Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Renault 12 Gordini
Reno.ro - Forum Renault Romania > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17
catalinSV
Dupa vopsire sunt poftiti si musafiri pe la garaj ? biggrin.gif
danut 69-71
Catalin, stii ca nu-i bai, oricine este binevenit, posibil s-o vezi si la o cursa ceva.
cezardacia
Domnule Danut, eu Sambata, 8 iunie, voi fi la Suceava in parcarea shopping city la toyota drift grand prix. Daca in acea zi sunteti acasa, cum putem lua legatura sa ajung si eu pe la dumneavostra sa vad bijuteriile de masini? (sunt din radauti)
danut 69-71
QUOTE(cezardacia @ 2 Jun 2013, 22:39)
Domnule Danut, eu Sambata, 8 iunie, voi fi la Suceava in parcarea shopping city la Toyota drift grand prix.
*


Voi fi si eu pe acolo, ne auzim la un telefon.
cezardacia
Abia astept. smile.gif
danut 69-71
Si scaunele. wacko.gif
cata50
Frumoase sezuturi! up.gif

P.S. Ce masina e in dreapta pozei? huh.gif
cezardacia
Mie imi pare a Mini masina din dreapta, acum nu stiu sa zic sigur sleep.gif
STORMTROOPER
Este un "Ficat" 500
harby ;))
Cu tot respectul , nu e ficat ! smile.gif) E mini cooper model vechi. Scaunele sunt frumoase si imi dau un aer de Anglia , de acolo au fost achizitionate?
Squirrel
danut 69-71
QUOTE(cata50 @ 5 Jun 2013, 01:39)
Frumoase sezuturi! up.gif

P.S. Ce masina e in dreapta pozei? huh.gif
*



Si super confortabile, este un mini din 71.
QUOTE(harby)
Cu tot respectul , nu e ficat ! smile.gif) E mini cooper model vechi. Scaunele sunt frumoase si imi dau un aer de Anglia , de acolo au fost achizitionate?
*


Sunt chiar foarte frumoase scaunele, sa vezi ce bine dau si centurile rosii:doh:
remusro
Poze proaspete:

Galeria s-a dat jos si s-a vopsit cu solutie termorezistenta. In prealabil a fost si sudata pentru ca prezenta o fisura la baza canalului central. Garnitura de galerie este si ea comandata si e pe drum din Franta.

user posted image

user posted image


Shmotruiala...

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image


La Gordini, busonul de benzina e un loc notoriu pentru rugina. Din cauza unghiului de cadere al locului pentru buson, apa se acumuleaza si nu are unde sa scape. Danut zice sa dam o gaura si sa instalam un tub micut ceva de evacuare a apei prin portbagaj pana jos, dar l-am oprit eu. biggrin.gif

user posted image
Ov
galeria pare cam artizanala smile.gif
spor la lucru
BH 59 FIF
De ce ati comandat garnitura din Franta. Nu de alta dar mai dati banii si pe transport. Se gasea si la noi.

Ramasesem dator cu o informatie Danut http://www.discuri-frana.ro/detalii-discur...144_12221_.html

http://www.ingaraj.ro/disc-frana-renault-1...71/12221/10132/ (180 lei/buc!!!)
remusro
O problema la acest Gordni era ca rotile fata frecau aripa la intoarcerea din trei miscari sau la orice curba mai pronuntata, masina fiind FOARTE joasa.

S-a lucrat mult la pasaje, au fost scoase in afara din ciocane si patent pana s-a eliminat problema. In cele din urma 2 insi s-au suit pe masina in fata cu rotile curbate la maxim pentru a vedea daca mai freaca. Suspensia fiind foarte dura, masina s-a lasat doar un cm. Si nu mai freaca.

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image



7 Jun 2013, 11:34:
QUOTE(BH 59 FIF @ 7 Jun 2013, 11:23)
De ce ati comandat garnitura din Franta. Nu de alta dar mai dati banii si pe transport. Se gasea si la noi.

Ramasesem dator cu o informatie Danut http://www.discuri-frana.ro/detalii-discur...144_12221_.html

http://www.ingaraj.ro/disc-frana-renault-1...71/12221/10132/ (180 lei/buc!!!)
*




Da, sunt dragutele discurile de care zici. Dar nu sunt ca astea: trophy.gif

http://www.axauto-parts.com/product.php?id_product=3746
danut 69-71
QUOTE(Ov @ 7 Jun 2013, 13:12)
galeria pare cam artizanala smile.gif
spor la lucru
*


La cat cox a vazut, este si normal sa para artizanala.
Multumesc.
BH 59 FIF
Stock nu-i in mod sigur. Aduce a Iresa doar ca difera putin lungimea tevilor.
danut 69-71
QUOTE(BH 59 FIF @ 7 Jun 2013, 15:45)
Stock nu-i in mod sigur.
*


Normal, la cate ore de fugareala are la activ... wacko.gif
In principiu e OK, isi face treaba...
Un noua stock, e vreo 600 euroi, noi nu mergem la concurs de eleganta/frumusete/originalitate, masina este o " haitana" la care trebuie sa-i dai in gura, sa ne simtim bine, restu... wink.gif
BH 59 FIF
Ca fapt divers aia originala nu mi se pare prea stralucita, o prefer pe asta de-o aveti voi.
danut 69-71
QUOTE(BH 59 FIF @ 7 Jun 2013, 16:03)
aia originala nu mi se pare prea stralucita, o prefer pe asta de-o aveti voi.
*


Multumesc Alin, esti un scump.
cezardacia
Am fost la Danut la garaj, un om de nota 20! Chiar daca nu am vazut gordini-ul, am avut o ocazie rara in viata sa vad niste masini ce in ziua de azi, nu oricine are ocazia sa vada!
danut 69-71
La sfarsitul lunii sper sa poti vedea si Gordina gata.

10 Jun 2013, 01:23:
Si stadiul actual.
Ov
Șmecher tare tinichigiul tău. Scoate niște linii superbe la mașini!
4x4
Geamurile laterale sunt plexiglass sau sticla?
iulica89
Probabil vor fi ceva de genul (decat ca in varianta pentru berlina):
danut 69-71
QUOTE(Ov @ 10 Jun 2013, 08:30)
Șmecher tare  tinichigiul tău.  Scoate niște linii superbe la mașini!
*


Multumesc, Petrica asta e profesor, e drept.

Stai asa, inca nu-l cunosti pe Vasile care-i antrenor si a facut B 09 UAP-ul, R 12-le lui Remus si urmeaza 0002, acum isi da " Masterul" wink.gif .

QUOTE(4x4 @ 10 Jun 2013, 11:43)
Geamurile laterale sunt plexiglass sau sticla?
*



Inclusiv luneta e plexic.
QUOTE(iulica89 @ 10 Jun 2013, 12:59)
Probabil vor fi ceva de genul (decat ca in varianta pentru berlina):
*


Astea-s "Parfum".
tunderbird
QUOTE(danut 69-71 @ 10 Jun 2013, 23:22)
Stai asa, inca nu-l cunosti pe Vasile care-i antrenor si a facut B 09 UAP-ul, R 12-le lui Remus si urmeaza 0002, acum isi da " Masterul"  wink.gif ...


Tot asa se va "mastera" si 0002?
remusro
Super meserie Danut, va iesi ceva cu totul si cu totul deosebit din acest Gordini! coolspeak.gif
Iulikk
Ma roade curiozitatea: dupa ce proiectul va fi finalizat, care va fi scopul masinii? Va concura sau va fi de pozat in Masini de Legenda? :cool:
tunderbird
"Masini de legenda" o face poze in tarisoara asta, numai masinilor comuniste?

Asta-i masina capitalista, in toata regula. biggrin.gif
Ov
se pare ca n-ai vazut minunea tehnologiei din ultimul numar 022.gif
tunderbird
Pai, aia se vrea a fi comunista.

Ai vazut tu vreun Gordini (oricare tip ar fi el) sa fie asamblat intr-o tara din blocul comunist?
Iulikk
Pai si mercedesu de data trecuta?
BH 59 FIF
QUOTE(tunderbird @ 12 Jun 2013, 16:49)


Ai vazut tu vreun Gordini (oricare tip ar fi el) sa fie asamblat intr-o tara din blocul comunist?
*



Gordini-uri nu da' Alpine-uri da smile.gif.
tunderbird
Mertzu' o fi facut parte din suita de carute a nomenclaturistilor.

<span class='edit'>12 Jun 2013, 16:54:</span>
QUOTE(BH 59 FIF @ 12 Jun 2013, 16:51)
Gordini-uri nu da' Alpine-uri da smile.gif.
*



Pai titlul topicului se refera la Gordini.
danut 69-71
Poze noi, mai e putin pana la vopsire. wub.gif
remusro
QUOTE(tunderbird @ 12 Jun 2013, 16:49)
Pai, aia se vrea a fi comunista.

Ai vazut tu vreun Gordini (oricare tip ar fi el) sa fie asamblat intr-o tara din blocul comunist?
*



Dar care e problema? Ce, in Romania nu se pot schimba discuri si pune placute? Sau nu se pot vopsi masini? Tabla e tabla oriunde, si in SUA si in Franta si in Germania.

Masina asta nu este restaurata, ci aranjata. R12-le meu a fost restaurat. Gordini are doar parte de atentie, nu s-a umblat la nimic major la el. S-au schimbat portiere, se pun scaune noi, centuri, se revopseste masina, din astea.
Ov
Lăsați cearta. S au adus gordini și la noi pe vremea comuniștilor. Ce-I drept ca nu ca a ăsta (ca motorizare), dar asta contează mai puțin. Sincer prefer un gordini la deagostini decât o supernova wink.gif

Ontopic: in ce combinație o sa fie vopsita masina?
danut 69-71
QUOTE(remusro @ 12 Jun 2013, 21:03)
Dar care e problema? Ce, in Romania nu se pot schimba discuri si pune placute? Sau nu se pot vopsi masini? Tabla e tabla oriunde, si in SUA si in Franta si in Germania.

Masina asta nu este restaurata, ci aranjata. R12-le meu a fost restaurat. Gordini are doar parte de atentie, nu s-a umblat la nimic major la el. S-au schimbat portiere, se pun scaune noi, centuri, se revopseste masina, din astea.
*


Colegule, nu stiu daca merita sa-ti bati capul cu... radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
Romanii au raie, sunt incompetenti, nepriceputi si le lucreaza pe marginea santului cu vopsea de la Glazurit, niste nenorociti, ce mai discutam. icon_mrgreen.gif

QUOTE(Ov @ 12 Jun 2013, 22:38)
in ce combinație o sa fie vopsita masina?
*


Exact aceeasi combinatie, galben cu albastru.
tunderbird
QUOTE(danut 69-71 @ 12 Jun 2013, 20:47)
Colegule, nu stiu daca merita sa-ti bati capul cu... radmasa.gif  radmasa.gif  radmasa.gif
Romanii au raie, sunt incompetenti, nepriceputi si le lucreaza pe marginea santului cu vopsea de la Glazurit, niste nenorociti, ce mai discutam. icon_mrgreen.gif



Sa nu generalizam! Exista si polul opus... numa' ca acestia incep sa fie pe cale de disparitie.
In ceea ce priveste Gordini, eu am vrut sa spun ca De Agostini nu are fata pentru asa masina... cel putin pentru tematica abordata in momentul de fata... daca era vorba despre masini de curse, atunci si eu as fi preferat-o in locul Novei, (Supernova fiind si ea tot capitalista).

Daca s-a inteles invers, atunci chiar nu se merita sa-ti bati capul cu... aplauze.gif
danut 69-71
radmasa.gif
danut 69-71
A sosit si volanul refacut tot in Romania radmasa.gif
harby ;))
a iesit foarte bine volanul ! Dar la un volan cu alcantara nu v-ati gandit? Mi se pare mai moale si potrivit la curse decat cel din piele .
BH 59 FIF
E un Iso Delta clasic, parca nu se preteaza la piele intoarsa. Mai mult, e cam incomod cu manusile. A iesit bine Danut dar de ce nu i-ai zis mesterului sa pastreze modelul original al cusaturilor?
remusro
Wow, a iesit rupere volanul (sau ruperea din volan).

Arata intr-un mare fel.
danut 69-71
wink.gif)+15 Jun 2013, 12:08-->
QUOTE(harby wink.gif) @ 15 Jun 2013, 12:08)
a iesit foarte bine volanul ! Dar la un volan cu alcantara nu v-ati gandit? Mi se pare mai moale si potrivit la curse decat cel din piele .
*


Alcantara ii da un iz de model mai nou, multumesc de sfat. wink.gif

QUOTE(BH 59 FIF @ 15 Jun 2013, 12:11)
E un Iso Delta clasic, parca nu se preteaza la piele intoarsa. Mai mult, e cam incomod cu manusile. A iesit bine Danut dar de ce nu i-ai zis mesterului sa pastreze modelul original al cusaturilor?
*



Puteam sa-i pastrez aceeasi cusatura, el a mai fost imbracat odata si cusatura era tot artizanala doar de o calitate net inferioara, se vedea de la o posta tzaraneala din occident. radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
QUOTE(remusro @ 15 Jun 2013, 13:31)
Wow, a iesit rupere volanul (sau ruperea din volan).

Arata intr-un mare fel.
*


In realitate este mult mai frumos. wub.gif
BH 59 FIF
Asa vin cusaturile originale.
danut 69-71
QUOTE(BH 59 FIF @ 16 Jun 2013, 03:09)
Asa vin cusaturile originale.
*


Nu contest cusatura, ce opera de arta mi-a facut la volan, este mult prea departe decat cea originala.
BH 59 FIF
Stii c-am fixuri smile.gif .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.