Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Solutii modificare macara geamuri
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25 > Renault 5
pakazzi
si de macara cu l-ai lipit ?
ca am inteles pana aici................bag tubul vechi pe un furtun mai mare in diametru si lipesc cu adeziv dar de macara cum il lipesc ?
GZR
Salut
Eu mi-am reparat o macara care avea tubul rupt. Masina mea este un R21. Am procedat in felul urmator: am scos macaraua afara din usa, am scos cablul din tub si am lucrat numai cu tubul. Am gasit o bucata de furtun cu diametru un pic mai mare decat tubul rupt si am facut un manson pe care l-am lipit cu adeziv pentru plastic. L-am lasat sa se intareasc dupa care am bagat cablul inapoi in tub. Am pus ulei din belsug in tub si functioneaza fara probleme. Mansonul pe care l-am folosit l-am bagat un pic fortat pe tub si l-am facut de cca 20 cm ca sa aiba priza buna adezivul pe care l-am folosit.
Sper sa te ajute descrierea de mai sus.
Bafta
pakazzi
hai mai tata nu mai are nimeni nici-o solutie .............................va rog
am macaralele rupte si nu gasesc nici de cuparat.
b06fcn
pune o poza cu macaraua rupta, poate ajuta
pakazzi
am gasit pe ebay dar sa vad cum fac cu transportul
Adisor
de regula se sparge / rupe tubul din plastic prin care trece cablul .
se poate inlocui / repara foarte bine cu tub de pexal , se masoara segmentul cu probleme si se inlocuieste cu unul din pexal ( se poate arcui si rezista destul de bine la intindere si compresie ) bine lipit de piesele de legatura

tine toata viata biggrin.gif
GZR
@Adisor: Cred ca ne racim gura de pomana ca si eu l-am sfatuit la fel dar...
pakazzi
GZR nu fi prieten rau ca nu iti racesti gura .................... pur si simplu varianta ta este mai complicata decat cea a lui Adisor cu pexalul. si din mai multe pareri se descopera cea mai buna varianta.
multumesc

11 Jul 2011, 11:56:
Si acum este la mecanic sa vedem ce fac cu restu' ca poate cumpar una noua sa in stare buna, ca la baieti astia cu piese nu se gasesc macarale noi.
Urmeaza tinichigeria si vopsitul si daca raman bani ma orientez.
pakazzi
am fost la mecanic cu masina si a improvizat el ceva acolo pana gasesc una de cumparat.
va multumesc de sugestii.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.