Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia 1300
Reno.ro - Forum Renault Romania > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3
danut 69-71
Te-ai dat la proverbe din popor . radmasa.gif
Albert Einstein
QUOTE(Filip @ 15 Nov 2011, 18:17)
Eu as cauta sa conserv cumva vopseaua de pe scut, daca manopera este a tatalui tau.  smile.gif Degresat si eventual un strat de lac peste.
*



Si eu as face la fel. Poate chiar asi scoate scutul si l-asi pune in garaj. Degresat, lacuit si expus undeva...
Oricum o sa faci, iti doresc succes!
ydaniel
Eu as mai chema speedy-mobilu la UAD sa-i mai facem una-alta:)O pregatire pt sezonul rece.
STORMTROOPER
speedy-mobilu in sezonul rece sta frumos si asteapta vreme uscata pe afara, nu iese pe strazi unde dau idiotii cu saramura.
speedy82
@Danut: am avut profesori buni de-a lungul timpului tongue.gif
@Albert: sunt de acord cu aceasta tehinica, daca ar fi scutul impecabil dpdv stare a vopselei. Dar pentru ca vopseaua respectiva, nu a fost rezistenta la temperatura, a inceput sa se cojeasca si sa arate din ce in ce mai urat. Deci nu prea renteaza sa ii dau un lac peste vopseaua veche.
@ydaniel: esti nerabdator sa iti mai bagi mainile intr-o dacie, cu mofturi, nu? radmasa.gif
@STORMTROOPER: speedy-mobilu' iese pe strazi si iarna, dar sa nu fie dat cu sare. Chiar si pe zapada o mai scot, dar nu tot timpul. Oricum cu anii a iesit din ce in ce mai putin iarna.
danut 69-71
SCUTUL
Aia-i piesa de rezistenta , trebuie conservata si expusa pe o panoplie , obiecte cu valoare de arta .
speedy82
Da, ai dreptate Danut, dar asta in cazul suntem posesori de garaj ca tine si putem sa facem panoplii. Altfel sad.gif unsure.gif plange.gif
BoR
Vrei sa spui ca o masina atat de frumoasa si bine conservata nu sta in garaj?
Sau ca garajul nu este suficient de incapator pentru a expune elementele artistice legate de masina?
hyena
sta foarte bine si afara... si cristinica tot afara sta
speedy82
QUOTE(BoR @ 20 Nov 2011, 16:50)
Vrei sa spui ca o masina atat de frumoasa si bine conservata nu sta in garaj?
Sau ca garajul nu este suficient de incapator pentru a expune elementele artistice legate de masina?
*



Din pacate, da, masina sta afara, intrucat nu am garaj. Caut sa inchiriez in continuare, dar cei care au garaj au cam aceeasit tendinta de a umfla preturile in mod exagerat si inexplicabil. Cam cum fac cei care au o cataraga de dacie, pe care o considera vechicul clasic, si cer niste zeci de mii de euro wink.gif

Si pentru a ilustra faptul ca Printesa mea iese la plimbare si iarna, atasez si cateva poze de iarna trecuta
hyena
eu la vara am sa imi fac garaj la tara si am sa o las acolo pe perioada rece biggrin.gif
BoR
Din propria experienta spun ca garajul este ideal pentru conservarea masinii in sezonul rece.La cat de valoroase sunt ''babutele'' vostre, ar fi pacat sa le utilizati iarna pe sosele acoperite cu material antiderapant, atat de nociv pentru caroserie.
Pe mine ma dispera ciupiturile in vopsea/parbriz/faruri incasate de la acele pietricele din componenta materialului antiderapant.
@speedy82 si hyena: felicitari pentru masinutele superbe.Cel putin rosia este este wub.gif .Imi aminteste cu drag de perioada copilariei, cand am avut una in familie.Personal am constatat ca sunt mult mai rare decat 1300(modelul cu 2 faruri).
aditza579
Dar vad ca-i prieste pe zapada, nu gluma. Eu ma pot mandri ca am garaj.
speedy82
QUOTE(hyena @ 20 Nov 2011, 19:58)
eu la vara am sa imi fac garaj la tara si am sa o las acolo pe perioada rece biggrin.gif
*



Esti un fericit. Pentru ca ai unde sa il faci. Chiar daca nu langa tine, la 1 minut apropiere.

QUOTE(BoR @ 20 Nov 2011, 20:16)
Din propria experienta spun ca garajul este ideal pentru conservarea masinii in sezonul rece.La cat de valoroase sunt ''babutele'' vostre, ar fi pacat sa le utilizati iarna pe sosele acoperite cu material antiderapant, atat de nociv pentru caroserie.
Pe mine ma dispera ciupiturile in vopsea/parbriz/faruri incasate de la acele pietricele din componenta materialului antiderapant.
@speedy82 si hyena: felicitari pentru masinutele superbe.Cel putin rosia este este wub.gif  .Imi aminteste cu drag de perioada copilariei, cand am avut una in familie.Personal am constatat ca sunt mult mai rare decat 1300(modelul cu 2 faruri).
*



Perfect de acord cu tine, dar ce sa ii faci, daca alta posibilitate nu ai. Oricum dupa ce se da cu saramuri pe strada nu o mai scot, evident. Asta a fost pentru ca era zapada proaspata si am zis ca ies bine niste poze contrastante: rosul masinii cu albul zapezii. Multumesc de aprecieri.

QUOTE(aditza579 @ 20 Nov 2011, 20:17)
Dar vad ca-i prieste pe zapada, nu gluma. Eu ma pot mandri ca am garaj.
*



La ce anume te referi, ca nu prea inteleg. In cea de-a doua privinita, fericitule, te invidiez tongue.gif
aditza579
QUOTE(speedy82 @ 21 Nov 2011, 20:35)
Oricum dupa ce se da cu saramuri pe strada nu o mai scot, evident. Asta a fost pentru ca era zapada proaspata si am zis ca ies bine niste poze contrastante: rosul masinii cu albul zapezii.
*


Exact la asta ma refeream doar ca nu am spus-o ca tine.
speedy82
Acum am inteles wink.gif
speedy82
Si pentru ca a fost cuminte, Printesa a primit azi un RCA. Drept urmare, in cel mai scurt timp (in week end-ul ce se prognozeaza), daca vremea va fi buna, va iesi la plimbare si eventual un set de pozne. Revenim cu detalii...
ydaniel
don' profesor te mai astept la mine.vizitele dupa cum ai vazut,nu costa imbratisare.gif
hyena
azi mergea o intalnire ca a fost frumos... iar eu nu mai pierd lichide biggrin.gif
speedy82
Venim domnu' Daniel, cum sa nu. S-ar putea in ceva timp sa fie si una de lucru, daca nu va e cu banat tongue.gif
@hyena: ai reusit sa ii opresti "sangerarea"? Ce consum ai acum? tongue.gif
hyena
da l-am lipit cu poxipol.... cat despre consum... nu imi merge jurnalierul (vitezometru nu se pupa cu cutia de 18) dar am facut ceva km si e mult mai bine... chiar mi-ar placea sa ii fac un consum... da tot uit sa dau drumu la gps cand plec smile.gif)
danut 69-71
QUOTE(hyena @ 26 Nov 2011, 23:38)
cat despre consum...
... chiar mi-ar placea sa ii fac un consum...
*



Cel mai relevant consum , il poti face numai cu sticla de 2 L , tur+retur in sticla si vezi cati km parcurgi cu 2 L de benzina , simplu ca Buna ziua .
speedy82
Si o poza mai patriotica tongue.gif
Ov
bine ma, sa iesi si sa nu zici nimic! asteapta nervos.gif
STORMTROOPER
Dar al doilea steag pe unde este, ca paca aveai 2 ?
speedy82
QUOTE(Ov @ 4 Dec 2011, 18:52)
bine ma, sa iesi si sa nu zici nimic!  asteapta nervos.gif
*



Am iesit in vizita de lucru inopinata:P Dar daca vrei si tine vremea cu noi, abia astept week end-ul ca sa facem o ieseala mai multi

QUOTE(STORMTROOPER @ 4 Dec 2011, 19:43)
Dar al doilea steag pe unde este, ca paca aveai 2 ?
*


Al doilea este la fel de frumos postat, pe cealalta membra a familiei mele motoristice wink.gif
hyena
QUOTE(speedy82 @ 4 Dec 2011, 22:36)
Am iesit in vizita de lucru inopinata:P Dar daca vrei si tine vremea cu noi, abia astept week end-ul ca sa facem o ieseala mai multi
*



DA! dar din cate am inteles de miercuri se cam nasoleste vremea sad.gif
speedy82
Depinde ce inseamna nasolit. Daca inseamna numai frig, nu am nici o problema, ca baga Printesa o caldura de zici ca e straineza tongue.gif Iar proprietarii cei mandrii se pot aduna intr-o cafenea in jurul unei cani de ceai fierbinte, ciocolata calda sau alte bauturi calde, dupa gustul fiecaruia wink.gif
STORMTROOPER
Vremea nasoala tine de marti pina vineri, asta conform baietilor de pe www.accuweather.com. De simbata isi revine in simtiri asa cum este normal pentru aceasta perioada, temperaturi intre 2 si 4 grade Celsius, uscat si soare cu ceva nori. Deci sunt in Bucuresti si sunt amator de o intilnire. Cine mai doreste, cine mai pofteste??
hyena
eu zic de ploaie si mazga nu de frig... daca e frumos vin si eu (fara dara de benzina laugh.gif )
speedy82
Asteptam cat mai multi pariticpanti.

Si o ultima achzitie "cosmetica" wub.gif
STORMTROOPER
Felicitari, arata super!!!!
aditza579
QUOTE(speedy82 @ 5 Dec 2011, 21:13)
Asteptam cat mai multi pariticpanti.
*


Ma primiti si pe mine?
speedy82
Normal. Doar nu ne apucam sa facem discriminari wink.gif
STORMTROOPER
QUOTE(aditza579 @ 6 Dec 2011, 15:32)
Ma primiti si pe mine?
*




Data trecuta ai fost pe acolo si nu te-a luat nimeni la goana. Orice detinator de Dacie 13xx este binevenit.
aditza579
Ok, atunci stabilim restul detaliilor in privat.
Ov
daca nu ma sunati va dau ban la toti ph34r.gif
aditza579
De ce?
Ov
pt ca pot?
STORMTROOPER
QUOTE(Ov @ 7 Dec 2011, 10:52)
daca nu ma sunati va dau ban la toti  ph34r.gif
*



Cita rautate domnule, cita rautate din partea unu posesor de babuta?? nono.gif nono.gif nono.gif nono.gif nono.gif

Il alta dezordine de idei, se pare ca domnul Speedy82 nu va putea fi prezent in week-end, asta in caz ca se organizeaza ceva.
speedy82
Fresh news: ba s-ar putea sa fie prezent domnu' speedy82 zis si indianul TalpaGrea laugh.gif
hyena
sper ca de data asta vi cu masina
STORMTROOPER
Ma bucur sa aud despre aceasta schimbare de planuri. The more the better.
aditza579
Daca vine speedy, atunci clar vin si eu, trebuie sa-i vad neaparat babuta.
speedy82
Si eu care ma gandeam sa ma deghizez iarasi in copilotul lui STORMTROOPER biggrin.gif
STORMTROOPER
Sa inteleg ca asa de mult ti-a placut plimbarea cu Cristinica?? biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
M.C.
Sa nu uitati sa faceti poze cit mai multe!
Mai ales la babusca roscata a lui speedy,ca e tare sexy si frumoasa! wub.gif
hyena
si eu abea astept sa o vaz... cu a lui stormstrooper deja am vazut prea multe reluari laugh.gif
speedy82
@STORMTROOPER: normal ca mi-a placut plimbarea cu domnisoara Cristinica. Cum sa nu iti placa o daciuca batrana de 20 si ceva de aniori care merge mai bine decat in ziua in care a fost scoasa pe poarta fabricii wink.gif

@M.C.: se vor face poze, dar sa stii ca babusca mea, dupa cum zici tu, nu are nimic in plus fata de ultimele poze puse.

@hyena: s-ar putea sa fi putin dezamagit de realitate, pentru ca nu arata chiar asa cum ar trebui wink.gif STORMTROOPER-mobilul arata si merge muult mai bine decat speedy-mobilul wink.giftongue.gif
aditza579
Las' ca si eu astept sa vad speedy mobilul, ca pe cel al lui Stormtrooper in stiu si e intr-o conditie cum putini au vazut.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.