Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pensii Facultative
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
Madriann
Am chestia asta pe cap, ma tot sacaie asa ca azi am decis sa trimit niste e-mailuri pe la firmele de asigurari.
Pe scurt, incep sa ma gandesc la bani albi pentru zile negre...increderea mea in pensia de stat a scazut aproape de zero, economia e pe duca, mai citesti un articol ca Italia, Portugalia si, cat de curand, SUA vor declansa o noua criza...s.a.m.d.

Asa ca mi-a venit ideea asta, de a incepe sa cotizez la o firma de pensii facultative...doar ca, avand 35 de ani...e cale lunga pana acolo si romanul din mine se tot gandeste la ce-i mai rau...o sa mai existe firma x atunci? daca da faliment, e vreo alta firma care sa asigure rambursarea (ceva gen parent company guarantee)? Sa merg pe EUR, pe RON pe USD sau pe "viitoarea" DM biggrin.gif (ca sunt ceva vorbe).

Din ce stiti, de pe la rude, prieteni...care ar fi optiunile si la ce trebuie sa fiu atent?
dantes
Eu as face altfel... as cumpara aur in fiecare luna de banii care vrei sa-i dai pana la pensie.....Cred ca iesi mai bine...
Madriann
Interesanta idee...si unde sa-i tin ?
aleksanders
nu trebuie sa pleci cu lingoul acasa - il tine bnr-ul - ideea este ca aurul este profitabil daca gasesti cine s ail cumpere mai apoi - eu unul as pune banii intr-o banca - ai acces oricand la ei spre deosebire de pensiile facultative
Madriann
Pai...treaba e ca nu se strang in banca, fir'ar ea de treaba sad.gif ...tot timpul e ceva de cumparat. Spre rusinea mea, recunosc faptul ca trebuie sa "mi se puna sula'n coasta" (leasing, credit bancar, asigurare obligatorie, etc.)

LE: "aurul a atins cote record" - nu prea e momentul sa cumpar. Dar o sa studiez - cum se poate cumpara practic aur, "in lingouri, la BNR"?
dantes
Sunt diverse banci care au deja la pachetele d-alea infoliate ca un card de memorie...si la bnr parca se putea... Altii in alte state au bagat si automate de vandut aur...
papa_mulo
@Madriann: asteapta sa iti trimita ofertele si apoi daca ai curiozitatea fa niste calcule. Eu am avut si mi-a iesit ca e mai rentabil sa imi depun la termen banii respectivi(la aceeasi banca) pe care trebuie sa ii cotizezi lunar la pensie.
Pensia privata e o excrocherie legala...si pareri de la cei care au facut nu ai sa auzi, nu a ajuns inca nimeni sa manance pensiile astea private, ele sunt relativ noi pe piata si toti cei care contribuie sunt inca tineri.
Madriann
Intentia mea a fost sa fac una in alt stat...doar ca Allianz Germany ma trimite la AZT, considerat branch al firmei mama, cu toate ca are si T-ul in titlu. Ma gandesc ca, in caz de faliment/desfiintare/alte dificultati, AZ Germany va onora respectiva polita.

Tot ce vreau e sa am o sursa de venit peste 30 de ani (pentru care sa platesc urmatorii 30 de ani o rata fixa) si sa nu platesc acum cotizatie la sistemul de stat, cu principiile lui paguboase si "mainile lungi" ale incompetentilor de la guvernare.
Vreo 7 ani am tot platit, am avut intre 1.3 si 2.1 puncte de pensie...n-am nici cea mai mica idee ce va insemna asta peste 30 de ani dar, sunt mai pesimist din fire...la cum merg lucrurile, cred ca va fi fix pix.
Am cercetat intre timp si partea de gold...dar sunt riscuri mari in ceea ce priveste depozitarea si revanzarea.
Ca sa revin usor usor la subiect, nu caut ceva speculativ, nu vreau sa fac mari averi sau "sa dau lovitura"...vreau ca peste 30 de ani, sa am o renta lunara de 1500 - 2000 EUR.
gabynew1
pai trebuie sa cotizezi cam mult sa ai o rent lunara le pensie de 1500 e smile.gif
papa_mulo
Pune bani la saltea sau investeste-i in ceva. Din ce oferte d'astea de pensii private am vazut pana acum m-am lamurit ca practic ele nu sunt o pensie ca pe sistemul de la stat...sunt doar un sistem pagubos de investitie, mai pagubos decat daca ai baga banii la termen in aceeasi banca.
Sa explic...daca depui 10 lei lunar timp de 30 ani, in al 31-lea an cand te pensionezi vei beneficia de o anumita suma fixa de bani(cat ai contribuit + o mica dobanda asigurata de ei) pe care o administrezi cum vrei tu, o iei pe toata, o iei lunar etc. Practic ei nu se risca sa zica ai contribuit 10 lei lunar timp de 30 ani, acum ca te-ai pensionat noi iti dam 10 lunar chit ca traiesti inca 5 chit ca esti longeviv si mai traiesti inca 50...
Cuvantul pensie este nepotrivit pentru sistemul asta...
meganus_bicorpus
Am si eu o nedumerire legata de pensia obligatorie pe care eu, de exemplu o am la NN, fost ING.primesc lunar o scrisorica imi care mi se spune cat s-a strans, cate unitati de fond am si alte bazaconii...dar care este randamentul adevarat, practic ce dobanda am avut eu la ce am depus...de unde aflu asta?
Codrin
QUOTE(Madriann @ 13 Jul 2011, 10:51)
Spre rusinea mea, recunosc faptul ca trebuie sa "mi se puna sula'n coasta" (leasing, credit bancar, asigurare obligatorie, etc.)
*



Banii pe care ii ai stransi pana acum ii dai avans la o garsoniera inchiriabila. Apoi repeti.

Sau. Cand iti intra salariul tai 10% sau cat ai de gand si-i pui in cont. Luna asta in cel de lei, luna viitoare in euro, apoi in dolari. Apoi repeti.

Toti pe care ii stiu cu pensii 'facultative' si-au luat teapa. La alde ING, dupa 10 ani de cotizat, erau pe minus.
b76bgaarh
Codrin zici ca nu a aflat în 5 ani?

meganus_bicorpus
Acum vreo 3 saptamani mi-am facut un card de cumparaturi la ING si cand ma suna domnisorica sa imi spuna cat de minunat este la ei, o manca undeva sa ma intrebe daca mai am si alte intrebari legate de ei...moment in care am intrebat-o daca stie de randamentul fondului.
Linistea blonda din telefon m-a lamurit destul de clar dar a insistat sa ma intrebe ce anume vreau sa stiu, ca la batranete tot ce am depus se va regasi in acel cont.Eu ii explic ca nu ma intereseaza sa gasesc doar ce depun, vreau sa stiu cat voi avea peste...a promis ca revine cu un telefon...si inca mai astept!
Codrin
QUOTE(b76bgaarh @ 5 Jul 2016, 23:13)
Codrin zici ca nu a aflat în 5 ani?
*



Vorbim de contracte semnate la mijloc spre final de anii '90. Alte vremuri. Daca nu ma insel, 10 ani era pragul minim la care se puteau retrage depunerile fara penalizari.
St
QUOTE(Codrin @ 5 Jul 2016, 21:41)
Toti pe care ii stiu cu pensii 'facultative' si-au luat teapa. La alde ING, dupa 10 ani de cotizat, erau pe minus.
*



Nu cumva alea erau pensii facultative cu alte produse incluse, asigurare de viata, de exemplu?
Codrin
Bineintelesc ca erau. icon_mrgreen.gif
meganus_bicorpus
o sa incerc sa dau un mail la ING poate au vreun raspuns mai competent
St
QUOTE(Codrin @ 6 Jul 2016, 09:46)
Bineintelesc ca erau.  icon_mrgreen.gif
*



Pai si atunci de ce zici ca si-au luat teapa?

Plata lunara = pensie + asigurare

Ma indoiesc ca contributiile la pensie sunt mai mari decat soldul pe care il au azi.

Pentru randamente la NN:
https://www.nn.ro/evolutie-fonduri-p2
Codrin
Si-au luat teapa pentru ca produsul le-a fost vandut ca pensie facultativa. Ceea ce era doar cu numele, dar cultura financiara nu era in floare pe atunci. Nu ca ar fi acum.
papa_mulo
Cum ziceam si in postul nr 10 acum 5 ani, astea nu sunt pensii in adevaratul sens al cuvantului. E exact acelasi lucru ca si cum ai pune banii la pusculita, se aduna o suma de care beneficiezi apoi. Daca ai contribuit 10000 euro, primesti 10000 + ceva dobanda si nimic mai mult. Practic le dai lor pusculita sa o tina, isi fac treaba cu banii tai si in final ti-o dau inapoi ...eventual cu ceva dobanda. Ca traiesti 70 ani ori 110 ani, tot cu aia 10000 trebuie sa te descurci.
meganus_bicorpus
Conteaza foarte mult ca acel ceva peste banii tai sa fie mult peste ceea ce ofera o dobanda la o banca, asteptarile mele sunt undeva spre 20-25%
papa_mulo
Cum ziceam acum 5ani am avut curiozitatea sa fac calculul si reiesea ca primeam mai putin decat daca tineam banii la termen la aceeasi banca. Cuvantul "pensie" e cheia...ei il repeta de o mie de ori si de fapt nu e nici o pensie acolo.
mars
Randamentul e sub cel la depozitele bancare pentru ca trebuie sa manance si gura lor comisioane de tot felul.

Singurul "avantaj" e ca nu ai acces la bani cand ai tu chef si, astfel, stimuleaza economisirea. In rest, apa de ploaie.
meganus_bicorpus
In momentul de fata dobanzile sunt extrem de mici la depozite, daca randamentul lor e sub aceasta dobanda mai bine te apuci de bautura...
St
QUOTE(meganus_bicorpus @ 10 Jul 2016, 13:10)
Conteaza foarte mult ca acel ceva peste banii tai sa fie mult peste ceea ce ofera o dobanda la o banca, asteptarile mele sunt undeva spre 20-25%
*



Un depozit bancar are azi 1% spre maxim 2% pe an din care se reține 16% impozit. Tu te aștepți ca un plan de pensii private să aibă 20% pe an randament?


@mars vezi ca linkul din postul #20 contrazice ce zici tu.
mars
Ala e Pilonul II, aici vorbim de III, adica cele facultative.
solidconvert
Atat eu cat si sotia avem ''pensie privata''la ING +asig viata. Mult spus pensie privata pentru ca defapt sunt niste banii pe care ii strang pentru studiile copiilor. In 5 ani terminam si putem sa retragem banii. Am gandit o strict ca pe o forma de economisire pentru studiile copiilor.
St
QUOTE(mars @ 15 Jul 2016, 04:22)
Ala e Pilonul II, aici vorbim de III, adica cele facultative.
*




Trebuia un click în plus
https://www.nn.ro/evolutie-fonduri-p3
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.