Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ce tigari fumati?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Cafenea
Pages: 1, 2, 3
Abo
Dupa cum spune titlul, din curiozitate ma gandeam sa schimbam niste pareri legate de ce fumam.

Personal nu am o marca preferata, am fumat cam tot ce am prins. De obicei Kent lung, sau Dunhill lung, dar cand am ocazie cumpar Sobranie Black sau Djarum Black ... faza proasta e ca in Brasov, Djarum gasesc doar intr-un singur loc in Unirea, iar Sobranie in Real.

L.E. ... tocmai ce am primit un telefon ca au aparut si in Brasov celebrele Kent Convertibles, tigarile cu "buton" ... dupa 2 luni de campanii de teasing, ma gandeam ca nu mai apar blink.gif

[attachmentid=1627705255]
geomvp2nite
Mai bine deschideai topicul "Hai sa ne lasam de fumat", nu o campanie pro-cancer tongue.gif . Nu vreau sa fiu rautacios, dar de 12 lei (atat cred ca e un pachet de tigari) mai bine iti iei o prajitur si un suc, sau o sedinta la sala(daca tii la silueta) radmasa.gif !

Numai bine!
VyRuZ
Marlboro roșu lung. Preferatele mele au fost însă mereu Gauloises Blondes albastre. Cel mai mult am fumat Viceroy (perioada liceului). Îmi plac țigările tari. smile.gif
Razvione
QUOTE(geomvp2nite @ 16 Mar 2011, 17:27)
Mai bine deschideai topicul "Hai sa ne lasam de fumat", nu o campanie pro-cancer tongue.gif . Nu vreau sa fiu rautacios, dar de 12 lei (atat cred ca e un pachet de tigari) mai bine iti iei o prajitur si un suc, sau o sedinta la sala(daca tii la silueta) radmasa.gif !

Numai bine!
*




Ai dreptate ! Fara suparare !
Cu 12 lei imi iau 2 litri de benzina pentru ATV si ma plimb aproape o saptamana
tibitu
eu fumez nicorette de a an juma de cand am scapat de tigari. O sa incerc sa renunt si la guma dar raman fara niciun viciu smile.gif
GZR
Vicii...ce sa facem...lasam unul si luam altul astfel incat suma viciilor ramane constanta.
In functie de cum gasesc fumez urmatoarele:
1. Parliament lung
2. Dunhill rosu lung
3. Marlboro rosu lung
4. Kent lung
Tamango
Cum naiba poti sa le schimbi asa ? Eu kent 8 all the way ...

Am uitat sa zic ca mai am o tigara electronica DSE901 si o pipa ... ceva pufaitori pe aici ? poate schimbam o parere wink.gif
AndreiMR
Kent 8...si daca nu gasesc, iau Parliament Blue sau Marlboro Filter Plus (sunt slabe, dar au aroma placuta).

Azi mi-am luat un pachet de Kent Convertibles, interesanta ideea dar nu prea imi plac tigarile mentolate, asa ca nu m-au cucerit.
GZR
QUOTE(Tamango @ 16 Mar 2011, 21:28)
Cum naiba poti sa le schimbi asa ? Eu kent 8 all the way ...

Am uitat sa zic ca mai am o tigara electronica DSE901 si o pipa ... ceva pufaitori pe aici ? poate schimbam o parere wink.gif
*



N-am nici o treaba daca le schimb. Pot fuma in fiecare zi din saptamana o marca diferita si nu am probleme.
In alta ordine de idei: ce este asa special la Kentul asta nou???
AndreiMR
Sunt tigari obisnuite care au in filtru o capsula cu ceva mentolat, strangi de filtru, capsula se sparge si tigara se transforma din tigara normala in tigara mentolata.
GZR
Aha...un fel de 2 in 1, varianta afumata. Trebuie sa-mi iau si eu. Vad ca spunea un coleg ca au aparut si in Brasov. Maine sunt pe ele smile.gif .
solidconvert
QUOTE(geomvp2nite @ 16 Mar 2011, 17:27)
"Hai sa ne lasam de fumat"

*


+1
QUOTE(Razvione @ 16 Mar 2011, 18:32)
Cu 12 lei imi iau 2 litri de benzina pentru ATV si ma plimb aproape o saptamana
*


+2
Bah viciosilor ce va mai place sa ardeti banii... laugh.gif
ipiq
-pe vremea cand mergea contrabanda: Rothmans Royal sau International (cele mai bune tigari ever!)
-in ultimele luni inainte sa ii prinda pe vamesi la Moravita: Monus (5.5 RON / pachet) smile.gif
-inainte de astea sau cand nu gaseam de contrabanda: marlboro rosu, kent8, next, lucky stricke, marlboro filter
-acum: pall mall albastru sau cand sunt in strainatate Gauloise blondes.

Cel mai ieftin e sa iti faci tu tigarile. Am multi prieteni care trec vama in Ungaria o data la 2 sapt sa isi cumpere tutun la galeata + tuburi (filtre+foite). Iese undeva la 4 lei pachetul!!!

Pt cei anti fumat: "daca te lasi de bautura, tigari si femei nu traiesti mai mult... doar ti se pare ca timpul trece mai incet" wink.gif
xcss
Fumatul dauneaza grav sanatatii!

Lucky Strike Original Red sleep.gif
Tamango
xcss, apropo ... unde gasesc Lucky Strike fara filtru ? Cred ca erau cele mai bune tigari cand se gaseau pe la noi, acum au disparut complet. Singurul lor defect era ca se terminau prea repede ...
xcss
Chiar n-am idee, am cautat si eu intr-o vreme dar m-am lasat pagubas pentru ca n-am gasit nicaieri. Parca au intrat in pamant. Apropo de papiroase din astea, si Pall Mall fara filtru erau un deliciu, da' si alea au disparut ca magaru-n ceata...
marian-j
QUOTE(xcss @ 17 Mar 2011, 07:27)
Fumatul dauneaza grav sanatatii!

Lucky Strike Original Red  sleep.gif
*


+1.
De mai bine de 15 ani nu le-am schimbat.
Papiroase Lucky si PallMall d-alea "noneuro" am vazut in Germania dar mi-a tremurat mana sa dau cinci euro juma' pe un pachet.Am preferat sa-mi cumpar d-alea cu 25 de bucati. sleep.gif
M i h a i
QUOTE(geomvp2nite @ 16 Mar 2011, 17:27)
Mai bine deschideai topicul "Hai sa ne lasam de fumat", nu o campanie pro-cancer tongue.gif . de 12 lei mai bine iti iei o prajitur si un suc, sau o sedinta la sala
*


Nu cred ca omul a vrut sa faca din topicul asta o campanie pro fumat. Mai este unul cu berea preferata.O sa spui ca se promoveaza consumul de alcool? Hai sa fim seriosi.Este facut pt info, nimic periculos. La faza cu 12 lei , fiecare face ce vrea cu banii lui wink.gif Nu fumez, am alte vicii. smile.gif
VyRuZ
Păi crezi că noi, ăștia care fumăm, nu avem și alte vicii? >:)
MirceaVio
Kent 4 toata ziua biggrin.gif Daca nu gasesc atunci ma dau la: Kent 8, Kent Nanotek negru, Parliament, Marlboro negru de-alea mai subtiri. Desi totusi ar fi mai bine sa le las, parca... parca... inca nu. biggrin.gif
M i h a i
fara suparare dar mi se pare cam ghei tongue.gif atunci cand vad barbati fumand tigari din alea subtiri , pt pasarici.
Tamango
@mihai: up.gif
MirceaVio
Apai in lipsa de altceva... is bune si alea ce drac tongue.gif Imi plac tigarile mai slabe pentru ca m-am saturat de cele tari. Pe vremuri Marlboro rosu si Lucky Strike fumam, astea mai slabe imi par "mai sanatoase" ca sa zic asa. smile.gif
aLecsunder
De ceva mai mult de juma' de an Dunhill albastru lung. Pana la astea , am fumat vreo 6 ani Kent 8 dupa care un an Kent 1. De incercat , le-am incercat aproape pe toate si am ramas la Dunhill.
bogdan_2008
Cea mai buna tigara e cea de dupa ... dat la .... radmasa.gif
1 chesterfield/lucky strike -liceu
2 assos -facultate
3kent4- prezent
Dan73
Chesterfield am fumat si eu..si Assos...asta dupa ce luam bursa. smile.gif Dupa aia, progresiv, ajungeam si la Carpati laugh.gif
Acum 4 ani cand m-am lasat fumam Pall Mall. Oricum impresia mea e ca nici tutunul nu mai e ce era odata, nici calitativ si nici macar cantitativ. Pe vremuri trageam dintr-o tigara vreo 10 min....cand m-am lasat topeam una in 2-3 min...flescaite rau, cu 3 fire de tutun in ele.
Abo
QUOTE(Tamango @ 16 Mar 2011, 22:28)
Cum naiba poti sa le schimbi asa ? Eu kent 8 all the way ...

Am uitat sa zic ca mai am o tigara electronica DSE901 si o pipa ... ceva pufaitori pe aici ? poate schimbam o parere wink.gif
*



Si eu le schimb mereu, pana nu le incerc pe toate nu ma opresc laugh.gif. Ce tutun de pipa folosesti? ... ca si eu sunt amator, in weekenduri merge blush.gif De obicei cumpar Peterson Sweet, dar am primit acum 2 saptamani o cutie de W.O.Larsen Signature, asa scrie pe ea, care este superb. Din ce am citit pe cutie este un amestec de vreo 5 feluri de tutun si adaugat pentru aroma cavendish negru (sincer nu stiu ce este), dar pot sa spun ca este superb wub.gif

QUOTE(GZR @ 16 Mar 2011, 23:57)
Aha...un fel de 2 in 1, varianta afumata. Trebuie sa-mi iau si eu. Vad ca spunea un coleg ca au aparut si in Brasov. Maine sunt pe ele  smile.gif .
*



Pai zilele trecute erau doar cutiile de prezentare, goale prin magazinele mari (Real si Carrefour), dar acum sunt pe la toate chioscurile. Eu iubesc mentolatele si astea sincer m-au cucerit. Spunea un prieten caruia nu iau placut ca este ca si cum ai fuma bomboane mentolate laugh.gif. Au in ele o capsula de mentol si daca apesi in dreptul simbolului de buton de pe filtru se sparge capsula si apoi daca o mai pisezi se imprastie mentolul. Au o aroma faina si tare. Daca nu spargi capsula sunt tigari normale, la tarie undeva intre kent 8 si 4 (pe pachet scrie ... 7/0.6/8).
Tamango
QUOTE(Abo @ 17 Mar 2011, 15:25)
Ce tutun de pipa folosesti? ...
*



Tilbury (nu stiu daca asa se scrie) de vanilie sau cirese. Pipe am 2, una ordinara de cires si un Peterson ieftin. Nu fumez des pipa, 1 sau 2 pe zi, cand sunt linistit.
papa_mulo
QUOTE(xcss @ 17 Mar 2011, 08:27)
Fumatul dauneaza grav sanatatii!

Lucky Strike Original Red  sleep.gif
*



+1

Daca nu gasesc si imi arde buza sa fumez atunci iau Marlboro rosu scurt sau Chesterfield rosu.
La polul opus(adica nu imi plac deloc) sunt tigarile light sau Kent.
iulia_boris
kent 4..am fumat assos,lucky strike,kent lung,bastos,etc..am uitat alte marci.. wise_guy.gif in general am rezerva de pachete in geanta..nu-mi place sa fiu in pana..
gotty
mai bine faceati si un poll...
sylvester
dunhill fine cut albastru. wub.gif
VyRuZ
Oho, Bastos. Erau 25 de țigări la pachet, pă vremuri. biggrin.gif
Bune mai ERAU și Pall Mall-urile necartonate, la pac-ul ăla roșcat. smile.gif
Tamango
QUOTE(VyRuZ @ 17 Mar 2011, 20:03)
pă vremuri. biggrin.gif
*



pe vremuri exista si Bucegi (moartea pe schiuri), Cismigiu (tigarile alea lungi si albe), BT, Vikend, Amiral, Dacia, Bega, Ateneu (mentolate), Golf si neuitatul Ligeros de la fratii cubanezi (care te blocai dupa 1 fum si-ti scuipai plamanii de tari ce erau)
caktuss
vreo etnobotanica, ceva ? radmasa.gif

nu mai fumez de cativa ani... tutun icon_mrgreen.gif
Tamango
etnobotanica never, mi se pare o porcarie, chiar daca n-am incercat ca sa-mi pot face o parere
gabize
Tigara preferata era Lucky Strike, pe vremea cand tigara era tigara. Asta pana acu' vre-o 15-16 ani, cand au inceput sa le faca la norma.
De atunci am incercat nenumarate, ajungand ca de mai bine de 5 ani sa fumez L&M super light (argintiu) scurt. M-am obisnuit cu ele, si nu cred ca le mai schimb.
xcss
QUOTE(Tamango @ 17 Mar 2011, 20:19)
neuitatul Ligeros de la fratii cubanezi (care te blocai dupa 1 fum si-ti scuipai plamanii de tari ce erau)
*


Sa nu uitam de neuitatul Gitanes smile.gif
AndreiMR
Gitanes...da biggrin.gif Pe la noi se gasesc? In liceu am facut un semestru engleza cu o tipa din america, ca fapt divers era filipineza ca origini, tipa avea tigari din astea, intr-o zi a uitat un pachet pe catedra, pachetul a ajuns la noi, ce sa zic, am fost incantati, foaarte bune tigarile.
alexalina
sa ma bag si eu la discutia despre vicii...smile.gif) fumez vogue mentolat...si cand nu gasesc vogue fumez nanotek...altceva nu prea fumez...doar cand merg in afara iau philip morris(galben)
VyRuZ
QUOTE(Tamango @ 17 Mar 2011, 20:19)
pe vremuri exista si Bucegi (moartea pe schiuri), Cismigiu (tigarile alea lungi si albe), BT, Vikend, Amiral, Dacia, Bega, Ateneu (mentolate), Golf si neuitatul Ligeros de la fratii cubanezi (care te blocai dupa 1 fum si-ti scuipai plamanii de tari ce erau)
*


Să nu uităm de Pescăruș, București (Kent-ul românesc)... biggrin.gif
Abo
QUOTE(caktuss @ 17 Mar 2011, 21:47)
vreo etnobotanica, ceva ?  radmasa.gif

nu mai fumez de cativa ani... tutun  icon_mrgreen.gif
*



de cat porcarii din alea de etnobotanice, mai bine ceva din gradina edenului biggrin.gif
GZR
Am luat ieri Kent-ul asta nou. Am prins si o promotie intr-o benzinarie: 1+1 gratis sau 2+1 gratis si o bricheta. Ce sa zic...nu sunt foarte tari, cum zicea si Abo, intre Kent 4 si Kent 8, in schimb cand spargi capsula aia baga o aroma mentolata de-ti racoreste toata gura, parca nu mai fumezi. Nu stiu inca daca imi plac sau nu dar sunt interesante.
Pe vremuri (liceu, facultate) fumam HB dupa care au disparut. Foarte bune tigarile alea.

Etnobotanice...NEVER.
Abo
multumesc lui GZR pentru info ... am prins si eu promotia, era o domnisoara la peco impartea. Mi-am facut provizii pentru o luna. Cu 24 de lei 3 pachete + o bricheta ... si un prieten care a vrut doar sa le incerce, mi-a dat mie pachetul lui extra laugh.gif

[attachmentid=1627705759]
GZR
Ai fost acolo unde ti-am spus sau in alta benzinarie?
Bine ca ai mai prins promotia smile.gif .
nonic
Kent lung de 11 luni dupa vreo 9 ani de winston blue, inainte sa fumez winston blue am incervat mai multe marci ca sa aleg biggrin.gif
Sa va povestesc o intamplare haioasa dupa cateva luni de Kent lung, ma opresc la un peco sa alimentez si sa imi cumpar tigari merg la casierie sa achit combustibilul si imi suna telefonul si in timp ce vorbeam la telefon cer un pachet de tigari si ce credeti ca am cerut? winston biggrin.gif . Ies din peco si imi aprind o tigare hhmmm parca are alta aroma si cand ma uit vad ca am cerut winston radmasa.gif ... obisnuinta este a doua natura.
Coro
cu Carpati si Gauloises Blondes m-am apucat eu de fumat, cu Marlboro Lights m-am lasat, si cel mai mult mi-au placut Cafe Creme by Henri Wintermans
Abo
@GZR ... am prins unde mi-ai spus tu, dar din ce am inteles sunt intesate toate benzinariile si toate hypermarketurile de domnisoare cu promotia. ... am fost vineri mai spre seara in Real si era o coada la tigari, de la stand pana la aia cu parfumuri laugh.gif se vede cand se da ceva gratis
MuciX
Eu azi fac o luna de cand nu mai fumez. Am fumat mult timp marlboro, mi-au placut mult. Prin anul intai imi aducea un prieten West... super bune.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.