Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Stropitori duze parbriz
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Probleme frecvente, utilizare si reparatii > Clio
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
Victor_Renault
Se potriveste la Clio de la alta masina, o pereche de stropitori care sa imprastie frumos pe parbriz?
zambiee99
cred ca de la c3 se potrivesc
mariusik88
Citroen C3 nu clio 3 (cod 6438.V8). cel putin eu asa inteleg
Victor_Renault
Da, Citroen C3, ai dreptate, scuze.
danromania2002
De citroen c3 stiam si eu biggrin.gif
diesel_power
Si de unde se pot procura aceste minunate duze de citroen c3?
claudiu.manda
De la dealerii Citroen. Pretul e unul destul de ok.
danromania2002
Marti trebuie sa-mi sosească noile duze de C3 6438.V8 sa vedem cum se prezintă, mai trebuie sa descopăr cum le scot pe cele vechi , o sa fac niște poze și un filmuleț după ce le montez, mulțumesc Victor.
radunre
Victor_Renault, daca ai vreme, te rog sa postezi cateva imagini (cat mai clare si unghiuri diferite) cu noile stropitori, intentionez sa demontez una de la mine si sa le compar. Multumesc anticipat.
danromania2002
Uite aici niste poze :
Victor_Renault
radunre, nu le am, cred ca miercuri-joi imi vin.
radunre
Multumesc, ar fii utile ceva imagini cu partea inferioara, detalii de prindere/montare.
mariusik88
sper ca astea sa numai arunce lichid pe geamurile laterale si pe luneta sad.gif (cei care si-au pus deja poate ne dau si noua detalii in legatura cu acest lucru)
@radunre nu cred ca se monteaza greu. in 5 minute nu cred ca avem ce sa facem
danromania2002
Marti imi sosesc , o sa fac poze si un filmulet inainte si dupa + vreau sa-mi pun si un filtru de benzina de dacie ca sa nu se mai infunde niciodata biggrin.gif
Ceva de genu :
cmandrei
Pai da ... dar ala stiu ca se "umfla" la apa si exista sanse sa nu mai ajunga apa pe parbriz.
Euu90
Salut, mi-am cumparat si eu duze de la citroen. Dupa o saptamana de asteptare, astazi mi-au venit la reprezentata (pret 50 ron 2 bucati).
Maine am sa le montez smile.gif

Scuzati claritatea pozelor, mai bune nu am cum sa fac...
danromania2002
cmandrei , colegii nostri de pe dacia forum au filtru de benzina de 10000km si nu au avut probleme...o sa testez sa vedem daca merita.
cmandrei
Ok.
Era doar o parere.
Daca functioneaza e perfect smile.gif
dumiDude
intrebare de noob smile.gif

cum se scot dozele? se trag pur si simplu sau au ceva scpecial ca si prindere?

Multumesc.
mikex
scoti furtunasele si apoi impingi cu ceva in ele prin interiorul capotei
Euu90
Azi am montat duzele. Sunt foarte usor de montat:

1) Se scote furtunasul (la mine a iesit destul de greu)
2) Cu un patent mic se pride pe interior duza (are un fel de cleme) apoi se impinge in sus. Eu am folosit si o surubelita lata pentru a scoate duza deoarece prin simpla impingere nu iese. Atentie sa nu zgariati vopseaua.
3) Introduceti duza noua si apoi furtunasul.
4) La fel si la cealalta.

Este foarte usor si mai multe de 5 minute nu ar trebui sa dureze.

Duzele stropesc foarte bine, dar din cate am observat ajunge putin lichid pe plafonul masinii.

Spor la lucru smile.gif
mariusik88
@Euu90

fa si tu un filmulet te rog. Se pulverizeaza pe geamurile laterale si pe luneta ? la mine asa fac cele originale oricat le-as aranja :|
hellcat
QUOTE(Euu90 @ 5 Feb 2011, 22:35)
Duzele stropesc foarte bine, dar din cate am observat ajunge putin lichid pe plafonul masinii.
*


Cand o sa fii in mers n-o sa mai ajunga lichid pe cupola. wink.gif
danromania2002
Uitati aici diferentele :
&feature=player_embedded#
Euu90
Am facut un filmulet, dar e de 10 Mb si nu stiu cum sa il postez, se vede la fel ca in filmuletul de mai sus.
Ideea este ca daca masina e in mers nu ajung picaturile pe geamurile laterale sau pe luneta (clio-symbol). Daca e parcata atunci ajung cateva picaturi pe geamurile laterale si pe luneta, dupa parerea mea nu deranjeaza.
danromania2002
Am pus filtrul de benzina pe instalație ,toate bune nu se pierde din puterea jetului, oricum e de proba pana marți când vin duzele de c3. O sa fac poze când montez noile duze.
George Paul
La 90-100-130 km/h cum pulverizeaza duzele de C3?
danromania2002
Cum am promis revin cu poze și un filmuleț , se fixează ușor sunt fericit ca au o garnitura de cauciuc care protejează vopseaua (cele originale nu aveau nimic), pe loc dacă dai 4-5 șprițuri ajung picături și pe geamurile laterale , în mers oricât ai da nu ajung picături pe geamurile laterale , am mers cu 100 km/h și au mers foarte bine .Am pus poze cu duzele de C3 și cu filtrul de benzina care l-am pus în sistemul de spălat al parbrizului.

Video:


Poze:[attachmentid=1627695311] [attachmentid=1627695312] [attachmentid=1627695313] [attachmentid=1627695314] [attachmentid=1627695315] [attachmentid=1627695316] [attachmentid=1627695317]
adicted69
Si eu am achizitionat astazi duze de c3, si pot sa va spun ca este diferenta de la cer la pamant. La prima duza m-am chinuit putin cu o surubelnita sa o scot, insa pe a doua am scos-o cu mana , fara sa fortez nimic.

Chiar merita investitia.
mariusik88
azi le-am luat si eu. sunt foarte multumit. merita
alexxxh86
am comandat si eu azi duze de c3 la dealerul citroen din Timisoara. pe marti a zis ca ajung din Franta smile.gif
referitor la filtrul de benzina merg la magazine de piese auto si cer filtru de benzina de dacie?
BannedHost
Da.. E vreo 2.5 lei unul ...
Ceri un filtru de benzina de plastic, ieftin smile.gif)
diesel_power
Exista riscul sa se infunde duzele daca nu folosesc un filtru de benzina ?
Victor_Renault
Nu. Masina mea are 7 ani si ceva iat duzele vechi arata ca noi. Sincer nu stiu cum reusesc oamenii acestia sa le infunde.
BannedHost
Trebuie sa le schimb si pe ale mele .. Cand spal parbrizul se uda toate geamurile .. Cateodata si luneta :|

Afecteaza cu ceva garantia ?

Cat au costat diuzele ?
diesel_power
Teoretic afecteaza garantia. Practic, in caz de vreo problema cu masina, nu cred ca o sa stea nimeni sa iti studieze duzele sa vada ca nu sunt cele originale.

Astea de C3 costa 21 lei/buc la Gutmann.
danromania2002
QUOTE
Nu. Masina mea are 7 ani si ceva iat duzele vechi arata ca noi. Sincer nu stiu cum reusesc oamenii acestia sa le infunde.


Si eu tot de 7 ani am mașina si n-am avut probleme decât pana de curând , nu am fost atent la nivelul lichidului și a tras de pe fund mizerie...plus am văzut în supermarket sticle cu mizerii în ele , dacă nu ești atent ți-o iei . E o investiție de 2.5 ușor de montat care pe mine ma face mai liniștit mai ales ca am pus și duzele de C3 care bănuiesc ca sunt mai ușor de înfundat.Ca sa fac o paranteza WV , Mercedes , Toyota și multe alte branduri au site pe instalație... la renault nu e nimic , probabil au considerat o investiție prea mare...
csimby
danromania2002 unde ai gasit sita?
danromania2002
Eu un filtru de benzina de dacie e mic si e de plastic se vede in pozele de mai sus ...Se gaseste oriunde eu l-am luat din auchan , sunt mai multe marimi eu l-am luat pe cel mai mic.
diesel_power
Gata, mi-am tunat si eu Symbolul cu o pereche de duze de C3. Ce pot sa spun, decat ca sunt geniale !! biggrin.gif . Dupa ce le-am montat nu mai imi venea sa ma opresc din a le folosi, desi parbrizul fusese spalat de ploaie in prealabil. Jetul este exact ca in video-urile postate anterior aici. Imi era teama ca nu voi sti sa le orientez corect catre parbriz, dar capota are o tesitura in care intra la fix duza, deci nu se pot roti odata montate.

Recomand si celorlalti investitia. Diferenta mare de eficienta pentru bani putini.
kodakromania
eu am pus pe Peugeot Expert. 30 lei setul
stefix
Cat costa duzele de c3? eu am sunat la 2 dealeri citroen, unul din pitesti si unul din valcea si o singura duza costa 38 lei la unul si la altul 35. unde ati gasit preturi mai bune?
hellcat
Scuze ca-ti raspund cu o intrebare...ai citit topicul asta?
andreis
gasesti aici.
stefix
da, am citit, dar nu coincid informatiile referitoare la pret si ma intereseaza sa le schimb pentru ca nu sunt ok cele din fabrica. majoritatea celor care au achizitionat, nu specifica de unde, poate ar fi bine sa o faca blink.gif
danromania2002
stefix , in primul rand tu ai clio 3 si nu stiu daca merg si la tine cele de c3 , in al doilea rand clar nu ai citit bine ai si link sus cu magazinul de unde majoritatea am comandat smile.gif 42lei setul ( set= 2 bucati ) smile.gif
Victor_Renault
Le gasesti aici:

http://www.reno.ro/Gutmann-Autotechnik-pie...to-t154919.html

Pretul este de 42 lei/set.

Eu o sa mai comand unele tot de la Citroen (acestea care le pune lumea sunt de Xsara/C3 anume 6438.v8) care ar vea aceeasi prindere, dar unghi diferit de stropit, vreau sa vad care vin perfect.

Off-topic: Se scrie DUZE oameni buni, nu DIUZE.

http://www.dexonline.news20.ro/cuvant/duza.html

Dan, ziceai ca ai reusit sa le reglezi? Nu m-am uitat cum arata inauntru dar pe toti care i-am auzit ziceau ca nu se regleaza.
dumiDude
salutare,

Am si eu duze de ce 6438.v8 smile.gif m-au costat 49 ron la citroen berceni.

Faza e ca nu se regleaza iar pe loc arunca destul si pe plafon ...

Singura chestie la care poti sa intervii este sa scoti cauciucul ala cumva si astfel vor sta pe tabla avand unghiul mai mic. Sau sprituiesti foarte scurt si din mers smile.gif

Am un prieten cu un megane din 2001 care ma intreaba daca se potriveste si la el. Duzele de pe megane sunt cam de lungimea celor de pe c3 dar prinderea nu-mi dau seama. Voi ce parere aveti?

Merci.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.