Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Fura benzinarii la pompa ?
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Diverse
mariusd4
Cazul meu postat si la cafenea :
Mi-a trebuit acum ceva timp niste benzina, am mers la pompa cu un bidon gradat (din intamplare) si la 5l pe pompa in bidon aveam pana in 4 jumatate. Am chemat un angajat si mi-a dat cu flit ca nu e omologat bidonul meu pentru masura . Era bidon de ulei de 5l. Asta cu tot cu apa depusa dupa 2 saptamani de stat in bidon (cca 10 ml). Stima


Un caz particular mai vechi :
http://www.ziare.com/petrom/benzinarii/pet...la-pompa-357924

http://www.ziare.com/petrom/benzinarii/cum...la-pompa-364094
Axe
Pot garanta ca la lukoil fura gpl, intr-un rezervor de max 32L pe care-l aveam pe un matiz, mi-au bagat 42L !!!
Dupa toata tevatura am platit totusi 42 pt ca altfel ar fi trebuit sa-i dau in judecata ca sa demontrez tot eu ca am dreptate cu toate ca vazand situatia nici nu l-am lasat pe ala sa decupleze pompa de pe masina, am blocat practic pompa, politia a constatat cu dovezi clare. Deci lucrurile erau EVIDENTE, si totusi, traim in rromaniaaaaaaa ! mad.gif Nu am demonstrat nimic, desi plangerea exista.
claudiu.manda
Am vazut in fata mea cum facea plinul un Logan si a bagat 62 de litri. Omul avea card de firma si nu a dat prea multa importanta, cand i-am zis a inceput sa zambeasca...

Am pus si eu de 50 lei, ca sa nu zic ca am venit degeaba si ca sa nu fie pierderea prea mare si am plecat plin numai de ganduri bune... smile.gif
cj98czh

Ca sa nu mai scriu odata ... quote la posturile de la cafenea ...


QUOTE(cj98czh @ 18 Jan 2011, 11:27)
Eu am obiceiul de a pune CB-ul in testmode sa vad cati litrii am in rezervor inainte de alimentare si dupa ... sincer ... corespunde cantitatea ... diferenta este de +- 1 litru ... dar la 50 litrii cati alimentez eu zic ca este ok ... cam pusca cantitatile ... alimentez de la OMV sau Petrom ...
*




QUOTE(cj98czh @ 18 Jan 2011, 11:36)
Repet ... imi arata +- 1 litru la aprox. 50 litrii alimentati ... cand este cu - hai sa zic ... dar l-am vazut de destule ori cu +1 litru ... atunci cum se numeste cadou? biggrin.gif

Nu zic ca nu se fura ... vai de mine doar traim in Romania ... zic ca mie inca nu mi s-a parut ...biggrin.gif
*


aleksanders
claudiu- la loganu diesel intra 65 de litrii wink.gif - chestie masurata
nonic
Am gasit aici un articol mai vechi legat de titlul topicului, se poate face ''verificarea'' metrologica si nu se calibreaza corespunzator pompele si daca se face comerciantii pot sa '' imbunatateasca'' combustibilul vandut.
Eu nu am facut verificari cand alimentam dar un lucru este clar uneori un combustibil se arde mult mai repede si nu inteleg de ce.
claudiu.manda
QUOTE(aleksanders @ 18 Jan 2011, 11:48)
claudiu- la loganu diesel intra 65 de litrii  wink.gif - chestie masurata
*



De la 50 cat e in fisa tehnica? Jesus! ohmy.gif Nu stiam...
M i h a i
Eu am luat benzina la bidon gradat pentru ca imi trebuie, pt drujba din dotare. Am luat de la omv,petrom,lukoil..toate aratau corect.nu am simtit ca am luat teapa la benzinarie nici cand alimentez meganu..plus ca mai fac treaba cu test mode..cine stie.pot fi si pompe dubioase.eu nu am patit asa ceva.
catarrrr
nu cred ca am luat teapa niciodata
rtBK
e o teorie la care nu am reusit inca sa gasesc dovezi. Daca pun de 50 de lei abia ajunge la 2 liniute... deobicei ma chinui in asa fel incat sa nu trec de 50 de lei si apas de mai multe ori pe acel tragaci. Daca pun de 100 de ron, trece putin peste jumatate pe ceas, dar nu apas de nu stiu cate ori pe acel tragaci..deobicei imi iese din prima ~100 ron.

Eu zic ca te fura putin daca in timpul alimentarii faci pauze. Cand mai alimentati cu bidoane poate incercati chestia... vreo 10 pauze cred ca ar arata cum sta treaba.
Axelinooo
Acum 3 ani cand am fost la mare, la plecare am alimentat 66 litri pe pompa si pe bon- masina cu pricina o skoda fabia combi pe benzina 1.2 62 cp! Nu cred ca are rezervor mai mare de 50 l! Benzinaria - petrom! Deci se fura!
R19/16v
Mi-e tare greu sa cred ca ti-au intrat 21 de litri in plus.
aleksanders
nu are vreo legatura pauza cu furatul - totul se face din calibrarea pompei - si anume ce densitate ii fixeaza si la ce temperatura, apoi conteaza foarte mult si ce lot de benzina au- pe timpul iernii alimentezi full cu benzina la un 5-6 grade si daca afara sunt -10 ai sa vezi ca in momentul in care sa raceste in rezervor nu mai ai plinul
M i h a i
Vezi ca fabia are si rezerva...care nu este trecuta in capacitatea rezervorului..nici eu nu stiam de ce draq baiatul din benzinarie baga mai multa motorina decat mine.l-am intrebat intr o zi.
mariusd4
Am vazut acum la ora 18 pe prima tv o declaratie a presedintelui ANPC in care spunea ca la ultimele controale in benzinariile din tara si Bucuresti au descoperit limita de impuritati si de 5 ori mai mare decat este admis si a estimat ca apa si alte impuritati ajung pana la 20% pe litru in unele cazuri.
Deci dupa ce ca platim cat nu face ne mai facem si motoarele praf. Stima
M i h a i
QUOTE(rtBK @ 18 Jan 2011, 16:33)
Cand mai alimentati cu bidoane poate incercati chestia... vreo 10 pauze cred ca ar arata cum sta treaba.
*


radmasa.gif 10 pauze pt 10 litri...Asadar...eu fac pauze pentru ca face spuma...fac 5 sa zicem...pun repede..face spuma..las..si tot asa..nu are treaba...alimentat de la omv din bucuresti...petrom urziceni...lukoil buzau...toate au fost la fix.... bag un bidon de 10 l motorina si unu de 10 l benzina..pt drujba si un motor...totul ok..niciodata mai putin..
xcss
Si ce pana prostului ii impiedica pe marii profesionisti de la ANPC sa le fxta amenzi pana le vine mintea la cap si nu mai impurifica benzina si motorina proletarului?!
adi_ar
QUOTE
apa si alte impuritati ajung pana la 20% pe litru in unele cazuri.

Al de-a zis asta nu stie ce vorbeste!

@xcss:
Cate "cazuri" rezolvate de catre ANPC ai vazut/auzit, exceptand marile actiuni de amploare din pietele de zarzavaturi?
Nu este clar ca "Protectia mediului", "Protectia consumatorului", Protectia copilului" este, generic vorbind "Protectia protejatilor" si functoneaza la comanda?
xcss
Pai tocmai asta voiam sa spun. In loc sa apara la televizor cate un vorbete de pe la agentiile astea si sa ne abureasca, mai bine ar face ceva.
crisolro
Fura!
si nu numai "la pompa"
piese_sorin
Cica ar trebui ca inspectorii metronnomici sa verifice la nu stiu cat timp statiile peco, sa nu fure la pompa. Din cate stiu eu si am mai vazut reportaje pe la tv, acestia sunt mana in mana cu proprietarii sau cu sefii de statie peco. Asa ca suntem furati fara sa avem ce face, nu chiar peste tot, dar la multe benzinarii sunt cam aceleasi reguli.
tr_viorel
"Asa ca suntem furati fara sa avem ce face, nu chiar peste tot, dar la multe benzinarii sunt cam aceleasi reguli."
Confirm din propria experienta. In Craiova, am verificat la 3 statii aflate in zona, folosind modul TEST. Am gasit variatii ide pana la 10% in plus facturat fata de diferenta la cantitatea existenta in rezervor. 1 MOL si 2 PECO. Am ramas pe statia PECO, unde cantitatea alimentata bate cu diferenta din rezervor. La 3-4 alimentari, verific din nou cu TEST-ul.
gabize
Nu am stat niciodata sa verific daca ma fura sau nu. Dar uneori iau benzina in sticla de 2 litri, pentru masina de tuns iarba, si nu mi s-a parut suspect.
Oricum, la pompa masoara volumul de combustibil care trece prin pompa, spre rezervor. Teoretic, bazinele fiind ingropate, temperatura combustibilului ar trebui sa nu fluctueze foarte mult in funtie de temperatura de afara, deci nici volumul acestuia.
Si mi-e tare greu sa cred ca marile benzinarii se preteaza la asa ceva. Ca daca se banuieste doar ceva si se raspandeste vestea, FALIMENT scrie pe ei. Si la ce concurenta este, au oamenii suficiente alte benzinarii de unde sa alimenteze.
valikris2002
toata iarna am alimetat de la un petrom,cel de pe varianta ocolitoare a romanului, fiind mai ieftin decat omv, alimentam cu cantitatea consumata din rezervor ex:30 litri, insa de fiecara data imi intrau 34 litri, ieri am mers la omv consumasem 32 litri intrat 32.83 si eu ii suspectez pe cei de la benzinaria respectiva, la altele nu am mai patit 04.gif
rtBK
QUOTE(rtBK @ 18 Jan 2011, 17:33)
e o teorie la care nu am reusit inca sa gasesc dovezi. Daca pun de 50 de lei abia ajunge la 2 liniute... deobicei ma chinui in asa fel incat sa nu trec de 50 de lei si apas de mai multe ori pe acel tragaci. Daca pun de 100 de ron, trece putin peste jumatate pe ceas, dar nu apas de nu stiu cate ori pe acel tragaci..deobicei imi iese din prima ~100 ron.

Eu zic ca te fura putin daca in timpul alimentarii faci pauze. Cand mai alimentati cu bidoane poate incercati chestia... vreo 10 pauze cred ca ar arata cum sta treaba.
*





azi cred ca mi s-a demonstrat ca aveam dreptate... am fost sa alimentez inainte de un drum in afara bucurestiului si nu am fost atent cand am ales "sortimentul" ... din greseala am luat 98, dar imediat imi dau seama si nici macar nu am apasat tragaciul si pun la loc in sperenta ca nu se blocheaza pompa si sa fiu nevoit sa ma duc pana la casa... In momentul in care am pus la loc furtunu cu ochii pe contoar sa fiu sigur ca nu o sa fie vreo problema 0,00.. pac 0,38 lei. blink.gif blink.gif blink.gif blink.gif

Ma duc la caserita ii zic ca am luat furtunul gresit si ma completeaza ea "deja ati pus ? ".. " ba nu, tocmai ca in momentul in care am pus furtunu la loc ... " "va resetez acum pompa" ( zambind ) wacko.gif wacko.gif
crazybogdan
am observat in ultimii ani, facand in mare parte aceleasi drumuri, ca motorina de la petrom parca se consuma mai repede...De altfel in bucuresti cand folosesc de la petrom, consumul trage spre 10%...cand folosesc de la mol coboara la 9%...si nu pun cate 10 litri, pun minim 30 si merg pana cand se aprinde becul.
Aliath
Subiect de gandire:

Plecam de la ipoteza ca noi platim litrul de combutibil (si nu kilogramul).
Iarna, de exemplu, stim cu totii ca la temperaturi scazute motorina are tendinta de a se "inchega" (nu e un termen tocmai potrivit). Ptr a fi fluida, ea trebuie incalzita usor, ptr a putea fi pompata in rezervoarele noastre. Asa ca 1 litru de motorina la o temperatura de 10 grade are o anumita greutate. Acelasi litru de motorina, incalzit la o temperatura standard de calcul de 15 grade are o greutate (de fapt e masa) mai mica. Ptr cei care inca sunt cu mine si nu m-au pierdut, le mai pun o intrebare: ptr ce temperatura este stabilit pretul litrului de motorina? Stie cineva? In speranta ca nu par prea conspirtionist, as dori sa mai adaug ceva: 100 de litri de motorina la o temperatura subterana (in tancurile de depozitare) de 10 grade echivaleaza cu un volum mai mare de 100 de litri de motorina la, sa zicem, 15 grade. Ptr cine nu e lamurit pot sa atasez (dupa ce voi cauta in prealail) un "ullage report" in excel, cu formule, cam cum se foloseste pe tancurile petroliere (sau cele de produse). Schimband doar in coloana cu temperatura veti observa si diferentele de volum ptr aceeasi masa. O simpla diferenta de jumatate de grad Celsius nu va va afcta portofelul incat sa va dati seama, dar socotit la numarul de masini care tranziteaza o benzinarie, inmultit cu numarul de cisterne ce ruleaza atata combutibil se v transforma in o avere ptr micul benzinar.Acum, biggrin.gif , nelamuriri?
aleksanders
este vorba de densitate care este specifica in functie de rafinarie si temperatura - teoretic in functie de cele doua variabile se calibreaza pompa de la benzinarie si tu mereu ai sa cumperi litrii si nu kilograme
Aliath
Stiu exact despre ce fenomen este vorba. Ideea era alta. Variatii mici de temperatura=furtishag mic in portofelul nostru al fiecaruia=incasari babane ptr benzinarii
aleksanders
atunci priveste si invers problema- cand afara sunt 40 de grade si tu iei benzina sau motorina la o temperatura de 17-18 biggrin.gif - exista o lege a compensatiei si la cantitati mici este nesesizabila
Aliath
Nu e nimeni suficient de nebun sa tina mai ales benzina la 40 de grade Celsius. Plus ca tancurile in care se tin combustibilii sunt in pamant, unde temperatura este tot timpul scazuta. De ce nu vrei sa ma crezi pe cuvant? biggrin.gif Serios vb acum, daca tu crezi ca benzinarii nu fura la pompa, bravo tie, esti de-al lor. biggrin.gif Si mai serios: nu avem cum sa cercetam practic. Daca ai cumva un prieten (cum ar fi Patriciu) si ne-ar da voie sa facem niste experimente practice, sunt convins ca toata lumea ar interpreta rezultatele intr-un mod favorabil benzinarilor.
mariusd4
Care mai este curentul ? Se mai fura ? Stima
RadulescuRomulus
ma gandeam la o chestie: oricine sa cumpere o sticla de 2L de apa sau suc, sa faca cu marker-ul un semn pe gatul sticlei unde ar fi 2L, apoi sa mearga la pompa sa alimenteze cu 2L in sticla.
te uiti la pompa si opresti cand indica 2L, apoi arunci privirea la sticla sa vezi nivelu smile.gif

p.s. nu ma luati cu nu se da voie in sticle ca nu e adevarat.
VladSoare
Da, la OMV-ul din Pipera, la rondul cu Petricani, se fură rău de tot de la un timp încoace (cam de o lună am început eu să observ, pînă atunci alimentasem de la ei ani de-a rîndul fără probleme).
Rezervor de 70 de litri. Cînd se aprinde becul, dacă mă duc imediat, bag 60 de litri pînă la primul clic, fără s-o forțez deloc.
M-am dus cu indicatorul la un sfert și am băgat lejer, pînă la primul clic, 64 de litri. Ca să pot băga 64 de litri ar fi trebuit să fiu pe roșu de mult, or eu eram cu mult peste roșu. Plus că știu exact cît am mers, și e imposibil să fi consumat 64 de litri. Ar însemna să-mi consume mașina vreo 20 la sută, ceea ce știu sigur că nu se întîmplă.
RadulescuRomulus
acum am si eu o intrebare: wacko.gif daca suntem mai multi constienti ca se fura - si este un lucru bine stiut - putem face ceva? blink.gif
mariusd4
1. Mare lucru nu stiu daca putem face decat sa sunam autoritatile atunci cand avem dovezi ...
2. Ii mentionam pe "furaciosi" pentru a fi ocoliti macar de catre colegii de forum daca am luat noi teapa sa nu mai ia si altii.
3. Probabil s-ar putea face ceva daca ne-am coaliza la nivel national si s-ar strange mii de plangeri privind furtul la pompa dar din pacate majoritatea actiunilor de acest fel s-au transformat in caterinca.
florian40
Ocoliti OMV Bucuresti de pe Sos. Berceni (langa BIG).
Am alimentat facand plinul in seara asta Megane 2.2 benzina 1.6, rezervor de 60L.
Vazusem ca e pe rosu si ma duceam sa alimentez. La 1 km inainte de benzinarie s-a aprins beculetul.
Am alimentat cu 63L !!! blink.gif astazi 25 iunie 2015 la ora 21.
I-am intrebat pe baieti si mi-au zis ca e rezerva. Da' de unde, ca nu intrasem in rezerva.
De obicei fac plinul si merg pana se aprinde becul, ca nu-mi place sa merg des la benzinarie, si bag cam 53L (adica 60L minus 7L, cat este rezerva).
Probabil ca-si permit sa fure pentru ca lumea nu prea face plinul si este greu sa iti dai seama.

Ce facem in acest caz?

Va rog sa imi spuneti cam cat bagati voi in Megane similar cand faceti plinul imediat ce se aprinde becul.
valikris2002
53 litri insa in manual zice ca rezerva e de 10 litri. Cu timpu cred ca sa decalibrat litrometru nu se mai pupa cantitatea consumata pe cb cu momentul in care se aprinde becul.
andreist
Am votat nu pt. ca nu am patit niciodata sa alimentez cu mai mult sau mai putin de ~0.75L decat spune calculatorul masinii ca am consumat (resetez la fiecare plin consumul, etc.). De obicei alimentez cu peste 50L. Nu ma pot pronunta despre benzinariile din sudul romaniei sau benzinariile ce sunt francize pentru ca nu am contact cu ele. 90% din motorina folosita este fin orasele Iasi si Cluj.

LE: a nu se intelege ca sunt convins de onestitatea lor in general, sunt convins doar de statiile cu rulaj mare care nu sunt francize ( sau cum le-o mai zice alora de revand benzina )
florian40
Eu stiu ca rezerva (7 sau 10L, cat o fi) se scade din capacitatea rezervorului trecuta in talon, nu se aduna.
Adica in total 60L iar becul se aprinde cand mai raman 10L. Oricum ar fi, in rezervor nu intra mai mult de 60L, cu tot cu rezerva.
Cel putin asta am observat eu de 8 ani de cand am masina.
Gresesc cumva?
andreist
De 9 ani de cand am masini niciodata nu am alimentat cu mai mult de capacitatea totala minus 8 Litrii. Adica cel mai mult am pus intr-un symbol 42L si asta dupa ce a stat becul aprins destul de mult. Capacitatea totala e de 50 daca nu ma insel.
UXE
Eu am pus 47L in symbol biggrin.gif
florian40
Multumesc pentru cifre.
Daca sunt si posesori de Megane prin cititori m-as bucura sa aflu si de la ei cat intra in alte Megane cand fac plinul imediat ce se aprinde becul.
madhorsefuzzy
Eu tocmai mi-am dat seama ca nu am rezerva la Laguna.

Din 66l cat zice cartea daca scad ce zice computerul de bord ca am in rezervor la pompa bag exact diferenta pana la primul click. Dupa, daca mai ba,g in maxim 2l imi vine pe pantaloni motorina.
b06fcn
Baga mai incet ca asa face, e tubul de alimentare prea mic si balboteaza...
Sau alimenteaza fara pantaloni...
florian40
Am incercat sa fac o reclamatie la sefa statiei si mi-a spus ca nu putem stii cata benzina poate intra in rezervor si cata benzina mai aveam eu cand am ajuns la benzinarie.
I-am explicat de doua ori ca eu intotdeauna fac plinul si merg pana se aprinde becul si ca dintr-o data plinul meu a crescut cu 10L.
Din pacate are dreptate si eu nu am cum sa ii dovedesc.
PROBABIL PE ASTA SI MIZEAZA CAND "DERANJEAZA" POMPELE.

Ea s-a oferit sa umplem o sticla de 2L daca accept sa ii platesc eu.
Am refuzat pe moment pentru ca aveam rezervorul plin dar a ramas ca revin in cateva zile.

Cel mai bine ar fi fost sa le cer atunci, pe loc, sa facem proba cu sticla.
Dupa o saptamana nu stiu cat de relevanta mai este o astfel de proba. Daca e sa "deranjeze" pompele, dupa ce se deranjeaza clientii la aranjeaza la loc, mama lor de nemernici...

Asadar, invatati din greselile altora:
Daca patiti ca mine cereti pe loc sa faceti proba cu o sticla de 2L

Bafta!

PS
Ocoliti OMV din Bucuresti, sos. Berceni, langa BIG
espacern
Nu e relevanta proba cu 2 L....trebuie minim 5 L sau mai mult chiar ca sa se constate diferente de cantitate.
argon
QUOTE(florian40 @ 26 Jun 2015, 09:31)
Daca sunt si posesori de Megane prin cititori m-as bucura sa aflu si de la ei cat intra in alte Megane cand fac plinul imediat ce se aprinde becul.
*



53 de litri am pus ultima oara, la cativa km dupa ce s-a aprins becul.
andreist
QUOTE(UXE @ 26 Jun 2015, 06:02)
Eu am pus 47L in symbol biggrin.gif
*


Clar... smile.gif stiu ca mai era o treaba cu acul motorina al symbolului, Iasi-Vama veche cu un pic peste 1/2 din rezervor, iar la intoarcere, cu 180km inainte de Iasi era rosu smile.gif ultimele 2 liniute de motorina rezistau eroic si deodata in 50 km scadeau amundoua.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.