Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Renault 21, 1993, diesel 2068cmc
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Renault 4, 5, 8, 10, 11, 12, 18, 19, 21, 25 > Renault 21
coronarian
Baieti de curand mi-am cumparat un renault 21 din 1993 la ocazie, destul de ieftin motorizare 2068 diesel, an 1993, are mici probleme , va rog frumos daca ma puteti ajuta cu un sfat sau orice altceva eventual un loc de achizitionare consumabile va multumesc am sa atasez poze, PS sunt din brasov daca vre-un coleg din brasov vrea sa ma ajute ii multumesc, Atasez poze
espacern
Sa-l folosesti cu placere R 21.
Pentru alte probleme ti-am dat PM.

Numai bine!
XtreZz
bine ai venit! sa-l stapanesti sanatos! deja suntem 3 cu r21 pe aici..toate tractorase..am putea sa ne intalnim o data biggrin.gif
coronarian
QUOTE(espacern @ 20 Mar 2011, 18:07)
Sa-l folosesti cu placere R 21.
Pentru alte probleme ti-am dat PM.

Numai bine!
*



Mersi de mesaj espacern, tinem legatura, ar fi buna intr-o zi o intalnire, bine spus.

21 Mar 2011, 12:47:
Toate ca toate dar astia ne omoara cu impozitul la masina, 700 ron pe 6 luni?
Stie cineva un electrician priceput ca am ceva probleme cu clima si geamurile electrice?
GZR
Ieri am trecut pe langa ITC si cat am stat la semafor ti-am vazut masina. Arata foarte bine. Sa o folosesti cu placere. Tin sa-ti spun ca sunt masini foarte fiabile iar motorul de 2068 este foarte bun, fapt ce te face sa si uiti de impozitul mare platit pt capacitatea lui.
Bafta
XtreZz
pana la urma daca stai sa te gandesti..daca am avea un r11 diesel..banii pe impozit de la r21 ii putem baga in piese la 11...totusi sunt prea multi bani pe impozit pt o masina care se si strica...in cazul meu vorbesc ca inca nu e pusa pe picioare si tot pica una alta!
cj98czh
QUOTE(coronarian @ 20 Mar 2011, 23:56)
ne omoara cu impozitul la masina, 700 ron pe 6 luni?
*



Fostul R25 cu acelasi motor de 2068 este tot pe numele meu, asa am agreat cu amicul care l-a luat.

Impozitul este de 796 ron/1an .... sa fie in alte parti altfel decat in Cluj?
coronarian
La termen de plata scrie pana in septembrie si suma e 710 sa inteleg ca pana atunci trebuie platit impozitul si suma este pe tot anul?
Mersi GZR masina arata bine de la distanta, oricum pe partea tehnica sunt multumit de ea, maine am sa incerc sa fac si micile probleme la tablarie.
Stiti vreo dezmembrare auto Brasov unde se gasesc piese pt R21?
Vreau sa-i fac si schimbul la ulei, voi ce uleiuri imi recomandati?
GZR
Desmembrari Renault gasesti la Bodoc langa Sf Gheorghe. Au piese pt R21. Prin oras nu stiu nimic masinile noastre fiind mai vechi nu prea se mai ocupa de ele. Se axeaza pe modele mai noi.
Daca vrei un ulei bun pt motor baga Elf Turbodiesel.
XtreZz
am vazut si eu azi masina...ai ceva probleme cu rugina am vazut la usa spate stanga..am studiat putin masina...tre sa o bibilesti putin..in rest e ok...eu stiu un centru in triaj si mai stiu la bodoc...in covasna...este doar renault cu piese aduse din franta..eu personal de acolo imi iau piesele!
coronarian
Baieti azi am reusit sa o carpesc pe ici colo prin partile esentiale, si-a mai schimbat putin aspectul, ce sa fac, la 3000 ron cat am dat pe ea e destul de buna, cel putin in afara localitatii se infige bine si-mi place ca e stabila si-ti ofera un confort si o stare de siguranta care nu mi le-au oferit alte masini mult mai noi gen logan, sunt f multumit de masina m-a facut sa-mi schimb parerea despre renault.
coronarian
Baieti , tinand cont ca nu-mi merge vitezometru, si turometru indica 3000 ture intr-a 5-a ce viteza am?
XtreZz
undeva pe la 130-140..
turbodxman
@coronarian: Daca vrei un ulei net superior (calitativ) Elf-ului Turbodiesel fabricat acum in Romania cumpara Liqui Moli Super Touring High Tech Diesel Spezialol 15W40.
Merita excl.gif

Referitor la electrician ... geamurile electrice le poti face si tu daca te pricepi/ai putin curaj si minim de cunostinte...si clima...depinde care e problema...
coronarian
Am pus Elf turbo diesel 10W40 si am facut un drum de 700km in care am avut problema doar cu cureaua de la pompa de apa+ alternator care s-a rupt in rest totul ok, per total sunt mutumit de limuzina, inca poate batranica smile.gif) laugh.gif
Update: consum 5.7 % per total
FOARTE MULTUMIT
Cobra-rx8
cu clima e complicat,eu am cautat in toata constanta si nu a reusit sa mi-o faca nimeni,pana la urma mi-a facut-o cineva de la 100km de langa oras,un electrician pe care nu dadeam 2bani,dar cu 50 ron si 2-3 piese merge stas !!
coronarian
Dragi prieteni posesori de R21, va rog sa ma ajutati in legatura cu demontarea motorasului geamului electric, pt ca am descoperit ca e defect, am desfacut tot (fata de la usa, boxa ) numai pe el nu-l pot scoate, din partea inferioara unde e prins de tija,e si pozitionat acolo nu se vede nimic, ce e acolo nu inteleg cum e prins si ce sistem este ,va rog sa ma ajutati biggrin.gif .
Cobra-rx8
vezi ca are doua cleme de plastic care tine motorasul de usa si trebuie sa ai grija sa nu le rupi,si parca mai are si vreo 2 suruburi

si apropo,unitate de clima am eu de vanzare
coronarian
QUOTE(Cobra-rx8 @ 1 Aug 2011, 15:23)
vezi  ca are doua cleme de plastic care tine motorasul de usa si trebuie sa ai grija sa nu le rupi,si parca mai are si vreo 2 suruburi

si apropo,unitate de clima am eu de vanzare
*


Da, are clemele de care e prins tubul ala de plastic alb si motorasul e prins de tabla usii in 3 suruburi, deci pana aici nici o problema, dar in partea de jos inspre capatul usii e prins de o tija de metal care face geamul sa urce/coboare, ideea e ca jos acolo de unde e prins tubul acela de plastic nu se simte nici o imbinare nimic doar mai sus pe tija aceea de metal sunt 2 suruburi mai sus intr-o pozitie f incomoda, deci inca astept o solutie.
Cu clima nu stiu sigur care e problema ce e defect si ce nu, as fi dispus sa cumpar dar precum am spus...ma uit la ea ca curca-n lemne, am nevoie de cineva care se pricepe la electronica genul ala de elctrician ce ti-a mesterit-o biggrin.gif + piesele de la tine
Cobra-rx8
tija de care spui este sania pe care coboara geamul,dar de ea e prins motorasu in 3cleme de plastic.cel mai indicat ar fi sa dai motorasu cu tot cu macara jos,ca aia e prinsa in 2 suruburi parca,iese cu tot cu geam,si sa ai grija la furtunul ala cu sufa prin el care intra in motoras ca e cam lunga si se duce in sus
coronarian
Mersi pt ajutor cobra-rx8 o sa incerc sa fac asa cum mi-ai spus, sa-mi trimiti un PM cu adresa ta de yahoo sa mai discutam in legatura cu ce piese pt r21 mai ai.
GZR
Ca sa te descurci mai usor te-as sfatui sa dai geamul jos de pe macara (sanie, sina, etc). Este prins in doua suruburi la care ai acces daca lasi geamul jos un pic. Sa ai grija la tubul de plastic ca este destul de casant la varsta lui. Daca se rupe este cam nasol.

Bafta
coronarian
Mersi pt sfaturi GZR in legatura cu tubul de plastic l-am intors de l-am scos prin gaura boxei si nu s-a rupt (cred) dar problema e ca il scot eu de acolo, dar mai departe ce dracie sa fac? se reconditioneaza? sau are cineva pe aici de vanzare?
GZR
Se poate repara...pui un manson pe el dar din experienta mea este cam frectie la picior de lemn. Cel mai indicat ar fi sa inlocuiesti tot ansamblul in cazul asta.

Pana la urma care este problema? Nu mai lucreaza motorasul sau este altceva?

Ca sa demontezi ansamblul faci asa:
-dezechipezi usa
-scoti protectia din folie de plastic si dopurile de pe interiorul usii
-lasi un pic geamul jos pana ai acces la suruburile care tin geamul pe sanie si le desfaci
-scoti geamul afara dupa ce in prealabil ai dat jos chederul de pe rama geamului (ca asa iese geamul mai usor); se da jos usor nu te speria
-desfaci suruburile care tin motorasul pe usa (parca trei sunt)
-desfaci clemele de plastic care tin tubul acela de plastic fixat de usa
-desfaci cele doua suruburi care tin sina (sus si jos)
-scoti ansamblul afara si-l mesteresti; se scoate intai sina apoi motorasul si restul de futun

Montarea o faci in sens invers

Bafta
coronarian
@ GZR -Motorasul nu mai misca deloc, nu urca, nu coboara, am verificat cu voltmetru si primeste curent deci el e stricaciunea.
In weekend o sa ma ocup de problema asta.
Mersi pt indicatii.
GZR
Cu placere! Succes!
Am oprit azi un minut in statia de autobuz de langa tine si mi-a atras atentia o hartie pe bordul masinii tale. Este de vanzare sau era altceva? Recunosc ca nu am fost langa masina ca venea autobuzul peste mine.
coronarian
DA, este de vanzare dar nu se inghesuie nimeni sa cumpere, asa ca o sa o pastrez.
Azi am reusit sa scot motorasul am procedat exact asa cum mi-ai spus, cablul acela canelat e plin de mizerie, l-am scos din cleme de pe motoras, am pus motorasu la cablu si tot nu invartea, deci urmeaza sa cumpar un motoras sa-l schimb, inca o data ms pt. sfaturi.
GZR
Ma bucur ca ti-au fost de folos sfaturile!
coronarian
Niste poze mai recente cu masinuta
XtreZz
frumos tractorasu! sa-ti traiasca! abia astept sa dam o plimbare cu tractoarele amandoi
coronarian
QUOTE(XtreZz @ 9 Aug 2011, 08:12)
frumos tractorasu! sa-ti traiasca! abia astept sa dam o plimbare cu tractoarele amandoi
*


Mersi XtreZz, si tie sa-ti traiasca, si sa ai grija de ea!
In rest motorina si drum bun!
coronarian
Stie careva cum se schimba antigelu la masina?
Cobra-rx8
scoti furtunul de jos de la radiator,golesti tot antigelul ,bagi furtunul la loc si pui antigel in borcan,vezi sa golesti de tot instalatia de antigel ca trebuie sa iti intre vreo 4-5L
coronarian
Domnilor, daca tot a venit iarna (aproape) si trebuie sa schimbam cauciucurile as vrea sa-mi spuneti ce dimensiuni de cauciucuri purtati pt ca eu de ex. am pe 175/70/R13 si talonul imi spune ca trebuie sa am de 185/70/R13 acum nu stiu daca lucuru asta implica vre-un risc sau nu dar asa am cumparat masina....aaa si inca o intrebare s-ar putea pune si ceva cu jante pe 14?
Cristyan Heat
Salut,

Poti sa pui linistit jante pe R14 si nu va fi nimic afectat la masina. Eu am avut masina echipata asa din 2000 pana in 2009 si totul a fost ok. Un aspect pozitiv este look-ul si stabilitatea/aderenta, si unul negativ, cred ca ar fi consumul (nu stiu exact, pentru ca nu am avut jante mai mici de 14).
http://www.reno.ro/galerie/displayimage-ra...284--29645.html


Succes,
Cristi
PKT
frumos masina,sa folosesti sanatos fara accidente.ma poti ajuta cu consumu?pt ca si eu am un 21 disel si ma gandesc sa fac si sa folosesc pana in primavara.ms frumos pt ajutor o zi buna sal
vcristi77
buna masina eu am un r21 gtd fara turbo am luato acum 5 ani cu 259000 km acum am 305000 km sunt extrem de multumit de ea la cit ma costat (700 €).motorul extem de fiabil,ambreajul tine foarte multi km,am vazut masini r21 diesel cu 450000km,in spania.sa o stapinesti sanatos,eu sunt foarte mindr de r21 pret calitate/fiabilitate bestial. ohmy.gif
emanuel_21
salut! am si eu de 3 ani de zile un 21 si pana acum nu am avut nici o problema la el. acum mi s-a stricat caseta de directie(manuala), are joc si fuge masina stanga-dreapta. am gasit una de renault 5 dar nu stiu daca sa potriveste, puteti sa ma ajutati cu ceva? tel meu este 0767934361 multumesc

2 Apr 2012, 10:17:
salut! am si eu un renault 21 de 3 ani de zile si pana acum nu am avut probleme cu el. de curand am observat ca am joc in caseta de directie si cam fuge stanga-dreapta. am gasit una de renault 5 dar nu stiu daca se potriveste. puteti sa ma ajutati cu vreo informatie? as mai avea nevoie si de un radiator. multumesc. 0767934361
jungle_21
Nu cred ca potriveste de pe R 5. Incearca sa gasesti de 21, dar verifica inainte tirantii sa nu ai joc de acolo.
nickkk
si eu am avut un 21 diesel super masina nici un fele de probleme paote doar geamurile eu unu le-am reparat singur vezi ca ai cablul din furtunasul acela blocat de mizerie scoate de pe motoras cablul ai 2 cleme de plastic si baga pe el niste motorina motorasul ferifical fara cablu se poate sa functioneze bafta
emanuel_21
problema e ca am mers un pic cam mult cu ea asa deoarece un mecanic "foarte bun" specializat pe renault mi-a spus ca nu am ce sa ii fac. din nevoie de mijloc de transport am mers asa. intr-o zi am bagat-o pe rampa si i-am dat caseta jos si am vazut ca merge reglata, am reglat-o, am strans-o dar deoarece am mers mult cu ea s-a stricat melcul ala. acum are joc putin mai mic decat inainte. inainte nu puteam sa merg cu mai mult de 40 ca nu puteam sa o tin dreapta. acum merg cu 80-90 destul de bine, fuge doar cand accelerez sau cand reduc sau cand iau curbe. singura solutie este sa o schimb.

10 Apr 2012, 07:22:
salut! mai am o intrebare: pentru renault-ul meu( 21gts, injectie multipunct 1721 benzina din 89) exista mufa de diagnoza? sau cum ii pot face niste reglaje? multumesc
Cristyan Heat
Salut emanuel_21,

Ai verificat si pivotii la un mecanic care se pricepe?


Seara buna,
Cristi
emanuel_21
salut! am verificat si pivoti si amortizoare tot...toate sunt ok. plus ca daca misc pe loc de volan stanga dreapta nu are joc, dar daca tine cineva piciorul in roata si misc de volan se cunoaste un joc destul de mare.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.