Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme scoate fum
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25 > Renault 21
pichiosi
Nu stiu ce iam facut de a inceput sa scoata un fum negru, cei de facut?
coronarian
Ai turat prea tare motorul ?
Ce culoare are uleiul? verifica pe joja!
Ai bagat diesel in loc de benzina? radmasa.gif
serbanescu sebastian
masina scoate mult fum negru din urmatoarele cauze: prea mult combustibil, amestec prea bogat sau prea putin aer.... cuiul pontou nu inchide, plutitor defect sau cuiul nu a inchis(mizerie) si a dereglat plutitorul.
pichiosi
-Si acum sa raspund colegilor, deci nu pre mergea bine motorul si nu stieam cauza, am dat vina pe zilele ploioase umiditate prea mare si am incercat sa-l reglez un pic dar nu sa intimplat nimic si atunci m-am uitat mai atent si am vazut furtunasul de la vacum defect, dar era prea tirziu umblasem deja la carburator si l-am dat peste cap, unde duce neatentia si graba, acum unde il pun iar la punct?
serbanescu sebastian
verificati nivelul de benzina din carburator(daca ati desfacut carburatorul), este posibil sa loveasca plutitorul in peretii carburatorului si sa inunde.
pichiosi
Nu am desfacut carburatorul, am facut prostiea sa umblu la reglaje fara sa iau in consideratie si alt defect posibil,asa ca am descoperit prea tirziu furtunasul de la vacum ca era defect si din cauza lui mergea masina prost, carburatorul nu avea nimic dar acum dupa ce l-am dereglat are simtome de consum exagerat, am sa vad eu cum il reglez din nou.

9 Jun 2011, 15:38:
Sbastian am pus amortizoarele si sa saltat masina circa 5-8 cm acum sa o vad cum se comporta la drum si la greutate, apropo de bucsi nu a foet nevoe de atele deoarece bucsile de la amortizoarele date jos sau potrivit perfect deci totul a esit OK.
pichiosi
Salut Sebastian sa stii ca am montat si planetara stinga si am perdut tot uleiul din cutie deoarece planetara avea defect rulmentul cu semeringul care vin cu burduful pe planetare si am fost obligat sa dau 1800 roni sa le cumpar nu mai zic de ulei sau de munca depusa, asa ca mare afacere am facut.

24 Jun 2011, 09:35:
Scuze pt suma a fost 180 roni
serbanescu sebastian
pe masina care au fost nu erau pierderi de ulei..... sunteti sigur ca nu s-a ciupit burduful planetarei la montaj sau unde le-ati depozitat? un cauciuc se poate rupe repede..... pentru curiozitatea dumneavoastra sa incercati sa reparati planetara veche si sa spuneti cat a costat(in jur de 100 ron) nu mai vorbesc de faptul ca in majoritatea cazurilor planetara reconditionata nu tine foarte mult.... iar dvs ati dat 150 roni pe amandoua.... deci cred ca nu ati iesit in pierdere cu nimic..... inainte de montaj se puteau verifica burdufurile si nu s-ar fi pierdut nici un strop de ulei(asta in cazul in care chiar a fost burduful defect cum spuneti), m-as fi simtit vinovat in cazul in care ati fi fost nevoit sa dati planetara jos din alte motive(daca ar fi ''batut'', ''trosnit'' in viraje sau in mers).... daca vreti mi le puteti inapoia(dar bineinteles impreuna cu stopul de spate si janta care au fost ''bonus'')
pichiosi
Ma scuzi Sebastian dar nu ai inteles fenomenul, deci planetara este bunicica nu comentez acest fapt, a fost defect numai rulmentul cu semeringul prin care se invirte planetara iar acestea se afla sub burdufl la intrarea in cutie si are rol de a tine uleiul sa nu curga si de a permite planetarei sa se invirta si ansamblu rulment semering se vinde cu tot cu burduf deci pentru a schimba rulmentul si semeringul am platit la piese auto 180 roni poti verifica ca asta e pretul de aceia ti-am zis ca mare afacere am facut daca pentru o planetara am dat 230 roni ma intreb cit mai dau si pentru cea din dreta.

24 Jun 2011, 21:03:
Pret total ca sa fiu corect cu tine pe una planetara stinga am dat : 75 ronoi planetara + 180 roni asamblu rulment semering burduf + 60 roni 2 liti ulei cutie =315 roni deci consider ca am platit cit pentru una noua ce zici? Cit priveste posibilitatea de a tile inapoia eu nu fac acest lucru deoarece eu ti le-am cerut si deci e vina mia, acest fapt ma face ca pe viitor sa fiu mai atent cu ce cumpar .
pichiosi
Mai are cineva de vinzare niscai piese de renault 21 mode 87 benzina?
renault19tse
scumpul mai mult pagubeste !
pichiosi
Ai dreptate cu remarca ta, am crezut ca pe acest Form sunt OAMENI CU CARACTER dar se pare ca mai sunt si alte specimene din categorii..... Cit priveste despre piese am nevoe de un releu de incarcare sau mai bine zis de unde l-as putea achizitiona.
R21_bop
Mergi la un magazin de piese auto ca e in jur de 100 lei si vine cu tot cu carbuni. Nu se merita second hand. Eu asa am procedat si sunt multumit.
jungle_21
Gasesti si pe la 55 de ron, cel putin acum 2 ani atat era unul.
pichiosi
Va multumesc pentru ajutor.
Tyby13
am si eu o intrebare...retorica cred...r21 meu e non euro si tot umbla RAR-ul prin oras...daca i-as pune un catalizator de golf 3 sa zicem...as mai avea prob cu gazele?...parerea mea ar fii ca nu...si inca ceva...ar dauna motorului catalizatorul?...ms
Raduchu
QUOTE(Tyby13 @ 1 Sep 2011, 21:10)
am si eu o intrebare...retorica cred...r21 meu e non euro si tot umbla RAR-ul prin oras...daca i-as pune un catalizator de golf 3 sa zicem...as mai avea prob cu gazele?...parerea mea ar fii ca nu...si inca ceva...ar dauna motorului catalizatorul?...ms
*



scuzati off-ul vad ca esti din hunedoara, in ce oras stai?
pichiosi
Daca intrebarea mi-se adreseaza iti pot raspunde ca poti pune ce catalizator daresti numai ca dupa aceia trebue obligat sa mergi la RAR pentru omologare.
pichiosi
Salut pe toti colegii de pe acest form si va provoc la o disputa cu privire la montarea unui catalizator pe un Renault GTS echipat cu carburator dublu corp 2834z 10. Va solicit aceasta disputa deoarece poate ati aflat ce ne pregatesc guvernantii nostri cu privire la masinile non-euro, de aceia va solicit atentia pentru a gasi o modalitate de a inbunatati emisiile de noxe si trecerea examenului mai simplu si mai bine la ITP. PS. e simplu sa spuneti "schimba masina" dar tin la acesta masina si nu doresc sa o schimb.
pichiosi
Daca nu reusesc sa o modific din non-euro in euro 2 cu catalizator universal s-ar putea sa o vind, dar mai e pina voi lua decizia capitala.
yonn77
Salut! Cred ca o s-o vinzi cam greu cel putin in buc.. si iti trebuie si ceva diferenta pentru ceva mai nou cool.gif . Nu vezi ca lumea se uita numa dupa masini noi cel putin in capitala . A devenit o manie si o moda (care e cel mai tare din parcare 10561582.gif ) chiar daca unii fac foamea si duc aproape toata leafa la banci ( cand e vorba de lauda si masini noi nu mai e criza si nu se mai zgarceste nimeni icon_mrgreen.gif ) Mie nu-mi trebuie masina noua daca nu am bani (sa ma bag dator 10 ani ca altii la banci etc si sa platesc diferenta asta mare de bani si chin doar pentru design si ca este pe injectie euro5 ?).
pichiosi
Sunt perfect deacord cu tine, cam asa stau lucrurile peste tot, fac foamea dar au masina bengoase. Eu nu m-am gindit sa o vind deoarece nu-mi permit sa iau o masina noua si sa platesc la banca cit pentru 3 masini mai ales acum cind nesiguranta locului de munca te face sa perzi absolut totol intro zi, de aceia incerc sa-i aduc imbunatatiri pe cit posibil, iar in cel mai rau caz daca nu reusesc imi iau ceva din Bulgaria si pe aceasta o dau piese pe form.
pichiosi
ARE CINEVA CAUCIUCURI PENTRU IARNA FOLOSITE DAR INCA BUNE DE VINZARE ? UN PRET.

9 Oct 2011, 17:19:
Sau datimi un pont unde gasesc la un pret subtire {la mina a doua }in Bucuresti.
pichiosi
Haideti fratilor datimi un pont
pichiosi
Salut, va pot spune ca am scapat de grija gumelor, am gasit 4 bucati noi la cineva aduse din afara la un pret mult mai mic fata de ce se gaseste la noi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.