Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Renault 12 Gordini
Reno.ro - Forum Renault Romania > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17
danut 69-71
Au fost reglate si carburatoarele, inclusiv tandemul. wub.gif , Remus va pune poze mai mari.

HC-ul este 650 de fabrica, a scos-o la 675. wacko.gif

Bunul meu prieten Mihaita expertul carburatoarelor. wub.gif

Multumesc 4x4 pentru prezentare...before/after coolspeak.gif cheers.gif
Iulikk
Intrebare: ce e aia "HC"?
MyKe89
Hidrocarburi.
danut 69-71
QUOTE(Iulikk @ 10 Sep 2013, 01:11)
Intrebare: ce e aia "HC"?
*


Hidrocarburile apar in gazele de esapament la motoarele cu aprindere prin scanteie, la inceputul masuratorilor valoarea era de 1438 consumul fiind enorm:wacko: ...prin reglarea carburatoarelor s-a ajuns la o valoare apropiata de 650 cat este normal-admisa.

QUOTE(MyKe89 @ 10 Sep 2013, 01:26)
Hidrocarburi.
*


Multumesc, te-ai miscat mai rapid. wink.gif
MyKe89
Oricand, maestre!
Iulikk
Multumesc amandurora pentru lamuriri respekt.gif .
cezardacia
Danut, cat va mai sta Gordini-ul la Suceava? Ca sa imi fac un plan sa vad daca si cand pot veni sa il vad.
danut 69-71
QUOTE(Iulikk @ 10 Sep 2013, 10:00)
Multumesc amandurora pentru lamuriri respekt.gif .
*


Oricand cu mare placere. wink.gif

QUOTE(cezardacia @ 11 Sep 2013, 23:10)
Danut, cat va mai sta Gordini-ul la Suceava? Ca sa imi fac un plan sa vad daca si cand pot veni sa il vad.
*


Maxim 2 saptamani si-l duc la Bucuresti.

Numarul meu de telefon este jos in semnatura si putem discuta despre detalii in privat.
roby_1300_rap
Ce fain o putut iesi blink.gif nu crede.gif smile.gif respect domnule Danut , si acum imi tiuie urechile de atunci cand l-am vazut prima oara pe viu biggrin.gif smile.gif
danut 69-71
Robi, sper si dacia ta sa iasa la fel de bine. wink.gif
tavi_dacia1100
QUOTE(danut 69-71 @ 9 Sep 2013, 21:21)
Au fost reglate si carburatoarele, inclusiv tandemul. wub.gif , Remus va pune poze mai mari.

HC-ul este 650 de fabrica, a scos-o la 675. wacko.gif

Bunul meu prieten Mihaita expertul carburatoarelor. wub.gif

Multumesc 4x4 pentru prezentare...before/after coolspeak.gif  cheers.gif
*


Scuze de off-topic, dar sunt curios: care sunt limitele pt. Euro 2?
Ca azi am facut ITP-ul la o sutica si imi zicea omul ca ies gazele mai bine decat la Euro 1, aproape ca la Euro 2.
user posted imageuser posted image
roby_1300_rap
QUOTE(danut 69-71 @ 12 Sep 2013, 20:42)
Robi, sper si dacia ta sa iasa la fel de bine. wink.gif
*



sa speram smile.gif , deja o inceput sa prinda incet incet forma smile.gif smile.gif scuze de of topic unsure.gif
[attachmentid=1627906889] [attachmentid=1627906890] [attachmentid=1627906891]
STORMTROOPER
@tavi_dacia110 - uite aici ceva ce s-ar putea sa te ajute: Noxe Pag. 128. Succes
renaultlag2
Aceste discutii nu isi au locul aici.
argon
Cat prinde la ora?
4x4
Standard 185 km/h
argon
Pftiuu..exact cat limoul meu wub.gif
harby ;))

Sa revenim la subiect , dl. Danut sper ca mai intrati pe forum din cand in cand , cum e cu Gordini ? A fost inmatriculat ? Am inteles de la dl. Remus ca i s-a dat si certificat de la Retromobil ?
danut 69-71
wink.gif)+5 Oct 2013, 19:41-->
QUOTE(harby wink.gif) @ 5 Oct 2013, 19:41)
Sa revenim la subiect , dl. Danut sper ca mai intrati pe forum din cand in cand , cum e cu Gordini ? A fost inmatriculat ? Am inteles de la dl. Remus ca i s-a dat si certificat de la Retromobil ?
*


Da, am lipsit ceva... am facut si curatenie. excl.gif

Masina nu a fost inca inmatriculata, este atestata ca si vehicul istoric, i-am facut carte de identitate... mai am 2 proiecte care-mi ocupa mult timp.

Dragi colegi,

Dupa cum ati remarcat, am facut curatenie si va pot face o recomandare.

Va rog sa initiati un topic unde puteti sa va umflati muschii unu la celalalt fara sa poluati topicul...nu am nimic impotriva sa o faceti si face to face cu scantei, aveti la indemana si PM-ul.
Elf-Gordini
Salut Dane, masina a ajuns la bucuresti?
danut 69-71
NU, masina sta langa suratele ei de la Suceava pana la anu in Aprilie.
THE ELANTIS
Buna Danut & Remus.

Felicitari pentru realizarile de pana acum. Nu am apucat sa citesc intreg topicul deocamdata dar pozele comparative intre cum arata la inceput si cum arata acum sunt graitoare.
Am remarcat ca atunci cand a-ti luat-o avea pe dreapta brat de stergator Bosch de Renault 16 primul model iar pe stanga brat Bosch de R12. Acum am vazut ca are montate in ambele parti brate Bosch de Renault 16 primul model.
Si mie imi place mai mult nuca de prindere a bratului in nut la modelul de Renault 16 insa bratele de stergator de R16 sunt cu 2 centimetri mai scurte fata de bratele de Renault 12.

E ceva provizoriu sau raman asa?

Multumesc.
Numai bine.
danut 69-71
Bratele si lamele de stergator sunt de R 12.
remusro
Azi pe la Falticeni... Curbe luate cu 150.

La secunda 50 apar si eu cu Renoul meu de UK!

https://www.youtube.com/watch?v=w3geBNT6CWY
maho
Bag seama ca nu prea erau radare p-acolo.
Misto suna motorul. smile.gif
sorin105
QUOTE(maho @ 23 May 2014, 10:08)
Bag seama ca nu prea erau radare p-acolo.
Misto suna motorul. smile.gif
*


Si daca erau radare se ''inchinau'' politisti ca au eroare radarul lor,cum sa duca o dacie peste 150 de km/h radmasa.gif

Eu zic ca ceilalti participantii la trafic au zis ''ce se duce ala cu ''dacia'' '' tongue.gif

cdadan
Romulanii cu pisici inmatriculate pe BG apreciaza asta. up.gif
bucatzel
Banui ca 100 si claxoane prin localitati. down.gif
UXE
eh.. ar mai fi si linia continua ... important e ca "trage"
ag02cws
"Cine nu a pacatuit niciodata, sa arunce prima piatra."

Nu de alta, dar unele masini chiar te baga in pacat biggrin.gif Cea de fata e una din ele.
Ov
as fi incalcat si eu legea de cateva ori cu dansa icon_mrgreen.gif
bucatzel
QUOTE(ag02cws @ 23 May 2014, 11:34)
"Cine nu a pacatuit niciodata, sa arunce prima piatra."

Nu de alta, dar unele masini chiar te baga in pacat biggrin.gif Cea de fata e una din ele.
*


mda... pe unde singurul pe care l-as putea nenoroci e subsemnatul, e una. da' chiar sa scuzi asemenea mod de-a conduce... Daca iesiti in oras cu o fata intr-adevar frumoasa, sariti pe ea pe masa in restaurant? Ca doar va baga in pacat mai rau decat o bucata de tabla, nu?
danut 69-71
QUOTE(UXE @ 23 May 2014, 13:15)
eh.. ar mai fi si linia continua ... important e ca "trage"
*


Nu am calcat linia continua pentru depasiri neregulamentare(si nu cred c-o durea), eram pe urcare, erau 2 benzi, am stat in spatele lui pana mi-a permis soseaua/legea...daca esti atent, se vede in oglinda ca el s-a repliat pe prima banda...eram clar pe banda 2, din filmarea copilotului zici ca s-a calcat linia, este doar o iluzie optica.

Este nebunie curata sa incalci regulile de circulatie si sa postezi ca idiotul pe youtube, nu sunt dispus sa depun permisul pentru o amarata de liniuta.
MuciX
Deci vitezele alea prin localitate, curbe cu 150, desi nu vad nicio autostrada nu constituie o incalcare a regulilor de circulatie si nici n-au fost postate pe iutub. Bun sleep.gif


Stiu, sunt rautaciosul ala care comenteaza de ciuda; stiu, nu inteleg pentru ca nu sunt pasionat; stiu, masina asta este fenomenala
ag02cws
QUOTE(bucatzel @ 23 May 2014, 15:48)
mda... pe unde singurul pe care l-as putea nenoroci e subsemnatul, e una. da' chiar sa scuzi asemenea mod de-a conduce... Daca iesiti in oras cu o fata intr-adevar frumoasa, sariti pe ea pe masa in restaurant? Ca doar va baga in pacat mai rau decat o bucata de tabla, nu?
*



Pastrand figura de stil, sunt de parere ca, in cazul de fata, nu s-a comis mai mult decat "o mana discreta pe fund" radmasa.gif
danut 69-71
Subscriu, "o mana discreta pe fund" care nu poate trece neobservata. wink.gif
argon
Cati cai are gordinul? Eventual reali,ca pe hartie poate sa scrie orice. Poate erau ceva performante in 1970 pe langa o Dacie de 50 de cai, dar in ziua de azi din filmare pare ca o faci cu un Logan 1.4 cu 'serpisori'.
dr_mKe
Au existat 2 variante: cea de strada si cea de raliu.
Raduchu
QUOTE(argon @ 24 May 2014, 08:29)
Cati cai are gordinul?  Eventual reali,ca pe hartie poate sa scrie orice. Poate erau ceva performante in 1970 pe langa o Dacie de 50 de cai, dar in ziua de azi din filmare pare ca o faci cu un Logan 1.4 cu 'serpisori'.
*



Are 180 si ceva de cai, ceva mai mult decat un Logan 1.4.
argon
Stiam de 123 de cai, pozitia de filmare e nepotrivita, pare foarte boring 'cursa'.
catalinSV
ce sa zic,eu am fost in dreapta,si eu am filmat...cam proasta filmarea,dar la ce stare traiam,chiar nu mi-a stat gandul la asta,nu stiam de ce sa ma mai tin in curbe,si nu s-a calcat deloc linia continua,chiar am apreciat asta la Danut!
cdadan
QUOTE(Raduchu @ 24 May 2014, 10:48)
Are 180 si ceva de cai
*


Fantezie umeda, a mai fost.
Merge bine ca-i usoara tare (o conserva goala).
Raduchu
QUOTE(danut 69-71 @ 2 Jul 2011, 13:33)

Dupa cum vedeti, masina este echipata pentru curse de circuit, si are un motor mare de 1605 cc, 185 cai ( urmand sa dovedesc cu acte , cand soseste masina ).



cdadan
Dovada intarzie in continuare. Plus ca nu tot ce zboara se mananca.
Iulikk
QUOTE(Raduchu @ 24 May 2014, 10:48)
Are 180 si ceva de cai, ceva mai mult decat un Logan 1.4.
*



Dar mai putin decat un Megan 1.4 .
danut 69-71
Cai putere, care e problema? In acte scrie 115 kw, asta e vreo 160, plus ce s-a mai facut la masina, e probabil pe la un 170. Acuma ce o fi in real life nu stiu ca nu am pus-o pe stand, dar oricum faci stop cardiac la volan, asta va asigur.

Ca zicea un coleg ca e cam plictiseala pe clipul ala, probabil a ramas cu impresia de la Nintendo unde se joaca el tot timpul. wink.gif
Billancourt
Dupa ce o conduci odata, sunt absolut convins ca nu rostesti date tehnice. Abia dupa ce te opresti din tremurat poti articula ceva. Super masina! Cat despre reactia celorlalti, cred ca ai putea surprinde toata gama de fete surprinse, mirate, socate. Spectacol, ce mai?
cdadan
Se pare ca-i la vanzare. Jucarie rara, de colectie.

B25KXI
Acum am vazut si eu pozele pe celalat site. Si cel care o vinde este Oldtimer Studio, deci e plecata demult de la Danut.
payty
pretul mi se pare astronomic avand in vedere ca masina e departe de a fi in starea originala.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.