Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Achizitionare telefon
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > In Car Entertainment > GSM Zone
biscu
Sunt in cautarea unui smartphone si nu am prea multe informatii. Bugetul este de aproximativ 1000-1200 Ron. Stiti careva ceva oferte avantajoase, chiar daca asta inseamna un nou abonament, dar sa nu depaseasca 15Euro.
As prefera Samsung Galaxy S, Nokia N8, Xperia X10, HTC Desire HD.
Multumesc
semit
incearca la sectiunea GSM
2dor
QUOTE(biscu @ 9 Feb 2011, 22:07)
Sunt in cautarea unui smartphone si nu am prea multe informatii. Bugetul este de aproximativ 1000-1200 Ron. Stiti careva ceva oferte  avantajoase, chiar daca asta inseamna un nou abonament, dar sa nu depaseasca 15Euro.
As prefera Samsung Galaxy S, Nokia N8, Xperia X10, HTC Desire HD.
Multumesc
*



Nu prea cred ca te incadrezi la acele telefoane cu bugetul tau...
M i h a i
La 1200 lei se incadreaza la abonament.
nonic
Cu abonament de 16,64 EURO cu TVA gasesti:
1. Samsung Galaxy S - 1020 lei
2. Nokia N8 - 1233 lei
3. Xperia X10 - 1020 lei
4. HTC Desire HD - 1403 lei

Daca vrei info suplimentare te pot ajuta pe PM.
b76bgaarh
pai da chiar si vodafone, daca nu ma insel poate sa ia si iphone4. ca sa nu zic de cele low cost ca LG.
M i h a i
Daca iti faci abonament sa-ti iei si optiunea cu 700 mb cel putin.Daca iei un ab fara net nu are rost sa-ti iei un telefon din cele sus mentionate.
nonic
iPhone 4 de 16 GB la acelasi cost de abonament este 1916 lei.
M i h a i
Asta daca vrei cel mai calitativ telefon de pe piata.Aplicatiile nu sunt asa scumpe precum urla toti.Singura buba pe care o vad este ca bluetooth merge numai pt casca.Pt transfer nu merge.
cj98czh
QUOTE(M i h a i @ 10 Feb 2011, 10:33)
Asta daca vrei cel mai calitativ telefon de pe piata
*




Parerea ta biggrin.gif ... a mea este HTC Desire HD biggrin.gif
nonic
Inca un vot pentru Apple: am un 3G si un 3GS, foarte multumit de ambele telefoane... urmeaza un iphone 4 si la mine.
M i h a i
Ok , iti respect parerea tongue.gif .Eu am umblat pe toate pana acum dar ca si calitate aifonul este departe. Asculta si un mp3 la casti sa-mi spui care se aude mai bine. Nu am asa ceva, sa nu crezi ca sunt subiectiv smile.gif .Eu am un galaxy s.
cj98czh
Pai de aia sunt mai multe sa avem de unde alege ... si eu m-am jucat cu toate si cel mai mult mi-a placut Desire ...

Nici eu nu am nici unul din cele 3 .. acuma am HTC TouchHD ... si vreau sa-l schimb ...


Sunt in dilema ... HTC Desire HD la 1300 ron sau Galaxy S la 800 ron ... ambele noi de la Vodafone biggrin.gif

Ia ziceti ce a-ti alege ... mentionez ca banii nu sunt chiar un impediment ... mie unul parca tot Desire imi face cu ochiul .. biggrin.gif
M i h a i
Cj > de ce aleg Galaxy si nu Desire Hd?

1.Este putin mai mic decat Desire Hd
2.Are S Amoled care nu este asa fiabil dar se vede clar mai bine decat Slcd
3.Daca si Desire Hd avea amoled mai mai gandeam in ceea ce priveste achizitia, dar asa.
nonic
QUOTE(M i h a i @ 10 Feb 2011, 10:45)
Eu am umblat pe toate pana acum.
*



Si eu am butonat multe telefoane dar parca Iphone-ul este ceva mai rafinat tongue.gif
herculane
zicea cineva ca desire hd e cel mai calitatv telefon de pe piata. la ce? smile.gif

daca tii neaparat sa-ti iei android iti recomand asa:

-desire simplu, daca nu vei instala foarte multe programe, pt ca memoria de 150-170mb e de toata jena (asta daca nu te bagi la root, a2sd, rom-uri custom etc.)
-samsung daca vrei sa instalezi aplicatii fara probleme, vrei cel mai bun display (de android) si un telefon care filmeaza binisor

per total, as recomanda i4 fara rezerve. deocamdata (pana la atrix, s2, 2x) cam cel mai bun si calitativ telefon de pe piata
M i h a i
Desire simplu se mai gaseste? Singurul tel de la Htc care imi place (numai cele Amoled )
nonic
Mai sunt stocuri de HTC DESIRE biggrin.gif .
herculane
amoled nu se mai gaseste sigur pt ca, din cate stiu, li se cam terminase stocu' si au trecut la slcd. dar nu stiu ce mare diferenta vedeti voi intre amoled si slcd in cazul desire-ului. poate sunt eu mai chior, da' folosesc ambele modele de ceva luni bune, si greu imi dau seama de diferente...
M i h a i
Negrul cum este?

... desire amoled si slcd .Am vrut sa l intreb daca vede diferenta intre negrul de pe amoled si negrul de pe slcd smile.gif
BannedHost
galaxy s, sau htc...

Eu as opta pt. galaxy s.. Ecranul amoled.. android 2.2 filmeaza hd.

Am butonat unul, nici nu se compara...cu iphone(3gs)..
herculane
QUOTE(M i h a i @ 10 Feb 2011, 19:43)
Negrul cum este?
*



diferenta este destul de mica. intr-adevar daca pui 2 imagini negre vezi avantajele amoled-ului, dar nu te gandi ca te da pe spate

uita-te si p-aci si spune-mi daca vezi mari diferente: http://www.engadget.com/2010/09/13/spot-th...-versus-amoled/

HappyBoy
Ce ati alege intre Iphone4 - HTC Desire Z si HTC EVO 4G (Cel din urma am impresia ca nu poate fi folosit in Ro, fiind CDMA fara SIM)
DragosP
Da' tu ce ai alege?
De ce vrei să-ți aleagă altcineva telefonul?
Ia ce-ți place și-ți permiți.
ady77
Lasa-l bre in pace, omul vrea sa ne faca o donatie si nu e hotarat icon_mrgreen.gif
cj98czh
Datorita schimbarilor de oferta ... adica Galaxy S a urcat la 1000 ron si Desire HD la coborat la 1000 ron ... am decis ... ceea ce vroiam de fapt de la inceput dar exista o diferenta de pret careia eu nu ii gaseam justificarea ... asa am ales Desire HD, trebuie sa vina pe maine ... cel tarziu poimaine ...
venom21
Imi parae rau ca nu am vazut acest thread pana acuma.
Eu am Nokia N8 si sunt foarte multumit de el , in special de pozele care le face si sunetul.Intradevar daca iti faci un abonament si nu ai cu optiuni de date e ca si cum ai avea un 3310 cu camera si mp3.
M i h a i
Cj

ok ! Eu zic atat

1.Desire hasde camera china dragonul rosu europa (precum galaxy)
2.Nokia Carls Zeiss

Comparatie :

Desire hasde : 8 MP, 3264x2448 pixels, autofocus, dual-LED flash
Nokia N8 : 12 MP, 4000x3000 pixels, Carl Zeiss optics, autofocus, Xenon flash

Asadar.Carl Zeiss este camera,nu jucarie precum are desire hd galaxy s si ip 4. Si eu am 5 mp la Galaxy. N73 de 3 mp Carls Zeiss il spulbera la poze.

Te credeam realist mai Cj.. tongue.gif (vorbim strict de foto) Ce daca ai 1 mil de mp la camera...conteaza calitatea ei. wink.gif
cj98czh
Am si sters postul inainte de a scrie tu .. confundasem N8 cu alt Nokia ... si stai cuminte ca cel putin TouchHD care m-a slujit fara probleme 1,5 ani face niste poze foarte misto ... cu doar 5MP camera ...
M i h a i
Asadar, esti de acord cu mine ca nokia sunt cei mai buni la camere ?la ora actuala? Cele mai calitative poze se scot pe Carl Zeiss .Si Galaxy ''scoate'' poze/foto frumoase dar nu se compara cu Nokia.Cel putin N8 este scula la camera.Asta este singurul lucru la care Nokia au ramas tari, in rest pauza de masa. N73 face poze mult mai calitative decat Galaxy s si Desire. Am testat eu. N73 care are 3.2 mp si a fost lansat in 2006. Iti dai seama ca N8 cu 12 mp lansat la jumatatea 2010 rupe si Desire Hd si ip 4 si Galaxy.
adi_ar
O sa radeti dar mie-mi plac camerele telefoanelor Samsung, in general.
M i h a i
Mie nu imi plac. Poze ok fara mari pretentii.Video 720p cica.Ala nu este 720 p pur in nici un caz.Nici pe Desire Hd nici pe Galaxy. Cel mai corect se misca video pe Ip4 , dar nici ala nu este 720p. Mi se par cam jucarii camerele de la Galaxy s si Desire orice tip.Cu N8 nu am facut video, am facut numai poze.Este peste toate. Pacat ca nu mai am pozele.Am gasit un video.Ce zici? (cu toate ca de video nu am zic nimic, ma referam strict la foto)


http://www.nokiausers.net/Videos-and-Media...e-Commuter.html
&feature=player_embedded#at=93
adi_ar
Pentru o camera la purtatator, eu zic ca toate Samsung, incepand de la 3MP in sus sunt OK! Sensibilitate buna, corectii, cam tot ce-ti trebuie.
Daca vrei 720p si altele, s-au inventat chestii dedicate smile.gif.
Dupa mine, telefonul inseamna (inca) comunicare/informare in primul rand. Partea cu media este un gadget util, atat!
argon
QUOTE(M i h a i @ 15 Feb 2011, 22:45)
Asadar, esti de acord cu mine ca nokia sunt cei mai buni la camere ?la ora actuala? Cele mai calitative poze se scot pe Carl Zeiss .
*



Nu esti obiectiv deloc, arunca un ochi la SE, un model banal, C905 sa zicem.
biscu
Pana la urma am achizitionat un Samsung Galaxy S. Sper sa ii prind repede tainele.
cj98czh
Nu vb. de Nokia ca nu-mi plac.. si de aceea nu am avut .. in schimb am folosit din 2004 doar asa ceva de la SE: P800, 900, P910i, P1, Xperia ... ultimele 2 faceau fotografii foarte bune dar filmau prost ... dupa care am trecut pe HTC ...
M i h a i
QUOTE(argon @ 15 Feb 2011, 22:11)
Nu esti obiectiv deloc, arunca un ochi la SE, un model banal, C905 sa zicem.
*


Corect, am uitat de Se .si modelul asta este super tare.Si Se au avut si au camere adevarate. Subiectiv sa stii ca nu sunt.Nici cu telul si nici cu masina.Daca au ceva in neregula nu imi este rusine sa recunosc punctele slabe.Eu zic ca sunt destul de realist. tongue.gif
Shush
Ma, din nou, poate sunt eu mai ciudat, dar eu pentru poze prefer un dslr de la Nikon nu smartphone-uri !
Cat sa fac o poza la nevoie e suficient orice smartphone !
herculane
SE a avut modele foarte bune dpdv al calitatii foto: k750, k800, dar de la c905 s-a cam terminat. campion la foto este de departe n8-ul

eu fac 90% din poze (exceptandu-le pe cele din vacante) cu telefonul, de aceea prefer sa am un device care face poze cat mai bune. dintre toate smarphone-urile pe care le-am avut in ultimii ani, cel mai multumit am fost de n95 8gb si ifon4.

desire, de exemplu, in unele situatii (la lumina slaba sau la subiecte in miscare) scoate niste poze groaznice, asa ca sa zici ca poti face poze cu orice device e putin gresit.
Liviu
QUOTE(biscu @ 15 Feb 2011, 22:13)
Pana la urma am achizitionat un Samsung Galaxy S. Sper sa ii prind repede tainele.
*


Sa il stapanesti sanatos ... eu m-as fi orientat spre Nexus S (acelasi hardware dar un suport software cu o clasa mai sus de SGS) .. desi e o diferenta de pret nu chiar mica intre cele 2 modele.

QUOTE(Shush @ 16 Feb 2011, 00:00)
Ma, din nou, poate sunt eu mai ciudat, dar eu pentru poze prefer un dslr de la Nikon nu smartphone-uri !
Cat sa fac o poza la nevoie e suficient orice smartphone !
*


Suntem 2 ciudati in cazul asta up.gif .. numai ca eu sunt cu canon smile.gif

QUOTE(herculane @ 16 Feb 2011, 01:38)
... asa ca sa zici ca poti face poze cu orice device e putin gresit.
*


Ba nu e gresit deloc ...
"poze" poti face cu orice telefon ... "fotografii" insa, nu pot face decat cu un aparat foto tongue.gif.

Serios acuma .. telefonul il folosesc doar daca nu am altceva al mine. Canonul meu vechi de 5 ani (care cu tot cu lentile costa cam cat sgs-ul) nu cred ca o sa fie batut prea curand la calitatea foto de un telefon.
Nu vreau ca amintirile mele fotografice sa fie imortalizarte cu un senzor cmos de 2 lei (indiferent de cati MP are), cu zgomot pe aproape orice culoare si in orice situatie.
Eu as recomanda ca NICIODATA sa nu iti alegi telefonul pe criteriul camerei foto, cel mult sa lasi acest amanunt sa diferentieze candidatii finali.
Shush
QUOTE(herculane @ 16 Feb 2011, 01:38)
desire, de exemplu, in unele situatii (la lumina slaba sau la subiecte in miscare) scoate niste poze groaznice, asa ca sa zici ca poti face poze cu orice device e putin gresit.
*



Cu telefonul fac poze atunci cand vad un afis/poster sau obiect si vreau sa imi aduc aminte de el. Aici nu am nevoie de calitate. In rest mai e util in caz de accident, poti sa faci repede 2-3 poze din care sa reiasa pozitia masinilor, din nou nu ai nevoie de calitate.
Cand merg intr-o excursie, la o petrecere/concert sau la o iesire cu prietenii folosesc camera !

In rest nu imi fac poze singur prin bai, nu ma pozez langa masini "bengoase", nu pozez oameni de pe strada asa ca nu vad de ce as face majoritatea pozelor cu telefonul dry.gif
tatimeu
QUOTE(biscu @ 15 Feb 2011, 22:13)
Pana la urma am achizitionat un Samsung Galaxy S. Sper sa ii prind repede tainele.
*



te-ai grabit. Imediat apar telefoane mai performante LG Optimus 2x, Motorola Atrix, LG Optimus 3D, SGS II., iar cele de la LG firma consiserata asa mai pentru sarantoci cred ca la liber o sa aiba preturi aproape identice cu un SGS actual.
k.soze
fratilor, despre optiuni de achizitionare telefoane se vorbeste aici sau despre lentile la camere foto? tongue.gif

on topic: si eu sunt in cautare de telefon dar as astepta sa apara si la noi htc desire s, incredible s, galaxy2, etc.; poate nu apar la preturi ingrozitor de mari.
acum vreo 2 zile vodafone a anuntat ca va introduce in oferta ultimele lansari de la barcelona (le enumera cam pe toate dar nu zice insa nimic de incredible s). personal, cei 4,3" de la desire hd mi se par cam multi, mai ales ca nu vin cu rezolutia iphone4; 3,7" - 4" mi se par mai mult decat suficienti si de asta as merge pe mana lui desire s / incredible s.

off topic: sun in cautare de telefon pentru ca al meu milestone a murit brusc si dintr-o data fiind pus la incarcat (nu a fost nicio cadere de tensiune); pur si simplu nu a mai vrut sa se deschida sub nicio forma; acum e trimis in service, sper sa se rezolve doar cu o resoftare. daca nu, iar investesc in telefon sad.gif a mai patit cineva asa ceva cu milestone sau andoid in general?
Hack
QUOTE(tatimeu @ 19 Feb 2011, 14:00)
... iar cele de la LG firma consiserata asa mai pentru sarantoci cred ca la liber o sa aiba preturi aproape identice cu un SGS actual.
*


radmasa.gif Deci morala este "luati LG ca au preturile la fel de mari ca si Samsungul"...
cj98czh
Achizitionat pana la urma Desire HD ... nu regret deloc biggrin.gif
tatimeu
QUOTE(Hack @ 23 Feb 2011, 15:21)
radmasa.gif Deci morala este "luati LG ca au preturile la fel de mari ca si Samsungul"...
*


poate trebuia specificat faptul ca SG la abonament (al meu ce e drept) are preturi cam cum banuiesc eu ca o sa aiba LG Optimus 3D. sau optimus 2x la liber. La ceea ce sunt capabile astea acum SG-ul e undeva mai in spate. De aici si remarca cu pretul. Numai pentru simplu fapt ca apleci telefonul intr-o parte sau alta pentru a vizualiza continutul unei pagini de net sau pentru a vedea o fotografie panoramica, ca are ecran 3D (pentru pasionatii de bla-bla) si unii considera ca e un avantaj pretul asemanator cu SGS.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.