Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Inlocuire rcs/rcd tuner list cu update list
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Modificari si imbunatatiri
Pages: 1, 2, 3, 4
bogdanrazvan
Salut sunt nou in familia Renault si as vrea sa inlocuiesc un radio casetofon tuner list cu un radio cd update list pe un Renault clio 2003. Se poate? Multumesc astept raspunsuri
espacern
Schimbarea asta implica mai multe operatiuni.
Vezi in documentul atasat cam ce trebuie sa faci.

Numai bine!
bogdanrazvan
multumesc,dar asta inseamna sa desfac mufa galbena in fire separate.dar daca nu am culorile la fire ca cele din imagine

10 Feb 2011, 22:33:
radio cd este de megan 2007 si are priza (mufa de pe cd) diferita
partea de alimentare si boxe,adica mufele mari sunt la fel ca dimensiuni si pozitionare,partea de la mufa galbena este dubla si mai are o priza in plus
M i h a i
iti recomand sa pui tot un tuner list ori un pioneer.te complici cu update list.
lucianm
update list are avantajele lui, intrarea auxiliara si varianta cu mp3
bogdanrazvan
mufele sunt diferite ,deci ce ma sfatuiti sa fac.

10 Feb 2011, 23:06:
am conectat radio cd la mufele de pe masina ,se deschide dar nu apar zerourile pentru introducerea codului
lucianm
trebuie schimbat si display-ul, mufa de la display, mufa galbena de la radio, mufa rosie de la satelit.
lucianm
stie cineva cum se leaga satelitul de la volan la display-ul update list?

dan22y
Lucian, vezi poate te ajuta asta in proiectul tau.
[attachmentid=1627696448]


lucianm
multumesc, ala il aveam si eu.

corespondenta intre tuner list si update list este doar la mufa gri.

am gasit schema completa. revin cu informatii.

L.E.

Am adaugat ( corect ) corespondentele intre mufele gri si rosu de la tuner list si mufa neagra de la update list.

Saptamana ce vine sper sa fac la masina mea modificarea si voi adauga un tutorial cu poze la sectiunea Clio > Tutoriale.

Spor la modificari !
bogdanrazvan
salut respect pentru Lucian si forum
stelpop
@lucianm felicitari pentru pdf
foarte util
il poti face si mai util daca ne spui si corespondanta si pentru celalalt tip de comanda volan cu alte culori ale mufei galbene.

http://www.reno.ro/Cum-sa-ti-desfaci-satel...as-t125972.html

Stima!
lucianm
corespondenta este urmatoarea: ( numerele reprezinta pozitia firelor in mufa rosie din pdf )

9 - Rosu
10 - Verde
11 - Negru
12 - Galben
13 - Maro
14 - Bleu
bogdanrazvan
salut,prizele mele sunt cele din imagini,au fost legate prizele mari si cea galbena dar nu functioneaza,cd se deschide dar nu apar zorourile pt introducerea codului.
cd se lumineaza sa fie oare defect.multumesc astept raspuns

26 Feb 2011, 23:08:
deci am montat mufele A , B si C1-GALBENA si nu merge.Ce ar trebui sa fac:sa probez radio cd pe un megan,eu l-am cumparat de pe net.astept un sfat multumesc
lucianm
pai pozele tale sunt una cu tuner list si una cu update list.

daca playerul este update list iar ecranul tuner list este normal sa nu mearga.
bogdanrazvan
sa inteleg ca daca radiocd este update list si ecranul de pe masina este tuner list nu merg facute modificari la prize ca sa functioneze.ar trebui inlocuit radio casetofon tuner list cu radio cd tuner list si nu altfel.
multumesc pentru raspunsuri sunt bun de cinste.
lucianm
da, exact. playerul trebuie sa fie acelasi tip cu display-ul. modificarile nu sunt doar la nivelul mufelor, comunicatia intre player si afisor este CAN la cele update list ( 3 fire ) si I2C la cele tuner list ( 5 fire ).
hellcat
Daca doriti modificarea sistemului audio din tuner list in update list, aveti un tutorial cu toate modificarile necesare aici: http://theclioteam.blogspot.com/2011/03/mo...tuner-list.html
valy hd
Da,ok dar aste ste valabil numai pentru clio,la mine(megane 2) tot tunerlist am o singura mufa care este rosie si atat...
lucianm
conversia pentru megane 2
hellcat
Perfect...acum n-a mai ramas decat ca preturile la mp3-uri si afisaje sa explodeze, ca nejustificat de mari oricum sunt. dry.gif
M i h a i
Oricum un tuner list pt megane 2 costa cam 2000 lei la reprezentanta. Acum doi ani era 1800 . Sh 150 lei tongue.gif
hellcat
Ma refeream la preturile sh, 400 de lei pentru un mp3 ma face sa rad biggrin.gif , o fi cu tva si garantie sau fara?
La reprezentanta (orice marca) preturile pentru un HU dedicat atat trebuie sa fie, motivele se cunosc.
shyck
hmmm, suna interesant

dar deja sunt in ceata

care documente sunt bune numai pentru megane?

din ce am inteles in afara de update list imi mai trebuie display si mufe? atat?

please help, am un update list de se pune praful pe el

orice display de pe update list e bun?

ms anticipat
lucianm
pt megane este bun ultimul document, pe care scrie megane.

un player update list merge cu orice display update list.

modificarea presupune schimbarea mufelor.
valy hd
Lucianm,oare este corecta schema pentru megane ca eu am reusit sa scot fum dintrun display updatelist si am legat firele exact ca acolo.
lucianm
desigur ca este corecta.

adaug si schema electrica. ( pentru update list )

pinii 17 si 21 primesc + 12 V iar pinul 23 este masa.
Takashi
Buna seara,am gasit sa cumpar un mp3 player sony dar nu se potrivese la mufe in spate,aveti idee daca pot gasi undeva un adaptor?
Detin un renault clio 1.4 16V din 2004
Multumesc
lucianm
se gaseste la magazine de electronice.
Takashi
Multumesc.
Inca ceva daca se poate...
Imi puteti spune daca sunt bune preturile?
Statie alpine mrp f320
mp3 player sony gt31u
subwoofer magnat xecutor 300w rms
+4 boxe alpine de 50w nu mai stiu exact modelul sad.gif
Pret 900lei
adytza1986
O intrebare am si eu,detin Renault Clio 1.5 dci 2006,si doresc sa schimb player-ul de pe masina cu un alpine,dar as vrea sa beneficiez in continuare de comenzile de volum de pe volan cat si de afisaj.Se poate?Ce ar trebui sa fac?
Multumesc.
lucianm
exista adaptoare pentru comenzi si display.

trebuie sa vezi daca player-ul suporta si ce adaptor ai nevoie.
alexchivu
Salut

Am verificat si radiocd-ul meu este un update list.
Cum pot conecta alte medii? Ma intereseaza un usb sau altceva de genul asta.
lucianm
s-a mai discutat

http://www.reno.ro/Cum-Se-Conecteaza-Un-Mp...tie-t41315.html
alexchivu
ok, am citit
dar nu am optiunea de AUX...
trebuie activa de undeva? sau ce trebuie sa fac?
shyck
QUOTE(lucianm @ 24 Mar 2011, 18:54)
pt megane este bun ultimul document, pe care scrie megane.

un player update list merge cu orice display update list.

modificarea presupune schimbarea mufelor.
*




ok, ai idee cum recunosc un display updatelist?



a facut cineva montajul pe megane? poate sa revina cu poze? chiar si pt clio


ma int cum afiseaza


alexchivu
nu stie nimeni cum sa activez AUX?
lucianm
activare aux:

se tine apasat pe butonul expert 3 secunde ( cel cu o nota muzicala ) si intri in meniul expert. acolo ai AUX on sau off.


display-ul updatelist se recunoaste dupa cod si dupa mufa.

la clio /megane cele update list au mufa neagra cu 24 pini.

codul la clio este 82 00 380 298

la megane sunt 3 coduri pe care nu le stiu.
shyck
ok, de ce sunt 3 coduri? care sunt diferentele intre ele?

ca stiu ca am vazut mai multe tipuri
lucianm
pai unu e portocaliu cu butoanele jos, unul e portocaliu cu butoanele pe lateral, unul e alb si putin mai mare.
toate 3 se potrivesc ca si conexiuni, dar iti trebuie si cozorocul.
dan22y
Pentru Megane 2 si UPDATELIST exista 3 display-uri fabricate de JOHNSON si anume:

Pt. M2.1 din 2005, display tip matricial, iluminat portocaliu, cu 3 butoane de actionare, cod: 8200350498-A

[attachmentid=1627721482] [attachmentid=1627721483] [attachmentid=1627721484]

Pt. M2.2 din 2006-2007, display tip LCD, iluminat alb, cu 2 butoane de actionare in dreapta display-ului si martorii "lipsa centura" si "airbag pasager off" in stanga display-ului, cod: 8200290542-C

[attachmentid=1627721485] [attachmentid=1627721487] [attachmentid=1627721486]

Pt. M2.2 din 2008-2009, display tip matricial, iluminat alb, cu 2 butoane de actionare in dreapta display-ului si martorii "lipsa centura" si "airbag pasager off" in stanga display-ului, cod: 8200722450

[attachmentid=1627721488] [attachmentid=1627721489] [attachmentid=1627721490]


Ultimele 2 versiuni mi-au trecut prin mana tongue.gif
Asa cum se poate observa si cum a zis si colegul lucianm, pt UPDATELIST avem doar o singura mufa de conectare la display.

Pt. Tunerlist codul este: 8200107839 si este fabricat de Sagem si are 2 mufe de conectare, se poate vedea in prima poza de sus stanga, display matricial si iluminat portocaliu.
shyck
daca tot le aveti asa cu coduri

imi spuneti si mie daca update list cod 8200633621 citeste mp3? sau nu?


daca nu ce cod trebuie sa caut?
lucianm
alea care citesc mp3 scrie pe ele.
shyck
aham, mda, asa, parca tin minte

dar unde scrie exact?

deci ce am eu nu are mp3

deci in total sunt 3 feluri

1. tuner list
2. update list fara mp3
3. update list cu mp3
lucianm
da, corect.

scrie deasupra butoanelor 1 si 2. MP3 ^ si MP3 v
dan22y
Asa arata cel cu mp3, pe varianta crem.
[attachmentid=1627722081]

shyck
ok am inteles

dar cele de pe clio/laguna? care arata ca cel din poza?

de ex am un coleg aici la servici care are update list, nu scrie nimic de mp3 si citeste, arata ca cel din poza
lucianm
cel din poza nu citeste mp3, doar daca are un player mp3 si a pastrat masca veche.
alexchivu
salut
am tinut apasat cum ai zis tu, butonul cu nota muzicala.
dupa 3 secunde mi-a aparut AF (on/off). asa se activeaza aux?
lucianm
nu, cu scroll-ul satelitului se navigheaza in meniu iar cu vol+ si vol- se modifica on/off.

daca dai de scroll ai sa gasesti si aux on/off
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.