Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Instalatie gpl r19 16v/ulei pe evacuare
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25 > Renault 19
nickudragan
Cumpar instalatie gpl pt r19 16v. Si mai am niste probleme cu el, de curand am spart baia de ulei, acuma pe la 7- 8000rpm, scoate un fum negru si arunca ulei pe evacuare. Nivelul de la ulei am vazut ca nu scade, de la ce ar putea fi? Cand am schimbat baia am vazut pe exteriorul tevii numai ulei.Ajutati-ma va rog.
R19/16v
Da' tre' sa fii un mare fel de snob sa pui GPL pe biata masina...
Uleiul n-are cum ajunge sa iasa pe evacuare decat sub forma de vapori, care de obicei nu se arunca.
Iar la 8k rpm n-ajungi. Fiind din '92 nu cred ca ajungi nici la 7k rpm.
nickudragan
Turata pe loc am vazut, arunca un lichid negricios pe esapament
sorin1983
Poate e doar cenusa uda...
nickudragan
De ce nu e bine sa o pun pe GPL?
nedumerire.gif
mr_bombastic_dma_r19
gandestete cum s-ar simtii motorul ala pe gpl la 6900 rpm
si mie mi-a trecut prin cap sa il pun pe gpl, dar la motorul asta, e pacat de el sa-i pui gpl zic eu, daca vroiam consum i-mi luam un 1.4 renault 19 si-l mai treceam si pe gas, nu-mi mai luam 16v

20 Jul 2011, 23:04:
pune si tu niset poze cu masina ta ca suntem si noi curiosi cum arata 16v-ul tau blush.gif
nickudragan
Mi s-a dus garnitura de la galerie. aia de de sub capota. Se potriveste aia de dacie?
R19/16v
Da, orice merge de la dacie. 19le ala e ca un fel de dacie cu rombu' pe capota, nu-ti face probleme. bash.gif
zeu_4u_sweety
mai ales la 16 v sigur gasesti sa mearga de dacie! nu stiu de ce aveti voi impresia ca toate piesele de dacie sunt mai ieftine decat ale altor masini ????
zeu_4u_sweety
Astazi am finalizat montarea instalatiei de GPL pe R19 meu 1.4, motor C3J. Am folosit o butelie cilindrica de 60 de L SH la care am inlocuit complet multivalva cu una noua, un transformator (plaman) Marini 88 Automatic SH pe care l-am reconditionat cu un kit de reparatie, un semikit de montaj, adica toate tevile si firele si relee, un mixer dedicat pentru corpul injector. Reglajul l-am efectuat cu analizorul de gaze de la statia ITP. De acum incolo sa vedem cum se comporta.

Poate ca multi or sa zica ca m-am zgarcit, sa pun gaz pe un motor 1.4, insa deoarece merg zilnic cu ea, nu prea imi da mana sa dau atatia bani pe benzina si o reducere de minim 30% e binevenita zic eu!


This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.