Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Arcuri Laguna II
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna II
Pages: 1, 2, 3
costin.sandu8
Salut tuturor. Imi cer scuze in avans daca mai exista vreun topic asemanator, dar de o saptamana tot caut informatii despre ce inseamna culorile de pe arcuri ( cred ca se refera la duritate), daca sunt mai multe inaltimi...
Ma intereseaza acete informatii pentru ca vreau sa schimb arcurile si in programul celor de la Autonet sunt 7 tipuri de arcuri ( culori) si 9 combinatii ( cautarea s-a facut dupa seria de sasiu). Programul lor nu contine date depre PDG, acest pachet fiind disponibil numai la reprezentanta.
Vineri am fost la repr. Renault sa ma lamuresc si ce pot sa spun, am plecat mai prost decat intrasem. Baietii de la piese mi-au spus din start ca pe Laguna 2 nu s-a pus pachet de drumuri grele si ca tot ce stiu ei despre codurile de culoare de pe arcuri ar fi ca cele albe sunt citez "pe alea Megane RS". Acasa, m-am uitat la arcuri si cele de pe puntea fata au 2 marcaje( albastru si galben). Eu am luat masina din Ro in 2002, are scut metalic, cauciucuri 205/60 r16 si imi amintesc ca in oferta Reno, scria ca are suspensie intarita.
Atunci cum nu are PDG?
Eu vreau sa gasesc combinatia de arcuri pentru Germania sau Franta in cazul motorizarii mele, pentru ca deja am schimbat amortizorele OE cu unele KYB pe gaz.
Multumesc anticipat.
Francisc 2
la mine pe spate au fost cu doua puncte albastre am pus cu doua albe dupa inlocuire, arcurile pe fata nu stiu ce puncte au. Masina e de la nemti luata.

am uitat sa-ti spun , punctele albe arata arcurile sunt intarite si cu cativa mm mai mici decat cele cu 2 puncte albastre
cj98czh
Subiect discutat si aici:

http://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=167782&hl=arcuri

costin.sandu8
@ cj98czh
Citisem deja topicul indicat de tine dar, din punctul meu de vedere, semnificatia codurilor de culoare si diferentelor de lungime, nu este clarificata.

@ Francisc 2
Multumesc pentru raspuns.Cum cei de la Renault Bv si Vocea Clientului nu au putut sa imi spuna nimic ( relevant) despre codurile de culoare, am trimis un mail ( in care le-am celor de la Renault Franta. Urmatoarea zi mi-au raspuns:

"Bonjour M. SANDU,
En nous écrivant à travers notre site www.renault.fr ou à l'adresse mail contact.client@renault.com, vous vous adressez au Service Relation Client France. Notre périmètre est la France métropolitaine.
Afin que votre demande soit traitée au plus vite, nous transmettons votre courriel à la direction Renault du pays depuis lequel vous nous écrivez. C'est donc la direction Renault locale, ou bien l'importateur, qui vous répondra directement.
Au besoin, n'hésitez pas à les contacter : Renault Nissan Romania 141 – 143, Calea Floreasca Et. 2, Sector 1 Bucarest Roumanie. "


O zi mai tarziu, mi-au raspuns cei de la Vocea Clientului:

"Va confirmam primirea mesajului adresat Serviciului Relatii Clienti Renault Franta.
In legatura cu solicitarea dumneavoastra dorim sa va comunicam ca piesele de schimb de origine si accesoriile RENAULT sunt comercializate in reteaua agreata RENAULT Romania prin intermediul reparatorilor autorizati.
Va recomandam sa va adresati unui service agreat Renault pentru identificarea pieselor compatibile cu vehiculul dumneavoastra si pentru a primi informatii despre pretul acestora si manopera aferenta interventiei."

Cu alte cuvinte, am ajuns de unde am plecat! Deloc surprinzator, din pacate!


william
Ce "profesionalism" pe cei de la Renault Ro. Au scris cuvinte multe cat sa fie o fraza plina de relativitati ...
ViperRS
de pe planeterenault.com

Paramètres véhicule (variantes ESP):
1 Valeur bonne pour: K4M
2 Valeur bonne pour: F4R - Ressorts Bleu-Bleu ou Bleu-Orange ou Bleu-Rouge ou Bleu-Vert-Jaune ou Bleu-Marron-Jaune ou Bleu-Rouge-Jaune (TAV de 10 à 19)
3 Valeur bonne pour: F4R - Ressorts Vert-Blanc ou Vert-Rouge ou Vert-Blanc-Jaune ou Vert-Orange-Jaune (TAV de 20 à 27)
4 Valeur bonne pour: F4Rt - Ressorts Bleu-Bleu ou Bleu-Orange ou Bleu-Rouge ou Vert-Blanc ou Bleu-Vert-Jaune ou Bleu-Marron-Jaune ou Bleu-Rouge-Jaune ou Vert-Blanc-Jaune (TAV de 10 à 23)
5 Valeur bonne pour: F4Rt - Ressorts Vert-Rouge ou Blanc-Blanc ou Vert-Orange-Jaune ou Blanc-Bleu-Jaune
(TAV de 24 à 31)
6 Valeur bonne pour: F4Rt sport - Ressorts Vert-Blanc ou Vert-Rouge ou Rose-Rose ou Rose-Rose-Jaune
7 Valeur bonne pour: F9Qt - Ressorts Bleu-Bleu ou Bleu-Orange ou Bleu-Rouge ou Vert-Blanc ou Bleu-Vert-Jaune ou Bleu-Marron-Jaune ou Bleu-Rouge-Jaune ou Vert-Blanc-Jaune (TAV de 10 à 23) - Puissance < 88 kW (=120 Cv)
8 Valeur bonne pour: F9Qt - Ressorts Vert-Rouge ou Blanc-Blanc ou Vert-Orange-Jaune ou Blanc-Bleu-Jaune (TAV de 24 à 31) - Puiss < 88 kW (=120 Cv)
9 Valeur bonne pour: F9Qt - Ressorts Bleu-Bleu ou Bleu-Orange ou Bleu-Rouge ou Vert-Blanc ou Bleu-Vert-Jaune ou Bleu-Marron-Jaune ou Bleu-Rouge-Jaune ou Vert-Blanc-Jaune (TAV de 10 à 23) - Puissance >= 88 kW (=120 Cv)
10 Valeur bonne pour: F9Qt - Ressorts Vert-Rouge ou Blanc-Blanc ou Vert-Orange-Jaune ou Blanc-Bleu-Jaune (TAV de 24 à 31) - Puissance >= 88 kW (=120 Cv)
11 Valeur bonne pour: G9Tt - Ressorts Vert-Rouge ou Blanc-Blanc ou Vert-Orange-Jaune ou Blanc-Bleu-Jaune (TAV de 24 à 31)
12 Valeur bonne pour: G9Tt - Ressorts Blanc-Marron ou Blanc-Rouge-Jaune (TAV de 32 à 37)
13 Valeur bonne pour: M9R - Ressorts Blanc-Blanc ou Blanc-Marron ou Blanc-Bleu-Jaune ou Blanc-Rouge-Jaune (TAV de 28 à 36) - Puissance < 130 kW (=180 CV)
14 Valeur bonne pour: M9R - Ressorts Vert-Blanc ou Vert-Rouge ou Vert-Blanc-Jaune ou Vert-Orange-Jaune (TAV de 20 à 27) - Puissance < 130 kW (=180 CV)
15 Valeur bonne pour: M9R - Ressorts Blanc-Blanc ou Blanc-Marron ou Blanc-Bleu-Jaune ou Blanc-Rouge-Jaune
(TAV de 28 à 36) - Puiss =130 kW (=180 CV)
16 Valeur bonne pour: M9R - Ressorts Vert-Blanc ou Vert-Rouge ou Vert-Blanc-Jaune ou Vert-Orange-Jaune (TAV de 20 à 27) - Puissance =130 kW (=180 CV)
17 Valeur bonne pour: L7X - Ressorts Blanc-Blanc ou Blanc-Bleu-Jaune (TAV de 28 à 31)
18 Valeur bonne pour: L7X - Ressorts Blanc-Marron ou Blanc-Rouge-Jaune (TAV de 32 à 36)
19 Valeur bonne pour: L7X - Mercosur - Ressorts Vert-Rouge ou Blanc-Blanc ou Vert-Orange-Jaune ou Blanc-Bleu-Jaune (TAV de 24 à 31)
20 Valeur bonne pour: M9R "Sport" - Ressorts Violet-Gris ou Violet-Gris-Jaune


http://www.planeterenault.com/forum/laguna...t26671-126.html

Se pare ca si esp trebuie calibrat pentru fiecare tip de arcuri in parte. Sunt curios ce se intampla in cazul arcurilor sport ?
costin.sandu8
ViperRS
Multumesc pentru info. Codul meu motor este F4R712, deci ma incadrez undeva aici:

2 Valeur bonne pour: F4R - Ressorts Bleu-Bleu ou Bleu-Orange ou Bleu-Rouge ou Bleu-Vert-Jaune ou Bleu-Marron-Jaune ou Bleu-Rouge-Jaune (TAV de 10 à 19)
3 Valeur bonne pour: F4R - Ressorts Vert-Blanc ou Vert-Rouge ou Vert-Blanc-Jaune ou Vert-Orange-Jaune (TAV de 20 à 27)

Problema este ca nu stiu ce inseamna acel TAV.
ViperRS
TAV cred ca este un parametru asociat cu functionarea ESP deoarece articolul din care am luat eu descrierea caracteristicilor arcurilor in functie de motorizare era legat de ESP.

Mi mi s-a parut importanta sistematizarea care era realizata a tipurilor de arcuri pe culori in functie de motorizare si putere.
costin.sandu8
@ViperRS
Problema indicata de tine este intr-adevar importanta si m-a pus pe ganduri.
Cel mai clar a fost ca "IAR MA SCOATE DIN SARITE MASINA ASTA!".
costin.sandu8
Rugaminte adresata posesorilor de 2.0 si 2.0T, aduse din Germania/Franta: va rog sa imi spuneti ce coduri de culori aveti pe arcuri.
Am vorbit si cu cei de la KYB Ro, dar m-au pasat celor de la AUTONET, care nu au informatii despre aceste coduri.
Francisc 2
costin.sandu8- cred ca TAV indica ultimele doua cifre din codul de motor...
cezarium
QUOTE(costin.sandu8 @ 11 Aug 2011, 15:16)
Rugaminte adresata posesorilor de 2.0 si 2.0T, aduse din Germania/Franta: va rog sa imi spuneti ce coduri de culori aveti pe arcuri.
Am vorbit si cu cei de la KYB Ro, dar m-au pasat celor de la AUTONET, care nu au informatii despre aceste coduri.
*




nici o firma distribuitoare nu cunoaste problema culorilor. ca si patit cu arcurile pot spune ca am comandat arcuri KYB K-Flex in urma cedarii celui pe stanga si sunt foarte bune. diferenta intre cele KYB si cele originale este infima, insesizabila. calitativ sunt foarte bune iar pretul undeva la 210 ron bucata este muuult prea convenabil. daca am schimbat arcurile am zis sa schimb si amortizoarele care tot Kayaba sunt model premium pe ulei. combinatie maxima coolspeak.gif . KYB nu tine cont de culori ci doar de model, benzina/motorina si motorizare.
arcurile mele pe diesel au fost cu marcaj rosu-verde.

sa auzim de bine
costin.sandu8
@Francisc 2
Si eu m-am gandit ca TAV ar fi legat de codul motor dar am gasit si coduri motor pentru 2.0 16v care nu se incadreaza in intervalele din tabelul de mai sus. De exemplu: F4R 786, F4R 787, F4R 784, F4R 886, F4R 887.
Cel mai probabil ViperRS are dreptate ( legatura cu ESP).

@cezarium
Saptamana viitoare ma duc la Autonet sa vorbesc din nou. As vrea sa stiu totusi ce combinatie de culori este pe cele din Germania sau Franta. Acum vreo doi ani, am vorbit cu cineva cu Laguna adusa din Germania si omul spunea ca a lui are 12xxxx km si a schimbat doar o bieleta de directie. Eu am ajuns la concluzia ca e mai bine fara PDG.
Francisc 2
da se pare ca are dreptate, Viper RS , am copiat si tradus pagina de pe forumul
francez...alea sunt culorile de pe arcurile care ti se potrivesc motorizari tale

http://translate.google.ro/translate?hl=ro...7%26prmd%3Divns
cezarium


@cezarium
Saptamana viitoare ma duc la Autonet sa vorbesc din nou. As vrea sa stiu totusi ce combinatie de culori este pe cele din Germania sau Franta. Acum vreo doi ani, am vorbit cu cineva cu Laguna adusa din Germania si omul spunea ca a lui are 12xxxx km si a schimbat doar o bieleta de directie. Eu am ajuns la concluzia ca e mai bine fara PDG.
*

[/quote]

Leguma mea a venit din Germania si are marcaj rosu-verde
super98
Am si eu nevoie de ajutorul vostru.
Masina mea sta foarte lasata de spate ca si cum ar fi plina de persoane (dupa cum se vede si in poza).
Ce tip de arcuri ar trebui sa pun sa stea mai inaltata? Am vazut modele identice cu a mea la care nu e diferenta de inaltime dintre fata si spate(distanta dintre aripa si roata).
Daca am 3 persoane in spate sta ca si cum as avea "1 tona"(se ascunde anvelopa sub aripa).
M-am uitat la arcurile mele si nu am vazut decat la unul (pe spate bineinteles) doua puncte albe.
Mentionez ca amortizoarele sunt ok, nu prezinta scurgeri de ulei pe ele.
cezarium
QUOTE(super98 @ 29 Aug 2011, 22:35)
Am si eu nevoie de ajutorul vostru.
Masina mea sta foarte lasata de spate ca si cum ar fi plina de persoane (dupa cum se vede si in poza).
Ce tip de arcuri ar trebui sa pun sa stea mai inaltata? Am vazut modele identice cu a mea la care nu e diferenta de inaltime dintre fata si spate(distanta dintre aripa si roata).
Daca am 3 persoane in spate sta ca si cum as avea "1 tona"(se ascunde anvelopa sub aripa).
M-am uitat la arcurile mele si nu am vazut decat la unul (pe spate bineinteles) doua puncte albe.
Mentionez ca amortizoarele sunt ok, nu prezinta scurgeri de ulei pe ele.
*




iti recomand kayaba, indiferent de marcaj, nu lua sh ca s-ar putea sa ai surprize. in catalogul de la kayaba ai urmatoarele coduri:

RH6080 cod arc normal de laguna combi diesel
RH5432 cod arc heavy duty, ceva mai tari tot pt combi diesel

ca si pret, undeva la 220-240 ron bucata
super98
Multumesc de ajutor.
Daca iau arcuri Kayaba ajunge sa stea asa ridicata? ( am luat si eu poze de pe forum, sper sa nu se supere proprietarii rolleyes.gif ).
Sau se poate sa fie alta parte problema? Vreau sa fie la fel de inalta ca partea din fata.
liman64br
prima masina din poza se pare ca are niste cauciucuri mai mari decat cele normale , si eu am aceasi problema indicata de tine si la o vizualizare mai atenta am descoperit arcul rupt exact in masonul ala de cauciuc de la baza , incearca o analiza mai atenta ..eu nu am vazut decat atunci cand am puso pe chituci smile.gif
gustiAg
Eu pe Laguna mea care are motorul K4M am urmatoarele coduri de arcuri : fata - rosu- albastru inchis, spate albatru deschis.
La reprezentanta nu au putut sa imi ofere decat aceleasi arcuri. Am cerut sa vada la o laguna vanduta in Romania de ei si dotata cu pachetul de drumuri grele dar am dat de alta problema ...nu am gasit una pe benzina cu motorizare ca a mea.
De pachetul asta de drumuri grele nu prea au putut sa imi ofere informatii inafara de scutul motor si ca amortizorul e mai dur.In rest cica masina nu a primit mai nimic in plus fata de una vanduta spre exemplu in Franta.Eu am cumparat amortizoarele de la ei si acum masina sta o idee mai saltata de spate fata de cum era inainte.Asta poate si din cauza faptului ca vechile amortizoare erau uzate. biggrin.gif
In cateva saptamana urmeaza sa schimb amortizoarele si pe fata.Astept atunci sa vad daca mai apar modificari la inaltimea fata de sol a masini.
alez1601
Salutare,

De curand am observat ca mi s-au rupt arcuri de pe fata. Cam jumatate de spira din bucata care sta pe "taler".

Acum caut sa le schimb, initial am cerut o oferta la un service renault si mi-au cerut cam 1.500 RON ca sa-mi schimbe arcurile (pretul unui arc fiind cam 650 RON). Mi se pare enorm.

Ma gandeam sa-mi cumpar niste arcuri after market pe care sa le montez intr-un service normal, dar din pacate nu ma pricep ce arcuri sa cumpar. Din ce am citit pe aici s-ar cumpara pe cod de culoare, iar din lista data de colegul ViperRS eu as intra in categoria asta:

CODE
9 Valeur bonne pour: F9Qt - Ressorts Bleu-Bleu ou Bleu-Orange ou Bleu-Rouge ou Vert-Blanc ou Bleu-Vert-Jaune ou Bleu-Marron-Jaune ou Bleu-Rouge-Jaune ou Vert-Blanc-Jaune (TAV de 10 &agrave; 23) - Puissance >= 88 kW (=120 Cv)
10 Valeur bonne pour: F9Qt - Ressorts Vert-Rouge ou Blanc-Blanc ou Vert-Orange-Jaune ou Blanc-Bleu-Jaune (TAV de 24 &agrave; 31) - Puissance >= 88 kW (=120 Cv)


Partea neplacuta este ca eu n-am reusit sa identific culoarea pe arcurile mele. Sunt imbracate intr-un cauciuc negru, ros pe alocuri fara nici o culoare, poate doar putina rugina.

Voi ce culoare credeti ca mi-ar trebui? Masina este ok cu arcurile originale, nu mi-ar dori ca suspensia sa fie nici mai moale nici mai tare.

Mersi,
Alex
ViperRS
Cumpara arcuri aftermarket Kayaba in cazul in care masina nu este echipata cu pachetul de drumuri grele. Pretul este foarte bun (in jur de 200 de lei pe arc ) iar pe baza talonului iti vor fi aduse arcuri corespunzatoare. Sa schimbi ambele arcuri nu doar cel care s-a rupt.
alez1601
mersi de raspun ViperRS,
daca am scut metalic dublu sub masina inseamna ca am PDG?
In situatia asta ce arcuri mi-ar trebui?
lupascuiulian
si eu am patit-o cu un arc rupt pe fata...nu ma interesat sa iau 'pe tipul de culoare' am testat pretul si am luat kyabala la pretul de 260 lei/2buc...foarte multumit si 140 manopera la un service
costin.sandu8
Salutare.
Am fost la Renault si am schimbat arcurile, flansele si rulmentii ( piesele aduse de mine). Am ajuns la ei pentru ca au fost cei mai ieftini ( mega surpriza) chiar si fata de cei carora nu le-am cerut niciodata o factura.
Am schimbat si bieleta anticuplu daca tot eram acolo si am platit in total 260 ron ( factura, garantie). In alte trei service-uri (in care lucrarea s-ar fi facut fara factura), povesteau baietii ca este lucrare complicata si ar costa intre 400 si 500 ron laugh.gif .

Info poze:

Arcuri KYB K-FLEX, cauciucuri 205/60 r16 ( jante aliaj ).
Arcuri KYB K-FLEX, cauciucuri 205/55 r16 ( jante cu capace ).
Arcuri originale vs arcuri KYB K-FLEX, cauciucuri 205/60 r16.

Scuze pentru calitatea pozelor ( telefoane diferite ).
jordi
Saptamana asta am schimbat arcurile fata originale (marcaj alb verde) cu unele kayaba k-flex, in urma ruperii celui de pe dreapta fata. Prima impresie este ca masina este mai inalta si un pic mai rigida... simt mai toate denivelarile. Flansele au fost ok, insa dupa schimbare a aparut o pocnitura la viraje. Aveti idee de la ce ar putea fi. Multumesc.
Steve From Oradea
Va rog cei care ati cumparat arcuri, amortizoare Kayaba, sa ne dati detalii, de unde si la ce pret, daca se poate.
Mersi anticipat.
jordi
Slut! 150 lei buc. din Ploiesti, arcuri k flex (cutie verde) ...multumit. Bafta! Off topic.. nu te-am uitat cu amotizoarele dar trebuie sa le vad inainte si nu am avut timp. Bafta!
inchizitor
care este diferenta la arcuri si/sau amortizoare daca e echipata PDG ?? va rog u raspuns
william
De curiozitate m-am uitat si eu la culorile de pe arcuri. Mentionez ca masina e adusa din Franta si are culorile verde alb, poate ajuta pe cineva

Valeur bonne pour: F9Qt - Ressorts Bleu-Bleu ou Bleu-Orange ou Bleu-Rouge ou Vert-Blanc ou Bleu-Vert-Jaune ou Bleu-Marron-Jaune ou Bleu-Rouge-Jaune ou Vert-Blanc-Jaune (TAV de 10 &agrave; 23) - Puissance >= 88 kW (=120 Cv)
vyp75
cine vrea arcuri sport am eu un set aproape noi care stau degeaba 450ron cu transport inclus, se merita arata super bine, detalii pe pm.
jordi
chiar nimeni nu ma ajuta cu pocnetul descris mai su...??/??/??
sexyrat
jordi ai schimbat rulmentii de la flanse?
jordi
nu....doar i-a curatat si gresat, dupa care i-a remontat. Multumesc.
jordi
Salut din nou. Pocnetul descris mai sus este de la rulmenti, pe care mecanicul i-a curatat si gresat. Daca nu se aseaza si nu dispare zgomotul ii schimb. Totusi la denivelari sau alte hopuri de pe sosea am niste zgomote in fata ( bieletele sunt ok, flansele par a fi ok, rulmentii de sarcina sunt ok) vreau sa schimb bucsile de la bara, dar daca nu dispar nu am alte idei. Poate ma ajuta cineva. Zgomotul pare mai mult o vibrare pe amortizor sau o zdranganeala tot pe acolo.
Steve From Oradea
Nu se poate ca ai bucsa de la suport motor distrusa? Nu prea se vede pana cand nu se desface!
renodood
Zgomotul acela apare in accelerari mai puternice, nu la denivelari. Posibil ca omul sa nu aiba toate piulitele stranse, am avut surpriza sa am zgomote si din asa ceva.

Iar bordul e o sursa inepuizabila de greieri, multi dintre ei dandu-ti senzatia ca vin din partea din fata a masinii.



Apropo de arcuri, eu am o teorie, cum ca arcurile sunt mult mai responsabile la senzatia de barca decat amortizoarele. Schimbatul cu niste arcuri mai rigide ar reduce din acea senzatie? in ideea ca pastrez amortizoarele asa cum sunt, pentru confort la denivelari.
jordi
am schimbat arcurile si simt orice denivelare. Am mers cu vw, audi bmw, skoda si nu am auzit nimic, iar a mea a vazut x mecanici si zdrangane de m-a disperat. Toti imi spun ca nu bate nimic, nu are jocuri.........
Steve From Oradea
Ce fel de arcuri ai pus? Originale? Ce culori au? Eventual ce ai avut inainte, ce culori?
costin.sandu8
@ jordi
Eu am avut un zgomot urat dar si o bataie care se simtea sub picioare. La mine problema era de la uzura barei stabilizatoare. S-a reparat prin inlocuire biggrin.gif .
jordi
@steve. Am avut originale, marcaj alb-verde. In urma ruperii celui de pe dreapta, pentru ca nu am gasit combinatia asta de culori am pus kayaba (k-flex), care sunt ok, poate un pic mai rigide. Costin... bataia este pe amortizo/flansa; busile bara le-am cumparat si o sa le schimb dupa sarbatori (la mine scrtaie daca misc de bieleta). Ma gandesc sa nu fie de la flanse????
william
Si eu tind sa cred ca sunt flansele sau rulmentii
jordi
Salut.... sa revenim... astazi am mers un drum in afara orasului putin mai lung. Concluzia, in urma schimbarii arcurilor fata este ca sunt un pic mai rigide, si parca nu mai este asa pronuntata senzatia de barca de barca. Insa am simtit toate denivelarile/gropile, pietrele, etc. Acum, ma gandesc sa schimb rulmentii de la flanse (sunt aprox. 45 lei Ruville) si flansele. La flanse am o dilema.... am gasit "Kit montaj" care cuprinde, flansa, rulment, saiba, si alte chestii, si flanse separate. Cand qati schimbat, ati schimbat tot sau doar rulmenti+flanse. Multumesc.
PS: dupa schimbarea arcurilor se observa ca pe fata este mai rigida, iar pe spate mai elastica.
angel-boy
Salut , am si eu nevoie de un ajutor ,
masina sta putin lasata de spate parca ar fi mereu 2 persoane in spate, m-am uitat pe drapta este un arc cu 2 puncte albe, pe stanga am observat un punct galben si parca mai jos unul alb

Masina este 1.9 dci 88kw, 120cp, grandtour. ce arcuri ar trebui sa ii pun ?
renodood
Fix acum urmeaza sa schimb si eu setul de arcuri pe spate (am o spira in minus pe dreapta).

Am vazut ca sunt mai multe variante, de 430 mm lungime si 10.25mm grosime, de 392, 395 cu 11.5 sau 12.25-12.5 mm grosime Heavy Duty....

Ca firma, eu am ales KYB si varianta de HD, cu 12.2 mm grosime (ptr mai multa rigiditate), dar stoc am Delphi de 430. Mai sunt si Monroe montate, am vazut si Suplex la unii, dar tot KYB au cea mai buna reputatie.

Ca pret, arcurile mai subtiri se incadreaza pe la 110-150 Ron/ bucata, iar cele HD pe la 180-230 Ron/bucata.

Sunt o carca de site-uri, eu am cerut oferta pe pieseauto.ro si am luat ce mi-a convenit smile.gif
espacern
Arcurile sunt diferite(duritate/dimensiune)functie de motorizare/masina/optionale.
Identificarea arcului se realizeaza cu cod culoare prin vopsire pe spira.....si este foarte importanta pentru tinuta de drum-adica siguranta masinii!

@+
angel-boy
Pai si eu ce sa pun pe masina sau ce sa caut ?

tin sa precizez ca este lasata parca ar fi mereu 2 persoane in spate
renodood
Fie te uiti dupa codul de culoare de pe arcurile prezente, fie cauti altele pe serie de sasiu si aia e.
ady_vasiloiu
Pai si daca tu stii ce cod de culoare ai, de unde cumperi aceste arcuri?ca nu-ti aduce nimeni arcuri dupa codul de culoare in afara de Renault.Si cred ca la aia costa de nu-ti mai vine sa le schimbi.
anecula_08
Salut, aveti idee, se pot monta arcurile spate de pe Laguna 2 Grandtour pe Laguna 2 Hatchback? Vreau unele mai tari pe spate si nu stiu daca intra in suportii celor vechi.

Arcurile sunt KYB RH6080 ( link )

http://www.epiesa.ro/arc-spiral-renault-la...13/item-747948/

Merci
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.