Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bucsa bara stabilizatoare
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Gama Renault Laguna > Laguna I
sergiu9my
Sal. Sunt din ploiesti si am cautat cam la toate magazinele de piese auto bucsa stabilizatoare dar se pare ca nimeni nu are, un vanzator mia zis ceva de genu ca nu le fabrica nimeni?? :-?
Ma gandeam sa caut comand de pe net; poate imi recomandati voi un sait de incredere si cu preturi accesibile daca se poate smile.gif)
razvan_smart
Salut! Le-am cumparat eu fara sa am nevoie de ele.Mi s-a parut mie ca alea fac galagie, dar la mecanic am constatat ca sunt perfecte. Daca vrei, ti le vand tie. 80 Ron ambele (atat am dat si eu pe ele, sunt Febi, sigilate).
sergiu9my
Pai as fi interesat, dar nu stiu daca se potriveste ce ai tu pt masina mea...
A ta ce motorizare e?e benzina/ motorina ?
Poate este cineva care poate sa confirme daca se potrivesc...
katalyn03
bucsele la bara stabilizatoare sunt aceleasi la laguna din 1993 pana in 2001
eu zic ca nu bat alea(eu pana acum nu am intalnit), cred ca sunt buscele la cadrul motor
bafta!
razvan_smart
Salut! Ei, acum ca te-a lamurit maestrul Katalyn, tu decizi. O zi buna smile.gif
sergiu9my
Pai nu stiu altceva ce ar mai putea sa bata,ca am schimbat mai devreme capul de bara cu bielete,care cica ala ar fi fost de vine,dar tot troncane.
emy39
Am primit si eu recomandarea de a schimba bucsele la bara stabilizatoare urmeaza sa le schimb si va tin la curent daca se schimba troncanitul la trecerea denivelarilor.
katalyn03
inca ceva, mai poate sa fie si bieleta antiruliu(stabilizator), dar nu se aude asa tare ca bucsele la cadrul motor
bafta!
emy39
Exact bieletele de la bara stabilizatoare am schimbat si e totul ok, nu a mai trebuit sa schimb si bucsele de la bara stabilizatoare au ramas rezerva.
sergiu9my
Am fost ieri sa schimb bucsele dela bara stabilizatoare si mecanicul mi-a zis ca bucsele alea sunt "turnate" pe bara si ca greu s-ar strica alea.. in fine.
Mi-a descoperit ca nu aia era problema(un troncanit tare pe partea stanga la gropi) ci bucsa dela cadru h, care cik nu ala ar fi scump asa,(el a zis 50-100ron) ci manopera(in jur de 2 mil).
Am sunat azi la un service sa dau comanda,dar mi-a spus ca alea nu se gasesc decat originale si sa caut la reprezentanta... :-?
oves
te referi la bucsa sub forma de H ?
sergiu9my
Nu stiu sa zic,ala mi-a zis k e bucsa dela cadru h dinspre spate
doctoru_sef2004
mecanicul meu mi-a spus ca bucsele se pot schimba numai cu bara .... si n-ar fi o problema daca nu ar costa 700 ron. Si cica iti dai seama daca bara stabilizatoare are probleme daca simti la denivelari niste batai in podeaua masinii. Voi spunei altceva , lamuriti-ma , va rog.
sergiu9my
Pai eu cam asa ceva simt,dar mi-a zis k nu aia e problema,ci bucsa dela cadru h...
Aveti idee cat costa la reprezentanta ?

26 May 2011, 23:01:
M-am interesat azi la un mecanic, si mi-a zis ca nu se gaseste bucsa dela cadru h, decat cadrul h cu totul si ca e o gramada de bani :|.... e adevarat?????????
razvan_smart
citeste topicul "jug motor" in sectiunea laguna 1. afli tot ce trebuie. ca idee, nu cred ca are dreptate mecanicul.
sergiu9my
Pai "jug motor" este tot una cu "cadrul h" ??
razvan_smart
eu cred ca da, e tot una. Sa ma corecteze cineva daca gresesc..mai stii, inainte sa cumperi bucsele stabilizatoare de la mine, ca ti am zis ca le-am luat degeaba? era de fapt o bucsa de la cadru motor si ca e posibil sa fie la fel si la tine? ei, cadru asta are o forma de H. si are 4 bucse, la fiecare capat al H-ului. si exista si o metoda de reparatie rudimentara, dar eficienta. Tot in topicul jug motor gasesti.
sergiu9my
Da tin minte;dar eram ferm convins de mecanicii dela serviceul respectiv ca aia ar fi fost problema...
Zicea unul din ei ceva de genul:" Altceva nu are ce sa iti bata pe masina, aia e sigur"... Bine frate daca tu zici... Acum ar terbui sa ma duc la el sa ii bag bucsele pe gat si sa il bag cu capul in jugul motor rolleyes.gif
scorpion i
ma puteti ajuta cu ceva coduri pt bucse bara stabilizatoare...
scorpion i
caut si eu acele bucse bara stabilizatoare sa le schimb si nu gasesc, ma puteti ajuta , sunt cele din prima si a 2 poza a treia poza este pentru laguna 2 cred.
ovy09tbb
salut!am o laguna breack si de ceva timp am o bataie in parte din dreapta spate dar nu stiu sigur de la ce este,dupa ce am fost pe la mecanici unii au zis ca e de la telescop,ceea ce eu nu sunt prea convins pt ca telescopul pare sa lucreze normal,iar altii ca e de la bara stabilizatoare respectiv bucse.nu stiu ce sa cred si sa fac!!!are cineva vre-o idee?? sad.gif
espacern
Bara stabilizatoare are o bieleta care se prinde de amortizor asa ca zice bine mecanicul....de verificat!

@+
bundy220
Cred ca a vrut sa spuna bara de torsiune respectiv bucse(mecanicul sau ovy).
Nu stiu sa aiba bielete pe spate,dar .... mai stii?!
ovy09tbb
nu stiu sa aiba bielete pe spate,doar ...da,bara de torsiune si atunci sa fie bataia din bucse!!!dar doar pe o parte?!am inteles ca se schimba greu acele bucse!stie cineva ?
fatal1ty
Are bielete pe bara stabilizatoare de pe fata.
ovy09tbb
da,pe fata stiu ca are ca am schimbat si eu!dar pe spate?!nu cred sa aiba decat ,dupa cum am zis,bara de torsiune!
espacern
Topicul este despre bara stabilizatoare si am dedus ca daca masina a fost vazuta de un mecanic exista si pe masina asa ceva.
Sunt modele care au asa ceva(V6/Quadra) si cum userul nu a binevoit sa clarifice modelul sau....de aici neintelegerea.

@+
ovy09tbb
renault laguna breack din 1999;1,6;16valve;107cai despre acest model e vorba!Totusi tind sa cred ca bataie e din vina bucselor fiind uzate.caci amortizorul se vede ca lucreaza bine,dar fara o verificare amanuntita nu pot sa ma apuc sa tot schimb la piese pana ii dau de cap...

mugur_mugurel
Stie cineva daca bucsile pentru bara stabilizatoare sunt acelea din poza de mai sus cea cu suportul de metal si cum se pot schimba ca din ce am vazut astazi la service parca sunt turnate pe bara stabilizatoare si mecanicul mi-a zis ca nu cumva sa vina cu tot cu bara.
katalyn03
QUOTE(mugur_mugurel @ 15 Apr 2014, 14:15)
Stie cineva daca bucsile pentru bara stabilizatoare sunt acelea din poza de mai sus cea cu suportul de metal si cum se pot schimba ca din ce am vazut astazi la service parca sunt turnate pe bara stabilizatoare si mecanicul mi-a zis ca nu cumva sa vina cu tot cu bara.
*



asculta mecanicul ca stie ce vorbeste
vin cu tot cu bara si costa in jur de 800 ron sau la mana a doua 100 ron bara cu totul
bafta!
scorpion i
are dreptate caralin , asta mia spuso si mie si eu mam ambitionat sa o desfac sa vad cei acolo si sa caut pe la toate magazinele de piese auto, dupa un an am fost la catalin si am montat o bara sh care se comporta foarte bine. vin pe original cu totul si costa cam 800. bafta
mugur_mugurel
QUOTE(katalyn03 @ 15 Apr 2014, 20:55)
asculta mecanicul ca stie ce vorbeste
vin cu tot cu bara si costa in jur de 800 ron sau la mana a doua 100 ron bara cu totul
bafta!
*



ok, am inteles dar de ce se gasesc bucsile alea cu suportul de metal si separat?

Si asta pentru ce este? http://www.autovector.ro/versiune/10267/tr...2143/vezi_toate

Sper ca nu fac reclama, dar linkul acesta l-am gasit ca si model.
scorpion i
si eu le gasisem pe unele siteuri de piese auto, dar ducanduma la magazinele de piese( aceleasi de pe net) miau zis ca sunt postari vechi si nu se mai fabrica de ceva timp doar bucsele.
grawrr
care sunt simptomele ce apar daca sunt duse bucsile barei stabilizatoare? Masina mea se inclina foarte mult in viraje, inainte intram intr-o curba cu 110km/h, iar acum cu 60-70km/h max in aceeasi curba ca sa se incline la fel. Am schimbat bieletele antiruliu(cele vechi nu erau uzate,) dar nu am simtit nici o schimbare. Vazand un Sandero care nu avea deloc bara antiruliu, am scos una dintre bielete si am mers o saptamana fara stabilizare dar nu a fost nici o diferenta in rau, masina se incina la fel. Bara nu e rupta nici indoita, dar nu isi face deloc simtita prezenta in viraje....mai raman doar bucsile astea.
scorpion i
Din auziye cica ar trosni.....sau troncani. Eu am pus una sh si acum mam uitat pe la ea si sunt crapate bucsele si se uzeaza repede bieletele antiruliu. Am gasit cele 2 bucse si leam montat pe bara pe care o schimbasem. Sambata daca am timp schimb bara si vad diferenta. Va tin la curent.
scorpion i
Saptamana trecuta am schimbat bucsele de la bara stabilizatoare si o bieleta antiruliu , nu a fost foarte greu si duminica am facut un drum de Bucuresti si am ramas uimit de cat de bine se comporta masina. Inainte se lasa foarte mult in curbe dr parca te arunca din scaune iar acum am fortato foarte mult pe curbe si statea bine pe asfalt adica sta paratel cu asfaltul parca nu eram in curbe. De troncanit nicimic. Alea vechi erau crapate rau...
grawrr
Ma bucur pentru tine, mi-ai dat mari sperante! Pune si produsul care ai reusit sa-l cumperi (postul 20 poza 1 sau 2?), daca nu e de gasit, in tutorialul asta face referire la Opel Omega 93' cu diametrul barei de 22mm, pe aproape de 23. Verifica te rog, nu cumva au mai scazut si cei 67cm care-i aveai inainte pe fata?. A mea a inceput sa scartaie la denivelari,un sunet pe care l-am mai auzit la Renault Trafic cu bucsele astea uzate. Multumesc!
scorpion i
nu am mai masurato dar nu are cum sa isi schimbe garda pe fata dupa schimbarea bucselor la bara stabilizatoare.
sr&#259
pe epiesa bagi modelul masinii apoi susupensie ......si la rigiditati. bafta

10 Jun 2017, 19:36:
S&#259
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.