Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Jante 7.5X17 pe Megane
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Tuning
Emil2011
Salutare,

Ieri mi-am luat un Megane 2, si as vrea sa stiu daca jantele astea http://www.smartbuy.ro/accesorii-auto-moto...17~135020.html# se potrivesc. Pot lua alte cauciucuri momentan am 195x65x15 dar trebuie oricum sa le schimb ca sunt rulate mult.
DanCVA
Mult prea late.
Emil2011
QUOTE(DanCVA @ 25 Mar 2011, 14:56)
Mult prea late.
*




Imi poti spune te rog ce marimi sunt compatibile cu megane-ul?
DanCVA
Cred ca 6,5J ET49. Nu sunt sigur pentru o anvelopa de 17".
O sa te omoare la pret cauciucurile 205/50 R17.
Iti sugerez jante 6,5J ET49 16" cu cauciucuri 205/55 R16.
Vezi ca este cun topic cu jante de megane 2. Cauta folosind google: reno.ro + jante de aliaj + megane
cj98czh
Megane 2 a venit in tarile cu apa calda si cu 215X45X17 ...
Emil2011
Deci jantele 7.5X17 sigur nu merg pe Megane II nu? Eventual cu http://www.anvelopex.ro/anvelope-vara-brid...r17-89w-ab04071
mariusscout
la al meu e trecut in C.I.V 205X50X17 la mentiuni
adytym
poti sa -ti pui exact ce -ti place, bineinteles sa -ti si permiti, plus de asta sa fie si legale adica sa le ai trecute in talon
dan22y
Merg 7,5J pe 17" pe Megane 2. Am avut eu. Insa 205/50/17 care e trecut in CI a masinii sunt o idee cam inguste, merg fara probleme de estetica, rulare, stat pe drum, insa teoria zice ca la 7,5J trebuie minim 215.
Jantele originale de la Renault pe 17" ce vin pe Megane 2 sunt 6,5J (mersi Bogdan pt corectie)
Sa ai grija, ca la jantele care le-ai pus in linkul de mai sus, Rial Como, pentru varianta de 4x100 nu mai sunt in 5 brate duble, ci in 4 brate duble cum sunt cele de aici (ei sunt unici importatori Rial si s-ar putea sa aiba preturi mai bune) si sunt 7J 4x100 deci poti pune fara probleme gume ca si Ci sau talon daca e specificat: 205/50/17.

Cam asa arata cele in 4 prezoane.

[attachmentid=1627707994]
skorpio_bog
Jantele care vin pe megane pe 17 sunt tot 6.5J, nu 7 smile.gif Au ET tot 49 ca la cele de 16.

Cam astea sunt jantele originale care au venit pe megane 2

[attachmentid=1627707995]
DanCVA
Jantele astea Rial in 4 prezoane si pe 17 arata foarte bine. Am vazut la cineva de pe forum, dar le avea vopsite aurii. Aduc un pic cu modelul Ivory din catalogul de accesorii.
30 mdc
eu am jante pe 17 cu J 7 (intradevar originalele au 6,5) si vin foarte bine

anvelope:
- fata - 205/50/17 - foarte scumpe
- spate - 225/45/17 - OK viz-a-vis de pret

specific ca diametrul total janta+amvelopa este acelasi la ambele
ric26ct
Nu prea cred ca diametrul total janta + cauciuc este acelasi pt ca 45 nu este egal cu 50, ai sigur o diferenta de 5 mm pe care tu nu o observi cu ochiul
30 mdc
la vremea cand am achizitionat jantele am gasit un site unde bagai dimensiunea initiala si pe cea care ai fi vrut sa o pui si i-ti arata diferentele, daca erau binenteles
horhel
si atunci si acum sigur arata diferenta de 5mm care este intre diametre
io astept sa imi vina anvelopele 205/50 17 si m-am tot uitat sa vad daca iau 215/45 sau ce mi-am comandat, eu am jantele astea http://topgear.co.uk/acatalog/17_Inch_Jet_...Alloy_Wheel.php
Highwayman
Iar se face confuzie in privinta cifrei asociate talonului. Ea reprezinta PROCENT, nu valoare absoluta.
50% din 205mm=102.5mm
45% din 225mm=101.25mm
Adica o diferenta per roata de (102.5-101.25)x2= 2.5mm (asta cand cauciucurile sunt noi si netocite).
Emil2011
Am sunat azi la ei, au si in 4 brate. Eu le iau la un pret mai bun (pe site sunt 686,47 insa in DE sunt 400 cu transport inclus pana in Romania). Abia astept, multumesc mult pentru sfaturile oferite, raman dator biggrin.gif
papa_mulo
Felicitari Emil. Nu multa lume are rabdare sa caute pe net si sa vada care e diferenta de pret intre jantele din germania si romania.
eugenTL
QUOTE(Highwayman @ 25 Mar 2011, 22:33)
Iar se face confuzie in privinta cifrei asociate talonului. Ea reprezinta PROCENT, nu valoare absoluta.
50% din 205mm=102.5mm
45% din 225mm=101.25mm
Adica o diferenta per roata de (102.5-101.25)x2= 2.5mm (asta cand cauciucurile sunt noi si netocite).
*



EXACT si f multi gresesc si incurca treaba!
froniecristian
Din cate stiu eu 205 sau 225 reprezinta latimea cauciucului, ce treaba are cu uzura lui.Da diferenta dintre 225 si 205 se imparte in doua adica este mai lat cauciucul cu un cm in interior si unul in exterior si daca pui cauciucuri prea late s-ar putea sa te incurce la viraje.Uzura cauciucului poate influenta la diametru rotii, de aceea rotile de 16 au talonul 5,5 iar cele de 15 au 6,5 pentru a nu avea erori de viteza, ca daca pui de 17 si mergi cu 60 la ora sigur te ia radaru cu 61,5Km/h.Si avand in vedere pe ce drumuri circulam mai ales iarna eu recomand pe cele mai groase in talon de 6.5 si sunt mult mai ieftine , apoi poti gasi si second foarte repede ca este o marime foarte utilizata dincolo 195/6,5/15.
eugenTL
Esti sigur ca cu 17 daca ai 60 te ia cu 61?
nu si daca ai 205/50/17 care este dimensiunea data de fabrica pt megane...cu aceasta dimensiune vin meganeuri din fabrica si probabil francezul a gandit dimensiunea astfel incat sa fie cum trebuie, alaturi de 15'' si 16''
froniecristian
Corect daca ai pui cu talon de 50 diferenta este f.f mica daca pui de 45 e zero.Oricum din cate am vazut pe un site care iti calcula diferentele de viteze la 90 km/h aveai 1,5 km/h abatere la diferenta de 1 cm la janta.
EU zic ca jantele de 17 sunt de fite sa scoti prietena la o pizza, dar daca circuli cu ea pe un drum gen Pitesti-Ploiesti ,Rm.Valcea -Curtea de Arges sau Dealu Negru ca abia treceau tirurile sunt bune cele cu talon inalt sa nu lovesti jentile de magneziu in gropile(cratere) noastre ca te doare sufletul cand le vezi indoite iar noaptea ai vazut ca le observi mult mai greu.
skorpio_bog
subscriu la ce ai zis. Pentru drumurile noastre, 16 inch reprezinta cel mai bun compromis.
99AIM
Si cu anvelope 205 60R16 cum am eu.
nonic
Eu sunt foarte incantat de jantele pe 17'', am avut de vara pe 16'' si am pe 15'' de iarna dar eu consider ca 17'' de vara este cel mai bun compromis. Nu se compara tinuta de drum, distanta de franare si altele. Eu am ales ca anvelope dimensiunea 225/45/17''.
froniecristian
Eu mi-am pus iarna aceasta jenti de tabla dar unele sunt 6jx15 cu ET 43 iar cele pe fata 6jx15 cu ET 50, mai mare ca la cele de 17.Mentionez ca par mult mai solide decat cele cu et 43 care sunt originale de Megan2. Cred ca sunt o editie de renault mai veche. excl.gif Cine poate sa ma lamureasca ce reprezinta ET-ul si 6j sau 6,5 j

27 Mar 2011, 19:31:
Am aflat cu google search.Daca ai ET mai mic decat cel normal iti forteaza janta in etrier.Spre exemplu daca ai pus jenti de logan cand pui placute noi ai surpriza sa nu ti se aseze janta pe butuc,a patit-o un prieten in service. blush.gif
Highwayman
Cu cat ET-ul este mai mic cu atat janta este un mai in afara caroseriei, deci este invers fata de ce ai spus tu.

<span class='edit'>28 Mar 2011, 08:33:</span>
6 si 6,5 reprezinta latimea jantei in inci, iar "J" din cate stiu eu se refera la tipul buzei jantei.

Ia citeste aici: http://www.carbibles.com/tyre_bible_pg4.html

si aici: http://www.carbibles.com/tyre_bible.html
skorpio_bog
Este corect ce a spus highwayman, valoarea J-ului reprezinta latimea jantei, care la megane 2 e 6.5 pt jantele de 15 de tabla. De asemenea ET-ul reprezinta dezaxajul, adica distanta de la centrul imaginar al jantei si pana la centrul de prindere pe butuc. Cu cat e mai mare ET-ul, cu atat janta va intra in interior, deci cu cat ET-ul este mai mic, janta va iesi in exterior, e perfect logic. Din nou, la megane 2 ET-ul jantelor pe 15 este 45, nu 43, iar la jantele pe 16 si 17 este 49.

Asadar, ce ai avut tu acolo, jante 6J cu ET 43, sunt ori de megane 1 ori de sandero sau logan facelift care au venit cu asemenea jante. Cele cu ET50 pe care le-ai avut, sunt jante de logan modelul clasic, care montate pe megane 2 pe rotile din fata atingeau in etrieri la toate motorizarile cu exceptia 1.4 16V. In schimb mergeau pe rotile din spate. Insa lucrurile astea s-au mai spus pe forum de zeci de ori.
dumitrescuandrei
A vazut cineva de pe aici jantele pe care le`am marcat eu cu verde?cum arata pe megane?
Highwayman
Le-am vazut pe hatch si arata bine cu ele. Pe sedan nu stiu cum ar sta.
R19/16v
"J-ul" n-are NICIO legatura cu latimea jantei...
skorpio_bog
intr-adevar, kubera si steppe arata bine pe hatch si cabrio (masina din pozele puse de highwayman), insa pe sedan arata cam ciudat.
DanCVA
Steppe este modelul de jante cel mai smecher pe Megane 2.2.
Costa 960 lei/buc la dealer.
gotty
Acum sa fim seriosi,la banii aia iti iei OZuri pe 17! tongue.gif
skorpio_bog
@ gotty up.gif

E chestie de gust, mie spre ex nu imi plac nici kubera nici steppe. Imi plac de 1000 de ori mai mult Louxor decat cele 2 modele. Nici tuxedo nu arata rau, desi sunt prea moi.
Highwayman
Si hatch cu Steppe:
dumitrescuandrei
Dupa ce am stat si m`am gandit am ales modelul Nervasport pe 17.Mi se par cele mai potrivite pt Sedan.Astept sa le iau pana vineri saptamana viitoare smile.gif
Highwayman
Felicitari pentru alegere.
Asa de amorul artei am gasit si un sedan cu jante Steppe:


1 Apr 2011, 12:49:
Sincer, mie nu mi se pare ca arata rau deloc.
soare_body
Arata chiar superb pe Sedane..
lostris234
Steppe pe 17 si pe break faza1!

[attachmentid=1627911077]
[attachmentid=1627911078]
eugenTL
dau bine smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.