Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Opel Insignia sau Renault Latitude?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Latitude
Pages: 1, 2, 3, 4
dumitrescuandrei
Asa cum scrie si in titlu sunt in cautarea unei noi masini.Sunt doua care imi plac:Opel insignia si Renault latitude.Problema e ca am mers cu Latitude asta dupa ce am mers si cu Opelul.Opelul mi`a lasat o impresie f buna, de masina adevarata.Dar in schimb, Latitude a fost mult mai mult decat credeam ca voi primi de la un Renault.Astept pareri pro si contra
rtBK
ce anume ai primit de la Renault?

dumitrescuandrei
Ceva ce nu e specific la reno.pozitie buna, mult comfort, interior superb si pare a nu fii facuta din plastice ieftine smile.gif
clr
Sincer, nu stiu cat de mare e numarul celor care iti pot da pareri legate de Latitude. Eu unul nu prea am vazut-o la noi pe strazi smile.gif In schimb pentru Insignia poti primi argumente pro sau contra, mai vezi in trafic asa ceva smile.gif
De altfel persoana care sa-ti dea informatii despre Insignia cred ca tu ai deja wink.gif
gabize
Insignia e deja de ceva vreme lansata, poti cauta pe net date despre fiabilitate. Nu le-am condus pe niciuna dintre ele, dar Insignia imi lasa impresia ca e mai bine facuta. Si arata si mult mai bine. Dar opinia mea e subiectiva si nu e bazata decat pe impresii personale nefondate.
dumitrescuandrei
Aici trebuie sa recunosc ca ai dreptate.Oricum inclin destul de mult spre Insignia, cred ca ar fii mai fialbil decat Renault.Si inclin spre al prietenului tau smile.gif
semit
iti permiti o devalorizare de 50% in maxim 2 ani? merita sa pierzi banii astia cumparand o masina noua non-premium? smile.gif

PS: nu as cumpara nici una din cele doua dar dintre ele as cumpara o Insignia cu maxim 30.000km la maxim 70% din suma de noua smile.gif

PS 2: Laguna 3 e o solutie buna, parerea mea™, fiabila, dotata si un pret decent smile.gif
dumitrescuandrei
Am gasit Insignia cu 30k, preluare de leasing.Dar totusi mi`e cam frica de masinile sh sad.gif
M i h a i
Am mers cu insignia.Mi a lasat o impresie ok dar nu am fost dat pe spate.Cu latitude nu am mers si nici nu vreau sa merg. Nu pot sa recomand nimic pentru ca as fi subiectiv.Nu prea imi plac ambele. As alege altceva la banii astia.
iulian42
de ce nu incercati si vw pasat , mazda 6 sau mondeo
spy_oh_joy1389
De Superb te-ai interesat? Sau nu iti place?
Din cele doua imi place mai mult Insignia. Nu este o struto-camila ca Latitude. Singurul lucru care nu imi place e ca ii vezi suspensia din spate. Puteau si ei sa o acopere mai bine.
bz_26_zzz
Din punct de vedere estetic mie imi place mai mult Insignia. Am facut un drive-test cu una si mi-a placut la nebunie.
.
Fa drive-test cu fiecare si dupa o sa iti fie mai usor sa te decizi.
Avani
Strict dintre cele 2, +1 Insignia.
ssilviu
Atâtea oferte in zona asta de preț, și tu te limitezi la astea două? Niciuna.
T.rac3Er
la exterior, latitude seamana cu un hyundai de acum 5-10 ani. "bine ati venit in anii 2000 biggrin.gif "
de asemenea si bordul este unul simplu, fara nici un fel de intentii de a crea o identitate de marca sau o apartenenta la anul >2010. daca iti cumperi un passat generatia anterioara, tot arata mai futurist ca acest Latitude.
Insignia pe de alta parte arata exceptional.
Si acum referitor la fiabilitate. "Pare mai fiabila" este o prostie. Cauti pe internet (fiind cea mai la indemana resursa) tot ce poti, intrebi prin cunostinte, caci istoric de probleme la dealeri, nu vei afla.
Daca nu te-ai gandit si la alte modele in acest nivel de pret ar fi bine sa o faci totusi pe baza unor criterii personale.
Pune pe hartie tot ce iti doresti de la masina in ordinea prioritatii lor, si apoi la fiecare masina pe care o testezi sanatos, nu doar 5-10 minute, o notezi de cum se incadreaza cu acele criterii.
Deci, NU "pare mai...."

Si ia la rand toti producatorii auto disponibili pe piata si cauta oferta lor in acel segment de pret al tau. Dar mai departe nu uita si de intretinere. Intervale si costuri. Nu este nici o rusine sa intrebi, si ar fi o nesimtire si hotie sa nu ti se transmita aceste informatii. Pentru ca le au toti, chiar daca vanzatorul trebuie sa se duca la cei de la service sa ceara fisierul digital cu cifrele specifice tie.

Bafta la alegere si anunta-ne si pe noi pe aici decizia ta.
BOG
N-ai specificat carburantul... icon_mrgreen.gif

Si inainte de a lua o decizie fa un test si cu o Octavia TDI DSG sau cu un Avensis!
rtBK
ca si design intre octavia si latitude... as lua latitude fara sa stau pe ganduri.
M i h a i
Latitude in poza? Pe posesorul de megane, clio , master il inteleg .Dar pe unul care cumpara latitude chiar nu il inteleg. Asta este succesorul lui Vel Satis? Si la vanzari va fi tot pe aceeasi linie. Daca aveam 60 ani cred ca imi comandam si eu una si ma bucuram ca am avut si eu o masina de lux.Masina de lux numita de renault.Luxul renault nu este luxul adevarat. Si la logan este gama lux , prestij. smile.gif De fiabilitate nu poate nimeni sa spuna nimic.Ambele inca sunt noi, foarte putine pe piata.

Bog.nu cumperi insignia dar cumperi octavia icon_mrgreen.gif In afara de dsg ce are?
Superb este beton , merge super misto, arata la interior misto.Numai ca la exterior arata ca draq.Exact ca noul passat.Dezastru.
clr
Bine punctat up.gif
rtBK
daca tot a aparut poza cu sonata din 2009... de ce nu si 2011? care bate spre cls ca si design


user posted image
M i h a i
ce sa inteleg? ca hyundai arata ca cls iar renault precum hyundai? Pot sa semene ele si cu ferrari.Un renault ramane un renault iar un hyundai tot un hyundai va fi.
rtBK
daca ar semana cu un hyundai ar fi bine?
dumitrescuandrei
Noul Avensis nu ma incanta deloc, Honda Accord are motoare diesel numai peste 2000, noul Passat e f urat, la fel ca si Superbul de altfel.De Octavia nu mai vreau sa aud, am avut O2 si e o porcarie mai mare decat Meganul.Audi si BMW sunt cam scumpe, si uite d`aia am ramas la cele 2 smile.gif
Avani
F. Mondeo, nu-ti surade ?!... e mai mare, mai confortabila. Din cate am inteles la facelift ar fi rezolvat multe probleme (tren de rulare mai silentios, mai agila, noul motor de 2L mai performant)...ar mai fi din aceeasi categorie, citroen c5 si mazda 6.
eduardsebe
Eu am avut ocazia sa ma urc in Latitude si am ramas placut impresionat...se putea ceva mai bine dar totusi e bine si asa...la 27.000 de euro poti sa-ti iei Latitude bine echipat si cu scaune electrice si masaj (pe mine unul ma incanta).
Insignia e frumos si el...chiar foarte frumos...dar incepe sa aduca a Chevrolet interiorul si ca spatiu mi se pare ceva mai mic decat Latitude.


s_j_teo
Renault Latitude clar. Vezi pe forumul Opel cum cade plasticul din Insignia SINGUR. Bordul de pe Insignia este oribil 1001 butoane si butonase. Motor diesel f zgomotos si nu te da pe spate cu performantele, din spate vezi galeria de evacuare mai mult decat inestetic. Garantie mai slaba pret mai mare,stai mult mai inghesuit decat in Latitude,la Opel si la varianta de varf Cosmo mai trebuie sa bagi mana in buzunar dupa optionale ca sa fii la nivel de echipare full Latitude !! Eu unul nu as cumpara Insignia sigur este o parere personala a unuia care sa dat cu amandoua modele.
dan22y
Am condus Insignia 2.0 CDTI ecotec cu automata pe ea... 160 cp. Ce sa zic, am stat si pe bancheta spate... Strict ca si motorizare se misca bine, consum decent, mediu 10l/100km, insa la interior, am avut impresia de plastice slab calitative... bine tapiterie stofa... mp3, etc... insa rotile de 18" pe drumuri mai proaste... se simte... scutura destul de bine...
Pe bancheta spate, stai ok, confortabil 2 persoane, insa forma caroseriei, era in 4 usi nu in 5, da impresia, cel putin asa mi-a lasat-o mie de spatiu mic, plafonul era jos, in cazul meu, la 1.82, mai aveam 2 dejte, pana sus.

De Latitude nu ma pot pronunta... sad.gif nici nu l-am vazut pe strada...

Cel mai bine, faci un drive-test cu ambele, pui pe foaie, plusurile si minusurile fiecaruia si decizi. Asa cum spunea si cineva mai sus, Insignia e pe drum de ceva vreme... deci poti citi mai multe pareri pe net.
papa_mulo
M-am suit si eu intr-un Latitude Privilege...arata OK masina pentru banii aia. Eu sunt reticent insa... ma refer la faptul ca probabil si asta e un low cost. Caz in care la aceeasi bani m-as duce spre o Laguna.
aleksanders
latitude are un singur avantaj- spatele si ala dintrun singur unghi cand masina este alba biggrin.gif
dumitrescuandrei
mie ca si exterior imi place Insignia mai mult decat Latitude, dar interorul parca e mai frumos la Latitude.Am mers cu amandoua, numai ca opelul era pe benzina si Latitude era diesel.M`au sunat astazi cel de la Renault si mi`au spus ca au adus o Laguna Luxury parca de 2,0dci 180cp 4C.Ma duc sa ma plimb cu ea si revin cu impresii smile.gif
99AIM
Dar de ce nu te orientezi spre un seria 5 din 2007-2008 sau un A6 tot asa ca fabricatie?alea sunt clasa premium...tot acolo iesi la bani,le poti lua din De direct de la dealeri dedicati marcii si cu garantie de 1 an.
dumitrescuandrei
QUOTE(99AIM @ 11 Apr 2011, 15:04)
Dar de ce nu te orientezi spre un seria 5 din 2007-2008 sau un A6 tot asa ca fabricatie?alea sunt clasa premium...tot acolo iesi la bani,le poti lua din De direct de la dealeri dedicati marcii si cu garantie  de 1 an.
*




Nu sunt genul... wink.gif
aleksanders
bafta cu laguna de teste - poate apare inca o masina in preferinte biggrin.gif
semit
QUOTE(dan22y @ 11 Apr 2011, 14:08)
Am condus Insignia 2.0 CDTI ecotec cu automata pe ea... 160 cp.  consum decent, mediu 10l/100km,
*




asta e consum MEDIU bun pentru un 2.0 diesel? iti arat motoare diesel de 3000cmc cu transmisie automata cu consum mediu mai mic cu 1litru. smile.gif
dan22y
QUOTE(dumitrescuandrei @ 11 Apr 2011, 15:32)
M`au sunat astazi cel de la Renault si mi`au spus ca au adus o Laguna Luxury parca de 2,0dci 180cp 4C.Ma duc sa ma plimb cu ea si revin cu impresii smile.gif
*



S-ar putea sa-ti schimbi parerea wink.gif dupa drive-test, adica sa-ti placa ceea ce vei conduce.

@semit: de acord intr-u totul cu ce zici, masina avea consumul mediu cu 80% din km in oras... insa nu a fost "menajata" deloc wink.gif
ssilviu
QUOTE(dumitrescuandrei @ 11 Apr 2011, 15:32)
Laguna Luxury parca de 2,0dci 180cp 4C.
*



Așa da cool.gif
Razor
Am fost cu un Insignia 2.0 CDTi varianta de top insa mi-a lasat o impresie de cheap. Plasticele de bord sunt destul de sensibile la denivelari si fac galagie.
Motorul destul de zgomotos si izolatia trenului de rulare e slabuta. Iar pretul mi se pare destul de ridicat pentru ce stie.
Cred totusi ca un Passat B6 sau un Audi A4 sunt mult mai ok decat Opel ca si calitate, am fost si cu cele 2 din urma.
Bafta la alegere!
rtBK
seat exeo nu spune nimeni? audi a4 on the cheap?
dogy_10
QUOTE(semit @ 11 Apr 2011, 15:23)
asta e consum MEDIU bun pentru un 2.0 diesel? iti arat motoare diesel de 3000cmc cu transmisie automata cu consum mediu mai mic cu 1litru. smile.gif
*




sa nu exageram.....


apropo cum spune colegu exeo nu-ti place? mie in afara de oglinzi imi pare o masina frumoasa si e totusi un a4 mai ieftin, sau un lancer

oricum votez insignia
semit
wanna bet? smile.gif consum MEDIU.
T.rac3Er
consum mediu 80% oras si ne-menajat
un 3000 diesel sare de 12% si chiar cu 15% in bucuresti, merg normal
si eu am scos cu 3000 diesel 10% pe autostrada, si chiar 5,% in oras (noaptea, drum liber mers constant la +50kmh) - suv de peste 2 tone
ccezar2004
sunt prea multi bani pentru un renault... intr-un an pierzi cel putin 30-40% daca vrei sa vinzi...

Insignia e frumoasa... dar sincer deja nu mai pare ceva atat de interesant ca la inceput...

Nu am mers cu niciuna... dar sunt convins ca amndoua ofera confort si senzatii maxime... niciuna nefiind de lepadat.... dar... la banii astai iti iei si altceva.... fie C5, Mondeo, Mazda 6, S40, Accord etc noi... sau SH... Mercedes, BMW, Audi... laute de afara... cu istoric.... in banii astia iei ceva decent...


oricum... sunt prea multi bani pentru un renault...
papa_mulo
Pai SUV e alta mancare de peste, are peste 2 tone dupa cum ai zis si e si mult mai putin aerodinamic. Caroseria conteaza...asa si cu 2.0dci scoti 15% in oras...daca ne referim la un Trafic incarcat mediu spre maxim.
ncristi
Nu pot sa inteleg cum dracu o masina de 30000E ...sau 27000E (latitude) pe niste vremuri ca astea este " low cost"...


Stau cumva si ma intreb daca nu cumva anumiti colegi sunt mari latifundiari carora le place foarte mult meganu 2 si stau degizati p'aici pe forumu reno si rad de mine cum ma dau mare cu un cenzurat de focus...
dansora
Intre cele doua eu as merge tot pe insignia... Legat de fiabilitate, raportul DEKRA a scos-o ca fiind cea mai fiabila masina din clasa ei.
Am facut si eu test drive cu insignia diesel (cred ca era cel de 110 cai) dar nu pot spune ca m-a impresionat. Stiu sigur ca am ramas neplacut suprins cand am vrut sa inchid usa, am tras de maner si a iesit un scartait puternic care m-a dezamagit. In rest...masina pare ok...nu prea face cu 10k mai mult fata de o masina de 15k de euro, dar pentru design cred ca ii merita.
Daca vorbim de clasa medie cel mai atractiv mi se pare Mazda 6 hatchback...Pare mai de varsta ta smile.gif
M i h a i
QUOTE(T.rac3Er @ 12 Apr 2011, 08:46)
un 3000 diesel sare de 12% si chiar cu 15% in bucuresti
*


3000 diesel , automata .mers in trafic non stop dimineata consum mediu 16.8 .Mers linistit nu alergat.Nu este un motor pentru oras,Cand vorbesc de consum in oras ma refer la o viteza medie sub 20 km. Peste 20 deja este trafic lejer.Oricum sub 10 nu ai cum sa scoti doar daca mergi noaptea ori pe traseul tau de dim prinzi liber. Pana la urma chiar nu are rost sa ceri consum urban decent la un motor de 3.0 .In afara 7 - 8 mers tare nu batraneste. De ce vorbim de 3.0?Pt ca initiatorul nu se gandeste la un latitude 3.0 dci unsure.gif Nici eu nu m-as gandi avand in vedere ca trebuie sa donez anual 2200 lei la stat.
papa_mulo
@ncristi: "low-cost" e o notiune din vocabularul producatorului, nu al cumparatorului.
Pentru cumparator e ieftina, scumpa, pret corect, in functie de disponibilitatile si perceptiile fiecaruia.
La fel cum e Fluence "low-cost" asa este posibil sa fie si Latitude. Daca ei vand Fluence la pret de Megane asta nu il face cu nimic mai putin low-cost il pot da si cu 40.000 ca tot aia este. Varianta Privilege de la Latitude este 21000 respectiv 23800 la ora asta...
Fratzica
Jetta sau Accord nu iti plac? Accord-ul are 4000 EUR reducere perioada asta.
b76bgaarh
eu am putut compara interiorul din ambele masini.

prefer ergonomia europeana.....
Fratzica
eu am facut cativa mii de km cu varianta americana a accordului cu cutie automata, aceeasi masina cu alta grila. E o masina extraordinara dpdv al confortului.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.