Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Covoras/tavita portbagaj Renault Symbol
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
StandDuPp
Salutare dinnou la toata lumea,

Mai revin cu o intrebare legata de covorasul/tavita din portbagaj de care am nevoie pentru Renault Symbol.
Este cumva cineva care sa aiba unul sau sa imi spuna unde gasesc la un pret mai ok ?
Daca este vreunul care are, accept si daca este murdar sau patat, doar sa il am in portbagaj pentru ca momentan nu am nimic pus.

Astept raspunsurile voastre.
Multumiri.
aurelyan
http://www.reno.ro/-VAND-Tavite-portbagaj-...se-t101671.html
sau search pe Goagăl...
StandDuPp
Ideea este ca eu nu am deloc tavita in portbagaj la Renault Symbol si nu imi foloseste sa imi pun o tavita cumparata pentru ca mi-au zis cei de acolo ca nu e destul de rigida ca sa sustina bagajele.

Am o rugaminte, daca are cineva amabilitatea sa imi arate o poza cu tavita originala pe care o are in portbagaj la renault Symbol, ca am inteles ca si acea cavitate si mocheta e mulata dupa ea. Vreau macar sa vad cum arata ca poate gasesc la ceva dezmembrari pe unele siteuri si daca ii pun sa imi trimita ceva poze macar sa stiu cum trebuie sa arate. As vrea de asemenea sa vad si cum arata pe spate mocheta, daca e cu placaj sau fara.

Multumesc anticipat.

S4b1n
Iti fac eu niste poze la portbagajul meu putin mai tarziu, cand o sa imi pun si tavita care mi-a sosit azi wub.gif
StandDuPp
Multumesc mult.

Daca nu e deranjul mare sa se vada mocheta originala si eventual daca o poti ridica putin sa vad si cum arata pe dedesubtul ei.

Multumiri si astept pozele.

hellcat
QUOTE(StandDuPp @ 20 Sep 2011, 11:12)
Ideea este ca eu nu am deloc tavita in portbagaj la Renault Symbol si nu imi foloseste sa imi pun o tavita cumparata pentru ca mi-au zis cei de acolo ca nu e destul de rigida ca sa sustina bagajele.
*


Mai concret ce vrei sa pui in portbagaj??
Bagajele "stau" pe roata de rezerva si pe marginile metalice ale podelei portbagajului. N-am inteles exprimarea..."eu nu am deloc tavita"...pai nu are nimeni, masina nu e prevazuta in standard cu nimic in portbagaj, doar cu mocheta peste roata de rezerva.
S4b1n
Gata am facut cateva poze, inclusiv spatelui mochetei. La reprezentanta ai intrebat cat costa una noua?

LE: Cred ca se refera ca nu are nici mocheta.
LE2: intradevar, tavita nu este suficient de rigida cat sa poti sa o pui fara mocheta.
claudiu.manda
StandDuPp, vezi ca sunt doua modele, primul pana la faza 3, al doilea pentru faza 4 (fara noul Symbol).

Vezi de care portbagaj ai tu si apoi alege tavita.

[attachmentid=1627751054]

[attachmentid=1627751056]
BioHazarD
Am si eu tavita pe symbol si o recomand cu caldura, m-a scapat de multe chestii varsate in portbagaj.
StandDuPp
Eu il am cel cu faza 4, mai precis tavita aceea cu "groapa".
Deci mocheta cu care vine din fabrica nu este modelata dupa acea "groapa" ? Deci incepand de la poza a patra este chiar mocheta care sta pe tabla portbagajului si apoi mai e o mocheta peste ea?

Scuze ca pun astfel de intrebari dar nu prea inteeg cum stau lucrurile si daca nu gasesc pe undeva o mocheta va trebui sa imi fac eu una cumva sau sa adaptez o alta dar vreau sa stiu.

Si da, nu am nici un fel de mocheta. Asa am cumparat masina de la fostul proprietar si trebuie sa ii pun o mocheta ca nu pot pune mai nimic in portbagaj. avita intr-adevar mi-au spus cei de la rimi ca nu este suficient de rigida ca sa tina bagajele si de aceea imi trebuie prima data covorasul si apoi sa pun tavita.

Multumesc.
hellcat
Pai zi asa...mocheta de origine de faza 4 in dreptul spatiului creat de roata de rezerva are intradevar o intaritura (care se observa si in poze atasate multumita lui Sabin). Acum nah...ai luat masina fara mocheta, incearca s-o cumperi de pe la dezmembrari...
StandDuPp
Am cautat pe la o grama da firme de dezmembrari si tot nu am gasit nimic din pacate. De aceea tot intreb pe unde pot ca sa stiu macar cum arata cea originala si sa vad cum si cu ce o pot inlocui.
S4b1n
Incearca si la reprezentanta, poate nu e asa scumpa. Eventual incearca la mai multe reprezentante, daca esti din Bucuresti. Sau si daca nu, suna-i.

Plus ca, ti-am scanat si codul mochetei, si mai sunt useri la Anunturi permanente sau Bursa care zic ca aduc piese OEM la preturi mai mici.

PS: in ultima poza se vede tavita, care azi mi-a venit si imi era prea drag de ea smile.gif Aia nu vine cu masina, dar, la fel cum a zis si BioHazard, te poate scapa de neplaceri, si ar trebui sa se curate si mai usor smile.gif
StandDuPp
Oricum iti multumesc pentru pozele trimise. O sa ma mai uit si poate gasesc pe undeva.



21 Sep 2011, 12:28:
@S4b1n. Din pacate nu pot sa iti raspund la mesaj pentru ca nu am suficiente postari in forum, fiind doar de curand posesorul unui Renault. Am sunat la acel numar de pe linkul trimis de tine, dar nu are mocheta ceruta. Eventual daca mai stii pe la cineva, astept un semn. O accept chiar daca e murdara sau patata, doar sa o am ca imi pun si eu tavita peste.

Multumesc inca odata pentru ajutorul si timpul acordat.

altair
am vazut ca ai symbol din 2007, ar trebui sa ai tavita plata fara scobitura...
(am comandat o tavita pt portbagaj de pe forumul reno...alta viata...nici nu stiu cum am "supravietuit" 2 ani fara)
PhilipMorris
m-ati starnit cu tavita si m-am dus astazi si am cumparat una. de logan, se potriveste perfect la modelul cu scobitura daca umpli scobitura cu triunghi, trusa sanitara s.a. Se incadreaza perfect, sper sa isi merite cei 70 ron platiti.
Nu am pus poze dar daca cineva are dubii cum vine cea de logan nu imi este greu sa postez o poza.
p.s. cea de clio era 90 ron si nu imi placea ca are scobitura, iar eu incercam sa o acopar cumva ca imi murdaream mereu geanta cu accesorii.
StandDuPp
Si eu am pus tot de Logan pana la urma pentru ca la renault una noua costa 700 de lei, bani de care sincer imi pun covoare in toata casa si nu doar in portbagajul masinii smile.gif

Pe cea de Logan am dat 12 lei la un baiat de la dezmembrari. Ce-i drept ca mi-a dat-o exagerat de murdara, dar am spalat-o bine cu peria, apa si detergent si arata ca si cea noua.
plopii
Salut tuturor,

Aș vrea și eu o tăviță de Logan (Eu am modelul Phase 3 cu cavitate) dar nu știu ce model de Logan să caut (Logan I, Logan I cu facelift, MCV sau Logan II).
Pentru modelul ăsta nu am găsit sub 150 de lei; modelul fără cavitate (Phase 4) e mai ieftin, se găsește pe Emag cu 75 de lei dar nu se nimerește.

Aștept îndrumări.
Ayden_CJ
salutare, eu am luat o "tăviță" pentru portbagaj, cred că e pt Logan, e mare are niște pereți laterali înalți cam de 2 cm; este din spumă poliuretanică, acoperă pe unde trebuie, încape la fix între umflăturile din portbagaj care ocolesc, cred, arcurile, a fost 60-65 lei cred din Cora. Am luat'o de vreo 6 ani și și-a făcut datoria, e drept, nu ajunge de la banchetă la tablă, mai rămîn vreo 8-10 cm pînă la tabla care ține placa de înmatriculare, dar nu mă deranjează.marginile cedează dacă pun ceva peste ele apoi revin la starea inițială după ce iau bagajul de pe margini.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.