca lanterna.
tribunul
QUOTE(corbex @ 7 Sep 2011, 13:25)
Sa explic mai pe intelesul tau puber, inainte sa te vineze cineva:
Iti cumperi o lanterna. Care-i pasul urmator?

Astepti sa opreasca curentul, sa poti folosi lanterna.
Victoras2001
QUOTE(bucatzel @ 7 Sep 2011, 11:13)
E foarte riscant sa asculti muzica la casti in timp ce conduci.
*




QUOTE(corbex @ 6 Sep 2011, 16:20)
Cind simtim nevoia de a auzi sunete high performance, mergem la ateneu sau la un concert rock. Sau in dormitor, unde ne punem castile pe urechi.
*






QUOTE(cynegeticos @ 7 Sep 2011, 13:00)
Cel mai decent post de pe acest thread!
Poti sa te .... in gusturile omului? Repeta dupa mine : poti sa te .... in gusturile omului?
Daca raspunsul este nu, stai linistit in banca ta si nu da sfaturi care nu ajuta pe nimeni!!!
Tu ai o obsesie cu banii de benzina, dar nu generaliza, poate nu toti ne confruntam cu aceeasi problema!
Player-ele care le-a expus el nu sunt nici pe departe "high performance" cum spui tu...
*


Generatie pierduta, in mod normal la volan asculti o zdranganeala pentru a nu te plictisi. O muzica buna si de calitate o asculti acasa, fara zgomot de motor, fluiere de militieni, claxoane si ambalat de raba. Daca tot vrei calitate. Sau poate aveti si voi masini ca ale lui Axion, de n-are zgomotul pe unde sa patrunda-n ele.
La ce dai bani amice pe o super scula, atata timp cat nu poti elimina toate zgomotele parazite?
Ai tu ureche si vrei muzica? Ascult-o in conditii decente, nu in masina. Da, stiu. Pe voi degeaba va claxoneaza omul in trafic.

Poate nu mai am io rabdare, da unii meritati trasi pe geam afara si dovediti metodic, os cu os, centimetru cu centimetru.
DragosP
Io am lipsit cca doo săptămâni: Axion aka Pardon? nedumerire.gif
marksman
QUOTE(SorinCT @ 7 Sep 2011, 12:12)
Ma gandesc la alta treaba. Cand inca nu ti s-a uscat tusul pe permis ai nevoie de o distractie in plus? Sincer nu cred ca isi face clubaraie in masina ca sa asculte in surdina. Nu stiu, mie mi se pare nasol de tot cu muzici bubuind prin masina cand inca inveti sa conduci, e periculos. Respectele mele daca isi ia ditai instalatia si o foloseste cu cap dar tare am impresia ca o sa rupa difuzoarele.

Treaba lui. Si eu m-am chinuit pe vremuri sa cumpar o pereche de difuzoare si un amarat de cass Grundig la mana a coispea, nu de alta dar tot ce puteam asculta era motorul batranei 1300. Si vorba ta, abia mi se uscase tusul de pe permis. Altii de varsta mea aveau scule de muzica de valoare mai mare decat Daciile pe care le conduceau. Mai ales aia cu "sabufar", aia erau crema. Muzica blana, viteza a doua prin centrul orasului, cu dreapta pe volan si stanga atarnata pe geamul deschis.

QUOTE(SorinCT @ 7 Sep 2011, 12:12)
Si pe mine m-a mancat sa schimb cartoanele obosite de pe fata si de pe spate pentru ca lasa de dorit calitatea sunetului dar cu timpul mi-am dat seama ca folosesc din ce in ce mai putina muzica de pe cd-uri, dau pe radio si la un volum la care mai poti conversa cu pasagerul sau care iti mai linisteste creierii. La nivelul ala nu cred ca isi are rostul investitia, cel putin pentru mine.
*


Cartoanele la Logan se cereau schimbate dupa ce am ascultat un difuzor mai breaz si un HU mai de Doamne-ajuta. Nu-mi place sa ascult muzica la volum mare, prefer sa se auda decent si pentru asta am fost dispus sa sacrific niste bani. La Passat am ramas cu cartoanele de origine si cu HU idem. Se aude deja decent.

@Victoras2001: la drum lung parca te mai plictisesti numai cu zgomotul. Daca il am pe unul care da din gura non-stop in masina ma adoarme cu vorbaria, prefer sa ascult muzica la o calitate decenta a sunetului. In oras nici macar la radio nu ascult.
Victoras2001
QUOTE(DragosP @ 7 Sep 2011, 15:02)
Io am lipsit cca doo săptămâni: Axion aka Pardon? nedumerire.gif
*


inamicul grasimii. icon_mrgreen.gif
cynegeticos
QUOTE(corbex @ 7 Sep 2011, 12:25)
Sa explic mai pe intelesul tau puber, inainte sa te vineze cineva:
Iti cumperi o lanterna. Care-i pasul urmator? Da, ai ghicit, surprinzator dar adevarat, ai ghicit! ii cumperi baterii. Ele nu sint o obsesie, sint conditia sine qua non a existentei  lanternei. Altfel e doar o tinichea, ca si masina.
Evident, cei cu gusturi patriciene se apuca intii sa vopseasca lanterna.
*


Ok, am inteles punctul tau de vedere si il respect dar, si exista un dar, daca eu am bani de lanterna si apoi cumpar baterii dar totusi vreau sa "vopsesc" lanterna care este problema, fiindca asta e partea care nu o inteleg la tine?

QUOTE(Victoras2001 @ 7 Sep 2011, 12:45)
Generatie pierduta, in mod normal la volan asculti o zdranganeala pentru a nu te plictisi. O muzica buna si de calitate o asculti acasa, fara zgomot de motor, fluiere de militieni, claxoane si ambalat de raba. Daca tot vrei calitate. Sau poate aveti si voi masini ca ale lui Axion, de n-are zgomotul pe unde sa patrunda-n ele.
La ce dai bani amice pe o super scula, atata timp cat nu poti elimina toate zgomotele parazite?
Ai tu ureche si vrei muzica? Ascult-o in conditii decente, nu in masina. Da, stiu. Pe voi degeaba va claxoneaza omul in trafic.

Poate nu mai am io rabdare, da unii meritati trasi pe geam afara si dovediti metodic, os cu os, centimetru cu centimetru.
*


Uite ca eu am rabdare, si la volan si in viata de zi cu zi... In 8 ani de permis am luat o singura amenda(acum 5 ani) pentru ca am avut 62 de km in localitate. Normal sa te mai si enervezi in trafic dar conteaza sa ai o limita in ceea ce faci.
Unii prefera, cand coboara din masina, sa bea o bere, eu prefer sa-i strang si sa-mi cumpar la o luna o pereche de difuzoare, care e problema? De unde atata tam-tam pe margine acestui subiect?
Omul a intrebat in necunostinta de cauza ce sa-si aleaga dintre doua playere si voi toti pe el... Care e problema? Mie daca nu-mi place ceva sau sunt pe langa subiect stau deoparte si nu ma bag.
Si ca sa-ti raspund la intrebare, nu, nu am ureche foarte fin antrenata cand vine vorba de calitate, dar totusi vreau sa am ceva decent in masina iar aici pun din nou aceeasi intrebare : Care e problema?!?
Victoras2001
Pai iti spun eu care e problema pentru ca se pare ca te obosesc mai multe posturi consecutive.
I-am spus sa-si ia ce vrea el, ca asa-i normal. E bizar sa ma intrebi pe mine daca merita sa scoti scula de pe masina si sa-ti pui alta. Tu stii ce vrei. Poti intreba care-i mai buna, in caz ca nu te pricepi, dar nu daca merita s-o scoti p-aia din dotarea masinii si s-o inlocuiesti cu alta.
I-am raspuns civilizat. Apoi a aparut un copil impertinent si-a inceput sa faca circ. atata tot. Bafta.
bucatzel
@victoras.

Eu nu-i raspundeam lui corbex, ci lui rs09, asa, mai la 'sto, ca doar numa' ce spusese ca pentru el castile sunt o prostie.

Si daca tot am dat iar pe-aici, hai sa-i raspund si initiatorului.

Primele luni (da, luni, de cate ~30 de zile bucata) dupa ce mi-am luat permisul, casetofonul din masina a avut rol estetic. Singura muzica pe care o auzeam era cea cantata de motor. Asa m-am invatat sa aud cand merg subturat, cand ma intreaba masina daca n-am naibii de gand sa-i dau a III-a, samd. Dupa un timp, n-a mai fost nevoie in mod special sa vorbeasca doar motorul cu mine, si mi-am spus ca as putea sa ascult naibii si muzica in timp ce conduc. Asa ca m-am dus in masina, si pariez ca n-o sa-ti vina sa crezi, m-am antrenat cum pot sa schimb o caseta fara sa-mi cobor privirea catre casetofon. Ani dupa aia m-am felicitat cand mi-a povestit un prieten cum l-a costat 8000 de lei dorinta de a bea o sticla de nestea. Cand am schimbat casetofonu primul lucru pe care l-am facut, o fost sa ma invat sa-i apas tastele fara sa ma uit dupa ele.

Asa ca, dupa cum ti-au mai zis si altii, prima oara invata sa conduci tu masina si nu viceversa, si vezi tu dupa aia de muzica.

cynegeticos
QUOTE(Victoras2001 @ 7 Sep 2011, 14:15)
Pai iti spun eu care e problema pentru ca se pare ca te obosesc mai multe posturi consecutive.
I-am spus sa-si ia ce vrea el, ca asa-i normal. E bizar sa ma intrebi pe mine daca merita sa scoti scula de pe masina si sa-ti pui alta. Tu stii ce vrei. Poti intreba care-i mai buna, in caz ca nu te pricepi, dar nu daca merita s-o scoti p-aia din dotarea masinii si s-o inlocuiesti cu alta.
I-am raspuns civilizat. Apoi a aparut un copil impertinent si-a inceput sa faca circ. atata tot. Bafta.
*


Sa ne intelegem, nu a intrebat pe nimeni personal, a intrebat la modul general pe oricine a intrat in contact cu acele playere... Si nu, nu este bizar sa intrebi acest lucru, poate altcineva s-a confruntat cu (relativ) aceeasi problema si ar fi putut sa-i raspunda!

QUOTE(rolyyy @ 6 Sep 2011, 00:06)
buna tuturor
am 18 ani si am primit de ziua mea un renaul scenic din 2004...
as dori sa stiu daca merita sa schimb HU original cu unul din aceste doua  variante:
1 PIONEER  http://www.be-loud.ro/produse/CD_Playere_M...eer/DEH-9300SD/
2 ALPINE  http://www.be-loud.ro/produse/CD_Playere_M...INE/CDE-9882Ri/
astept raspunsurile voastre .mersi anticipat
*


Se merita cu varf si indesat schimbarea player-ului stock, dar daca nu ai foarte mari pretentii, poti sa te multumesti si cu alte playere intr-o categorie de pret mai mica!
Din cele doua oricand as merge pe Pioneer!
Rolyyy daca cauti raspunsuri la intrebarile tale, incearca si aici http://www.be-loud.ro/forum/ ... Fii sigur ca nimeni nu o sa te trateze ca aici, facand comparatii cu lanterne si dandu-ne cocosi ca mai bine ne ducem la munte, decat sa facem ceva la masina...
Cateodata uitam ca acesta este un forum cu si despre masini!
Victoras2001
QUOTE(rolyyy @ 6 Sep 2011, 01:06)
buna tuturor
am 18 ani si am primit de ziua mea un renaul scenic din 2004...
as dori sa stiu daca merita sa schimb HU original cu unul din aceste doua  variante:
1 PIONEER  http://www.be-loud.ro/produse/CD_Playere_M...eer/DEH-9300SD/
2 ALPINE  http://www.be-loud.ro/produse/CD_Playere_M...INE/CDE-9882Ri/
astept raspunsurile voastre .mersi anticipat
*




QUOTE(cynegeticos @ 7 Sep 2011, 15:39)
Sa ne intelegem, nu a intrebat pe nimeni personal, a intrebat la modul general pe oricine a intrat in contact cu acele playere... Si nu, nu este bizar sa intrebi acest lucru, poate altcineva s-a confruntat cu (relativ) aceeasi problema si ar fi putut sa-i raspunda!
*


De unde reiese ca a intrebat ce afirmi tu?
Era foarte simplu. De obicei iti pui o scula ok. Ma rog, puneti-va ce scule vreti, dar daca puneti intrebari pe un forum public, asteptati-va sa primiti raspunsuri de la orice membru al forumului, iar raspunsul sa nu fie neaparat pe gustul vostru.
mariusd4
...saracul rolyyy, bine ca a fugit, dar daca totusi se incumeta sa mai verifice sfaturile cerute ii recomand:
http://www.be-loud.ro/produse/CD_Playere_M...wood/KDC-6051U/

si boxele aferente daca se poate aceeasi marca, daca e musai sa aleaga dintre cele 2 playere ii recomand Pioner-ul. Bafta
cynegeticos
QUOTE(Victoras2001 @ 7 Sep 2011, 14:45)
De unde reiese ca a intrebat ce afirmi tu?
Era foarte simplu. De obicei iti pui o scula ok. Ma rog, puneti-va ce scule vreti, dar daca puneti intrebari pe un forum public, asteptati-va sa primiti raspunsuri de la orice membru al forumului, iar raspunsul sa nu fie neaparat pe gustul vostru.
*



Nu te supara ca te intreb, dar tu cand ai nevoie de un tinichigiu, te duci sa intrebi un electrician despre problema ta?
Daca te uiti atent omul a intrebat in sectiunea corespunzatoare DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > In Car Entertainment si din asta ar trebui sa reiasa ce am afirmat eu...
Sper sa intelegi ce am vrut eu sa spun, nu tin cu nimeni, dar este foarte aiurea sa intrebi un lucru de care ai nevoie si sa fii tratat in felul asta!
rs09
Castile cred ca sunt super daca stai la bloc sau daca e noapte si nu vrei sa ii deranjezi pe ceilalti in rest nu se pot compara cu un sistem de boxe.
PaulT
Serios?
cynegeticos
Prea tare faza si in acelasi timp ridicola... De la o intrebare simpla de alegere a unui player, se ajunge la discutii despre casti!
rolyyy
va multumesc pentru sfaturi cynegeticos si madiusd4.
nu am fugit doar ca nu vreau sa ma iau in gura cu nimeni.
eu doar am cerut un sfat.oricum le multumesc tuturor pentru raspunsuri
cynegeticos
QUOTE(rolyyy @ 11 Sep 2011, 12:41)
va multumesc pentru sfaturi cynegeticos si madiusd4.
nu am fugit doar ca nu vreau sa ma iau in gura cu nimeni.
eu doar am cerut un sfat.oricum le multumesc tuturor pentru raspunsuri
*



Si pana la urma ce ai ales?
Daca vrei sa mergi cam tot in categoria aia de bani uite aici un player cu mult peste ce ai expus tu : http://www.be-loud.ro/forum/vand-alpine-9887-t13448.html
si poti sa cumperi cu cea mai mare incredere de la acest user!
fascistu
saracu copil ce tare l-a luat corbex, vorbesti prea stiintifico-fantastic, gusturile nu se discuta niciodata, daca tie iti place sa ai masina stock , nu inseamna ca altu nu are voie sa investeasca in ceva ce ii place.... chinezisme, tiganii, cum or fi dar sunt pe gustu lui, el a cerut un sfat, nu a intrebat " ce sa fac? iau benzina sau mp3 calumea?" pe banii lui sau a parintiilor, nu conteaza, face ce vrea el atata timp cat ii are in mana, daca isi cumpara un mp3 nu inseamna ca vrea sa aghete femei cu el, daca tot ziceai ca nu se mai dau fetele dupa clarion si alpine, dar cand s-au dat dupa asa ceva? zimi cat la suta dintre fete stiu ce inseamna clarion si alpine... ai sarit de la un subiect la multe altele care nu au nici o legatura, poate ca ai si tu dreptatea ta, dar fa tu cum crezi tu si lasa-l pe el sa faca cum vrea el.... in fine... rolyyy .... schimba HU, cu un alpine, clarion, kenwood, sony, pioneer...toate astea sunt bune si au fidelitate si sa le facem in ciuda la restu cumpara si un amplificator pentru difuzoare, ca sa ai si mai multa fidelitate
rolyyy
va multumesc pentru raspunsuri.
azi am fost si am comandat acest Kenwood KDC-6051U http://www.be-loud.ro/produse/CD_Playere_M...wood/KDC-6051U/
sper ca am facut o alegere buna.
fascistu
nu buna, foarte buna... asa vreau sa imi iau si eu doar sa il vand pe a meu, tot kenwood ...
4x4
Nice, USB face toti banii, fa rost si de niste difuzoare mai de doamne ajuta care sa se potriveasca din prima si ai sa fii uimit.
Eu merg in papuc de vreo 3 saptamani fara cass, l-am pus in alta masina. Simt ca innebunesc, mult mai periculos conduc fara muzica decat cu. Din plictis incep sa ma joc cu masina.

Cat despre opiniile unor membri, sincer poti sa te **** in ele.
Sunt batrani si nu inteleg, altii sunt prea saraci sau au ciuda. E banul tau, e pasiunea ta. Tu alegi ce vrei.
mariusd4
Buna alegere rolyyy, sa te bucuri de el, mare atentie la alegerea boxelor acum. Stima
rolyyy
multumesc inca o data mariusd4, 4x4 si fascistu pentru raspunsuri.
daca tot am ajuns aici la subiectul boxe,puteti sa imi recomandati difuzoare la acest HU:
2 boxe fata 13cm si 2 spate tot 13cm,pentru ca probabil le voi schimba dar nu acum ci de craciun.buget 600 lei.
multumesc anticipat
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.