Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cum schimb bateria de la card
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Fluence
fane666
ma poate ajuta cineva cu un sfat va rog: imi apare pe afisajul din bord cand introduc cardul intr-un fluence din 2009, keycard battery low. In afara de mesaj totul merge ok, dar as vrea sa schimb totusi bateria inainte sa ma lase de tot si nu stiu cum sa desfac cardul ca sa ajung la baterie. Daca a mai desfacut cineva cardul pls dati mi un hint cum sa fac, ca sa nu trag ca disperatul de card si sa rup ceva. Multumesc.
Hack
Tragi de baza cardului, care defapt este cheia propriu-zisa, pana iese si ar trebui sa ai acces la baterie.

[attachmentid=1627743976]
tatimeu
se scoate cheita ca in poza pusa de Hack, iar de pe partea din spate cercul decupat are o mica limba de care se trage(cartela pusa pe masa cu spatele la tine tragi inspre tine) iese foarte usor.
Marius_Jay
Sper sa nu se supere nimeni, Se deschide ca in poza, se trage spre exteriorul cartelei, si nu in acelasi plan cu cartela. Clarific asta pentru ca mie mi-a luat minute bune pana m-am prins. Imi cer scuze celor care stiau deja.
AF80
apesi pe chestia alba cand tragi de partea de jos a cardului . daca tragi pur si simplu cum zice hack o sa rupi chestia aia si nu o mai stea.
ali3n_cop
Voi nu aveti manualul masinii in care iti explica pas cu pas cum sa folosesti cartela?
Marius_Jay
Ali3n, nu ironiza lumea aici.. Normal ca majoritatea avem manualul acela, dar cel putin in cazul meu e in masina si masina e mai departe, si chiar aveam nevoie sa schimb bateria la cartela. Si pot sa pun pariu ca sunt altii care sunt aceasi situatie.. Deci te rog frumos inceteaza cu ironia, ca nu stii cand ti-o primesti inapoi...

Cu stima,
Marius.
just_anna
Aceeasi problema am si eu..am incercat sa urmez pasii de mai sus..am scos cheita..dar nu pot sa deschid partea cu bateria

Am incercat sa trag de ea in sus dar nimic si mi-e sa nu o rup si sa am dupa-aia alte probleme...ma poate ajuta cineva? Si inca ceva ce tip de baterie e?
vasile82
Se scoate capacul bateriei ca in poza postata de Marius_Jay.
bateria este CR 2032
stanyc2003
trage fara probleme de acel capac. nu se va rupe. eu am schimbat ambele baterii week-end-ul trecut.

bafta
tanislav
Comfirm cele spuse mai sus, se trage cu simt de raspundere smile.gif foloseste un plastic dur si ingust si trage cu ajutorul lui. Bafta....eu am reusit!
Piper101
Prima data iese mai greu daca n-a fost miscata niciodata. Daca tot nu vrea, da un pic cu feonul pe spate si incerci din nou.
gcgeorgescu
salut . sunt nou pe aici , am un fluence 2010 de czteva zile si am observat ca nu am lumina la bricheta , un bec albastru se aprinde cand vrea el. am incercat sa desfac bordul , foarte usor de ajuns acolo cei drept si dupa ce am tras de marginea de jos am vazut cititorul de card. am ramas uimit ca are un LED care la mine nu lumineaza. ce credeti as mai putea sa il fac sa lumineze fara sa schimb cititorul?

27 Feb 2016, 22:21:
a si am uitat : tot nu am putut sa scot becul de la bricheta . are un soclu greu de scos. am miscat asa mult de el ca acum nu se mai aprinde deloc. sunt sigur ca e un contact imperfect


27 Feb 2016, 22:22:
multumesc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.