Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Despre anvelope
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25 > Renault 5
davincu
In talon scrie 145/70/13. E cineva in tema: e obligatoriu sa pun de 145?

Eventual pot obtine de undeva acceptul de a pune de 155 sau mai mari?
Extremero
Teoretic da.

Practic... in general daca pastrezi marimea jantelor (pe 13 inch) nu prea comenteaza la ITP.
Oricum, la o masina de peste 25 de ani se vor lega de multe alte chestii...

Eu n-am avut niciodata gume de 145/70/13 ci doar 165/65/13 si 175/60/13
Adi R5
cf talonului esti obligat sa incalti masina cu dimensiunea din el...dar se poate scoate o hirtie de la o reprz. reno ca pe R super5 s-au montat si alte dimensiuni pe roata de R13 ...cu hirtia respectiva te poti prezenta la RAR sa iti treca dimensiunile "noi" in CIV si gata povestea....sa nu uitam ca GT-ul a avut 195/55 R13 din fabrica.

eu am circulat cu 165/80R13 si 175/65 R14 si nu am avut probleme cu rar-ul sau cu itp-ul...facute legal,fara "pile".

daca masina (poate sa fie de 5 ani,poate sa fie de 50 de ani) arata bine si nu curg matele dupa ea nu ai treba cu autoritatile.
maRiu5
la alegerea altei marimi de anvelope trebuie sa tii cont de un lucru:
-NOUA DIMENSIUNE TREBUIE SA AIBA DIAMETRUL EXTERIOR APROX EGAL CU CEL ORIGINAL
POTI CALCULA DIAMETRUL ROTII ASTFEL:
se aduna dimetrul jentii ( este in toli =2.52 mm) cu de doua ori inaltimea anvelopei ( in cazul tau acel 70 reprezinta 70% din latimea caii de rulare 145 si este in mm)

(13x2.54)+2x(145x70/100)=33.02+2x101.5=236.02mm diametrul rotii de 145/70R13

PS nu cumva ai roti de 145R13? ca cele pe 70 imi par cam mici
morphx
Mda ... si pe mine m-a cam derutat cand am vazut in talon dimensiune de anvelopa ceva de genul 145R13 ... ok ... si ce talon ar trebui sa aiba anvelopa?
Adica nu e o dimensiune ca cele actuale ... cu talon procent din latimea anvelopei. Poate imi elucideaza si mie cineva misterul asta!
Extremero
Din cate stiu eu 145R13 = 145/80R13.
Deci unde nu scrie talonul, e 80 sau 82 parca...
morphx
La mine pe talon e trecut decat 135R13.
pakazzi
din cate stiu eu cand modifici anvelopele trebui sa iei in calcul si consumul ................ depinde poate sa creasca consumul.
Adi R5
...eu am observat doar lucruri pozitive dupa montarea anvelopelor mai late...decit cele din fabrica...stabilitate mai buna pe viraje,a crescut si confortul,tendinta de "topaiala" a disparut,consumul nu a crescut,la plecari (mai sprintene,nu sport) de pe loc (la semafor de ex.) nu mai patinau rotile cind lasam mai repede de ambreiaj... (va spun sigur ca eu aveam cota de la firma....si aici nu ma refer numai la R5,am avut si alte masini care au fost "incaltate" de fabricant cu 145 din fabrica)

sa treci de la 145 la 165/175 nu este ceva care dauneaza pe cum se crede .... despre dimensiuni mai mari nu vorbesc pentru ca nu am incercat.

pentru drumurile noastre ..asa cum sunt ele...pe rotile R13 la R5 io zic ca 165/70 sau 75 se preteaza cel mai bine
davincu
Multumesc Adi, asta e si parerea mea, cele de 165-175 imi pareau numai bune.Astea de 145 sunt cam mici si simt orice denivelare!
Nu s-a luat nici un politai de mine din cauza anvelopelor, insa s-a gasit unul la ITP care pretindea ca nu corespund cu talonul.
Hai ca am trecut eu ca in Romania de ITP, dar n-as vres sa-mi ia vre-un capos talonul pe drum si apoi sa fiu nevoit sa bag bani in alte anvelope.
Un consum de 5.3-5.5 la 100-110 km/h imi pare bun. Scade sub 5 daca am nervi sa merg cu 70...
sebycopilu
Am o intrebare in legatura cu anvelopele: am un renault megane din 2007 si am jante de tabla pe 15" si cauciucuri 195/65/15, as vrea sa pun pe jantele de 15" cauciucuri 205/65/15 poate sa imi spuna cineva daca potrivesc? multumesc
Adi R5
anvelopele potrivesc pe jante,mai ramane de vazut sa nu frece pe undeva la viraje.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.