Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cum sa punem difuri pe spate la Preference si Ambi
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > In Car Entertainment
Pages: 1, 2
Ghost
De cand am masina m-a deranjat faptul ca nu are difuzoare pe spate, asa ca m-am hotarat sa le pun singur. Montarea difuzoarelor de 13 cm pe spate e destul de simpla: se taie materialul acela de sub luneta cu un cutter mai solid, stand in portbagaj, apoi se atasaza in suruburi difuzoarele.
Cablajul, in schimb, pare mai complicat la prima vedere. Desi nu am cablu din acel scump care sa merite toata atentia in montare, am plecat de la premisa ca ar fi bine sa-l tin mai departe de cablurile celelalte de curent asa ca traseul ales a fost pe langa tunelul central.
Material necesare:
- 2 bucati de 4 m de cablu audio
- 2 m de cablu monofilar rigid
- 1 bucata mufa ISO (se gaseste destul de usor la magazinele audio) sau mufele metalice care intra in mufa ISO (de astea n-am gasit)

[attachmentid=10393]

1. Se scoate bancheta spate. Se desfac capacele de plastic dintre scaune si cel de la schimbator
2. Se introduce pe sub mocheta prin spatiul taiat unde se vad cablurile de la frana de mana cablul rigid si se scoate langa consola centrala (va puteti folosi de spatiile taiate de pe langa schimbator pentru a ghida sarma)

[attachmentid=10394]

3. Se leaga de cablul rigid cablul audio si se scoate prin orificiul din spatele franei de mana. Se foloseste cablul rigid pentru a trage firul audio pe ultima portiune de mocheta ramasa si anume cea din fata banchetei.

[attachmentid=10395]

4. Cablul se ghideaza spre margini, unde e introdus in portbagaj.

[attachmentid=10396]

5. In portbagaj cablul se baga pe sub mocheta de pe lateral (care nu e prinsa in partea de jos, sta numai capacul acela de mocheta pe ea) si se conecteaza la difuzoare

[attachmentid=10397]

6. In fata se scoate RCAS/RCD -ul. Folosind o manuta dibace se scot cablurile
instalate de noi pe gaura in care intra playerul.
7. In continuare avem nevoie de conectorii care intra in spatele Cassului. Eu am fost nevoit sa le obtin destul de greu taind o mufa ISO (cea din poza cu materialele necesare)

[attachmentid=10398]

8. Se conecteaza capetele metalice la cablul nostru.

[attachmentid=10399]

9. Se introduc capetele in mufa in spatiile libere (se observa in poza). in partea de sus este + iar jos - (Stanga cum privim de pe scaun este diful stanga iar dreapta - diful dreapta)

[attachmentid=10401]

10. Se asaza casetofonul la loc si asta a fost tot.
Ghost
P.S. : Acesta e Cd playerul pe care l-am montat (Alpne MF2910). Are cineva idee la ce se foloseste mufa aia centrala din spate? Deasemenea daca ma ajuta cineva cu un manual ii sunt profund recunoscator...

[attachmentid=10383] [attachmentid=10384]
soryn
Iti recomand sa nu lasi cablurile de la boxe sa atarne,cum se vede in poza,s-ar putea sa le agheti cu bagajele,parerea mea.
mil
multe multumiri, asa ar trebui sa fie toate topicurile de aici...am facut-o o imbunatatire se aplica modelelor astea, am folosit aste materiale, cu atat costuri si poze cu realizarea.

A si cei care aveti papuci ramas in urma unei inbunatiri ca astea, sau vechile mufe ISO din care se pot scoate papucii, (imi inchipui ca nu ii aruncati) ar fi util sa ii dati altora care isi exprima nevoia pe la intalniril...asta i-ar scuti de un drum brambura, plus ca ne-am ajuta intre noi si motiv de o cinste cu bere fara alcol.

Doar o idee...

[anunturile privind ofertele se vor pune la BURSA!]
Ghost
QUOTE(soryn @ 16 Jun 2005, 08:23)
Iti recomand sa nu lasi cablurile de la boxe sa atarne,cum se vede in poza,s-ar putea sa le agheti cu bagajele,parerea mea.
*


Am rezolvat si chestia asta.
Costurile operatiunii nu le-am mai precizat caci sunt minore: ~20.000 mufa iso, 178.000 50 m de cablu audio (8 m sunt suficienti), sarma rigida 10.000 ?!
nightelf
Scurt si la obiect, felicitari! smile.gif

Stii cumva daca procedura pt dif-uri de 16 cm este asemanatoare?
trebuie taiata ceva tablaraie?
Diac
Foarte util topicul, cred ca merge pus la tutoriale.

Dar am si eu o intrebare. Banalul Casetofon de Preference are iesiri si pentru boxele din spate, adica e identic cu cel de pe Laureat? Cred ca s-a mai pus intrebarea, dar eu nu am gasit topicul.
soryn
Casetofonul are iesire pentru boxe spate,numai mufa este cu lipsa 4 pini ,o inlocuiesti sau adaugi 4 pini de la o alta mufa.
Diac
Ok, mersi mult! smile.gif
Dsign
am vorbit pe indelete pe topicul destinat instalatiei audio pe logan despre acest subiect, am spus si cum se face, dar lumea nu cauta... e greu, asa-i?

am mufele originale de la logan preference, care le vrei? mi-e mila sa le arunc!

later edit: mufele pleaca la soryn. mentionez ca sunt cele care au doar doua iesiri pt difurile fata.
Ghost
QUOTE(nightelf @ 20 Jun 2005, 16:30)
Scurt si la obiect, felicitari! smile.gif

Stii cumva daca procedura pt dif-uri de 16 cm este asemanatoare?
trebuie taiata ceva tablaraie?
*


Si eu vreau sa-mi fac upgrade de la 13 la 16 pe spate si am studiat putin problema. Aici depinde de difuzoarele pe care le vrei. Daca au diametrul de taiere (diametrul format de picioarele de sustinere ale cadrului difuzorului) 13 cm atunci nu trebuie sa tai nimic trebuie sa rezolvi numai partea de prindere (dai 8 gauri in tabla sau faci alt sistem daca vrei).
IRONICK
Mufele ISO au aceeasi pozitie pentru pinii difuzoarelor pentru toate RADIO CASS/CD auto ?

SCUZE !!! Am cautat pe net documentatie intre timp. Un moderator sa stearga postul. Multumesc
Ghost
Nu!
DRAGOS2005
I N T R E B A R E
Cum se poate da jos masca ptr RCD la Ambiance si capacele ptr boxe din usi??? Am incercat si nu am reusit ... Stie cineva?
Dsign
capacele de la boxe se dau jos relativ usor daca te uiti pe acolo si vezi despre ce e vorba. T R A G E tare de ele...
DRAGOS2005
Ok am sa mai incerc dar tot imi ramane pb cu capacul de la RCD nu vrea deloc sa iasa... are niste cleme in interior partea de sus am apasat pe ele dar degeba! ce sa fac?
mil
baaaaaaaaaaiiiii daca scoti tu capacul de la RCd de pe Logan esti tare in muschi, ca ala nu se scoate prin tragere...nu se scoate defel !!! ...daca vrei sa scoti RCD cu totul iti trebuie 4 mine de pix pe care sa le infigi simultan in gaurile alea sau 2 "furculite" pe care trebuia e sa ti le dea dealerul

Acu' vad ca ai Ambiance, dar ce RCD ai tu mai pe Ambiance? Unul din cele 50. 000 de modele existente pe piata? Ma rog orice ai avea consulta manualul RCD si scrie acolo unde si cat trebe sa tragi...daca nu ai manualul, nu stii ce model e, sfat suprem, inainte sa tragi de fata RCd, fi ferm convins...ca are fata detasabila, altfel nu mere detasarea decat o singura data smile.gif .
DRAGOS2005
QUOTE(mil @ 4 Jul 2005, 16:01)
baaaaaaaaaaiiiii daca scoti tu capacul de la RCd de pe Logan esti tare in muschi, ca ala nu se scoate prin tragere...nu se scoate defel !!! ...daca vrei sa scoti RCD cu totul iti trebuie 4 mine de pix pe care sa le infigi simultan in gaurile alea sau 2 "furculite" pe care trebuia e sa ti le dea dealerul

Acu' vad ca ai Ambiance, dar ce RCD ai tu mai pe Ambiance? Unul din cele 50. 000 de modele existente pe piata? Ma rog orice ai avea consulta manualul RCD si scrie acolo unde si cat trebe sa tragi...daca nu ai manualul, nu stii ce model e, sfat suprem, inainte sa tragi de fata RCd, fi ferm convins...ca are fata detasabila, altfel nu mere detasarea decat o singura data smile.gif .
*



Am fost inteles gresit: nu am RCD dar e vorba de capacul din plastic care acopera golul unde ar tb sa fie RCDul!!!
klaus
Avand in vedere ca nu am vazut cum arata "masca" aia sub forma de gaura din locul RCD de la un ambiance, si nici nu stiu cum e prinsa, eu tot ce-ti pot recomanda este sa dai jos fata consolei (bagi mana pe dedesupt si impingi de clemele alea, le depistezi tu..) (fata consolei = chestia aia de pe consola care e "metalizata' la versiunile "superioare")
Dupa ce i cade fata ( rolleyes.gif ), impreuna cu butoanele, te poti uita in voie la acel plastic.
CristinelM
QUOTE(DRAGOS2005 @ 1 Jul 2005, 15:24)
I N T R E B A R E
Cum se poate da jos masca ptr RCD la Ambiance si capacele  ptr boxe din usi??? Am incercat si nu am reusit ...  Stie cineva?
*



Daca ai sa cauti cu atentie pe forum ai sa gasesti si un desen despre cum trebuie sa faci. Nu mai imi aduc aminte unde, l-am vazut, am aplicat si a mers!! In mare sunt 2 fante in partea de jos a "sertarului" in care se baga ceva gen surubelnita, se arcuieste si apoi se trage sertarul. Inca o data, cauta si gaseste desenul si multumese-i celui care l-a facut!
DRAGOS2005
QUOTE(CristinelM @ 4 Jul 2005, 21:37)
Daca ai sa cauti cu atentie pe forum ai sa gasesti si un desen despre cum trebuie sa faci. Nu mai imi aduc aminte unde, l-am vazut, am aplicat si a mers!! In mare sunt 2 fante in partea de jos a "sertarului" in care se baga ceva gen surubelnita, se arcuieste si apoi se trage sertarul. Inca o data, cauta si gaseste desenul si multumese-i celui care l-a facut!
*


Stii cumva la ce topic? am tot cautat dar nu am gasit nimic despre subiectul asta iar de desen nici atat pb ca a fost sters ...
milu
QUOTE(DRAGOS2005 @ 5 Jul 2005, 10:49)
Stii cumva la ce topic?  am tot cautat dar nu am gasit nimic despre subiectul asta iar de  desen nici atat  pb ca a fost sters ...
*




http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...&#entry16940079
DRAGOS2005
QUOTE(milu @ 5 Jul 2005, 09:18)

Asa n-am incercat, sper sa mearga! tnx men!
ursamajor
Dragii mei, se pierde sau nu garanția la instalația electrică dacă se montează prin forțe proprii boxele. Am întrebat și pe celălalt topic referitor la acest subiect, dar n-am primit încă răspuns.
Sony
Teoretic, da! Practic este la mica intelegere cu cei de la service.
ursamajor
Mersi, japonezule! biggrin.gif
mil
aceasi logica absurda poate fi invocata cand dau o gaura in tablier si in 3 ani se gaureste pragul de la rugina...nu e dom'ne ca ai dat modificat masina...de aia.

partea electrica nu e afectata, nu ii aduci nici o modificare...modifici in aval cu 2 trepte de partea electrica dupa casetofon. Casetofonul nu e parte electrica e un echipament in sine il pot scoate, vinde...ce imi dispare garantia la partea electrica, daca nu am casetofon?

Eu m-as lua in bete cu aia de la service serios,....masina imi da fix curent si atat...nu modific nimic la alimentarea casetofon...nu are nici o treaba cu partea electrica...e ca limentarea din bricheta. Ce modific eu e doar la iesire cas...eventual garantia la RCS sa zboare...

Desi iar, e absurd casetofoanele sunt gandite sa le pui boxe, nu sa le ti in bord ca ornament sau sa aiba ce iti fura. Daca le pui boxele gresit...si se strica ampliful de la asta, platesti, daca le pui bine, atunci unde e problema.,

Cand ne-am luat TV ne-a spus vanzatorul la magazin...nu bagati nimic in mufa scart ca nu vi-l mau reparam....in mod normal garantia nu e mai e valabila daca utilizezi la modul absurd...Sa se certe cu aia care l-au gandit RCS cu 4 iesiri amplificate, nu cu mine. Eu chiar cred ca e indicat ca RCS ala sa functioneze cu 4 boxe daca are 4 iesiri...

Deci in cel mai rau caz pierzi garantia la cas. Insa experienta spune ca marea majoritate RCD-urilor dispare pana ca aceasta sa se epuizeze si multe RCS au aceeasi soarta.
Bobocel
Salut!
Eu mi-am montat boxele (acum ca am aflat ca asa se numeste) la Alarm Service 96. Sunt boxe de 16 si deci a necesita un efort de montaj suplimentar.
Adika:
- cu un fierastrau electric a marit gaura care era de 13 in prealabil. Cu o bormasina a dat gaurile de la suruburi si gata partea asta. Daca ai cu ce sa lucrezi (ma refer la scule) te descurci. Toata treaba s-a facut din porbagaj!

Spor la treaba!
Dsign
va propun ceva spre analizare: uitati-va cum si unde sunt montate difurile pe spate in megane II.

sunt montate in usi, in zona aia de sub "cotiera". ma gindeam sa fac asa ceva, mai ales ca acolo este un loc imens in usa din spate. Ideea e ca diful tre sa fie montat pe tabla, si cred ca va atinge de geam, drepr urmare va trebui un distantier, un inel din lemn. eu asa am gindit .

mai ramie de vazut cum ramine cu fata de usa, ca va trebui gaurita, adica ori ii dau multe gaurele (ceea ce e greu de facut, mai ales ca tre sa fie estetic), ori ii fac o gaura mare peste care pun sita de difuzor...

voi ce ziceti?
klaus
Eu zic ca o sa iasa woofer rolleyes.gif
Dsign
wacko.gif hai ma nene, chiar dumneata sa faci bascalie?! sa stii ca nu se cade...
klaus
Da' nu fac bascalie... Serios. Daca difuzorul nu este pus la fata, are tendinta asta de care zic...
Bobbi
Ok, deci pana la urma gaurile date pe spate sunt pt difuri de 13? Si in acest caz ce-mi recomandati? Dupa ce am vazut in celalalt topic lumea merge pe JBL...in fine.

Legat de subiect: am trimis un email la vocea clientului in care am cerut informatii despre pierderea garantiei in cazul montarii difurilor in afara unui service autorizat...si a venit raspunul la care ma asteptam: ca orice lucrare in perioada de garanatie trebuie efectuata la un service agreat de ei. Bun, dar schimbarea difuriloe in fata cu unele de aceleasi dimensiuni? Deja aici e absurd...doar demontarea/montarea unor suruburi duce la pierderea garantiei...DOAR din punctul lor de vedere, deoarece sunt sigur ca dealerul o sa-mi spuna ca sa pot schimba difurile pe fata in afara serviceului.
L O G A N
nu-ti mai face atatea griji cu garantia nici nu or sa bage de seama ca ti-ai montat tu boxe pe spate sau le-ai inlocuit pe fata.Apucate de treaba...BAFTA!!
Dsign
klaus, ideea era ca voi gauri si panoul de plastic, m-am gindit eu si cel mai bine ar fi sa dau o gaura mai mare asa si sa pun sita de difuzor, se gaseste in magazinele de pe maica domnului. deci nu va mai avea tendinta de a reda joase.
Orsi
Nu te supara dar toti pasii pe care ti i-a dat domnul cu modalitatea de a trage firele sunt gresite!
1. In ceea ce priveste papucii ISO are dreptate aia nu se gasesc decat la dacia ( se scot pe fisa) Dar si mie la fel mi s-a facut la masina, s-a luat o mufa Iso (cu totul) si s-a taiat si s-au scos papucii dupa care s-au introdus efectiv, e usoara operatiunea.
2 In ceea ce priveste trasul firelor, nu trebuie sa demontezi toata masia si sa vii pe sub mocheta. SE POATE VENI F USOR PE LATERALE PE SUB CHEDER! Este o operatiune extrem de simpla si crede-ma ca asta eu am facut-o si sunt femeie ( nu ma pricep extrordinar) dar asa mi-a aratat electricianul de la dacia. Asadar, se trage chederul un cm in afara si cu cealalta mana introduci firul dedesubt. Faci toata aceasta operatiune pana in spate. Va trebui doar sa ridici bancheta cat sa-ti incapa 2 degete sa scoti firul.
Nu vad cum e posibil ce a zis domnul pe toata procedura aia pt ca nu vad cum ai putea sa ridici mocheta.
Dsign
stimata domnisoara (sau doamna), nu va suparati, dar as avea citeva observatii de facut, mai ales ca eu am demontat tot ce se afla in interiorul loganului in afara de plansa de bord.

1. nu se pot trece cabluri groase prin canalele alea albe de plastic, care sunt capsate de mocheta si prinse cu chederul... cabluri groase iti trebuiesc neaparat daca ai difuzoare bune si daca vrei calitate a sunetului.

2. se pot trece o multime de cabluri pe sub mocheta, chiar si fara a scoate scaunul, desi scoaterea scaunului este o chestie care dureaza maxim 5 minute. (mai mult dureaza scoaterea spatarului banchetei)

3. felicitarile mele pentru simtul practic de care dati dovada happy.gif
Ghost
QUOTE(Orsi @ 15 Jul 2005, 09:00)
In ceea ce priveste trasul firelor, nu trebuie sa demontezi toata masia si sa vii pe sub mocheta. SE POATE VENI F USOR PE LATERALE PE SUB CHEDER! Este o operatiune extrem de simpla si crede-ma ca asta eu am facut-o si sunt femeie
*


Daca vrei sa faci o treaba calumea si elegant in acelasi timp nu le tragi pe sub cheder. E ca si cum dumneata, stimata domnisoara (sau doamna), ai ascunde praful sub cheder aaah.. pres la curatenie biggrin.gif . Si intr-adevar "In ceea ce priveste trasul firelor, nu trebuie sa demontezi toata masia si sa vii pe sub mocheta" . Nu trebuie decat desfacute capacele de plastic dintre scaune (citeste cu atentie la inceput).
klaus
Uf, rai sunteti... 04.gif
Dsign
"Viata e complexa si are multe aspecte" tongue.gif
ursamajor
Fiindcă n-am avut pînă acum curiozitatea de a scoate cass-ul de pe mașină și, deoarece intenționez să montez boxe spate, poate cineva să indice / ilustreze printr-o poză modul de conectare al boxelor la mufa casetofonului. De ce spun asta? Deoarece, se știe, boxele sînt polarizate, iar montarea lor în antifază poate duce la un eșec. Mulțumesc. Încă o dată, n-am desfăcut cass-ul... poate există indicații pe spatele acestuia? wink.gif
99AIM
În primul post sunt poze iar in ultima + de la difuzoare este firul cu rosu pe el,iar montajul expus la inceput merge aplicat usor .
ursamajor
QUOTE(RamboX @ 27 Aug 2005, 21:11)
În primul post sunt poze iar in ultima + de la difuzoare este firul cu rosu pe el,iar montajul expus la inceput merge aplicat usor .
*



Nu vreau să știrbesc cumva meritul Fantomei wink.gif , dar ar fi trebuit pusă o poză și pentru neofiți. Să știe și ei, săracii, unde să lege + și unde - la mufa casetofonului. În ultima poză a sa nu se vede decît mufa atîrnînd de un mănunchi de fire. Nicidecum culorile firelor vizate. O atașez eu, deși calitatea lasă de dorit, fiind făcută cu mobilul. Nu posed cameră cu macro. sad.gif

În cealaltă poză se vede locașul mufei casetofonului (roșu), dar ce reprezintă celelalte două locașe (albastru)?
Ghost
QUOTE(Ghost @ 15 Jun 2005, 22:11)
[attachmentid=10399]

9. Se introduc capetele in mufa in spatiile libere (se observa in poza). in partea de sus este + iar jos - (Stanga cum privim de pe scaun este diful stanga iar dreapta - diful dreapta)
*


Ce nu e clar aici?
Imi pare rau explicatii la nivel de gradinita nu am laugh.gif
ursamajor
QUOTE(Ghost @ 29 Aug 2005, 23:28)
Ce nu e clar aici?
Imi pare rau explicatii la nivel de gradinita nu am  laugh.gif
*



Cam nimic!
Susu', josu', dreapta și stînga (față de ce punct de referință?) sînt destul de relative cînd vorbești de o biată mufă. Poate dacă te raportai la clemele de prindere ale mufei era mai clar.
Cînd vrei să faci un topic gen tutorial sînt necesare explicații clare, nu la nivel de grădiniță. O poză, cum am pus eu, explică mult mai clar și face ca și un necunoscător total să-și poată folosi abilitățile practice în montarea de boxe spate. wink.gif

Îmi pare rău că n-ai înțeles mesajul meu. sad.gif
Ghost
Nu te supara n-am vrut sa jignesc pe nimeni. Nu mi s-a parut atat de important sa explic cu ultra detalii. Cand esti confruntat cu situatia asta nu se poate sa nu iti dai seama ce trebuie facut mai ales daca mai urmaresti si explicatiile. Oricum ajutorul tau e bine venit.
Tudor B
Eu am vazut o alta modalitate de difuri in spate, mai exact in fetele usilor de pe spate, cum se discuta si mai sus, deci se poate.
Ghost
E mai usor de montat in locurile prevazute din fabrica iar volumul portbagajului contribue la calitatea sonora. Ar fi interesant sa fie montate in acelasi timp si in usi si in spate. wink.gif
ursamajor
QUOTE(Ghost @ 1 Sep 2005, 22:47)
Nu te supara n-am vrut sa jignesc pe nimeni. Nu mi s-a parut atat de important sa explic cu ultra detalii. Cand esti confruntat cu situatia asta nu se poate sa nu iti dai seama ce trebuie facut mai ales daca mai urmaresti si explicatiile. Oricum ajutorul tau e bine venit.
*



Nu m-am supărat. Topicul e acum mai clar ca lumina zilei, astfel încît oricine își poate monta difuzoare pe spate cu un minim de efort. wink.gif
alphred
unde ati gasit voi mufe iso/euro la pret decent. daca cineva de dat 4 papuci ca sa-mi pot conecta si eu bifuzoarele spate la cas-ul auto, dau o bere.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.