Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Dacia 1300
Reno.ro - Forum Renault Romania > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3
hyena
QUOTE(speedy82 @ 9 Dec 2011, 13:08)
@hyena: s-ar putea sa fi putin dezamagit de realitate, pentru ca nu arata chiar asa cum ar trebui wink.gif STORMTROOPER-mobilul arata si merge muult mai bine decat speedy-mobilul wink.giftongue.gif
*



stai linistit oricum a mea e cea mai frumoasa... dar sunt curios sa o vad live mai ales culoarea wub.gif
speedy82
E, nah, acum ai vazut-o live. Mai ales culoarea tongue.gif
aditza579
Am uitat sa te intreb atunci, dar de ce ai 165/70 pe masina? De ce nu ai pus si tu 155/80, ca ar fi altceva.
danut 69-71
Iar v-ati facut de cap la intrunire , aveti noroc de vreme buna . icon_mrgreen.gif
speedy82
La momentul la care le-am luat erau singura alternativa de cauciuri cat de cat ok la bani si calitate. 155/80/13 erau fie debica navigator care sunt niste petarde sai dunlop care erau 4,5 mil cam cat sunt anvelopele de la cealalta masina 195/55/15 wink.gif
hyena
QUOTE(speedy82 @ 5 Dec 2011, 21:13)
Si o ultima achzitie "cosmetica"  wub.gif
*



la tine stergatoarele nu sunt cu piulita blink.gif ?

QUOTE(speedy82 @ 11 Dec 2011, 16:45)
La momentul la care le-am luat erau singura alternativa de cauciuri cat de cat ok la bani si calitate. 155/80/13 erau fie debica navigator care sunt niste petarde sai dunlop care erau 4,5 mil cam cat sunt anvelopele de la cealalta masina 195/55/15 wink.gif
*



eu am debica navigator si am mers cu ele 3 ani fara probleme... pana cand am intrat in copac popa.gif dar in afara de asta au fost ok... si acu tot pe alea le am unsure.gif


si nu in ultimul rand.... Cand schimbi filtru ala de aer naughty1.gif
speedy82
@hyena:
1. Nu sunt cu piulita, sunt demontabile, ca la 1300.
2. Eu te cred, dar stii cum e cu gusturile si cu pata care ii se pune omului wink.gif
3. Ai vreun gand cu filtrul meu? tongue.gif
hyena
dap naughty.gif daca te hotarasti sa te desparti de el (sper eu, cat mai repede) ma anunti LolLolLo.gif
STORMTROOPER
Omul este hotarit, numai ca trebuie sa ajunga una bucata carcasa filtru de aer de la mine.
speedy82
Trebuie sa ajunga. Dar de cand ma tot "ameninti" cu carcasa aia, mai am putin si fac speedy-mobilu' vehicul istoric tongue.gif
hyena
ca sa fie babuta istorica trebuie sa imi dai mie si volanu LolLolLo.gif 243.gif
cristeacosmin
Salut, baieti.
Cosmin ma numesc, sunt din Timisoara, detin Dacia 1310 din 1984, am cumparat-o acum 4 ani de la un mosulic de 89 de ani, si de atunci ma bucur zilnic de sentimentul de bine care mi-l da masina asta. Am mers cu ea turul Romaniei in concediu anul asta si am facut 3200 Km fara nici o problema, multumesc lui Dumnezeu.
Am fost tare aproape sa o vand acum 2 saptamani, gasind una Dacia 1300 din 75 cu multe elemente de frantuzoaica si un interior foarte ingrijit, dar acum cand vad ce schimbari legislative sunt, am o retinere.
Speedy 82, mi-ar placea tare mult sa pot sa-mi fac si eu Daciana mea sa fie ca a ta , ma refer la elementele originale, cu masca, ochelari, bari, cu scaunele alea, dar peaici prin banat, pare ca nu prea is oameni pasionati de asa ceva.
Ai ceva recomandari pentru mine?
Cateva poze

17 Dec 2011, 22:57:
Imi cer iertare, speedy82, sunt nou pe forum si nu prea ma pricep la postari si topic si mesaje, si in plus deabia acum am vazut regulile. Scuza-ma ca am postat pe topicul tau, imi voi face si eu unul separat.
hyena
@cosmin poti sa iti deschizi propiul Topic la sectiunea Jurnal de Bord topic pe care poti sa il moderezi singur:D

masina e foarte frumoasa si imi pare bine ca ai renuntat la ideea cu vanzarea sper sa vi si tu in mai la intalnirea nationala biggrin.gif post-336-1110552475.gif
STORMTROOPER
QUOTE(speedy82 @ 17 Dec 2011, 23:19)
Trebuie sa ajunga. Dar de cand ma tot "ameninti" cu carcasa aia, mai am putin si fac speedy-mobilu' vehicul istoric  tongue.gif
*



Patience is the word my friend.Patience.
speedy82
@hyena: cu filtrul mai discutam, dar cu volanul, keep dreaming my friend, keep dreaming. Il am si pe cel original, asa ca nu intra in panica tongue.gif
@cristeacosmin: bine ai venit. Nu ma supar ca ai postat la mine pe topic. Imi fac placere. Dar asta nu inseamna ca nu te incurajez sa iti faci si tu un topic cu babuta ta in care sa ne-o prezinti cu bune si cu rele, lucrari de intretinere, de imbunatatire sau ce mai faci tu pe la ea. Eu ca sa fiu sincer, in primul rand as incerca sa vad care au fost echiparile ei, cand a iesit din fabrica. Eu din cate mai imi aduc aminte au fost niste 1310 cu bare lungi din fibra, asa cum ai tu, cu o grafica foarte interesanta in jurul farurilor si al stopurilor plus niste marcaje pe jante, care erau de canada. Daca vrei te pot ajuta si cu ceva poze. Spor in continuare!

Si pentru ca nu am mai pus si poze si toata lumea stie ca o poza face cat o mie de cuvinte, supun atentiei domniilor voastre, dragi cititori de forumuri de dacii, urmatoarea poza:
aditza579
Multi inainte. Sunt 170.000, sau doar 70.000, cu toate ca masina ta ar arata la 70.000 km. La cat mai multi fara probleme.
TDR_
daca ai avut grija de ea nu vad de ce nu ar rezista inca pe atat! felicitari.
speedy82
Multumesc de urari baieti, la fel si voua cu babutele voastre. Si da, sunt 70.000 si nu 170.000.
cristeacosmin
Speedy82, multamiri de incurajari. Da, chiar mi-ar prinde bine niste poze din cele care ar aduce masina cat mai aproape de inceputurile ei.
Le astept cu nerabdare, pan atunci, numai bine si drumuri fara sare sau probleme!
danut 69-71
QUOTE(speedy82 @ 19 Dec 2011, 23:01)
Multumesc de urari baieti, la fel si voua cu babutele voastre. Si da, sunt 70.000 si nu 170.000.
*


Mai ai de cheltuit bani pe benzina pana sa faci 170 .000 km radmasa.gif
Ajung indata la 200.000 km cu una dintre ele . blink.gif
speedy82
@cristeacosmin: cu mare placere le caut si le postez la mine pe topic, daca nu iti faci tu intre timp. O sa dureze ceva pentru ca sunt intr-un dictionar si nu mai stiu care e.
@danut69-71: bani de cheltuiti pe benzina, pe rca, impozite, reconditionari si poate, daca totul va merge bine pe o taxa de inscriere ca membru la RCR tongue.gif
danut 69-71
2 ani mai ai de indurat sa te vezi cu " sacii-n caruta "
speedy82
Pai de ce 2 ani?
speedy82
Craciun fericit tuturor, sa fiti sanatosi, sa va bucurati de cei dragi, si ei de voi si tot ce va mai doriti! 168.gif cheers.gif
aditza579
Si tie la fel, Vlad, sa te bucuri de speedy-mobil pana va implini frumoasa varsta de 50 de ani, si poate si de atunci in colo. Multi kmp cu placere.
speedy82
Multumesc de urari, Aditza, si tie la fel!

P.S. Aditza cred ai scris un "p" in plus la km, si ne da km patrati tongue.gif Asta ca o glumita, sper ca nu te-ai suparat!
Raduchu
QUOTE(speedy82 @ 25 Dec 2011, 23:13)
Multumesc de urari, Aditza, si tie la fel!

P.S. Aditza cred ai scris un "p" in plus la km, si ne da km patrati tongue.gif Asta ca o glumita, sper ca nu te-ai suparat!
*



Nu a gresit adaugand un p la km..e o vorba pe-aici inventata de domn romeo(cel cu laguna) din cate stiu eu laugh.gif .
aditza579
Raduchu are dreptate, este o vorba mai veche de p-aici, multi kmp.
speedy82
OK. Daca ziceti voi, asa o fi. Nu va pot contrazice in necunostinta de cauza wink.gif
danut 69-71
Vad ca te-ai supus majoritatii . radmasa.gif
speedy82
QUOTE(danut 69-71 @ 28 Dec 2011, 22:44)
Vad ca te-ai supus majoritatii . radmasa.gif
*


Pai acum nu vreau sa strig feng shiu-ul oamenilor si in prag de sarbatoare radmasa.gif
danut 69-71
Sarbatorile au trecut , sper ca ai trecut si tu la treaba . tongue.gif
STORMTROOPER
Din pacate nu a trecut la treaba. Vremea si alte impedimente insurmontabile l-au blocat pt moment.
speedy82
Ca sa reanimez putin topicul, postez ceva poze cu babuta din perioada zapezilor.
@danut: din pacate debutul lucrarilor mai trebuie amanat din cauza unor motive personale foarte importante... Se pare ca viata ne rezerva surprize destul de mari sad.gif
STORMTROOPER
Hello!!Domnu Indianu Talpa Grea ce se mai aude cu Speedy-mobilul. Nu ai mai surubarit nimic le la el??!! dry.gif biggrin.gif wink.gif lurk0000.gif intrebare.gif
Albert Einstein
Am vazut limuzina ieri la Parada Retromobil wink.gif
danut 69-71
QUOTE(speedy82 @ 3 Mar 2012, 18:00)
@danut: din pacate debutul lucrarilor mai trebuie amanat din cauza unor motive personale foarte importante... Se pare ca viata ne rezerva surprize destul de mari sad.gif
*


Sper ca ne onorezi cu prezenta pe 12 Mai excl.gif
sport1299
Frumoasă Dacia ta, în urmă cu câteva zile am văzut-o prima dată în pozele de la întâlnirea din București și m-a impresionat, este una din mașinile pe care le admir...
Să o conduci sănătos.
STORMTROOPER
ALO!!domnu Speedy unde sunt poznele de la intilnirea de simbata??
cata50
Sper sa nu mi se mai stearga postarea de data asta unsure.gif
hyena
3....
2....
1....

DELETED
speedy82
@sport1299: multumesc frumos. Eu astept sa vad si sportul tau descris in cuvinte imagini si cuvinte. Spor la surubarit;
@STORMTROOPER: nu am alte poze in afara de cele postate de Ov pentru ca nu mi-am luat camera la mine;
@cata50: eu cred ca tu nu ai inteles motivul pentru care am sters postul tau si nu ai citit PM-urile trimise de mine. Multumesc ca admiri utilajul, dar as prefera sa fiu intrebat cand se posteaza poze cu masina mea;
@hyena: nu mai turna benzina de 98 peste valvataie, ca nu ti se mai potriveste filtrul de aer tongue.gif Plus ca e si scumpa radmasa.gif
cata50
QUOTE(speedy82 @ 12 Sep 2012, 20:17)

@cata50: eu cred ca tu nu ai inteles motivul pentru care am sters postul tau si nu ai citit PM-urile trimise de mine. Multumesc ca admiri utilajul, dar as prefera sa fiu intrebat cand se posteaza poze cu masina mea;

*



Salut, nu am primit nici un PM! sad.gif

Imi cer scuze inca odata! blush.gif
speedy82
Verfica-ti mesajele. Acestea fiind spuse declar neintelegerile incheiate tongue.gif
hyena
care e treaba cu benzina pe valvataie... stii ceva ce nu ar trebui sa stii ? laugh.gif
speedy82
Eu stiu intotdeauna mai mult decat stie restul lumii. Vrei sa ne faci vreun anunt?tongue.gif
hyena
da ma bine... era sa iau foc ieri... multumit ?
speedy82
Auch! Pe asta nu o stiam. Nasol moment!:(
iustin_uap
Felicitari pt. felul in care ati ingrijit masina! Am urmarit forumul din umbra timp de vreo 2 ani, iar in ultimul an am inceput sa si postez ocazional. Am vazut ca ati activat recent pe topicul unui coleg, asa ca nu m-am putut abtine sa nu va intreb ce mai face masinuta, ca n-ati mai scris nimic de ceva vreme.
DACIOTUL_97
Hai domnu' Speedy cu noutati ! laugh.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.