Salutari,


Avand in vedere ca la Renault {AutoEuropa} Timisoara, orice piesa se schimba si nu se repara {a se intelege in cazul nostru nici macar nu se curata}; indiferent daca aceasta prezinta o minima "defectiune"; m-am gandit sa va impartasesc urmatoarele:

Climatronicul masinii, preia temperatura interioara cu ajutorul unui captor, care se afla sub oglinda retrovizoare.
Aceast senzor este ajutat de o miniturbina, un motoras sa traga aerul din habitaclu.
Bineinteles ca in timp{5 ani in cazul meu} pe acesta se depune o cantitate semnificativa de praf, care dezaxand rotorul, va scoate un "bazait" destul de enervant.

Mi-am pus problema, dupa ce am localizat sursa zgomotului, daca trebuie schimbat ceva?
Bineinteles, diagnosticul Renault: DA, absolut trebuie schimbat acest captor. Click stanga, click dreapta, nu-l avem pe stoc, dar vi-l putem aduce pe comanda si va costa 200 RONi. {super oferta: doar astazi, doar pentru dumneavoastra, buy one, get none free, money back guarantee, etc...}

Asa ca am cautat, si am gasit, linkul si informatia care m-a linistit.
http://www.reno.ro/Senzor-temperatura-habitaclu-t52008.html

In completarea acestuia va mai atasez doua poze cu instructiunile de demontare a onglinzii, in rest floare la ureche, si silentiozitate :-)
[attachmentid=1627711450] [attachmentid=1627711451]


Numai Bine,
Jul