Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Demontare bancheta cu tot cu spatar clio symbol
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
csiszer_robert
Buna as vrea sa demontez si eu o bancheta de clio symbol sedan 2007.A mai facut cineva pentru ca nu am gasit nimic pe forum.Un manual sau poze ar fi excelent.Va multumesc
Relu11
Bancheta se scoate foarte usor, se rabateaza (sezutul) prin tragere inspre bord si ridicare in momentul in care ajunge la 90 de grade. Spatarul nu stiu cum se scoate, cred ca trebuiesc desfacute balamalele, daca vrei doar sa o culci este destul de simplu are doua butoane in partea de sus care trebuiesc apasate, in momentul acela spatarul se poate culca in locul banchetei.

Sper ca ai inteles
Ayden_CJ
lasi tetierele spate in jos apoi cînd rabați spătarul banchetei în unghi de cca 45 grd scoți tetierele, în pozitie normală tetierele lovesc în plafon dar dacă le înclini spre spate cînd sunt extrase aproape de tot s-ar putea sa îți iasă. spătarul banchetei nu se rabate orizontal total din cauza tetierelor (eu am 1,80 si scaunul e dat destul de in spate). Șezutul banchetei se scoate cel mai bine dacă sunt ai un ajutor, singur este cam dificil.
andreym24
Sezutul banchetei iese usor, eu l-am scos singur cand a trebuit sa car niste mobila. In zona balamalei sunt niste dopuri de plastic care ies impinse cu o surubelnita(usor si cu grija sa nu se rupa) apoi se rabateaza sezutul pe la 45 de grade si se trage in sus si iese.

Spatarul nu l-am scos si nu recomand sa fie scos. In pozitie rabatata este la acelasi nivel cu podeaua portbagajului si protejeaza firele electrice care intra la sonda de nivel a rezervorului.

Stefan2011
buna, ma ajuta si pe mine cu niste indicatii cum sa scot sezutul la bancheta?ca am tot examinat dar degeaba sad.gif multumesc mult
pegas
se trage inspre fata, ridicand tot odata. in partea de jos fata, sunt 2 "lame" care intra in niste teci.

cand o montezi, o fixezi mai intai in acele teci si pe urma apesi pe partea din spate.
Stefan2011
am reuusit! ms mult smile.gif
godric
Am nevoie de putin ajutor.
Am rabatat spatarul iar cele 2 butonase au rams apasate iar cand vreau sa o blochez in cele 2 cleme nu pot. Stie cineva care ar fi problema?
UXE
Am si eu o intrebare. Se potriveste spatarul de pe masina mea pe o solenza?

10 Mar 2014, 10:12:
Am aflat, bancheta de symbol nu e compatibila. sad.gif
remier
Știe cineva cum se demontează spătarul banchetei din spate la renault symbol? Am de transportat ceva și trebuie sa scot nu doar șezulul ci și spatatul care doar rabatat tot "fura" cam 10 cm pe înălțime.
cristianmarin2212
QUOTE(remier @ 19 Aug 2021, 20:02)
Știe cineva cum se demontează spătarul banchetei din spate la renault symbol? Am de transportat ceva și trebuie sa scot nu doar șezulul ci și spatatul care doar rabatat tot  "fura" cam 10 cm pe înălțime.
*



Salut, dupa ce scoti sezutul foarte simplu, ridicand de partea din spate catre fata (el este prins in 2 cleme fix in partea dinspre scaunele din fata, iar cand ajunge in pozitie verticala iese in sus), vei gasi 2 suruburi pe care le poti desface cu o cheie de 17. Sincer, e posibil ca suruburile sa fie in portbagaj (scoti mocheta aceea) sau sub canapeaua din spate.. nu mai stiu acum sigur unde este, dar le vei gasi usor. Spor !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.