Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Oglindă electrocromatică
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Fluence
VladSoare
Salut,

Cît de bine funcționează oglinda electrocromatică pe Fluence? Sînteți mulțumiți de ea, cei care o aveți? Răspunde suficient de rapid de fiecare dată, sau mai dă și rateuri? Funcționează și ziua, la nevoie (dacă e un dobitoc în spate cu farurile dereglate, sau vreun SUV cu xenoane, care deranjează chiar și ziua)?
Cum stă cu fiabilitatea? Nu neapărat la Fluence, că ăsta-i model nou și n-a avut nimeni timp să afle, ci la Renault în general. Întreb pentru că am avut un Ford, la care oglinzile automate erau renumite prin faptul că în cîțiva ani începea să curgă lichidul din ele. Există astfel de probleme la Renault? Cum sînt văzute în general oglinzile automate de Renault din punctul de vedere al fiabilității?

Mulțumesc.
adytym
iti tragi un rand de folii si nu mai ai treaba
Hack
blink.gif Vorbesti serios?!

g) Este interzisa citarea integrala a ultimului mesaj (post) dintr-un topic.
VladSoare
Foarte util răspunsul. Mulțumesc. O să studiez problema foliilor cu altă ocazie.
N-are nimeni de pe-aici o astfel de oglindă? Nu neapărat pe Fluence, poate pe vreo Lagună sau vreun Megane? Mă interesează impresiile voastre: merge bine, vă place, v-ați mai lua încă o dată, etc?
R19/16v
La mine merge foarte bine, reactioneaza destul de repede, zic eu, si nu prea m-a mai orbit nimeni, iar cand e nesimtitul in spate pliez oglinzile tongue.gif
Hack
Si eu sunt foarte multumit de oglinda, mult mai buna decat oglinda normala pe care am avut-o initial pe masina. Daca ar fi si oglinzile laterale electrocromatice rolleyes.gif ...
VladSoare
Super, mă bucur să aud asta. Dacă-i pe-așa, cred că am să trec peste reținerea cu care rămăsesem după experiența cu Fordul și am să bifez și opțiunea asta. biggrin.gif
Mulțumesc.
Hack
Bifeaz-o linistit, mie mi-a parut rau ca nu am facut-o...
vbocan
La Fluence cel putin, oglinda electrocroma se comporta exemplar. Practic nu simt nicio diferenta intre zi si noapte si n-a fost nicio ocazie noaptea ca cineva sa ma orbeasca din spate.
Oglinda se "inchide" cu o tenta de verde cand iluminarea ambianta scade si este luminat senzorul oglinzii.
gcgeorgescu
Întrebare: daca am oglindă normala pot sa o înlocuiesc cu una electrochimica? E plug &play?
30lei
Teoretic, trebuie sa ai si senzor de lumina i fierele aduse acolo. Nu stiu sigur, dar a mea se foloseste de senzorul ala de lumina.
gcgeorgescu
Electrocromata , scuze. Da am senzor de lumina sper sa am și mufa. Mai aștept sfaturi și o oferta de oglinda.
bogdan.bunea
..... înlocuiesc cu una electrochimica?
mai degraba cu una electrolitica mad.gif
gcgeorgescu
M-am corectat. Așa mi-a dat tastatura de la telefon.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.