Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cremosu
Reno.ro - Forum Renault Romania > Alte discutii > Jurnal de Bord
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
DanCVA
Sa fac jurnal de bord, sa nu fac jurnal de bord...
Hai sa fac totusi.

M-am gandit ca este crem si de acolo ii vine numele - Cremosu.
Il am din decembrie 2007 si l-am luat ca varianta Expression la care singura extraoptiune a fost culoarea.
user posted image
Daca nu stiti despre ce tip de masina vorbesc puteti sa cititi la semnatura.
Mi-am facut calculul sa ma incadrez in buget si nu am pus pret pe extraoptiuni considerandu-le mofturi.
Dupa vreo 6 luni m-a infestat microbul micilor modificari. Si de aici au aparut:
1. MP3;
2. Mufa pentru surse auxiliare la MP3;
3. Sorturi de noroi;
4. Tempomat in varianta 1 de la Liviu si Romeo;
5. Cauciucuri de iarna;
6. Jante Tuxedo;
7. Manere de usi de la versiunea Privilege (multumesc Barfi);
8. Incalzire in scaune cu Dantes, traiasca lui, si cu Mike12;
9. Leduri albe la iluminarile butoanelor din usi, consolei de reglaj faruri si butoanelor de pe cotiera la Mike12.
10. Suport de ochelari;
11. Oglinda de stanga pe dreapta;
12. Tempomat in varianta 2 cu bloc de lumini cu panglica pentru CC, butoane de CC pe volan si schimbarea capacului de airbag, cu un capac cu decupaje pentru butoane de CC.
user posted image
13. Afisaj de MP3 cu prezentarea ID3 tag-ului pe 3 randuri;
14. Parbriz cu izolare fonica si a razelor UV (cunoscutul "atermic");
15. Parasolare cu lumini de curtoazie;
16. Oglinda electrocrom;
17. Senzori de ploaie si lumina - multumesc Romeo ca m-ai suportat;
18. Xeneoane d-alea;
19. Stropinele de faruri;
20. Oglinzi cu rabatare;
21. Magazie originala cu 6CD-uri
22. Iluminare cu led alb in manetuta de oglinzi;
23. Bancheta spate cu cotiera.

E posibil sa fi uitat cateva lucruri si mai sunt cativa pitici care sar sa mai puna ceva pe masina.
Masina are acum vreo 52.000km, 3 revizii si cateva lucruri schimbate pe garantie.
user posted image
aleksanders
bravo dan, sa ajungi cel putin la stadiul lui jd biggrin.gif - vezi ca trebuie sa vb sa imi gasesti si mie niste jante pe 16 cu cauciuce de vara wink.gif
argon
QUOTE
Cremosu
Nu stiu daca e buna alegerea de nume, imi aduce aminte de canapelele de piele din Laguna lu'StefanT, pentru cunoscatori.
Markos
Recomand si oglinda de exterior pe interior.

Foarte amuzant! tongue.gif

CVA vine de la Coutie de Vitesses Automatique?

Nici macar.
MuciX
Poze!!! biggrin.gif
aleksanders
hai ca facem si concurs de botezat masina radmasa.gif

Hai sa nu... mad.gif
Alex4u
cremoso ..hmm ca iaurtul..
aleksanders
hai ca ii pun eu o poza, mai are multe la profil

user posted image
DanCVA
Am ajuns acasa.
Ma intrebam cand o sa apara argon si cu Markos sa comenteze. biggrin.gif

Va spun de pe acum ca pe topicul asta nu este democratie, desi eu suport multe. biggrin.gif
MuciX
@aleksanders: Knight Virgins Anonymous
aleksanders
nu am vrut sa ii stric numele asa ca gaseste el ceva si pentru cre, nu e asa "mosule biggrin.gif


Mosu' pot sa accept. biggrin.gif
DanCVA
Gata cu democratia. biggrin.gif
MuciX
Ce repede a sarit CNA-ul tongue.gif Cu poza editata de alexanders ce ai avut? huh.gif
DanCVA
Nu-mi placea cum a scris. biggrin.gif
Isi prinsese degetele in tastatura. biggrin.gif
MuciX
Lunguta lista de imbunatatiri/modificari. Al'ceva in plan, pe termen scurt?
Mp3 player-ul e OEM, adica cel care se vede in poza cu interiorul?
DanCVA
Pe planul de termen scurt este o suspensie mai joasa de la Timisoara.
Pe planul de termen mediu sunt schimbarea bandourilor cu bandourile pe care se monteaza monogramele cu motorizarea.
Planul pe termen lung contine Clima automata.

Mepe3-ul este OEM, la fel si magazia.
b76bgaarh
dane nu vrei mai bine sa iti vand meganu meu? iesi mai ieftin.... da stai ca nu iti plac manerele.....
MuciX
Pai mai degraba mai schimba odata manerele, ca doar are experienta acum. biggrin.gif

Dan, de ce vrei sa o cobori? Adica, inteleg, ar arata ceva mai bine, dar am vazut ca multi se vaita ca dau cu burta pe jos. Vrei doar coborata sau si intarita?
DanCVA
@barfi: Multumesc de oferta, dar nu-mi place ca este 1.5 dci 85CP, ca are interior cu musama, volan si schimbator bej.

@Mucix: Vreau sa incerc zborul la altitudini mai joase. Nu o sa fie foarte joasa. o sa fie ca Megane 2.1.
MuciX
Inteleg, motorina - combustibilul diavolului ph34r.gif
DanCVA
Nu de motorina ma plang, ci de motorul de 85, mai puturos si cu posibile probleme la injectie si turbina.
Un 1.9dci ar fi o smecherie, dar Cremosu se pastreaza.

Mucix, uitasem ca ne-ai tradat cu Ford-ul si tu, barfi, cu Kia. mad.gif
Trebuie sa va scot de la suflet. tongue.gif
MuciX
Ce bine ca 1.6 16v nu ie dotat cu bobine sau cu fulie defazoare. tongue.gif

Acum serios, nu am condus dci, dar am condus un Focus 1.6TDCi de 90 de cai si mi s-a parut destul de ok. Asta pe care il conduc acum mi-e chiar "foarte" suficient.

Sunt offtopic, poate maine la intalnire ma plimbi si pe mine, sunt dispus sa returnez favorul. smile.gif

Ne vedem maine.
dan22y
Faina masina si de efect modificarile up.gif
Daca continui asa o sa treci si de Privilege si o sa ajunga dincolo de Luxury Edition tongue.gif
Bafta la modificari.

Multumesc.
Nu o sa fie "keylessgo", trapa si esp, dar poate gasesc un bicorp 1.9dci sau 2.0dci cu dotarile astea. Mi-ar placea.
MuciX
Dane, lasa-ma, inca nu am terminat procesul de jelire a canguu-lui. sad.gif
DanCVA
La mine bobinele n-au probleme ca sunt beru, iar fulia defazoare m-a ajutat sa scap de cheltuiala cu distributia acum vreo 4.000km. biggrin.gif
cosmin_2300
Dar ce s-a īntāmplat cu "cangurul"?


S-a predat la babac in schimbului unui Focus break.
Markos
Vad ca ai pus oglinzi rabatabile electric. Intrebare serioasa: ai idee care este principiul/sistemul care desface oglinzile "pe pozitiile lor"? E ceva electric, mecanic, sau cum?

Ca sa fiu mai clar: sistemul care le opreste pe pozitiile memorate.
Ky_Cristian
Sper sa nu vorbesc prostii, dar nu are treaba rabatatul cu raglajul (repet, sper sa nu spun prostii). Cand le reglezi, misti sticla. Cand le rabatezi se rabateaza toata carcasa, sticla ramanand in aceeasi pozitie.
Markos
Eu m-am referit la rabatat. Ce opreste carcasa oglinzii pe pozitia corecta?

Mai precis, ma intereseaza daca e un opritor mecanic sau un intrerupator electric, care opreste carcasa pe pozitie.

Cred ca exista un montaj electronic prin care se taie curentul, cand acesta creste prea mult la capat de cursa. La capatul de cursa intampina rezistenta mai mare ca in restul cursei.
FLP
QUOTE(MuciX @ 6 Jan 2011, 19:44)
Dane, lasa-ma, inca nu am terminat procesul de jelire a canguu-lui. sad.gif
*




Ce facusi bai?
MuciX
A explicat si dancva mai sus, tata a luat canguul de la mine si eu am luat focusul de la el. smile.gif


LE: esti offtopic tongue.gif
DanCVA
Poze cu bordul.
aleksanders
ce ai mai montat sub radio?

Magazia cu 6 CD-uri
Bacu
ti-ai pus pana la urma iluminare la buton oglinzi? Marfa! smile.gif
M i h a i
ca sa fie totul frumos astept sa pui un 2.0 dci 150 hp,cum a fost pe megane 2 care nu era pt nasul romanilor;si keyless go. De trapa nu mai zic nimic pentru ca este costisitor.
St
Deci sa puna 2.0 dci , dar trapa nu ca e costisitor? rolleyes.gif
DanCVA
Ma gandeam sa iau o masina 2.0dci cu trapa, keylessgo si carminat. Problema este ca taxa este peste 2.000Euro, la Euro 4. Ar mai fi o solutie un Megane RS 2.0dci, dar este prea scump. Vise!
Pana una, alta mai pun pe asta ce se poate. Ma faceti sa ma gandesc la keylessgo, dar sa ma consult cu niste prieteni. biggrin.gif
R19/16v
Cine-i dci asta si ce face? smile.gif otto rules wub.gif 2500e face 2.0T nou smile.gif
Solon
Ce-ti mai place sa moderezi!
DanCVA
Soloane, cu dedicatie pentru tine, iti spun ca sunt multumit de SERUS. biggrin.gif
aLecsunder
DanCVA , ti-l dau pe al meu . Al meu doar 1.9 din pacate ...
DanCVA
Multumesc.
Daca auziti de o super oferta la un Megane 2 cu motor de la 1.9 in sus si cu trapa, va rog dati-mi de stire. Poate ma intereseaza.
Nu exclud nici un CC.

In alta ordine de idei, Cremosu a sustinut greva la benzina si nu s-a miscat de duminica. Ii place sa stationeze cu rezervorul plin. In concluzie, ii place sa doarma cu burta plina. biggrin.gif
Maine ii voi intrerupe greva, cu ocazie de intalnire. Vom arde gazul... accelerand. biggrin.gif
dumitrescuandrei
Dane, te`a filmat proteveu` cand iti deszapezeai Cremosu smile.gif)
DanCVA
Era Antena 1 cu niste reporteri sariti din tufisuri. biggrin.gif

http://observator.a1.ro/social/Bucuresti-troienit_28977.html
La secunda 59 apare si vedeta topicului. biggrin.gif
SorinCT
Ce tacticos dadeai la perie cool.gif
dansora
Te-a costat mult reclama pentru "Cremos" ? tongue.gif
DanCVA
Fatucile de la TV ar spune orice "sa mananca si gura lor ceva". I-am spus duduii ca nu vreau sa fiu filmat. S-a apucat sa dea din clanta ca face reportaj despre cum s-au deszapezit aleile dintre blocuri, in contextul in care acolo unde parchez este o curte interioara neasfaltata. Aleia era practicabila.

PS: Gluga am pus-o pe cap, sa nu ma vada tot poporul.
SorinCT
De ce, ti-e rusine cu masina? biggrin.gif
DanCVA
Nu o curatasem perfect.
aleksanders
ce cremos domne ca era smantanos biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.