Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Inlocuire faseta torpedou cu doar 0.3 bani
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio > Tutoriale
Cosmin1183
Am facut zilele trecute o belea la torpedou, respectiv mi-am pus gentuta cu acte in el iar la inchidere nu stiu cum am apasat ca faseta a cedat de la jumatate. Vazand ca e doar un plastic mi-am zis ca nu e nimic si ca am sa-l inlocuiesc cu vreo 10 lei, dar supriza! Ma duc frumusel la reprezentanta renault sud din Bucuresti si-i explic domnului de acolo ce doresc, intra pe un program pe calculator, imi arata o schita a torpedoului, identific faseta, ii spun ca aceea este si sa-mi dea un pret. Lucru asta a si facut, dar am aflat cu stupefactie ca porcaria aia de plastic, care de fel nu e prea rezistenta ma costa nici mai mult nici mai putin de 65 de lei cu tva cu tot. Am intepenit si mi-am zis ca nu e adevarat! Asa ca am cautat solutii, iar cum romanul e inventiv am casit una, zic eu, mult mai trainica si mai rezistenta. Cu doar 0.3 bani, adica vreo trei mii de lei vechi am cumparat un soricel negru (cel pentru strans cabluri electrice), le-am inodat la un capat, iar la cel care are capul de prindere i-am taiat usor cu un cuter lateralele. Am scos faseta rupta, iar in lacasele ramase (doua gauri) am introdus in cea din torpedou partea cu acel cap, cu ajutorul unei surubelnite drepte si subtiri, iar in gaura de la usa am bagat restul de soricel, cu tot cu nod. Nodul trebuie dublat, adica dupa ce faci un nod mai faci unul dupa el. Acum pot sa pun pahare pe usa fara a se mai rasturna, iar cat priveste culisarea soricelului, acesta este foarte flexibil si intra in usa cand inchid torpedoul.
Misto, nu?!

PS: mi-am montat si lumina in torpedou direct de la baterie intrucat nu aveam fire trase din fabrica. Trebuie doar sa fii putin atent, iar pe faza, adica pe plusul de la baterie sa pui o sigurantza de 15 amperi (din aceea albastra). Soclu cu tot cu siguranta costa 5 lei, iar lampa cu bec, contactorul(adica intrerupatorul) si firele m-au dus in jur de 15 lei.

Mai jos aveti si poze cum arata in momentul de fata!
Val3ntin0
chestia cu lumina in torpedo si pe mine m-a enervat biggrin.gif BRAVO!
pana si la supernova aveam lumina in torpedo.. dar de..poate ei nu circula noaptea..francezii astia smile.gif)
Symbol_RLJ
eu mi-am pus lumina in torpedou la symbol foarte simplu(cateva cabluri, o lumina cum e cea din portbagaj si un butonas de actionare luat de pe o laguna) totul a fost gratis, dar si cumparandule nu te va costa prea mult:)
Val3ntin0
m-am obisnuit asa.. oricum nu tin actele acolo.. am in schimb o lanternuta mica acolo..in caz ca e nevoie vreodata sa ma uit la ceva smile.gif .. nu neaparat pt torpedou smile.gif
mihaitosca
Mi s-a rupt si mie aceasta "faseta"(nici nu stiam ca ii zice asa)

I-am dat gauri cu un cui incalzit la aragaz la capete si am introdus o saiba grover de 6 .
Ma declar super multumit de ce a iesit
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.