Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Renault 12 Gordini
Reno.ro - Forum Renault Romania > Oldtimers > Oldtimers > Restaurari
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17
danut 69-71
Cand ajunge masina , ma voi stradui sa va dau mai multe informatii si date tehnice . Vom incerca sa aflam tot istoricul ei ( cat este posibil ).
Am facut curat la locul de munca . icon_mrgreen.gif acum ii inteleg pe moderatori .

7 Jul 2011, 02:03:
QUOTE(flaviuf @ 6 Jul 2011, 10:42)
Un alt Gordini frumos (Gr.2) care e posibil sa fie similar cu cel al lui Danut (vedeti specificatiile):
http://www.renault12gordini.com/r12gr2/specifications.html
*


Multumesc de ajutor .
Cine este interesat, se informeaza si pune la dispozitie si altora , date similare cu masina ce urmeaza sa soseasca , acesta fiind scopul topicului deschis de mine . Parerile pro si contra , sunt oricand binevenite dar in limita bunului simt .
4x4
Imi permit sa adaug cateva poze cu un Gordini superb ce participa la curse, in care se vad si rotile de care tot am intrebat.

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image

user posted image
danut 69-71
Si a noastra , a avut Gotti ( candva ). wacko.gif
Am mai vazut si diferite modele : cu priza de aer ( si fara ), cu placa tipica de la numarul de inmatriculare ( si fara ) , consola de relee si bobina ( si fara ) . Posibil cele care au fost pentru piste , erau usurate la maxim .
4x4
Ma uit la semnalizarile din fata si parca au forma de paralelogram, pe cand cele de R12 normal sunt dreptunghiulare.
Ma insel eu?
remusro
Un alt apect similar cu masina din poze: si a noastra are geamuri de plexi de jur imprejur, in afara de parbrizul fata. De asemeni, la sofer, vine cu gemuletul/clapeta care se culiseaza, ca sa prezinti actele!

user posted image

7 Jul 2011, 07:52:
QUOTE(4x4 @ 7 Jul 2011, 00:41)
Ma uit la semnalizarile din fata si parca au forma de paralelogram, pe cand cele de R12 normal sunt dreptunghiulare.
Ma insel eu?
*



Nu sunt absolut convins ca alea sunt de R12, dar poate ma insel si eu... Desi si cele de R12 prezinta un unghi fin mai ascutit in partea alba.
danut 69-71
QUOTE(4x4 @ 7 Jul 2011, 02:41)
Ma uit la semnalizarile din fata si parca au forma de paralelogram, pe cand cele de R12 normal sunt dreptunghiulare.
Ma insel eu?
*


Nu te inseli , nu sunt de R 12 doar ca ceva asemanator aveau cele de Spania ( cu banda cromata ) .
Dsign
O bijuterie domnule, excelent! Sper sa apuc sa conduc si eu, macar 10 m o asa frumusete, in viata asta...

Eu as vedea-o la coasta, la sectiunea vehiculelor clasice. Asa, in amintirea vremurilor apuse (participa cineva cu un 12, dar nu stiu daca este Gordini adevarat)
aditza579
A ajuns masina?
4x4
[attachmentid=1627734631]

Cele mai frumoase roti wub.gif
remusro
QUOTE(aditza579 @ 8 Jul 2011, 12:27)
A ajuns masina?
*



N-a ajuns, ne chinuim sa gasim un transportator, ca aia cu care ne-am inteles inca de acum o luna ne duc cu vorba. Cat de frustrant! mad.gif
Albert Einstein
O aduc eu pe roti.... big_wheel.gif trophy.gif sofer5.gif sofer1.gif sofer2.gif laugh.gif
remusro
QUOTE(Albert Einstein @ 8 Jul 2011, 21:15)
O aduc eu pe roti.... big_wheel.gif  trophy.gif  sofer5.gif  sofer1.gif  sofer2.gif  laugh.gif
*



In primul rand, ti-ai frange spatele, te-ar durea capul tot timpul, ai asurzi si ai face bataturi la poponet... Masina e foarte dura ca suspensie, foarte zgomotoasa, te asurzeste, si scaunul e foarte dur. Nu e exact comfortul Daciei 1300... Din Olanda pana la SV o sa-ti ia viata din tine...
4x4
Iti dau sa mergi cu papucul un pic, dar lasa-ma sa scot mai intai esapamentul. Ai sa te poti antrena biggrin.gif

danut 69-71
Poate are cineva o cunostinta care ne poate ajuta sa aducem masina din Olanda . excl.gif
@ Albert Einstein
Si eu m-am gandit s-o aduc pe roti dar strici o " bunaciune" de masina pe drumurile patriei , plus de asta inebunesti atatia km . wacko.gif
aditza579
In ultima instanta luati o masina cu platforma de aici din Romania si va duceti cu ea pana acolo. Asta daca nu se rezolva cu transportatorul. Bafta.
danut 69-71
Sunt 4200 km dus-intors .
ydaniel
rolleyes.gif ma ofer eu,sa o aduc pe roti wub.gif
quick
danut 69-71, remusro tot respectul acuma am vazut topicul sunt dat pe spate ca mai exista astfel de oameni care investesc enorm, ma refer la bani, intr-o masina defapt ce aveti voi nu-i o masina ie o bijuterie pe roti.... nu mai am ce sa zic am ramas fara cuvinte, cat despre celelalte daci ale tale sunt fenomenale cred ca de noi din fabrica nu arta asa bine, linie, culoare, stralucire in culoare, sunt fenomenale...
se vede de la o posta ca sunteti oameni cu o pasiune adica nu doar cu gandul ca vreti sa faceti ceva si chiar faceti ceva si nu pot sa imi explic cum altii va pot lua peste picior.
daca tot va amana cu transportul cred ca mai bine mergeti voi de aci cu o platforma si rezolvati treaba.
asteptam poze multeeeee si video pe youtub.
danut 69-71
Multumesc tuturor celor care sau oferit sa ma ajute cu transportul , problema rezolvabila in cursul acestei luni .
aditza579
Eu plec in Germania si daca am posibilitatea sa va ajut, va ajut. Problema este ca ma intorc dupa 15 Septembrie. Daca ar fi fost mai devreme v-asi fi ajutata cu toata placerea pentru ca meritati.
cosmin_2300
Dacă nu ați luat încă mașina, vedeți poate negociați cu XMihai și luați o platformă de la el smile.gif
Sau mă rog, din altă parte smile.gif


Detalii aici.


* nu fac reclamă nimănui, mi-a "sărit" în ochi anunțul acesta.
remusro
Multumim lui Cosmin si Aditza, precum si celorlalti colegi care s-au oferit sa ne ajute, macar moral. O sa o scoatem noi pana la capat cat de curand! rolleyes.gif
Dsign
QUOTE(remusro @ 8 Jul 2011, 22:59)
In primul rand, ti-ai frange spatele, te-ar durea capul tot timpul, ai asurzi si ai face bataturi la poponet... Masina e foarte dura ca suspensie, foarte zgomotoasa, te asurzeste, si scaunul e foarte dur. Nu e exact comfortul Daciei 1300... Din Olanda pana la SV o sa-ti ia viata din tine...
*





hehehe, am in curte un logan care se potriveste descrierii... L-am condus zi de zi, uneori sute de km fara oprire. Asa ca ...
aditza579
QUOTE(remusro @ 8 Jul 2011, 22:59)
In primul rand, ti-ai frange spatele, te-ar durea capul tot timpul, ai asurzi si ai face bataturi la poponet... Masina e foarte dura ca suspensie, foarte zgomotoasa, te asurzeste, si scaunul e foarte dur. Nu e exact comfortul Daciei 1300... Din Olanda pana la SV o sa-ti ia viata din tine...
*


Dar care ar mai fi farmecul lui daca ar fi totul perfecti la el, daca ar imbina utilul cu placutul?
danut 69-71
Sper ra reusim sa aducem masina in Romania , pana in August . grouphug.gif
danut 69-71
QUOTE(aditza579 @ 11 Jul 2011, 23:23)
Dar care ar mai fi farmecul lui daca ar fi totul perfecti la el, daca ar imbina utilul cu placutul?
*


Este imposibil sa vii cu masina pe roti .
aditza579
Si? Ce se mai aude?
aditza579
Mai spuneti ceva, va rog. Locul acestui topic nu este pe pagina 2.
Albert Einstein
E perioada concediilor... smile.gif
BOGHDAN_GNP
N'a ajuns inca?
STORMTROOPER
Unul dintre proprietari este in concediu, iar masina nu cred ca a ajuns in Ro inca.
Daca mai conteaza/contabilizeaza cineva, mai puneti pe lista o persoana care se ofera sa o aduca din Olanda pe roti. "ma recomanda experienta pe care dobindit-o cuducind autoturismul national pe drumurile europene". biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
aditza579
Speram sa o aduca cat mai repede, ca o asteptam de vreo luna, doua.
danut 69-71
QUOTE(STORMTROOPER @ 22 Jul 2011, 20:20)
Unul dintre proprietari este in concediu, iar masina nu cred ca a ajuns in Ro inca.
Daca mai conteaza/contabilizeaza cineva, mai puneti pe lista o persoana care se ofera sa o aduca din Olanda pe roti. "ma recomanda experienta pe care dobindit-o cuducind autoturismul national  pe drumurile europene". biggrin.gif  biggrin.gif  biggrin.gif  biggrin.gif
*


Chiar daca ai avea acest tupeu , sa vii cu masina pe roti , sunt convins ca nu te tin balamalele . Este exclus sa faci 2.000 km cu un bolid si mai ales pe drumurile scumpei noastre tari .
Avem certitudinea ca in luna August , masina este la Suceava .
aditza579
Sa speram ca macar aceasta veste de la transportator sa fie adevarata si sa ne bucuram de bolid la noi in tara.
BZN
QUOTE(danut 69-71 @ 24 Jul 2011, 21:57)
Chiar daca ai avea acest tupeu , sa vii cu masina pe roti , sunt convins ca nu te tin balamalele . Este exclus sa faci 2.000 km cu un bolid si mai ales pe drumurile scumpei noastre tari .

*


huh.gif
De ce e exclus? Ce bolid? Care 2000km, mai ales pe drumurile patriei?
Eu ma intreb daca ar putea ea, masina, trece prin atatea tari. Si nu ma refer neaparat la starea tehnica.
aditza579
Masina este de circuit. Cum mergi pe drumuri denivelate ca ale patriei noastre fara sa iti frangi colioana? Raspuns: Nu mergi cu ea pe drumurile patriei ca sa nu iti frangi coloana.
Masina cred ca ar putea face lejer fata unei competitii de anduranta daca ar fi pregatita pentru o asemenea competitie. Aici nici nu se discuta de rezistenta masinii pentru ca este din belsug.
danut 69-71
QUOTE(BZN @ 24 Jul 2011, 23:44)
huh.gif
De ce e exclus? Ce bolid? Care 2000km, mai ales pe drumurile patriei?
Eu ma intreb daca ar putea ea, masina, trece prin atatea tari. Si nu ma refer neaparat la starea tehnica.
*


Se pot face atatia km . Sau facut tururi intregi cu Dacia , fara probleme .
1. Nu stiu ce consum are .
2. Este foarte joasa si nu ma risc sa-i sparg baia ( prin tarisoara noastra )
3. Din punct de vedere tehnic este OK masina , dupa 2000 km in scoica , nu stiu daca iti mai simti oasele din tine ( intr-o masina confortabila si tot trebuie sa mai faci cate o pauza de relaxere ).
danut 69-71
Multumim , sper cat de curand sa pun si poze oficiale cu masina la Suceava .
Nu pot sa precizez o data exacta , doar ca astept si eu ca voi , cu nerabdare .
ydaniel
La bucuresti te astept si eu.cu si fara masini:))
danut 69-71
Nu cred ca voi ajunge prea curand . Ai interes sa ma astepti . biggrin.gif
danut 69-71
Cred ca nu gresesc daca afirm ca nu s-a mai vazut vreun R12 Gordini in Suceava... pana azi.

user posted image

In sfarsit, dupa o calatorie LUUUUUNGA, masina isi va lua locul intr-unul din garajele mele. La "sarbatoare" a venit si bunul meu prieten si partener gordinist Remus Azoitei. O placere pentru toti!


wub.gif wub.gif wub.gif wub.gif wub.gif wub.gif wub.gif

<span class='edit'>10 Aug 2011, 00:28:</span>
user posted image
user posted image
user posted image

<span class='edit'>10 Aug 2011, 00:30:</span>
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image

<span class='edit'>10 Aug 2011, 00:32:</span>
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image

<span class='edit'>10 Aug 2011, 00:34:</span>
4x4
Ma bucur ca a ajuns cu bine.
Si ramane in SV? Poate apuc sa o vad si eu blush.gif
danut 69-71
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image

<span class='edit'>10 Aug 2011, 00:40:</span>

user posted image
user posted imageuser posted image

wub.gif wub.gif wub.gif wub.gif wub.gif wub.gif wub.gif wub.gif
tomita Ph
Bine a venit pe plaiuri mioritice biggrin.gif
Ce pot sa zic,frumoasa masina wub.gif
danut 69-71
Sa spunem ca deocamdata sta bine langa suratele ei .
Mii de multumiri pentru gandurile bune .
bv-08-fgm
Arata foarte frumos wub.gif ne bucuram ca a ajuns pe maini bune. cheers.gif
Ov
sefu', mi se pare mie sau are unghiurile proaste pe fata? Ia si tu niste bascule mai scurte sau gaureste-le p'astea si muta pivotii mai spre lonjeroane, doar nu vrei sa-ti toceasca pe interior cauciucurile radmasa.gif
95bogdi
felicitari Danut fleur.gif ...e foarte frumoasa..sa ai parte de ea respekt.gif sper sa trec anul asta pe la SV...ce unghiuri au rotile... naughty1.gif bafta cu masina si sa o vedem la start ! sofer5.gif
CaliN_08
QUOTE(Ov @ 10 Aug 2011, 10:19)
sefu', mi se pare mie sau are unghiurile proaste pe fata? Ia si tu niste bascule mai scurte sau gaureste-le p'astea si muta pivotii mai spre lonjeroane, doar nu vrei sa-ti toceasca pe interior cauciucurile radmasa.gif
*



Fiind pregatita pentru circuit, unghiul de cadere a rotilor este negativ.

Danut,

Esti probabil PRIMUL care aduce in RO, dupa '89, un R12 Gordini vertabil.
Este o mare realizare! victorie.gif
cosmin_2300
QUOTE(CaliN_08 @ 10 Aug 2011, 13:59)
Fiind pregatita pentru circuit, unghiul de cadere a rotilor este negativ.
*


Ești singurul care nu s-a prins că postul era "la mișto" rolleyes.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.