Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Inmatriculare
Reno.ro - Forum Renault Romania > Renault - Diverse > Diverse
lupascuiulian
Salutare,am cumparat masina laguna 2,iar fostul proprietar nu a facut inca radierea si nu imi da nici o speranta ,ce pot face? cat pot circula cu masina? cei de la politie mi-au spus sa-l dau in judecata si numai cu o hotarare judecatoreasca o voi putea inmatricula, AU MAI PATIT SI ALTII ASA CEVA ? rog ceva raspunsuri
gabize
Ati facut Contract de vanzare-cumparare, ti-a trecut in certificat ca a fost instrainat catre tine, ti-a dat actele masinii? Da mai multe detalii.
lupascuiulian
QUOTE(gabizegrean @ 8 Jan 2011, 20:55)
Ati facut Contract de vanzare-cumparare, ti-a trecut in certificat ca a fost instrainat catre tine, ti-a dat actele masinii? Da mai multe detalii.
*




am actele masinii,ma trecut in certificat,am si contract de vanzare -cumparare doar ca nu a facut el radierea si fara certificatul fiscal al masinii nu o pot inmatricula.Ce e de facut??
sserban22
Spunei ca toate amenzile pe care le iei o sa i vina lui acasa, si asa lai linistit, o sa te caute el so radieze fiscal.
super98
Probabil are datorii....si nu poate scoate certificatul fiscal pana nu e la zero cu datoriile. Daca este din aceeasi localitate cu tine, verifica cat are de plata.
Eu am fost in aceeasi situatie si vechiul proprietar era la 120km fata de mine.
Trebuie sa-l convingi sa vina doar sa dea semnatura la primarie (sau acolo unde scoti certificatul fiscal)- asta in caz ca nu are datorii.
Si tu sa te ocupi de tot - sa te duci sa vorbesti la primarie, eventual sa le dai ceva, etc...
Am dat telefoane de m-am saturat pana am aflat ce si cum si apoi am rezolvat totul intr-o singura zi.
Multa bafta!
$$ilvviu
Astia de la Primarie au vre-un temei legal prin care sa te puna sa platesti toate taxele, amenzile, etc (chiar datoriile tuturor celor care figureaza la acelasi domiciliu cu tine) in momentul in care ai nevoie de un act de la ei?
jordi
Slut! Radierea se face automat in momentul in care iti inmatriculezi tu masina. Ai nevoie de Certificatul de Autenticitate de la RAR, pe care il poti obtine singur si de Certficatul fiscal pe care trebuie sa-l obtina proprietarul din acte. Cu asta este problema si nu il poti obtine decat daca ai procura. Oricum, daca nu vrea sa il obtina il poti actiona in judecata cu cheltuieli, etc Bafta!
gabize
Refuzul fostului proprietar de a-ti pune la dispozitie certificatul de radiere fiscala este neintemeiat, odata ce de buna voie ti-a vandut masina. Din pacate, din cate stiu eu, nu poti sa-l determini sa-ti puna la dispozitie acest act decat printr-o hotarare judecatoreasca. Incearca in prima faza sa-i spui ca risca sa-l dai in judecata. Daca tot nu vrea, poti inainta o plangere la judecatoria de care apartii, si, cand va fi incunostiintat, poate isi va da seama ca nu glumesti. Daca se rezolva problema, poti ulterior sa-ti retragi plangerea.
lupascuiulian
am vorbit cu un avocat si zicea ca trebuie sa-l dau in judecata in judetul lui (giurgiu) cam greu,fostul proprietar spune ca are in jur de 4000 datorii la stat,700 impozit si restul e o amenda pe care o luase nevsta-sa prin vama Giurgiu,o sa-l mai sun luna asta ca imi tot promite ca o radiaza,dar vad ca nu face altceva decat sa ma duca cu zaharelul...multumesc frumos de sfaturi,nota 10 pentru forumul asta

9 Jan 2011, 17:55:
nu a spus nimeni cat pot sau cat mai pot circula cu masina? pot primi si amenda?
gabize
masina poate fi folosita 30 de zile de la data instrainarii
WaxLaguna
poti circula cu masina si peste cele 30 de zile, doar ca risti o amenda de 250 de Ron.
nimic mai grav nu se intampla daca circuli.
aleksanders
30 de zile din data instrainarii si radierii de catre propietar, in caz ca e doar instrainata nu mai conteaza cele 30 de zile
AMZ
Poti circula mult si bine, treaba cu 30 de zile de la data CV se refera ca in acest termen trebuie sa o treci pe rol la impozite locale , daca depasesti acest termen amenda este de 120 ron.
Dar nu vad cum ai putea sa iesi cu masina din tara..daca iti doresti acest lucru, cred ca iti trebuie procura de la proprietarul din acte, musai sa-l dai in judecata pentru a obtine Fisa de inmatriculare cu viza de radiere si Certificat fiscal...multi vanzatori din astia de doi bani se preteaza la asa ceva, crezand ca vor pacali cumparatorul sa le plateasca si impozitul....cred ca ar trebui dat in judecata si pentru ..nu stiu..abuz de incredere si alte alea..nu le am cu Dreptul, vb.cu avocatul...Bafta
ovidy
Colegu ... tu inregistreaza masina la impozite si taxe sa nu ai probleme pe viitor si da-l in judecata cat mai repede posibil. Nu trebuie sa mergi personal la Giurgiu sau unde are domiciliul vanzatorul, faci plangerea si o trimiti prin posta cu confirmare de primire la judecatoria de acolo. Nu cred sa ai nevoie de avocat pt astfel de cazuri, trimiti frumos odata cu plangerea copii dupa toate actele. Mai mult ca sigur nu si-a platit nici impozitul pe masina respectiva, de asta nu poate sa radieze masina.
AMZ
QUOTE(ovidy @ 11 Jan 2011, 01:04)
Colegu ... tu inregistreaza masina la impozite si taxe sa nu ai probleme pe viitor si da-l in judecata cat mai repede posibil. Nu trebuie sa mergi personal la Giurgiu sau unde are domiciliul vanzatorul, faci plangerea si o trimiti prin posta cu confirmare de primire la judecatoria de acolo. Nu cred sa ai nevoie de avocat pt astfel de cazuri, trimiti frumos odata cu plangerea copii dupa toate actele. Mai mult ca sigur nu si-a platit nici impozitul pe masina respectiva, de asta nu poate sa radieze masina.
*



vb.colegului...aranjeaza cu un inspector la impozite sa-ti inregistrezi masinuta pe rol fara Fisa de radiere si fara Certificat fiscal, doar cu CV si copie CIV..si mai departe vezi tu ce faci..de Inmatriculare nu poate fi vorba pana nu aduni si acele acte de la fostul.
Nici la RAR nu are rost sa te duci inca ..ca are valabilitate doar 60 de zile acel certificat.
william
subscriu si eu la spusele colegilor Ovidy si AMZ.
nnightwolf
nu stiu ce ratiune au unii sa nu radieze o masina vanduta daca atat timp cat e pe numele lor inca mai platesc taxe pt ea si amenzile vin tot la ei. dar asa-i romanul
william
Pai are datorii la stat asta e motivul principal ,dar mai si mizeaza pe bunatatea cumparatorului ca-i va plati datoria catre stat pentru ca el sa-si poata inmatricula masina . Am auzit o gramada de astfel de practici . Si din pacate actionarea in judecata e singura constrangere
lupascuiulian
of...sper sa nu dureze procesul ,daca se va ajunge acolo, un an ca la noi orice ii posibil...multumesc pt raspunsuri nota 10 pt forum sper sa ajung si la intrunirile din iasi cat mai curand posibil...
jordi
La primul cel mult al doilea termen, daca nu se prezinta sau daca se prezinta si este de acord, se rezolva. Daca ajungi pe mana avocatilor este problema....o sa te scuture..........pentru ca la ei si respiratul e pe bani. Bafta!
amne
Salut,

Am patit si eu acelasi lucru smile.gif. Din Bucuresti a trebuit sa alerg tocmai pana la Arad tongue.gif. Eh .. m-am dus ca na, doar imi luasem masina. Din fericire a durat doar 5 minute toata treaba. L-am sunat, i-am explicat, el s-a facut ca nu stie despre ce e vorba si cand i-am zis ca sunt la el la poarta a iesit imediat si am fost la Primarie sa scoata certificatul fiscal. M-am intors in buc si a doua zi aveam masina pregatita de mers la politie pentru a-mi scoate numere negre tongue.gif.
Tanti de la ghiseul de impunere mi-a explicat ca daca ala nu vrea sa-l dau in judecata si intr-adevar asa se procedeaza. Am avut noroc insa. Acelasi noroc il doresc si altora care se intalnesc cu aceasta "problema" din partea vanzatorului.
Numai bine,

PS: Mentionez ca am facut Bucuresti-Arad-Bucuresti in 24 ore. Am plecat la 00:00 din Crangasi si la 00:10 (Peste 24h) eram pe Iuliu Maniu. Am pierdut in arad 4 ore cat am vizitat pe-acolo in rest am condus non-stop. Toata noaptea am visat TIR-uri pe defileu smile.gif).
lupascuiulian
la mine fostul proprietar zice ca ar avea o datorie de 4000 la taxe si impozite ...degeaba as merge eu la el ,ca daca nu are bani...incerc cu vorba buna ,daca cineva a trebuit sa-l cheme in instanta sa-mi spuna si mie cum a procedat,
amne
Cum nu are bani? Tocmai ai cumparat o masina de la el. Cred ca e nevoie de un pic de tupeu.
piese_sorin
din pacate problema asta e destul de frecventa pt ca majoritatea cand se duc in piata, sau vad masina pe net, merg si o iau, bucurosi de achizitie, si nu asteapta ca vechiul proprietar sa faca radierea. tot din pacate, singura solutie legala este tribunalul. ar mai exista o solutie, nu asa legala, dar acuma depinde de curajul si de nervii fiecarui om. biggrin.gif
przamfiri
QUOTE(AMZ @ 10 Jan 2011, 18:11)
Poti circula mult si bine, treaba cu 30 de zile de la data CV se refera ca in acest termen trebuie sa o treci pe rol la impozite locale , daca depasesti acest termen amenda este de 120 ron.
Dar nu vad cum ai putea sa iesi cu masina din tara..daca iti doresti acest lucru, cred ca iti trebuie procura de la proprietarul din acte, musai sa-l dai in judecata pentru a obtine Fisa de inmatriculare cu viza de radiere si Certificat fiscal...multi vanzatori din astia de doi bani se preteaza la asa ceva, crezand ca vor pacali cumparatorul sa le plateasca si impozitul....cred ca ar trebui dat in judecata si pentru ..nu stiu..abuz de incredere si alte alea..nu le am cu Dreptul, vb.cu avocatul...Bafta
*


frate daca nu esti proprietar pe masina nu poti sa iesi din tara?
gabize
Daca masina e inmatriculata si fara probleme de natura legala, chiar daca nu esti proprietarul ei poti sa iesi cu ea din tara. Insa e recomandat sa detii un act prin care proprietarul te imputerniceste sa folosesti masina, pentru a nu fi pus in situatii delicate in cazul in care ai probleme (chiar si mici) cu autoritatile din tara respectiva. De exemplu, un filtru al politiei pe sosea, o parcare ilegala, etc., pot fi cazuri in care lipsa unui astfel de act sa-ti creeze probleme mult mai mari. Chiar si in vama, daca ti se cer actele masinii, poti fi considerat suspect si de aici pot aparea tot felul de complicatii.
lupascuiulian
tocmai am vorbit cu un avocat din giurgiu,sper sa se rezolve cat mai repede,cu masina nu pot iesi din tara acum,vechea masina era trecuta pe numele sotiei si nu am putut trece la moldoveni decat cu procura...


of topic:oare radio/cd meu care e original are mp3,(masina nu o am momentan, e acasa) ??
gabrielgl
am si eu o intrebare....stie careva noutati despre cat costa sa matriculezi un laguna 2.2dci din 2004? daca stie cineva raspunsuri va rog
ddorin
aici iti calculezi tu taxa de poluare
http://www.auto.ro/calculator-taxa-auto

Constantyn
Eu in locul tau ii spuneam sa se grabeasca cu radierea fiscala, k esti un as in a lua amenzi, iar cei 4000 pot deveni forte usor 8000-10000. poate nu stie ca amenzile se aduna tot in contul lui.
gabrielgl
mersi dorin
virusacheh5n1
ATENTIE CUMPARATORI!!!! referitor la certificatul fiscal .in cazul de mai sus proprietarul daca nu poate scoate fiscalu din cauza datoriilor acumulate fiscul poate sa puna sechestru pe bunurile detinute de acesta (masina) si va treziti in situatia in care ramaneti si cu banii dati si fara masina care in acel moment este a fiscului.deci mare atentie CERTIFICATU FISCAL trebuie sa fie autentic nu facatura .au fost cazuri in care certificatul fiscal a fost fals iar cumparatorul a fost chemat la politie fiind acuzat de inmatriculare falsa.INAINTE DE A PLATII BUNUL ACHIZITIONAT MERGETI IMPREUNA CU VANZATORUL LA ADMINISTRATIA FINANCIARA SI SOLICITATI SITUATIA FISCALA LA ZI A ACESTUIA . cu ochiul.gif cu ochiul.gif cu ochiul.gif cu ochiul.gif
AMZ
uitasem de asta, sa nu platesti rovigneta, ca amenda tot pe numele lui vine!
urzica marius
Buna dimineata colegi,am cumparat si eu o laguna 2 in septembrie adusa din germania, am facut ctr de vanzare cumparare mi.a dat brief mic si mare, am facut rarul si itp.ul la masina dar nu o pot inscrie ptr ca vanzatorul nu vrea sa.mi dea fiscalul mi.a spus sa.i platesc tot ce are la circa financiara.....ajutati.ma va rog ce e de facut?????multumesc frumos o zi buna
addy2002
faci contract direct intre neamt si tine si scapi de fiscalul samsarului. asa fac majoritatea.
Cypry Brasov
Salutare colegii..de carand mi_ am achizitionat o masina noua si inca nu am primit cartea am primit o autorizatie provizorie de circulatie; pot face rezervare ptr numere cu seria de pe asta?? Coincide cu cea de pe carte?? Multumesc
espacern
Doar seria VIN este identica pe acte/masina....restul se schimba.
Rezervare numere se poate face la serviciul inmatriculari...dupa plata.
Cypry Brasov
Am inteles...deci trebuie sa astept cartea sa pot sa imi fac rezervare on line sad.gif(((
St
Pentru rezervare iti trebuie VIN, pe care-l ai scris pe autorizatia provizorie.
b06fcn
Daca are masina la indemana e sinmai simplu
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.