Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ajutor
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25 > Renault 5
andreea13010
mi-a adus cineva de pe un r5 din germania un carburator si vreau sa il montez si nu stiu da se poate . cine poate sa ma ajute cu informati?
mihai1677
Ce ai tu nu este carburator. Este corp injector ptr injectie monopunct.
andreea13010
ok si k sa pot sa il lun pe masina ce imi mai trebuie?
aleksanders
un mecanic
andreea13010
pe langa mecanic si electrician io cred k mai e nevoie de multe alte piese care ar fi acelea si cam la ce pret as ajunge?
mihai1677
In primul rand ce motor ai acum pe masina?
aleksanders
ceri prea multe - poate se ofera cineva sa ii explice si cum - dupa mine andreea e total pe dinafara
andreea13010
1.4

1 Apr 2011, 21:01:
si crezi ca tu te-ai nascut invatat? daca nu vrei sa imi explici zi-mi si lasa pe altii care vor si pot sa imi explice daca nu nu mai scrieti si stiu ce sa fac. intradevar este prima mea masina si nu vreau sa imi bat joc de ea. nu am pe nimeni care sa se priceapa la mecanica in familie si de aceea tot am mai invatat sa imi repar singura electromotorul si sa fac din trei pompe de benzina una. daca puteti sa imi explicati bine daca nu mersi oricum.
masina are motor de 1.4 benzina simplu
maRiu5
am avut asa ceva pe un r5 din 87
eu am vrut la un moment dat sa pun injectia monopunct la mine ( 1.4 weber dublucorp ) dar cred ca era prea complicat
trebuiau facute ( schimbate) urmatoarele :
-galeria de admisie -pentru fixare
-adaptare pentru pompa de benzina electrica
-instalatia electrica ( pompa+computer?)
-delcou fara platini( aprindere electronica )
-o multime de conducte de la injectie
-carcasa filtru de aer

eu am renuntat la idee pentru ca am zis ca nu se merita atata efort ( nu uita si de RAR ulterior )
mai am ceva piese ramase de la injectia monopunct daca te intereseaza
andreea13010
multumesc pentru detali o sa vb cuvreun mecanic si sa vad cam la ce pret voi ajunge cu ansamblarea.
delcou fara platini am
carcasa filtru de aer am
multimea de conducte am
as mai avea nevoie de pompa electrica si de computer, sper sa reusesc sa fac rost si de ele
enache sorin
SALUT! PTR> ANDREEA<TE POT SERVI CU UN CARBURATOR DE R5 MOTOR 1,4 ORIGINAL SI O POMPA ELECTRICA DE BENZINA!!!
twinbubu
Andreea daca masina e in prezent pe carburatie,transformarea nu e doar de ordin mecanic ci si electric si include o gasca de senzori inclusiv pe tubulatura de evacuare,calculator,cablaje,soc automat etc,nu mi vin acum toate in minte dar sunt multe.Cel mai la indemana e montarea unui carburator daca cel vechi lipseste,adaptarea cea mai indemanaoasa fiind cel de dacie,ca si recomandare te duci la un remat dai 2 lei si ai carburator de dacie,cu putin noroc poti gasi chiar de renault.
Asta este sfatul meu,nu te complica,spor la treaba si bafta.
PS.Esti de admirat ca te implici in mecanica.
Adi R5
sunt de aceiasi perere cu twinbubu...daca ai 1.4 ,gaseste un carburator bun si nu o sa ai treaba cu consumul....nu merita investitia de timp,bani si nervi in aceasta transformare.
mihai1677
Arunca o privire si aici: http://www.reno.ro/-TUTORIAL-Consum-mare-R19-t128255.html
andreea13010
va multumesc mult pentru toate detaliile si cred ca m-am razgandit biggrin.gif ma pierd in detalii deoarece sunt la inceput da dupa cum am vazut si ce am inteles eu chiar aveti dreptate cand spuneti ca nu se merita
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.