Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: demontare interior laguna 1 ph1 1996
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Tutoriale
fascistu
cum am promis, am inceput sa imi demontez bordu pentru a vopsi plasticu de sub parbriz, cu ocazia asta fac si un tutorial...

1. pentru a scoate volanu, sunt 2 suruburi in spate pe care le puteti desface cu un torx de 25, se scoate airbag-ul, se scoate mufa, urmeaza sa desfaci surubu din centru volanului care se desface cu un torx de 50 cred, eu inca nu am apucat sa il desfac pentru ca nu am acel torx, o sa fac rost, rotile se tin drepte si se marcheaza pozitia volanului.
2. aribag pasager (cred ca difera la cele cu torpedou) : aici o sa trebuiasca sa folositi un torx de 30, pentru toate suruburile (are destul de multe), dupa ce se da capacu de jos, ramane partea de jos a capacului care are si ea 3 suruburi, dupa ce desfaci suruburile, trageti usor de el, are si 3 cleme, dupa cum se vede eu am rupt una. continuare se vede in poze, atentie la mufe, sa le scoateti si de preferat sa le insemnati care unde au fost...

o sa dureze cateva zile pana demontez tot, din cauza timpului, dar incet incet apar si urmatorii pasi smile.gif daca aveti intrebari va stau la dispozitie smile.gif

3. cotiera are 2 suruburi in spate, se scoate capacelu de sub frana de mana, se trage in sus, se scoate butoanele de la avaraii si inchidere, se trage tot suportu ala si dintr-o parte si din alta in sus, se ridica mansonu de la schimbator, se scoate scrumiera, se scot cele 2 suruburi apoi se trage suportu de la scrumiera in sus dinspre partea de jos, se scot mufele, dupa ce scoateti suportu aveti 2 suruburi care tin cotiera si 2 cleme in capat la picioare si intr-o parte si in alta, se ridica cotiera din spate in sus si se trage spre banchete putin ca sa iasa de sub bord.

4. capacu de la unitatea audio si compartimentu de depozitare, se scoate unitatea audio, comportaminteu are 4 cleme 2 in partea de jos si 2 in partile laterale, se face parghie la fiecare pe rand cu o surubelnita cu grija, in timp ce trageti cu cealalta mana, desfiletati suruburile insemnate in poze, si trageti capacu dinspre partea de jos, sus are ceva cleme care intra undeva...

5. butoane aer, aici aveti doua suruburi care se desfac pe dedesubt, cu o tubulara de 7 dupa care se trage tot tacamu afara, urmeaza sa scoateti fata care acopera butoanele, la fel ca la compartimentu de depozitare, faceti parghie cu o surubelnita la fiecare clema.


<span class='edit'>28 Jul 2011, 17:40:</span>
6. capacu de la ceas si temperatura, se trage din partea din fata in sus dupa care se scoate afara (asta e cel mai simplu) pentru a fi dat ceasu jos se desfac cele 3 suruburi, poze o sa apara mai tarziu....

7. capacu de la volan, prima oara se da partea de jos a capacului, cele 3 surubri se scot afara dupa care se trage putin in jos si spre volan, partea de sus are cate un surub in fiecare parte, ca sa ajjungeti la ele trebuie intors volanu, dupa care trageti capacu in sus si spre volan ca sa iasa....

8. capacu de la ceasuri si spatiu de depozitare de langa, se scot suruburile din partea de sus si se scoate capacu putin strans la mijloc ca sa isi faca loc... spatiu acela de depozitare mic are un surub in partea de jos, se desface si se trage in afara...

9. manerele au fiecare cate un surub, se desface se scoate afara, se scot mufele, si daca este cazu scoateti butoanele, la fiecare buton sunt cate 4 suruburi (torx de 10)

10. capacu de la cotiera are doua suruburi, cele insemnate, eu am dat jos doar ce am avut nevoie pentru a vopsi consola,

Pentru a nu incurca suruburile, recomand sa fie puse inapoi fiecare, dupa ce dati jos ceva infiletati surubu inapoi, sunt suruburi mai lungi si mai scurte, sunt destul de multe ca sa le tineti minte locu la fiecare... am uitat sa spun , de la consola si pana la butoanele din manere am folosit doar torx de 20, a si la surubu din centru volanului trebuie torx de 50 , am facut rost, recomand marcarea pozitiei cu o oja sau cu ceva smile.gif

to be continued .....
fascistu
11. ceasurile de bord, 3 suruburi ccare se desfac cu torx de 20, la laguna ph1, ceasu de la kilometraj este pe cablu, nu trageti ceasurile afara pana nu scoateti cablu si mufele, la ph2 sunt 3 mufe din cate stiu...

12. aeratoarele care duc aer in usi, au 2 suruburi si vreo 2 cleme

13. butonu de la reglarea farurilor, se da jos cu o surubelnita subtire, se face parghie in locu in care am insemnat in poza, nu din partea dinspre volan, acolo are o clema care se rupe...

14. bordu in sine, are suruburi care se desfac cu torx de 30, am insemnat toate suruburile in poze, aveti grija la fire, cabluri, la mufa de la butonu pt reglarea intensitatii luminii,

cam atat, pentru orice intrebari va stau la dispozitie, daca am uitat ceva, imi spuneti.... succes ...
Judet-99
fain


12 Aug 2011, 12:22:
nici nu vreau sa ma gandesc cand dau jos
iulimlc
Super treaba. Eu unu trebuie sa iti multumesc pt acest topic.
TM31BDY
Foarte folositor topicul,intrebarea mea este daca stii daca se poate da jos cumva partea tapitata de pe usi.(la mine e foarte murdar plusul de pe usi si am de gand sa il tapitez eu ,dar nu stiu daca se poate da jos acea parte)
fascistu
ba da se poate... si eu le-am dat jos, sunt lipite de panou, doar le tragi mai cu grija, dar vezi ca nu o sa poti sa le lipesti inapoi , o sa trebuiasca sa pui tu ceva prelandez care rezista la caldura, eu am incercat cu ceva prelandez... si cand se incalzea masina in soare se dezlipea....

@ iulimlc ajut si eu daca pot... in caz ca nu se descurca cineva cu ceva... va stau la dispozitie smile.gif am demontat cam tot ce a fost la interior, in afara de mocheta.... scaune, bord, panouri, stalpi din spate pana in fata...
alin iulian
dar te rog zi mi si mie bordul,partea de sus ma refre cum lai demontat ca am vazut ca e prins in nituri de aluminiu si ma gandesc ca daca il dau jos cum il prind inapoi?am sa pun si eu poze cu ea dupa ce i mai fac cate ceva ca acum e prea goala!a si te mai rog inca ceva zi mi simie daca vrei cum ai pus ledurile alea albastre in bord?eu as vrea sa pun rosii si acele de la ceasuri sa mi ramana albe !
fascistu
alin iulian, partea de sus de care vorbesti, eu nu am dat-o jos, doar am izolat restu bordului si am vopsit aia, se poate da si aia cu ceva grija si rabdare, daca e sa dai jos o prinzi inapoi tot in nituri, dar nu vad de ce ai da-o jos.... doar rupta daca ar fi... daca ii topita de la soare, exfoliata vopseaua, sau eu stiu ce are, se poate face cu ea pe bord... doar bordu sa il dai jos. legat de lumini gasesti poze si explicati, la sectiunea " culoare bord schimbata " dai un search...
xionitax
asa da,buna treaba,ms. fain pt. explicatii si rabdare biggrin.gif
lag_ph
Pentru mocheta urmeaza sa fac eu ceva saptamanile urmatoare.
lag_ph
Am revenit.. invins sad.gif

* Dat jos scaune (fiecare prins in 4 suruburi de 13) - de jos in sus. 2 sunt pitite sub o protectie termica de la esapament.

* Scos bancheta spate

* Dat jos stalpii - trebuie cheie de 17 pentru desfacerea centurii de la prinderea de pe stalp, partea superioara este prinsa in 2 cleme, partea inferioara e in 2 surubele - torx 20 + cleme la baza.

Protectiile la prag (interioare) sunt prinse doar in cleme - se trage de ele.

Cotiera - trebuie date jos scaunele inainte pentru ca e prinsa in partea din spate in 2 suruburi - torx20. Mai are 2 cleme sub bord , 4 suruburi in spate la scrumiera - torx20. E un pic mai complicat de scos tot ansamblul... dar se poate.

La mocheta - aici e problema. Prinderile scaunelor sunt ca .. naiba. Au niste cleme in interior pe care trebuie apasat si tras .. si .. nu am reusit sa le scot. sad.gif

Mocheta - lipit de ea, in locurile unde am putut sa o ridic si sa vad, are un strat de 5-10 cm de burete (variaza grosimea lui).

Poze, din pacate, nu am facut cu ea desfacuta - m-am umplut de nervi de la prinderile alea din podea... Dar pot sa va fac o poza cu cele 10 zgarieturi de pe maini smile.gif

9 Sep 2011, 12:52:


______________

Add : pentru cotiera, cred ca se pot da jos suruburile alea din partea din spate si fara dat jos de scaune.. doar ca trebuie date maxim in fata. Verific si anunt.
fascistu
vai ce te-ai stiut complica cu scaunele.... pai... nu trebuie sa le desfaci de sub masina.. au suruburi sub plasticurile alea ce acopera lateralele.... tu le-ai dat jos cu tot ansamblu ala de la sine... asa te complici.... cotiera merge sigur fara scaune da-te jos... se dau in fata de tot pana desfaci cele 2 suruburi din spate, dupa care le tragi inapoi ca sa poti sa ridici cotiera, scoti capacu de sub frana de mana pentru ca pe acolo iese maneru de la frana, frana de mana trebuie trasa cat se poate de sus... ai suruburi care tin cotiera si sub scrumiera... am postat poze mai sus biggrin.gif, normal cotiera trebuie data jos ca sa dai scaunele.... nu invers
lag_ph
Eu vroiam sa scot toata mocheta .. de acolo si procesul asta complex si dureros.
PetruDez
fascistu te rog cand ai timp da-mi un nr de telefon pe pm ca vreau sa te intreb cum as putea sa repar unele chestii la tapiteria mea mai precis la panoul de la portierele de pe spate in principal.


Pana la urma o sa incerc sa le fac eu cu un suport metalic imbracat in cauciuc care sa il bag pe dedesubt pe post de intaritura si cu niste banda dubladeziva ptr. uz profesional.

Speram sa aiba cineva o idee despre cum s-ar putea rezolva. Dupa ce imi iese (daca imi iese o sa pun poze si imagini despre ce si cum am facut !
fascistu
hmm depinde cum arata tapiteria originala de pe panou.... daca este doar rupt materialu si suportu este inca intreg.... se poate imbraca peste cu alt material, lipit cu prenadez... asa am facut si eu
Unlockmarket
Wow super explicatiile chiar imi sunt folositoare informatiile prezentate
fascistu
ma bucur ca iti sunt folositoare....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.