Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Montare duze spalare parbriz
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Megane > Megane II > Tutoriale
Pages: 1, 2, 3, 4
RMG2
QUOTE(liviu20xx @ 12 Jul 2013, 22:50)
Salutare Colegi forumisti.

Azi am reusit sa montez si eu acele jiglere de stergator.
codul este cel mentionat mai sus.

De facut rost am reusit sa dau comanda de pe net din anglia la doar 6.81  lire bucata. Coletul a venit intr-o saptamana.

Atasez si 2 poze sa va arat smile.gif le multumesc colegilor care au postat codul de referinta.

Cine e interesat poate vedea intr-o poza sit-ul de unde l-am luat.

Montajul + reglaj a durat vre-o 5-10 minute.
*



Salut, imi poti spune care a fost pretul final cu transport inclus? Oricum, felicitari pentru achizitie si pentru gasirea site-ului.
skorpio_bog
pe langa cei £6.81 per bucata mai adaugati si VAT (echivalent cu tva-ul) vreo £3 pentru ambele bucati pe langa transport. Oricum bun site-ul. Mereu mi-am luat piese de la ei si au fost ok.
liviu20xx
QUOTE(RMG2 @ 13 Jul 2013, 11:46)
Salut, imi poti spune care a fost pretul final cu transport inclus? Oricum, felicitari pentru achizitie si pentru gasirea site-ului.
*



Salut pretul total cu transport cu tot a fost de 30 de lire smile.gif
SwatKat
Io tot nu inteleg cum naiba sa scoti o piesa care costa 50 lei si s-o inlocuiesti cu alta care costa +200 lei? WTF? S-au prins astia ca se cumparau pt Megane?

megane1
salut. astazi am cumparat eu de la o reprezentanta Renault pe acelasi cod xxxxx647 cu 53 lei bucata, si s-au potrivit perfect , sunt incantat, mai trebuie reglata un pic inclinatia fata de parbriz insa sunt multumit vs vechile stropitori
elro
Azi am vrut sa fac marele pas spre aceste "stropitori" si surpriza,codul nu mai este valabil!
Mariusca-82
Am gasit la Serus (bd. Timisoara) cu 54 lei/buc (ultimele 2 buc) cod 8200600847
espacern
Se pot aduce la BV dar la 80 Ron si cu termen 10 zile.

@+
madhorsefuzzy
QUOTE(loutza @ 9 Jul 2013, 11:17)
am gasit pana la urma la serus. am cumparat ultimele 2 bucati. se instaleaza in 2 min si sunt minunate.

QUOTE(Mariusca-82 @ 22 Jan 2014, 09:44)
Am gasit la Serus (bd. Timisoara) cu 54 lei/buc (ultimele 2 buc) cod 8200600847

Daca ma duc si eu la Serus gasesc pe stoc "ultimile 2 bucati"? Sau trebuie sa astept inca 6 luni sa bage inca un set de "ultimile 2 bucati". radmasa.gif

Am comandat in afara retelei cu 65RON/bucata si trebuie sa astept 2 saptamani sa imi vina. Probabil nu ultimele 2 bucati. wink.gif

Sincer prefer sa platesc in plus 22RON/set decat sa aud in reprezentanta: "nu mai avem la 55RON dar sunt disponibile la 200RON+".
adu_mihailescu
Ma duc si eu sa cumpar zilele acestea ultimele 2 bucati...
slick_doktor
Salutare.

Eu am comandat stropitoarele dupa codul respectiv de la Meridian Vest.
A venit o duza in 2 zile, pentru cealalta am mai asteptat vreo 3 saptamani.
Insa am avut o mica mare surpriza cand am vrut sa le ridic pe amandoua.
O duza era perdea, cealalta in V, acelasi cod de reper.

O adevarata inginerie frantuzeasca.

Acu le-am comandat de la Cobalcescu, sa vedem ce-mi aduc astia smile.gif
madhorsefuzzy
O sa primesti pe mail raspunsul standard:

QUOTE
Buna ziua,

Va anunt ca reperul jiglor spalator parbriz(8200600847) , momentan nu este disponibil la furnizor.
Acesta vine pe cod inlocuitor, comanda in 3-5 zile lucratoare, 232.09 lei cu tva.

Pentru comanda ferma , se achita 50% avans.

Cu stima,

wink.gif

Nici la Serus nu mai au reperele.

Am intrebat cate comenzi la 230RON jiglorul au primit. A zis ca deocamdata nici una. radmasa.gif

Sa-i stea in gat lui Ghosn.

Mai la primavara o sa vad daca se poate adapta un set de Logan 2 pe Laguna 3.

Asta imi aduce aminte de stergatoarele de Kia Cee'd la inceput: 350RON setul. Au inceput sa cumpere baietii de Golf 5 de la Porche Buc. Nord la 120RON setul intr-o veselie. laugh.gif
gutui
cel putin pe timp de iarna cand ma grabesc sa plec si am parbrizul inghetat, mi se par mai bune astea cu jet...dau cu solutie de parbriz si dezgheata imediat.
pe timp de vara, posibil ca alea cu perdea sa fie mai eficiente. biggrin.gif
madhorsefuzzy
Ai folosit si diuze tip perdea iarna?

Mie mi se pare ca se dezgheata mai usor cu cele de tip perdea. Cu cele de tip jet aveam 4 linii dezghetate si in rest era inghetat parbrizul.
dan22y
Mama ce preturi la reprezentanta...tipic Renault. Am comandat pt. "cineva" tongue.gif cu 55ron/buc. din afara reprezentantei. Sa vedem cand vine comanda, banuiesc zilele astea si revin cu feedback. Doar pe persoana juridica se pot cumpara.
madhorsefuzzy
Mare grija ca si eu am comandat in afara retelei pe cod 8200600847 si mi-au venit cu cod 8200600847R cu 2 jeturi.

Dar de ce doar pe persoana juridica? Nu ca ar fi o problema.
dan22y
O sa va comunic cand vin diuzele. Desi tot de acolo le-am comandat si eu si conform codului au venit corect.
Pai nu vand la persoane fizice...
elro
Asteptam icon_mrgreen.gif
ionutzxxx
am luat si eu de la serus prin toamna si sunt super multumit, pe timpul asta stropesc perfect si atunci cand e uscat se umezeste tot parbrizul iar stergatorul nu mai merge jumate pe uscat ca atunci cand aveam pe cele vechi. acum hai sa fim seriosi cam trebuie sa dai gheata de pe parbriz ca sa nu se deterioreze lamelele stergatoarelor. biggrin.gif
slick_doktor
Cu viu interes, chiar!
mellow.gif
dan22y
QUOTE(dan22y @ 28 Jan 2014, 13:12)
O sa va comunic cand vin diuzele. Desi tot de acolo le-am comandat si eu si conform codului au venit corect.
Pai nu vand la persoane fizice...
*



Deci trecem la episodul 2 al diuzelor:
- s-a comandat codul corect 8200600847, am primit raspuns ca vin in 3-5 zile la pretul corect in jur de 55 ron/buc
- dupa 7 zile au venit cele din poza de mai jos:
[attachmentid=1627931163]
Nicidecum codul cerut si confirmat, plus ca sunt cele cu 2 jeturi nu tip "perdea" furios.gif

Deci am facut retur si asteptam diuzele dupa codul corect excl.gif
elro
Mama lor dar sad.gif
viezure7
Din cate stiu eu, reperul 8200600847 nu se mai fabrica, fiind inlocuit cu 289308179R, adica ce ai primit tu! Cam ciudat daca echivalentul are duze cu jet si nu perdea, si eu eram interesat...
dan22y
La mine dupa ce am facut retur la cele de mai sus... am primit raspuns ca or sa vina cele comandate.

Cand ajung, postez poza cu obiectele in cauza... sper sa fie perdea, nu jaluzea de data asta... sleep.gif
bambu
Le-am schimbat eu saptamana trecuta cu cele de kangoo 2010, sunt plug and play, dar perdeaua lasa un pic de dorit, nu arunca chiar asa imprastiat cum as fi vrut, iar marele dezavantaj este ca oricat le-as regla stropesc toata masina, plafonul etc; nu le pot lasa mai jos ca bat in brat.
R19/16v
La viteza de croaziera bat numa' bine wink.gif
bambu
Asa m-am gandit si eu, oricum depinde de "croaziera" 243.gif
R19/16v
Eh, acolo, in limitele reglementului wink.gif
Lord Hades
QUOTE(espacern @ 22 Jan 2014, 10:46)
Se pot aduce la BV dar la 80 Ron si cu termen 10 zile.

@+
*



espacen ma poti ajuta sa procur 2 bucati?
espacern
Costa 60 Ron/bucata si dureaza 7 zile...dupa plata avans la magazin.

@+
viezure7
Vreau si eeeeu! Cum facem sa platim avansu' ala de la distanta? biggrin.gif
vladss
@espacern - mai poti face rost de duze?

Multumesc.
CosminM23
Am 1 set (2 buc) cu reglaj noi pentru cine doreste la pretul de 105 Lei. Ofer factura cu care le-am cumparat de la Serus in 2013. Sunt ambalate si sunt cele originale facute in Franta. Le-am cumparat in vederea montarii, dar nu s-au mai montat. Se gasesc foarte greu la pretul acesta asa ca cine e interesat sa-mi lase un mesaj.
CosminM23
Colegul AMZ le-a cumparat. Sa se bucure de ele!
vladss
Cine mai are de vanzare?
mazgalin
De unde/de la cine mai putem cumpara 8200600847, cele care fac perdea?
vladss
Nu se mai comercializeaza cu acest cod, iar noul cod nu mai are spray jet si costa 235 LEI o duza.

25 Jun 2014, 08:58:
mai are cineva duze sau stie de unde se pot procura?

Multumesc.

25 Jun 2014, 09:08:
@espacern cum putem face sa achizitionez si eu de la tine doua duze?

Multumesc.
espacern
Se pot comanda direct din magazin...in BV sau pe PM/mail.

@+
djcristi
azi la meridian sud : Pretul pentru 289308179R (JIGLOR SPALATOR) este de 176 lei; termenul de aprovizionare este de 3-4 zile lucratoare.

se mai gasesc pe undeva prin Bucuresti cele vechi (8200600847 made in France) la un pret rezonabil (<60ron) ? vad ca la cobalcescu sunt in continuare pe site la 56ron...

16 Jul 2014, 13:14:
289308179R la serus 170ron

8200600847 nu se mai gasesc nici la cobalcescu , nici la furnizor sad.gif
madhorsefuzzy
De la 230 au scazut la 170. Eu zic sa-i mai lasam juma de an. O sa scada la un 120. wink.gif

Eu cred ca pot trai si cu jet-uri. biggrin.gif
djcristi
QUOTE(madhorsefuzzy @ 16 Jul 2014, 15:41)
De la 230 au scazut la 170. Eu zic sa-i mai lasam juma de an. O sa scada la un 120. wink.gif

Eu cred ca pot trai si cu jet-uri. biggrin.gif
*



pai nici nu sunt bune cele cu codul nou, ca sunt cu jet, nu cu perdea. deci eventual sa gasim tot din cele cu codul vechi
djcristi
din pacate 8200600847 nu se mai gasesc pe nicaieri, nici @espacern nu mai poate aduce...
snakez007
Ia incercati cu urmatoarele coduri de reper:
289309708R sau 289314202R (Fluence/Samsung SM3 de Korea) - desi nu au reglaj pe inaltime
djcristi
interesant, si sunt si la pret bun, un video in care sa le vedem in actiune gasim?
V!RuSu
azi am dat eu comanda pe vechiul cod 8200600847 la un prieten la service...a zis ca in 5 zile apare piesa,astept sa vad ce trimit aia acum smile.gif
djcristi
la ce pret le-ai gasit? stiu ca mai era o bucata prin stoc pe la Meridian.
V!RuSu
74.50 ron buc. Am fost la serus....meridian....autocobalcescu....unix....autonet si toti au zis ca nu se mai fabrica si ca exista alt reper cu R la sfarsit dar sunt tip jet.
djcristi
interesant, sa ne anunti cand vin daca sunt exact ca cele vechi, merci.
valicrisan
Tocmai am rămas pe stoc cu un set de 2 duze codul nou (cu jet) 289309708R prin "bunăvoința" unui client care n-a mai venit să le ridice.
Dacă exista cineva care "poate trăi si cu jet-uri" precum madhorsefuzzy, pot să le dau cu 120 de lei (chiar dacă n-a trecut încă anul...).
Toate cele bune!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.