Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Bara de Clio 3 RS pe Clio 3 Normal
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio III
Mavros
Salut,

Dupa ce am cautat raspuns pe multe, multe site-uri de specialitate, forumuri Renault, despre: MONTARE BARA CLIO 3 RS PE CLIO 3 NORMAL (fara nici un succes, nimeni nu stie, nimeni nu a incercat) m am gandit sa fiu eu cel care incearca sa faca asa ceva si sa si inchid o data pentru totdeauna acest mister si tot odata sa i ajut cu sfaturi pe cei ce vor sa monteze bara clio 3 rs pe clio 3 normal.

INTREBARE 1: MERGE BARA CLIO 3 RS PE CLIO 3 NORMAL ?
RASPUNS: DAAAAAA ! DAR VA TREBUIE SI ARIPILE DE CLIO 3 RS.

Drept urmare mi am cumparat o bara fata clio 3 rs si aripile si le am si montat. Prinderile barii si a aripilor sunt identice cu cele originale clio 3 normal .ATENTIE nu se potrivesc la praguri, adica trebuie cumparate sau confectionate si pragurile deoarece aripile de rs sunt mai late (deci si pragurile ies mai in afara). Ca montare nu pot sa zic ca este foarte greu(multe suruburi, multe ascunse).Le am montat cam in 3-4 ore in 3 oameni . ATENTIE nici contra aripile (interior aripa) nu se potrivesc, cele originale sunt mai mici, dar asta nu este o problema, se pot prelungi fara probleme, eu am gasit o idee destul de ingenioasa le am prelungit cu fibra de sticla, pentru detalii trimiteti mesaj.ATENTIE aparatoarea de sub bara fata nici ea nu se potriveste fiind mai ingusta, dar nici asta nu este o problema, eu am confectionat alta de la 0 din materialul forex in 30 min. Proiectoarele sunt identice ca cele de clio 3 normal. Grilele fata sus (cele 2) nu se potrivesc nici ele, se pot cumpara de clio 3 rs sau se poate modifica bara putin(trebuie taiate 3 bucati de plastic din bara si merg) . In rest totul este ok, modificarea schimba placut aspectul masinii. O SA REVIN SI CU POZE, din pacate nu am fost inspirat sa fac poze in timp ce o montam.

SPER CA AM FOST DE AJUTOR !
radubcr
Super tare! Cam pe la ce suma a dus toata distractia?
hellcat
Daca se vrea un tutorial ar trebui si niste poze etapizate...eu sunt curios vizavi de adaptarile si modificarile aduse carenajelor. Fara praguri terminatia aripei arata destul de ciudat, iar la o asa modificare ma gandesc ca iti mai trebuie si niste roti mai late si cu jante de 17". De pdg am uitat... smile.gif
Mavros
Aripile m-au costat 700 lei fara grile, bara fata ma costat 250 lei fara grile mici sus si fara proiectoare, vopsitul m-a costat 500 lei , masca improvizata de sub bara m-a costat 80 lei, prelungirea contra aripilor m-a costat 20 lei (materialul), antifon pentru contra aripi pentru omogenizare 30 lei , suruburi , saibe, etc. 30 lei . In total m-a costat 1610 lei (in mare) plus munca cam 2 zile cate 3-4 ore pe zi .

13 Mar 2011, 22:05:
O sa ii raspund lui HELLCAT. O sa postez niste poze, cam de la final . Am si un set de jante pe 17 cu anvelope pe 215 pe care o sa i le montez (cu cele de 195/15 se vede intradevar cam ciudat , sunt inguste) Urmeaza sa ii fac prelungirea pragurilor, fara se vede urat. Stima
Sequention
Bara fata doar 250 lei? de unde ai cumparat asa ieftin?
R19/16v
Era una bucatelita pe la bursa...
Mavros
Nu era,,bucatelita" am cumparat o bara impecabila printr-o cunostinta de la asigurari.
R19/16v
smile.gif deci tot una tongue.gif
B89MHZ
Hai cu pozele. Asteptam cu nerabdare.
B89MHZ
Ne-ai facut curiosi si acum ne-ai lasat balta. Ai pus sau nu? Vrei sa ne arati?
Mavros
In seara asta pun poze, scuze de intarziere.

Detalii/imbunatatiri:

-tapiterie piele facuta la comanda complet, toata masina
-discuri Brembo Max striatii aerisite
-filtru sport K&N
-evacuare dubla de la jumatatea masinii
-resoftare chip ( dupa resoftare , filtru, evacuare ) am obtinut pe teste 116 CP plecand initial de la 98CP (motor 1,4 16v)
-arcuri H&R (coborare garda 4,5 cm)
-amortizoare sport H&R Racing Team
-sunet boxe BOSE (usi) subwoofer Velocity, statie Blaupunkt, dvd retractabil 1Din, camera marsarier (si in timpul rularii)
-folie geamuri
-xenoane faruri
-xenoane faruri ceata
-facuri Angel
-stopuri leduri
-bucse sport
-bara stabilizare sport


In curand:

-praguri
-distantiere roti 1,5 cm
-pc car
-jante pe 17
silviumarin
arata foarte bine...felicitari...un sfat mic micut...vopseste tamburul spate in negru sau gri...si schimba cat mai repede jantele smile.gif

1 Apr 2011, 11:31:
si da jos paravantul(sau cum draq ii spune) ala de la geamuri smile.gif...
spy_oh_joy1389
Sau daca vrei sa o faci mai sportiva, poate faci rost de o punte spate de Clio3 1.6 16v cu discuri de frana.

Pielea originala de pe volan nu ti-a placut? Sau nu avea?
nonic
up.gif
T.rac3Er
ce motor ai?
R19/16v
Scrie mare sus - 1.4 16v 98 de cai.
Sequention
Arata bine masina wub.gif si o sa arate si mai bine cand termini proiectul, dar intr-adevar acele paravanturi nu prea au ce cauta pe masina, si pune-i si eleron de la clio sport ca o sa arate si mai bine
Acuma niste intrebari daca ai putea sa raspunzi:
- farurile ce marca sunt, cam cat costa si daca au lupa sau nu?(imi plac si as vrea sa iau si eu ceva de genul)
- la fel si stopurile ce marca sunt? este exact ce as pune si eu pe masina
- ai schimbat evacuare de dupa catalizator sau ai eliminat si catalizatorul de ai castigat 18 cai?(eu la al meu 1.6 cu filtru K&N , finala schimbata si resoftare am castigat doar vre-o 13)
mersi biggrin.gif
spy_oh_joy1389
Si poate iti pui o cotiera sa te ajute la drum lung. Eu am luat-o pe a mea de aici de pe forum:
http://www.reno.ro/https://www.reno.ro/index.php?showtopic=185...dpost&p=2511285
B89MHZ
SUPER!! Ce o sa faci cu pragurile? si unde ai imbracat volanul ca si al meu s-a zgariat si as vrea sa il imbrac.
alc2
Repede cu pragurile , arata groaznic asa neterminata .Si nici jantele nu sunt prea inspirate , iar gumele...ce dimensiune sunt ? par sa fie ceva gen 195/65/15 wacko.gif

Daca te opreste garcea cu geamurile astea pe fata , o sa cotizezi..

Viitorul Suna bine smile.gif
B89MHZ
si aripile sunt tot de plastic?
Mavros
Pentru Sequention

-nu stiu ce marca sunt farurile si stopurile, eu le am comandat de pe ebay undeva din Anglia.
-sunt cu lupa
-am dat acum 3 ani 320 Euro kitul

3 Apr 2011, 15:46:
Pentru B89MHZ

Volanul l am imbracat pe Bdul Iuliu Maniu pe dreapta cum mergi spre autostrada Pitesti dupa Restaurantul TUBO TEQUILA ai sa vezi o cladire lunga cu un etaj. Acolo ai sa vezi o reclama Legacy leather (ceva de genu). Imbracatul volanului costa 100E cu demontaj/montaj inclus.

3 Apr 2011, 15:48:
Pentru alc2

-geamurile fata sunt stock, nu sunt cu folie,au o tenta de ionizare din fabrica Renault

3 Apr 2011, 15:49:
Jantele si anvelopele sunt de iarna (setul de iarna)

Setul de vara este diferit (jante pe 17 cu 215, 45,17)

Aripile sunt tot din plastic

3 Apr 2011, 15:51:
Catalizatorul nu este scos, sunt scosi decat elementii din el , acum este gol.Evacuarea dubla pleaca de undeva de la jumatatea masinii . Cei ce vor evacuare dubla trebuie sa renunte la roata de rezerva, altfel nu au loc.
B89MHZ
Si cu pragurile te-ai gandit ce o sa faci? ai deja niste plastice care sa acopere?
Mavros
Cu pragurile mai dureaza putin, am dat deja comanda de praguri.Trebuie sa ajunga soon.
Fratzica
esti sigur ca pragurile de la clio coupe se potrivesc la clio 5 usi? Sau ai de gand sa le modifici?
Mavros
Nu se potrivesc pragurile de coupe, o sa le prelungesc. Alta varianta nu am.
catalinux*
Salut,

In primul rand felicitari pt curaj si munca depusa. Cu noua "fata" masina arata senzational. Sunt convins ca vei gasi o solutie acceptabila si pt praguri, ar fi pacat de efort si investitie.

Eu as vrea sa te intreb ceva legat de colantarea consolei centrale. La masina mea s-a cojit, in unele locuri, stratul de cauciuc care imbraca plasticul si se vede foarte urat. M-am gandit la mai multe solutii insa colantarea ar parea cea mai buna dintre ele. Intrebarile ar fi:

1. De cat timp ai colantata consola?
2. Operatiunea este dificila?
3. Consideri ca se poate dezlipi in timp, cum vezi din pct de vedere al rezistentei in timp o asfel de solutie?
4. Se demonteaza greu acea consola?
5. Ai cumva o schema cu demontarea ei?
eugenTL
Pragurile fa-le din fibra, nu are rost sa dai o gramada de bani pe ele si apoi sa le modifici tot cu fibra. Iesi mai ieftin, dar la fel ca design smile.gif

Frumoasa masina, desi cam mare bataia de cap tongue.gif
M i h a i
QUOTE(Mavros @ 3 Apr 2011, 15:43)
Catalizatorul nu este scos, sunt scosi decat elementii din el , acum este gol.
*


Cat dai spaga la Itp? Ador becul ala aprins, de la airbag rolleyes.gif In rest, spor la modificari smile.gif
Mavros
Becul de la airbag sta aprins pentru ca am facut o greseala.Cand mi au montat pielea am pus contactul si erau scoase niste cabluri de la aibag. Trebuie sa ii fac un reset la memorie.

8 Apr 2011, 09:06:
[quote=catalinux*,7 Apr 2011, 08:58]
Salut,

In primul rand felicitari pt curaj si munca depusa. Cu noua "fata" masina arata senzational......

Acelasi lucru mi s a intamplat si mie cu consola....statul cauciucat se cojise. Operatiunea e relativ simpla. MARE ATENTIE CE sutocolant cumperi. La prima tentativa sa dezlipit dupa nici o luna. Cunpara 3M.

Consola se demonteaza usor, este prinsa decat in cleme.1.Scoti prima oara cd-player-ul.2. Undeva sub consola ai un capac (mufa conectare la calculator auto), se scoate capacul.3. Se trage in afara ajutandu-te de gaura de la mufa pc. Vezi ca o sa opuna rezistenta, daca vrei poti sa te ajuti si de o surubelnita din laterale.
hellcat
Proiectul are potential, sper sa nu te opresti aici si sa ne prezinti masina finalizata.
Uite niste poze pentru comparatie, au mai facut si altii aceasta modificare. Pragurile de origine nu stiu cum sunt modificate, insa se incadreaza la fel de bine si pe modelul in 5 usi. La fel si bara spate de rs.
[attachmentid=1627714163] [attachmentid=1627714164] [attachmentid=1627714165]
Mavros
hellcat

Bara spate nu este de clio 3 rs, este bara normala dar cu difuzer de aer (se gaseste kit), cat despre praguri daca te uiti atent ai sa vezi ca spre spate se ingusteaza mult, se vede cam aiurea, multumesc hellcat pentru poze, ce caut eu este un prag egal ca grosime pana in spate si in spate putin urcat pe aripa. Nasol este ca nu gasesc sub nici o forma. ASTEPT SUGESTII in continuare legat de praguri.
hellcat
Bara spate la asta neagra e de rs 100%.
Pragurile sincer mie tocmai asa imi plac, subtiate in partea din spate, tocmai pentru faptul ca e in 5 usi si nu ies asa in evidenta. La caroseria in 3 usi e cu totul altceva, aripa spate e mult mai rotunjita la partea de jos, iar pragul vine in completarea planului.

A, poti lua in calcul pragurile de pe GT in 5 usi.
[attachmentid=1627714278]
Mavros
hellcat

nu vreau sa ma contrazic dar bara la aia neagra nu este 100% de rs. Bara spate de rs este mult mai lata .Ce are el acolo este un kit de difuzer care se pune pe bara de clio 3 normal( se decupeaza in bara). Dragute pragurile din ultimul mesaj. Nu sunt originale nu?
hellcat
Ba da, sunt de origine...e pack GT, tot ce vezi pe clio-ul ala vine din fabrica.
ovidiu89
Felicitari pentru munca depusa. Si eu aveam in plan sa pun bara de fata dar sincer habar nu aveam ca in afara de bara propriu-zisa si aripi mai trebuie multe
chester619
Nu vreau sa deschid un nou topic si acesta e cel mai apropiat de intrebarea mea, asa ca postez aici.

Unde pot gasi grilele de RS? Aceea 2 care sunt in prelungirea farurilor. Am un clio 3 din 2007 stock si e cam unica modificare pe care vreau sa o aduc masinii. Nu conteaza de unde e, ebay, dezmembrari, daca are cineva i idee ca eu nu am gasit....

Multumesc
r_vlad
Pai aici si aici. Asta daca nu vrei sa iei noi de la Renault.
chester619
De curiozitate, ai idee cat e la reprezentanta?

Mersi pentru linkuri, foarte foarte folositoare. macar mi-am facut o idee de pret. Trebuie sa stang bani smile.gif
r_vlad
Nu stiu. Asta-i codul piesei: 7701209318. Poti suna la orice reprezentanta sa intrebi cat costa.
mene
E 315 ron la reprezentanta.Vroiam sa le schimb si eu cu unele de RS dar la pretul asta sunt cam scumpe.Iar la dezmembrari slabe sanse sa gasesti.Nu gasesc nici din astea normale.Eu am una rupta si de aia vreau sa le schimb.
tudoroprearomania
Salut! Nu stiu daca mai e de actualitate postarea, dar as vrea si eu sa fac la clio ul meu 2006 acelasi tip de modificari.
Am doua intrebari:
-M-am gandit sa fac acelasi lucru, dar cu o bara de facelift, al meu fiind cel din poza atasata, nefacelift. Asta implica sa schimb si farurile, dar in rest oare merge?
-Ai cumva un facebook/whatsapp ca sa vorbim sa imi dai mai multe detalii despre cum ai facut?

Multumesc!
ALXBRB
Salut baieti!! Poate atașa cineva mai multe poze daca a mai facut cineva asta??
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.